Browning Team

Με τον αριθμό βάσης το βρίσκουμε. Πάντως αυτά φτιάχτηκαν για ποιο φτηνά για την Ευρώπη και την Ασία. Για αυτό ρίξανε χρώμιο και κολλητό δαχτυλίδι στην κανη. Μείωση κόστους φίλε.
1ο που το ειδες το χρωμιο στις Αuto 5? ισως στις τελευταιες.(δεν ξερω απο ποια χρονολογια και μετα και αν, αλλα δεν ειχαν χρωμιομενη κανη ολες οι Japan made).Του θειου μου αν ηταν χρωμιομενη θα γλιτωνε απο τους κρατηρες που ''απεκτησε''.
2ο η μονοκομματη κανη με χυτο δακτυλιδι δεν ειναι απαραιτητα ποιο καλη κανη, δεν γινεται για λογους κοστους, ποσα bar πιεση αντεχει η μια ποσα η αλλη? μηπως με το κολλητο δακτυλιδι αντεχει πιο πολλα?
3ο φτιαχτηκαν στην Ιαπωνια ναι, για μειωση κοστους παραγωγης, δεν σημαινει οτι υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης.
 
Φαμπαρμ ειναι παρα πολυ ποιοτικα τα καινουργια ειδικα,πολυ εργονομικα και παρα πολυ καλα σε τουφεκια. Για εμενα οτι τελειωνει παλι σε 18,4 δεν λεει τιποτα απο οτι κι αν ξεκιναει.

Σε καμια περιπτωση δεν υπερεχει απο κανενα αμερικανικο. Κατα βαση αυτα τα οπλα τα εχω ομως το κυριοτερο ειναι 500Α που δεν την αλλαζω ευκολα. Καμία απολύτως σχεση. Το μονο που δεν μας αρεσε σε τουφεκια ,σε συγκεντρωσεις και δυναμη που χαρακτηριζει τα μπραουνινγκ ειναι η α5 η νεα.
Η xlr5 μου αρεσει πολυ και παλι δεν θα την επαιρνα γιατι κι αυτα που εχω μ αρεζαν γι αυτο και τα πηρα.δεν εχει να μου δοσει κατι παραπανω,και σαφως καμια α400

Οσον αφορα τα τσοκ ινβεκτορ-ινβεκτορ πλας μια χαρα σκοτωνουν. Το γεγονός οτι επελεξαν να τα βγαζουν σε τετοια κατάσταση ειναι ακριβως γιατι οι εταιριες εισπρατουν πουλονταε μπραντ νειμ και σχεδιο απο τσοκοεταιριες οι οποιες μαλιστα κανουν παρα πολυ καλη δουλεια.
 
1ο που το ειδες το χρωμιο στις Αuto 5? ισως στις τελευταιες.(δεν ξερω απο ποια χρονολογια και μετα και αν, αλλα δεν ειχαν χρωμιομενη κανη ολες οι Japan made).Του θειου μου αν ηταν χρωμιομενη θα γλιτωνε απο τους κρατηρες που ''απεκτησε''.
2ο η μονοκομματη κανη με χυτο δακτυλιδι δεν ειναι απαραιτητα ποιο καλη κανη, δεν γινεται για λογους κοστους, ποσα bar πιεση αντεχει η μια ποσα η αλλη? μηπως με το κολλητο δακτυλιδι αντεχει πιο πολλα?
3ο φτιαχτηκαν στην Ιαπωνια ναι, για μειωση κοστους παραγωγης, δεν σημαινει οτι υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης.
Φιλε οσα χρωμιωμενα με αυλους 18,4-,5 βγηκαν ,ελεγαν chromed τα περισσοτερα ή μπορει και καθολου ,στις καννες.
Σε πολλα ιταλικα οπλα χρωμιωμενα λογο ποιοτητας και μαζικης παραγωγης απο κακη συντήρηση,εχουν γινει ακομα και κρατηρες.
Επειτα ή browning στα χρωμιωμενα εκανε παντα μια επιφανειακη χρωμιωση ισα ισα. +Απο χρονια χρηση και καπως πιο ελειπη συντήρηση,ισως πεταξε τους κρατηρες που λες.
 
1ο που το ειδες το χρωμιο στις Αuto 5? ισως στις τελευταιες.(δεν ξερω απο ποια χρονολογια και μετα και αν, αλλα δεν ειχαν χρωμιομενη κανη ολες οι Japan made).Του θειου μου αν ηταν χρωμιομενη θα γλιτωνε απο τους κρατηρες που ''απεκτησε''.
2ο η μονοκομματη κανη με χυτο δακτυλιδι δεν ειναι απαραιτητα ποιο καλη κανη, δεν γινεται για λογους κοστους, ποσα bar πιεση αντεχει η μια ποσα η αλλη? μηπως με το κολλητο δακτυλιδι αντεχει πιο πολλα?
3ο φτιαχτηκαν στην Ιαπωνια ναι, για μειωση κοστους παραγωγης, δεν σημαινει οτι υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης.
Ποιος μίλησε για Browning. Για φν λέω.Ειναι χρωμιομενες.Ποιος μίλησε για ποιότητα. Για μείωση κόστους έγινε το κολλητό δαχτυλίδι. Και ναι είναι ανώτερο σε αντοχή το μονομπλοκ από το κολλητό.Οχι η πίεση που αντέχει η κανη.Αυτη είναι ίδια.
 
1ο που το ειδες το χρωμιο στις Αuto 5? ισως στις τελευταιες.(δεν ξερω απο ποια χρονολογια και μετα και αν, αλλα δεν ειχαν χρωμιομενη κανη ολες οι Japan made).Του θειου μου αν ηταν χρωμιομενη θα γλιτωνε απο τους κρατηρες που ''απεκτησε''.
2ο η μονοκομματη κανη με χυτο δακτυλιδι δεν ειναι απαραιτητα ποιο καλη κανη, δεν γινεται για λογους κοστους, ποσα bar πιεση αντεχει η μια ποσα η αλλη? μηπως με το κολλητο δακτυλιδι αντεχει πιο πολλα?
3ο φτιαχτηκαν στην Ιαπωνια ναι, για μειωση κοστους παραγωγης, δεν σημαινει οτι υστερουν σε ποιοτητα κατασκευης.
Συγκεκριμένα αν θυμάμαι σωστά ήταν χρωμιωμένες οι magnum που κατασκευάζονταν στην Ιαπωνία και ήταν από από τις τελευταίες γενιές των auto 5.
 
Μπορώ να σου πω γιατί τα είχα εκτός την V3 που δεν είπα ποτέ ότι την είχα! Μπορώ να σου πω όλα τα ελαττώματα τους γιατί τα είχα μπορώ να σου πω και τα προτερήματα τους απλά γιατί τα είχα!!! Εσυ γράφεις διάφορα χωρίς να τα είχες και μάλιστα γράφεις και ότι να ναι και σε πληροφορώ έτσι γιατί την ανέφερες επειδή την είχα και αυτήν αν καθίσεις δίπλα σε κανέναν με tribore κάνη από Fabarm και έχεις την browning με τα μαμά τσοκ που λες ότι κάνουν αυτά που κάνουν να πάρεις καφέ και κολατσιό γιατί δεν ξέρω αν θα σηκώσεις τουφέκι!
Κοιταξε επειδη οντως σου εγραψα πως μαλλον δεν καταλαβες τι γραφω,απεφυγε αυτο το υφος.
Απο σεβασμο σε ολα τα μελη δεν θα απαντησω ουτε για τα κυνηγια ,αλλα προσωπικα θα σου πω πως στο κομματι των εκδρομων δε λειπασαι ουτε να κρινεις ουτε να σηκωσεις το οπλο.
Οποτε μειωσε το και χαλαρωσε για το τι κανει ο καθενας και συγκεκριμενα εγω,γιατι κι αλλος ενας παλαιοτερα ρωτουσε εδω μεσα απο που ειμαστε και μιλουσε μειονεκτικα για την πειρα και τα κυνηγια των υπολοιπων. Θεωρουσε πως ζει σε κυνηγετικο παραδεισο και μαλιστα δημοσια.
Θες να θεωρεις τα φυσιγγια πρωτα;οκ ,θες τα μπενελι;οκ θες να πουμε οτι δεν εχουν διαφορες ολα;οκ ,θες να παραδεχτουμε αυτα που λες εσυ;οκ
Εγω τουλαχιστον ειχα την τυχη,σ αυτες τις δυσκολες εποχες να κανω κυνηγια εκει που τα οπλα μετα απο ενα ημερισιο θελουν οπλουργο και ωρες για να καθαριστουν και με το ψυχικο φορτιο που να λες: εχω γεμησει αιματα απο κυνηγια μεχρι το λαιμο.
Οποτε να προσεχετε πως μιλατε και να μην αναιρειται τους υπολοιπους. Εγω αυτα τα οπλα τα δοκιμασα και στην ελλαδα και εξω,ακομα και συνθηκες ανυπαρκτες καιρικα πλεον για την χωρα μας

Χωρις να θελω να βγαλω οφ τοπικ την κουβέντα
 
Ποιος μίλησε για Browning. Για φν λέω.Ειναι χρωμιομενες.Ποιος μίλησε για ποιότητα. Για μείωση κόστους έγινε το κολλητό δαχτυλίδι. Και ναι είναι ανώτερο σε αντοχή το μονομπλοκ από το κολλητό.Οχι η πίεση που αντέχει η κανη.Αυτη είναι ίδια.
Ποιά browning? ποιά Fn ? Νομίζω τα έχεις λίγο μπερδεμένα.
 
Ποιά browning? ποιά Fn ? Νομίζω τα έχεις λίγο μπερδεμένα.
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως ειναι αυτοτελες κομματι της fn . Το σχεδιο της auto 5 ειχε δοθει σε αρκετες εταιριες φασον οπως στη ρεμινγκον,σμιθ ,γουιντσεστερ κλπ.
 
Ποιος μίλησε για Browning. Για φν λέω.Ειναι χρωμιομενες.Ποιος μίλησε για ποιότητα. Για μείωση κόστους έγινε το κολλητό δαχτυλίδι. Και ναι είναι ανώτερο σε αντοχή το μονομπλοκ από το κολλητό.Οχι η πίεση που αντέχει η κανη.Αυτη είναι ίδια.
Πως το ξερεις, ξερεις μηπως πιεσεις που αντεχουν?
 
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως ειναι αυτοτελες κομματι της fn . Το σχεδιο της auto 5 ειχε δοθει σε αρκετες εταιριες φασον οπως στη ρεμινγκον,σμιθ ,γουιντσεστερ κλπ.
Αυτό ακριβώς είναι. Παρήχθησαν μερικά κομμάτια στην Αμερική από την Remington αλλά ήταν πολύ λίγα και βγήκαν μόνο στην αγορά τους. Όσα auto 5 κυκλοφόρησαν αργότερα ήταν γέννημα θρέμα Ευρώπης , Fabrique Nationale (FN).
Edit: και φυσικά μερικές γενιές που παρήχθησαν στην Ιαπωνία.
 
Αυτό ακριβώς είναι. Παρήχθησαν μερικά κομμάτια στην Αμερική από την Remington αλλά ήταν πολύ λίγα και βγήκαν μόνο στην αγορά τους. Όσα auto 5 κυκλοφόρησαν αργότερα ήταν γέννημα θρέμα Ευρώπης , Fabrique Nationale (FN).
Edit: και φυσικά μερικές γενιές που παρήχθησαν στην Ιαπωνία.
Δεν ειχε σταθερη βαση παραγωγης η εταιρια και σε οπλα ακομα και σημερινα ,δεν γραφει ή γραφει κατι για φορολογικους λογους .πχ το portugal .καμια καννη δεν παραγεται πορτογαλια,ισως καποια μερη
 
Όταν έχει η Μπράουνινγ σωστά τσοκ δεν έχει τίποτα να φοβάται από κανένα όπλο

Καλές και οι φαμπαρμ αλλά μην λέμε αστειότητες ότι δεν σηκώνεις και τέτοια
Όπως λες σωστά τσοκ εδώ μιλάμε για τα μαμά τσοκ πόσοι κυνηγούν με μαμά τσοκ σε brow το 1% εμένα το δίκανο και η maxus ήταν σκορποσκαγιαστρα μέχρι που πήρα τσοκ αφτερ μάρκετ. Στα Fabarm με τα μαμά τσοκ έχεις πολύ καλές και δυνατές καταβολές δεν χρειάζεται κάτι άλλο και το ότι δεν έχω φαμπαρμ είναι για λόγους που έχω αναφέρει αλλά σαν κάνη δεν στέκονται η κάνες της brow χωρίς βελτιώσεις δίπλα τους και ξέρω καλά τι λέω τα έχω πάρει όλα τα όπλα που αναφέρω και μπορώ να εκφράσω γνώμη δεν υποστηρίζω καμία εταιρία προπαντός την Fabarm που είναι για τα ανάθεμα από μηχανισμό αυτή που τουλάχιστον είχα εγώ.
 
Αφού είχε τέτοια κανη γιατί την έδωσες. Αν ήμουν εγώ με την Auto5 θα τους το έκλεινα το στόμα.32αρα κανη =81.8εκ. 32= ίντσες. Τα auto5 το γράφουν στην κανη.Βρες άλλο νεροχύτη να τα παμε κοντρα.Εγω τις έχω ακόμα. Έδωσα κάνα 2.Οι υπόλοιπες μου μείναν στο ράφι.🤣
Όλες το γράφουν σε ίντσες αλλά είμαστε στην Ευρώπη και μετράμε με εκατοστά! Αν έγραφες από την αρχή σε ίντσες θα το καταλάβαινα και μιλάς για ένα όπλο με 81εκ Φουλ σταθερό δεν την έχω αν την είχα θα το βλέπαμε γιατί και εμένα γινόταν 76εκ exfull. Την έδωσα για λόγους που έχω γράψει και δεν θέλω να την ξανά δω στα μάτια μου γιατί μου έκανε εμπλοκές αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω την εξαιρετική κάνη που είχε. Και η AUTO 5 καλό όπλο αλλά ποια είναι για μουσείο είναι 100+χρονών μηχανισμός και τα περισσότερα είναι για τα ανάθεμα περισσότερο είναι για αργόσχολους που κάθονται να καθαρίσουν συνέχεια το όπλο.
 
Κοιταξε επειδη οντως σου εγραψα πως μαλλον δεν καταλαβες τι γραφω,απεφυγε αυτο το υφος.
Απο σεβασμο σε ολα τα μελη δεν θα απαντησω ουτε για τα κυνηγια ,αλλα προσωπικα θα σου πω πως στο κομματι των εκδρομων δε λειπασαι ουτε να κρινεις ουτε να σηκωσεις το οπλο.
Οποτε μειωσε το και χαλαρωσε για το τι κανει ο καθενας και συγκεκριμενα εγω,γιατι κι αλλος ενας παλαιοτερα ρωτουσε εδω μεσα απο που ειμαστε και μιλουσε μειονεκτικα για την πειρα και τα κυνηγια των υπολοιπων. Θεωρουσε πως ζει σε κυνηγετικο παραδεισο και μαλιστα δημοσια.
Θες να θεωρεις τα φυσιγγια πρωτα;οκ ,θες τα μπενελι;οκ θες να πουμε οτι δεν εχουν διαφορες ολα;οκ ,θες να παραδεχτουμε αυτα που λες εσυ;οκ
Εγω τουλαχιστον ειχα την τυχη,σ αυτες τις δυσκολες εποχες να κανω κυνηγια εκει που τα οπλα μετα απο ενα ημερισιο θελουν οπλουργο και ωρες για να καθαριστουν και με το ψυχικο φορτιο που να λες: εχω γεμησει αιματα απο κυνηγια μεχρι το λαιμο.
Οποτε να προσεχετε πως μιλατε και να μην αναιρειται τους υπολοιπους. Εγω αυτα τα οπλα τα δοκιμασα και στην ελλαδα και εξω,ακομα και συνθηκες ανυπαρκτες καιρικα πλεον για την χωρα μας

Χωρις να θελω να βγαλω οφ τοπικ την κουβέντα
Εγώ δεν μίλησα καν για Benelli ούτε μίλησα καν για φυσίγγια εγώ μίλησα για πράγματα που τα έχω δει γιατί βλέπεις και εγώ λόγο της δουλειάς μου έχω κάνει αρκετά κυνήγια και έχω κυνηγήσει σε αντίξοες συνθήκες για χρόνια. Δεν είμαι καινούριος κυνηγός για να μην ξέρω τι γράφω τώρα θα μου πεις ότι έκανες τέτοια κυνήγια με τόσα φυσίγγια με την AUTO 5 δεν νομίζω άλλωστε το όπλο που έχεις το έχω κυνηγήσει σε όλες σχεδόν της εκδόσεις του σε browning σε verney carron σε franchi και μάλιστα και έχω πιάσει στα χέρια μου franchi με κάνη από ατσάλι bohler antint που είναι ελάχιστες που βγήκαν στην αρχή κάποια ποιο ακριβά μοντέλα. Όποτε ξέρω καλά τι σου λέω. Όποτε την σταματάμε εδώ την κουβέντα γιατι χαλάμε και το topic αλλά δεν είναι και κακό να διαφωνούμε και σου ζητάω συγνώμη αν απάντησα κάποια στιγμή σε ποιο έντονο ύφος.
 
Last edited:
Οι διαπιστώσεις και το τι έχει κάνει ο κάθε ένας είναι μια πολύ ωραία συζήτηση για ενημέρωση και συμπεράσματα ίσως για τους υπόλοιπους αλλά επουδενί ι δεν πρέπει να γίνει πεδίο διασταύρωσης και σύγκρουσης το συμφωνούμε ότι διαφωνούμε είναι το ωραιότερο.Αν και γράφουμε στο browning και σαν κάτοχος 2 διαφορετικών όπλων από αυτά θα πω ότι είναι ωραία όπλα έντιμα δυνατά αλλά επουδενί δεν φτάνουν μια ρεμινγκτον . Συμπέρασμα λοιπόν 1)Από προσωπική άποψη 2) Από άποψεις τουλάχιστον 5 ατόμων που έχουν κυνηγήσει ελλαδα ,εξωτερικό έχουν αλλάξει και αγοράζουν ότι νέο βγει και ακούγεται ότι μπορεί να έχει καλές δυνατότητες οι σκοπευτικές τους δυνατότητες είναι πάνω του μετρίου αρκετά και ρίχνουν αρκετά περισσότερα φυσίγγια το χρόνο από τους περισσότερους.Αναφερω αυτό ως κατάληξη και συμπέρασμα χωρίς να μου καίγεται καρφί ούτε να θέλω να πείσω κανέναν για τίποτε η αγορά είναι μεγάλη και ελεύθερη και ότι εγώ έχω αυτό το αυτοκίνητο αυτό το ντουφέκι αυτό το ψαροντουφεκο,και είναι το καλύτερο όλων γιατί το λέω μόνο εγώ προσέξτε έχει μεγάλη δόση υποκειμενικότητας.
 
Ποιά browning? ποιά Fn ? Νομίζω τα έχεις λίγο μπερδεμένα.
Αρχίζει και κουράζει το θεμα .Επαλαμβανομαστε ανούσια. Αγόρασε το βιβλίο της brown. Για τα auto 5 να ξεμπερδεύεις. Η διάβασε αυτά που γράφω.
 
Αυτό ακριβώς είναι. Παρήχθησαν μερικά κομμάτια στην Αμερική από την Remington αλλά ήταν πολύ λίγα και βγήκαν μόνο στην αγορά τους. Όσα auto 5 κυκλοφόρησαν αργότερα ήταν γέννημα θρέμα Ευρώπης , Fabrique Nationale (FN).
Edit: και φυσικά μερικές γενιές που παρήχθησαν στην Ιαπωνία.
Είναι εύκολο να στηθεί γραμμή παραγωγής για λίγα κομμάτια; Μήπως φτιάχτηκαν από το ίδιο εργοστάσιο που κατασκευάζονταν και απλως γραφαν Remington όπως με τα Baikal;
 
Είναι εύκολο να στηθεί γραμμή παραγωγής για λίγα κομμάτια; Μήπως φτιάχτηκαν από το ίδιο εργοστάσιο που κατασκευάζονταν και απλως γραφαν Remington όπως με τα Baikal;
Παναγιώτη λίγο που ξαναδιάβασα για το συγκεκριμένο όπλο η Remington απλά είχε αγοράσει την πατέντα και έβγαζε το δικό της model 11. Η παραγωγή της auto 5 ξεκίνησε στην Fn . Βάζω στα γρήγορα έναν σύνδεσμο γιατί πηγαίνω στην δουλειά. Θα απαντήσω αργότερα και ολοκληρωμένα και με περισσότερες πηγές.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Browning_Auto-5
Edit : Άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε, μου ξέφυγε πριν και καλά που το ξανακοίταξα.
 
1000001660.jpgFN Φτιαγμένο μετα το 1978 για την ευρωπαϊκή αγορά, μετά την μεταφορά της παραγωγής στην Ιαπωνία. Χρωμιομενη κανη , βαση χωρίς ίχνος σκαλισματος.Για μείωση κόστους.Αυτο δεν είναι browning. .Φτηνιαρικες φτιάχναν ανέκαθεν μόνο για την Ευρώπη και την Ασια. Αυτό της αγγελίας είναι Fn και είμαι σίγουρος ότι έχει κανη acier special χρωμιομενη με κολλητό δαχτυλίδι .
 
Last edited:
Back
Top