Impala Plus

Πριν λιγες μέρες σε γνωστο οπλοπωλειο της περιοχης μου ερχετε ενας τύπος με ενα Τούρκικο (καινούργιο) το οποιο παθενε εμπλοκη μετά το πρωτο φυσιγγι που έριχνε.
Τα πρωτα 100.000 φυσιγγια ειναι,μετα στρωνει...
 
Δεν έχουν κάτι να ταιριάζει καρφί, μάλλον έχω κάνει λάθος διατύπωση αναζητώ Ράγα ολόκληρη έχω πάρει ήδη 2 για diy κατασκευή και μάλλον θα πάρω ακόμα μια από mossberg αλλα όλες θα χρειαστούν να ανοίξω τρύπες.

Ξέρεις κανείς αν η Impala plus - winchester sxp χρησιμοποιεί αμερικάνικο σπείρωμα η μετρικό ; Μήπως δεν ειναι μ3.5 οι βίδες αλλα 6/48 και έχουν ελαφρά διαφορετικό βήμα ;
Βάλτες απεντάντι πολύ κοντά και τις δυο. Τραβήξετες φωτό από όσο πιο κοντά μπορείς με το κινητό και μετά ζούμαρε. Θα δεις εάν έχουν διαφορά στο πάχος και στο βήμα του σπειρώματος
 
Αν εχεις σπειρομετρο θα το επιβεβαιωσεις ευκολα ποιο σπειρωμα ειναι...αν δεν εχεις δοκιμασε να βιδωσεις σε αντιστοιχο παξιμαδι να δεις τι γινεται αλλιως παρε μια απο τις παλιες και πηγαινε στο μαγαζι και θα την μετρησουν αυτοι και θα σου δωσουν το σωστο σπειρωμα...Οταν η εξωτερικη διαμετρο σπειρωματος μεταξυ αμερικανικου και μετρικου ειναι παραπλησια μπορει να σε ξεγελασει και στην αρχη να βιδωνει για λιγο αλλα μετα δεν παει αλλο οποτε μην το ζορισεις γιατι θα φας το σπειρωμα...
Βάλτες απεντάντι πολύ κοντά και τις δυο. Τραβήξετες φωτό από όσο πιο κοντά μπορείς με το κινητό και μετά ζούμαρε. Θα δεις εάν έχουν διαφορά στο πάχος και στο βήμα του σπειρώματος
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, τελικά το σπείρωμα βρέθηκε από το κατάστημα που πήρα τις βίδες, ειναι 6/48 μου λένε ότι κάνει και η μ3.5 εχω δει και άλλους που έχουν βάλει 3.5 αλλά προσωπικά τους ειπα να μου βρουν 6/48.

Αν είναι δυνατόν Τούρκικο όπλο με Αμερικάνικο σπείρωμα τόσο κόπο τους έκανε στο εργοστάσιο να αλλάξουν κολαούζο σε μετρικό ; Προφανώς η πλειοψηφία των πωλήσεων τους είναι στην αμερική και την Ευρωπαϊκή αγορά την έχουν γραμμένη.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, τελικά το σπείρωμα βρέθηκε από το κατάστημα που πήρα τις βίδες, ειναι 6/48 μου λένε ότι κάνει και η μ3.5 εχω δει και άλλους που έχουν βάλει 3.5 αλλά προσωπικά τους ειπα να μου βρουν 6/48.

Αν είναι δυνατόν Τούρκικο όπλο με Αμερικάνικο σπείρωμα τόσο κόπο τους έκανε στο εργοστάσιο να αλλάξουν κολαούζο σε μετρικό ; Προφανώς η πλειοψηφία των πωλήσεων τους είναι στην αμερική και την Ευρωπαϊκή αγορά την έχουν γραμμένη.
το δικο σου είναι 1/8 ιντσας δηλαδή 3,18mm ,στον κόσμο της μηχανουργίας η διαφορά του 3,5 με το 3,18 είναι χαοτική πες τους
και φυσικά συμαντικό ρόλο παίζει το βήμα του σπειρώματος, αν δεν είναι το σωστό δεν θα σφίξεις ποτέ ή θα σφίξει πριν τερματίσει ανάλογα το πάσο.
 
ειναι 6/48 μου λένε ότι κάνει και η μ3.5 εχω δει και άλλους που έχουν βάλει 3.5 αλλά προσωπικά τους ειπα να μου βρουν 6/48.
6/48 x25,4mm=3,175mm...τωρα πως γινεται σε 6/48 "να κανει η 3,5mm αυτο μονο αυτοι που στο ειπαν μπορουν να το εξηγησουν...
 
το δικο σου είναι 1/8 ιντσας δηλαδή 3,18mm ,στον κόσμο της μηχανουργίας η διαφορά του 3,5 με το 3,18 είναι χαοτική πες τους
και φυσικά συμαντικό ρόλο παίζει το βήμα του σπειρώματος, αν δεν είναι το σωστό δεν θα σφίξεις ποτέ ή θα σφίξει πριν τερματίσει ανάλογα το πάσο.
6/48 x25,4mm=3,175mm...τωρα πως γινεται σε 6/48 "να κανει η 3,5mm αυτο μονο αυτοι που στο ειπαν μπορουν να το εξηγησουν...
Δε ξέρω δεν έχουν καν 6/48 βίδες θα περάσω την επόμενη βδομάδα απο το κατάστημα να δω αν βρήκαν τίποτα αλλιώς θα παραγγείλω.
 
Τα εχετε φαει με το ματι αυτα τα τουρκικα...μας γκαντεμιαζετε συνεχως γι'αυτο βαρανε σαν μονοκαννα...το δικο μου μαλιστα απο το πολυ το "κακο το ματι" μερικες φορες δεν ριχνει ουτε την πρωτη... ή ευχελαιο χρειαζεται ή τρισαγιο θα δω και θα αποφασισω...
 
Τα εχετε φαει με το ματι αυτα τα τουρκικα...μας γκαντεμιαζετε συνεχως γι'αυτο βαρανε σαν μονοκαννα...το δικο μου μαλιστα απο το πολυ το "κακο το ματι" μερικες φορες δεν ριχνει ουτε την πρωτη... ή ευχελαιο χρειαζεται ή τρισαγιο θα δω και θα αποφασισω...

είναι φιλόζωο πέραν του δέοντος 🤣 🤣
 
Τα εχετε φαει με το ματι αυτα τα τουρκικα...μας γκαντεμιαζετε συνεχως γι'αυτο βαρανε σαν μονοκαννα...
Μια βολη αλλα δηλητηριο! πιο δηλητηριο και απο 100 πεινασμενες οχιες μαζι!
Αντιγραφη απο Remi !!

(ερχεται ρουκετα απο canada...εφυγα για το καταφυγιο)
 
Last edited:
Δείχνω φωτό ..δίκιο δεν έχω ...αφού η ευθεία του ματιού είναι μέχρι της αρχής της οπτικής ίνας ..
Σκοπευτική ευθεία έτσι είναι, αλλά διαφορές στη σκόπευση υπάρχουν στα δύο άκρα πχ 60 και 76 στη μακριά βοηθάει να παρακολουθείς πιο εύκολα το θήραμα στις μακρινές καρτερισιες τουφεκιές.
 
Δείχνω φωτό ..δίκιο δεν έχω ...αφού η ευθεία του ματιού είναι μέχρι της αρχής της οπτικής ίνας ..
Το που είναι η ακίδα μικρή σημασία έχει περισσότερο υπάρχει για να ευθυγραμμίσεις το όπλο και να πάει η ντουφέκια εκεί που ρίχνει το όπλο ένας με τέλειο κοντάκι και τέλεια επωμιση που γνωρίζει πως ρίχνει το όπλο του ίσως να μην χρειάζεται ακίδα αλλά όλοι οι υπόλοιποι και μάλλον το 99.99% τη χρειάζονται έστω και υποσυνείδητα.Το πόσο μακριά είναι παίζει ρόλο μόνο στα καρτερία και στις μακρινές ντουφέκιες που βοηθά στην στιγμιαία παρακολούθηση του στόχου πριν πατήσεις.Στο θέμα ακίδας αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κάποιοι έχουν μια ακίδα σαν κουμουτσα μπροστά χοντρή εννοώ προσωπικά θέλω την μικρότερη που υπάρχει και αν είναι δυνατόν και λευκή η αναγκαστικά την κλασική επίχρυση.
 
Επίσης κάτι ακόμα σε μια ερώτηση χαζή 😂😂 μια κανη 66 όπως πχ την δικιά μου όταν βάζεις την οπτική ίνα το σημείο που βλέπεις όταν σημαδεύεις είναι 5 εκατοστά πιο κοντά ..οπότε δεν είναι σαν να έχεις 61 κανη ?
Σωστότατος.
 
Στο θέμα ακίδας αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί κάποιοι έχουν μια ακίδα σαν κουμουτσα μπροστά χοντρή εννοώ προσωπικά θέλω την μικρότερη που υπάρχει και αν είναι δυνατόν και λευκή η αναγκαστικά την κλασική επίχρυση.
Γιατι κάποιοι δε τη βλέπουμε τη μικρή, προσωπικά παλιά ειχα αγοράσει απο εξωτερικό στόχαστρα μπρούτζινα παχιά καθώς και ένα truglo fat bead σε πράσινο απλά και μόνο για να μπορώ να τα βλέπω καλύτερα. Τα κοινά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και τα μεταλλικά και τα οπτικής ίνας κατα 90% ειναι μικρά και κάνουν για εμένα τη σκόπευση δυσκολότερη. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό.
 
Γιατι κάποιοι δε τη βλέπουμε τη μικρή, προσωπικά παλιά ειχα αγοράσει απο εξωτερικό στόχαστρα μπρούτζινα παχιά καθώς και ένα truglo fat bead σε πράσινο απλά και μόνο για να μπορώ να τα βλέπω καλύτερα. Τα κοινά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και τα μεταλλικά και τα οπτικής ίνας κατα 90% ειναι μικρά και κάνουν για εμένα τη σκόπευση δυσκολότερη. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό.
Είπαμε καταθέτουμε προσωπικές απόψεις ,το βέλτιστο είναι όπως ο κάθε ένας μπορεί για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 
Back
Top