Benelli m2, Montefeltro, Montefeltro comfort

Στο χιλιάρικο βγαίνει είναι σε προσφορά
Δε θα μπορείς να πιστέψεις τι αγόρασες με μόνο 1000 ευρώ.

Εγώ το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά 900 και το πούλησα μετά από δύο χρόνια 750 ευρώ.

Αλλά είναι λάθος που το έδωσα.
 
Έριχνε κάποιος στο σκοπευτήριο με ένα Μπετινσολι αλουμίνιο 28 γρ. και το μάγουλο του είχε γίνει μαύρο .Όταν είχα την μοντεφελτρο ξύλινη με καλό πέλμα σου έδινε κάτι μπουνιές στο μάγουλο αν η επωμιση ήταν λίγο ατσαλη (συχνό φαινόμενο στο περπατητο) με 32γρ.Αυτα δεν υπάρχουν με το κομφορτ.Τα τρίξιμο δεν το καταλαβαίνεις στο κυνήγι .Εδώ τρίζουν τα ταμπλό των αυτοκινήτων.
Σωστα
 
66 κάννη αδράνειας είναι περίπου όσο ένα αερίων 71 λόγο βάσης .
Την πιο μακριά βάση την έχω δει σε brow A5. Με 71 εκ κάννη που την έχω δεν μπάινει άνετα στο οπλοκιβώτιο μου. Με έσω έξω τσοκ δε χωράει καν από την πόρτα
 
τα μήκη δεν αναφέρονται πάντα στην απόσταση φυσίγγι - έξοδος κάννης?
Η σκοπευτικη γραμμη ξεκιναει απο το πισω μερος της βασης και φτανει μπροστα στο σκοπευτρο, με ιδιο μηκος καννης ενα οπλο με πιο μεγαλη βαση σε μηκος, εχει συνολικα και μεγαλυτερη σκοπευτικη γραμμη.
 
το θέμα είναι βλητικά, στο ίδιο όπλο με 66 και 71 ποντους κάννη, η συμπεριφορά του κάθε φυσιγγιού είναι ίδια ή μπορεί να αλλάζει δραματικά?
Οχι η διαφορές εχουν μετρηθεί και ειναι το ελάχιστες που μονο για εργαστηριακή μελετη θα της χρησιμοποιούσαν
 
Το comfort το 3 (μπορεί και τα προγενέστερα , δε τα έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω) κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλες τις γομώσεις. Λειτουργεί αναλογικά με την ανάκρουση που βγάζει καθε φυσίγγι, στα πιο βαρεια περισσότερο, αλλά τα όπλα μ αυτο το συστημα δεν έχουν σχεση στην ανάκρουση με τα παλιά.
τα εχω δωκιμασει και τα 3 comfort μιας και ειχα οπλα με τα προιουμενα 2, και το καινουριο το εχω στο black eagle καθε νεωτερο ηταν και καλυτερο γιατι αν τα δεις σρο πλαι δεν ειναι ιδια αλλα ολα κανουν δουλεια εκει που τα χρειαζεσαι απλα το 3 ειναι α
 
Από 66 σε 71 Όχι, από 66 σε 76 έχει διαφορά.

Από 66 σε 71 Όχι, από 66 σε 76 έχει διαφορά.
Δεν έχει ούτε εκεί μάλιστα είναι προς το χειρότερο αλλά είναι αμελητέα η διαφορά πάλι από 61 μέχρι την 71 αυξάνετε η ταχύτητα και από 71 και μετά μειώνετε αυτό είχα διαβάσει και ισχύουν για της άκαπνες πυρίτιδες στης μαύρες δουλεύει διαφορετικά. Η μετρήσεις που έγιναν όμως είχαν τοσο μικτές διάφορες που δεν ήταν αξία αναφοράς καν.
 
Δεν έχει ούτε εκεί μάλιστα είναι προς το χειρότερο αλλά είναι αμελητέα η διαφορά πάλι από 61 μέχρι την 71 αυξάνετε η ταχύτητα και από 71 και μετά μειώνετε αυτό είχα διαβάσει και ισχύουν για της άκαπνες πυρίτιδες στης μαύρες δουλεύει διαφορετικά. Η μετρήσεις που έγιναν όμως είχαν τοσο μικτές διάφορες που δεν ήταν αξία αναφοράς καν.
Από 76 και πάνω μεγαλύτερη ταχύτητα και παραπάνω δύναμη. Πάρε ένα ταχογράφο και ριξε τα ίδια φυσίγγια, ίδιο όπλο διαφορετικά μήκη κάνης να δεις πόσο θα βγάλει παραπάνω η 76 από την 66 ,σε άλλους αμελητέα! Αλλά υπάρχει διαφορά.
 
Από 76 και πάνω μεγαλύτερη ταχύτητα και παραπάνω δύναμη. Πάρε ένα ταχογράφο και ριξε τα ίδια φυσίγγια, ίδιο όπλο διαφορετικά μήκη κάνης να δεις πόσο θα βγάλει παραπάνω η 76 από την 66 ,σε άλλους αμελητέα! Αλλά υπάρχει διαφορά.
Το είχα διαβάσει σε άρθρο στην όπλογνωσια και δεν πιστεύω ότι το έγραφε έτσι χωρίς να το έχει ψάξει. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό εφόσον η πυρίτιδα έχει καεί στα πρώτα 50εκ της κανης. Με την μαύρη πυρίτιδα υπήρχε διάφορα γιατί καίγεται κατά μήκος της κανης μέχρι την έξοδο. Αν υπήρχε διαφορά θα την ανέφεραν τώρα όταν λένε ότι είναι τόσο αμελητέα που μόνο για εργαστηριακή μελέτη μπορείς να την αναφέρεις δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο κυνήγι. Ποιο πολύ σε βοηθάει η μακριά κάνη στην σκόπευση σε μακρινές τουφεκιές και μπορεί να επιδρά και λίγο στην ψυχολογία παρά ότι έχει διαφορά στην διάτρηση και κατανομή. Και είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό αφού αυτός είναι ο σκοπός που υπάρχουν διαφορά μήκη στης κάνες.
 
Back
Top