Cal.20 βλητικές δοκιμές

Πάντα! Μία καλή κάννη είναι ο μόνος λόγος που ένα μέτριο όπλο παραμένει στα χέρια μου για λίγο παραπάνω καιρό.
Το κακό είναι μην σου τύχει κάλη κάννη σε όπλο που δεν κάνει για τίποτα! Ψαχνεσαι μετά να βελτιώσεις το αβελτίωτο!
 
Καλησπέρα σε φυσίγγια σαν αυτά με βύσμα gualandi, τι τσόκ θα βάζατε για μεγαλύτερο άνοιγμα της ντουφεκιάς σε κοντινή απόσταση? Εχω μια benelli beccaccia.
 

Attachments

  • b&p.jpg
    b&p.jpg
    13,6 KB · Προβολές: 17
  • mb_dispersante_cal_20.jpg
    mb_dispersante_cal_20.jpg
    24,7 KB · Προβολές: 17
  • rm disp.png
    rm disp.png
    796,1 KB · Προβολές: 17
Καλησπέρα σε φυσίγγια σαν αυτά με βύσμα gualandi, τι τσόκ θα βάζατε για μεγαλύτερο άνοιγμα της ντουφεκιάς σε κοντινή απόσταση? Εχω μια benelli beccaccia.
το b&p το δουλεύω με μεγάλη επιτυχία

Με την ραφαελο με τσοκ κυλινδρο πέρσι Βάρεσα 11 πουλιά με το νούμερο 8.5

Και με το 7.5 έχω πάρει 2 φασιανούς και μερικές πέρδικες αλλά με το ic για λ τσοκ

Δοκίμασε το δεν θα χάσεις
 
Τους φασιανούς που τους βρήκες, Βρετανία ;
Έχουνε πιάσει στο νησί

Από απελευθέρωση πριν χρόνια

Μιλάμε για Φερμαριστα πουλιά αποστάσεις λογικές

Τελευταία χρόνια δεν ρίξαμε οπότε λιγοστεψανε και πονηρεψανε είναι κανονικά άγρια πουλιά πλέον γεννημένα στην φύση όσα έχει
 
το b&p το δουλεύω με μεγάλη επιτυχία

Με την ραφαελο με τσοκ κυλινδρο πέρσι Βάρεσα 11 πουλιά με το νούμερο 8.5

Και με το 7.5 έχω πάρει 2 φασιανούς και μερικές πέρδικες αλλά με το ic για λ τσοκ

Δοκίμασε το δεν θα χάσεις

Καλημέρα το είχα δεί σε κάποια post που έκανες για το συγκεκριμένο. Χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο φυσίγγι διασποράς με εξίσου καλά αποτελέσματα για την μπεκάτσα ή μόνο αυτό?
 
Καλημέρα το είχα δεί σε κάποια post που έκανες για το συγκεκριμένο. Χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο φυσίγγι διασποράς με εξίσου καλά αποτελέσματα για την μπεκάτσα ή μόνο αυτό?
Και τα b&p short range η δεκάδα πολύ καλά είναι

Και τα freeshot μισοταπο είναι καλά με κυλινδρο
 
Ας συνεισφέρω κ εγώ με κάποιες δοκιμές με το 20αράκι μου :)

Όπλο: Stoeger M3020
Αυλός: 15.867mm (.625'')
Τα χαρτόνια είναι 70cm πλάτος x 100cm ύψος, ο μεγάλος κύκλος έχει διάμετρο 75cm (για 5cm δε χωράει στο πλάτος αλλά οκ...), το μικρό κυκλάκι έχει μέγεθος DVD.

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
30m
30m.jpg

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
35m
35m.jpg

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
40m
40m.jpg

Θα έχει ενδιαφέρον όταν σύντομα δοκιμάσω το ίδιο φυσίγγι αλλά με ένα Gemini Ported XF που έχω (το οποίο στην πραγματικότητα βγαίνει 0.593'' => κάτι μεταξύ light full-full και όχι xf στην κάνη μου)....έχω την αίσθηση πως μπορεί να χω καλύτερα αποτελέσματα καθώς θα στρεσάρει κάπως λιγότερο τα ψιλά 7άρια...
 
Ας συνεισφέρω κ εγώ με κάποιες δοκιμές με το 20αράκι μου :)

Όπλο: Stoeger M3020
Αυλός: 15.867mm (.625'')
Τα χαρτόνια είναι 70cm πλάτος x 100cm ύψος, ο μεγάλος κύκλος έχει διάμετρο 75cm (για 5cm δε χωράει στο πλάτος αλλά οκ...), το μικρό κυκλάκι έχει μέγεθος DVD.

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
30m
View attachment 76528

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
35m
View attachment 76529

B&P F2 classic 26g #7 - Τσοκ μαμά Turkey (0.569'')
40m
View attachment 76530

Θα έχει ενδιαφέρον όταν σύντομα δοκιμάσω το ίδιο φυσίγγι αλλά με ένα Gemini Ported XF που έχω (το οποίο στην πραγματικότητα βγαίνει 0.593'' => κάτι μεταξύ light full-full και όχι xf στην κάνη μου)....έχω την αίσθηση πως μπορεί να χω καλύτερα αποτελέσματα καθώς θα στρεσάρει κάπως λιγότερο τα ψιλά 7άρια...
Κι εγώ το πιστεύω ότι με το Gemini θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα !!! Η σύσφιξή του που βγαίνει περίπου 0,8 mm (8 δέκατα) θεωρώ ότι για το 20άρι είναι F ή XF, μάλλον σωστά το γράφει πάνω XF ... Οι συσφίξεις στο 20αρι δεν ίδιες με το 12άρι, είναι πιο ανοιχτές.
Το παραπάνω turkey τσοκ είναι πάρα πολύ, υπερβολικά, σφιχτό για το 20αρι διαμέτρημα. Τσοκ με σύσφιξη 1,4 mm (14 δέκατα !!!) είναι πολύ σπάνιο ακόμη και στο 12άρι. (Απ΄όσο ξέρω, ο Σωτηρόπουλος (BRAIN) φτιάχνει ένα, το BX με αυτή τη σύσφιξη !!).
Πόσο μάλλον για το 20άρι ... Εγώ θα το έλεγα XXXXXF !!! και σίγουρα θα στρεσάρει τα σκάγια. Οι παραπάνω τουφεκιές, καλές είναι ... αλλά δεν είναι "turkey shots" (για αγριόγαλο δηλαδή, που πρέπει να έχουν πολύ έντονο και πυκνό κέντρο).
 
Οι παραπάνω τουφεκιές, καλές είναι ... αλλά δεν είναι "turkey shots" (για αγριόγαλο δηλαδή, που πρέπει να έχουν πολύ έντονο και πυκνό κέντρο).
Συμφωνώ απόλυτα...γι'αυτό και τις πόσταρα τις 3 δοκιμές παραπάνω.....επειδή παρότι μιλάμε για το σουπερ σφιχτό εργοστασιακό turkey τσόκ, οι βολές δεν έδειξαν χαρακτήρα κατανομής "γαλοπούλας" με τα χαρακτηριστικά έντονα κέντρα και την χάλια περιφέρεια... Αντίθετα το εργοστασιακό τσοκ γαλοπούλας με το οποίο έρχεται το όπλο έδωσε αρκετά πιο ζυγισμένη κατανομή που θεωρώ σχετικά αξιοπρεπή στα 30-35-40 μέτρα που έριξα....μια χαρά κατ'εμέ για όπλο των 430€ με εργοστασιακό τσοκάκι....
Αλλά ναι, σε κάθε περίπτωση περιμένω κ εγώ καλύτερα αποτελέσματα (ισως και ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ καλύτερα) με λιγότερη σύσφιξη/στρεσάρισμα...θα επανέλθω μόλις έχω και δοκιμή με το gemini :)
 
Μια πρώτη δοκιμή με το 20αρι ,λιγο πρόχειρη
beretta silver.p
Choke IM
Φυσίγγι Lambro 25gr n8
30m
View attachment 80989
Δοκίμασε και κάποιο άλλο φυσίγγι εάν έχεις? Στο λέω γιατί δοκίμασα αρκετά εμπορικά πριν καταλήξω και με το συγκεκριμένο και το 3Α είχα τα χειρότερα αποτέλεσματα! Πολύ ωραία ντουφεκια στο 20αράκι θα πάρεις από τα b&p! Όχι ότι είναι κακή αυτή άλλα θα δεις νομίζω μεγάλη διαφορά
 
Δοκίμασε και κάποιο άλλο φυσίγγι εάν έχεις? Στο λέω γιατί δοκίμασα αρκετά εμπορικά πριν καταλήξω και με το συγκεκριμένο και το 3Α είχα τα χειρότερα αποτέλεσματα! Πολύ ωραία ντουφεκια στο 20αράκι θα πάρεις από τα b&p! Όχι ότι είναι κακή αυτή άλλα θα δεις νομίζω μεγάλη διαφορά
προς το παρων αυτα ειχα,τωρα αρχισα να μαζευω καποια φυσιγγια,εμενα μια ενδιεφερε να παρω μια εικονα τι γινεται, μετα μετρα στο κοντακι κ μετα τα τσοκ κ τι αποτυποση εχει σε αυτην την αποσταση
 
Back
Top