Φυσίγγια για τρυγόνι

"Σύγχρονο" Νέο Velox VS "σύγχρονο" Lambro Καφέ;;;
(Ερώτηση προς όλους)
Όταν λέω "σύγχρονο" Λάμπρο εννοώ για τα Ναυπλιωτη εποχής...
Για τα συγκεκριμένα που αναφέρεις έχω άποψη για προ 8ετιας-10ετιας φυσίγγια που μπορεί να είναι άκυρη με τις τελευταίες αλλαγές...
Για εκείνη την εποχή...για καλοκαιρινό φυσίγγι προτιμούσα τα φυσίγγια της Δορκαδος...Neo Velox-Express 32...με καλύτερο το παλαιότερο Εxport 32...
 
Αποψη μου είναι ότι κάθε θήραμα έχει μια ιδανική τριάδα σκαγιών που καλύπτουν το 90% (για να μην πω 100%) των βλητικών απαιτήσεων κυνηγιού του...
Στην περίπτωση του τρυγονιού αυτή η τριάδα σκαγιών είναι τα 7-8-9...

Προσωπικά διαχωρίζω το φυσιγγιο του Αυγουστιάτικου ντόπιου τρυγονιού από το φυσίγγι του Σεπτεβριατικου περασματιαρικου...

Στην 1η περίπτωση οι βολές είναι πιο κοντινές, στη βοσκή κυρίως, σε κάμπο με υψηλές θερμοκρασίες και κυρίως χαμηλή υγρασία....
Εκεί ένα μαλακό, καλοκαιρινό φυσιγγάκι 30-31γρ Νο8-Νο9 είναι μια χαρά...

Στην 2η περίπτωση (Σεπτέμβρη), στα ακρωτήρια και νησιά, οι βολές μπορεί να είναι σε ψηλωμένα, μπασιαρικα πουλιά, μεγάλα και παχιά κατά κύριο λόγο, με χαμηλότερη θερμοκρασία και σαφώς υψηλότερη υγρασία...
Εκεί ένα ισορροπημένο φυσίγγι με 32-33γρ και No 7-8 είναι το ιδανικό...

Αυτές βέβαια είναι προσωπικές απόψεις...
Έχω δει και διαφορετικές επιλογές από τις δικές μου που όμως ήταν άκρως αποδοτικές...
 
Last edited:
Αποψη μου είναι ότι κάθε θήραμα έχει μια ιδανική τριάδα σκαγιών που καλύπτουν το 90% (για να μην πω 100%) των βλητικών απαιτήσεων κυνηγιού του...
Το ίδιο ακριβώς έγραψα ταυτόχρονα στο άλλο θέμα.
 
Βλέποντας τις τουφεκιές και άλλων κυνηγών στο βουνό φέτος κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το τρυγόνι όπως και πολλά άλλα θηράματα δεν έχουν ένα φυσίγγι. Γενικότερα είναι συναρτήσει πολλών παραγόντων, με σημαντικότερο κατά τη γνωμη μου το μέρος που κυνηγάμε. Και εξηγούμαι περισσότερος κόσμος έριχνε πρώτη τουφεκιά από 10-20 μέτρα και δεύτερη μετά τα 40, σε αυτές τις περιπτώσεις θα έλεγα ότι η καλύτερη επιλογή φυσιγγίου είναι ένα 9αρι πρώτο και 7-7,5 για δεύτερο. Οι εταιρείες τώρα όπως πολύ σωστά έγραψε ο @ΛΑΜΠΗΣ συνήθως βγάζουν στα εξειδικευμένα φυσίγγια τους για το τρυγόνι το νο 7-8 , θεωρώ πως στόχος είναι να πετύχουν την δεύτερη και τρίτη τουφεκιά. Η πρώτη είτε 9 είτε 7 αν είσαι πάνω στον στόχο θα πέσει όπως πρέπει, αλλά σε τουφεκιές άνω των 40 μέτρων το 9 ίσως και να μην δουλέψει.
Καταλήγω ότι ο συνδυασμός φυσιγγίων θα μας δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα είτε αυτό λέγεται νο σκαγιων είτε κυαθιο κλπ.
Μάνο επειδή είστε νέα παιδιά θα σου πώ ακόμη κάτι .
Αυτός ο Ούγγρος έριχνε σ'όλα τα πιατάκια μόνο ν.61/2 . Ακόμη καί σε 20 μετρα ...
Τον ρώτησα καλά σ'αυτούς τους κοντινούς τραβέρσα γιατί δέν ρίχνεις 71/2 τουλάχιστον .
Απάντηση : Θέλω το μυαλό κολλημένο στο πιατάκι καί την πορεία του κι'όχι στο νο. του φυσιγγιού καί ποιά τσέπη κλπ .
Καί επιμένω εγώ και ξαναρωτάω γιατί 61/2 κι'όχι 71/2 τουλάχιστον ;
Απάντηση : Διότι τον μακρυνό ή καί τον ''τυχερό '' κοντινό που θα τους πάρει ένα ακρόσκαγο τον θέλω να γραφτεί καλός .
 
"Σύγχρονο" Νέο Velox VS "σύγχρονο" Lambro Καφέ;;;
(Ερώτηση προς όλους)
Νεο Velox, λογο του οτι η πυριτιδα του
(psb-1 ???) ειναι ιδανικη για τις κλιματολογικες συνθηκες της Ελλαδας...αυτο απο μ'ενα.
 
Μάνο επειδή είστε νέα παιδιά θα σου πώ ακόμη κάτι .
Αυτός ο Ούγγρος έριχνε σ'όλα τα πιατάκια μόνο ν.61/2 . Ακόμη καί σε 20 μετρα ...
Τον ρώτησα καλά σ'αυτούς τους κοντινούς τραβέρσα γιατί δέν ρίχνεις 71/2 τουλάχιστον .
Απάντηση : Θέλω το μυαλό κολλημένο στο πιατάκι καί την πορεία του κι'όχι στο νο. του φυσιγγιού καί ποιά τσέπη κλπ .
Καί επιμένω εγώ και ξαναρωτάω γιατί 61/2 κι'όχι 71/2 τουλάχιστον ;
Απάντηση : Διότι τον μακρυνό ή καί τον ''τυχερό '' κοντινό που θα τους πάρει ένα ακρόσκαγο τον θέλω να γραφτεί καλός .
Μην συγκρινουμε ομως πιατα με τρυγονια. Δεν ειναι σωστο. Το ακροσκαγο μπορει να σπασει το πιατο. Το τρυγονι ομως μπορει να μην το καταβαλει αμεσα και να χαθει. Για εμενα προσωπικα καλο ειναι να ξερεις τα ορια του φυσιγγιου που εχεις και το βασικοτερο τα ορια τα δικα σου. Βολες "προσευχη" που λες ριχνω κι αμα πεσει επεσε , για εμενα ειναι ανεπιτρεπτες σε οποιοδηποτε θηραμα.
 
Μάνο επειδή είστε νέα παιδιά θα σου πώ ακόμη κάτι .
Αυτός ο Ούγγρος έριχνε σ'όλα τα πιατάκια μόνο ν.61/2 . Ακόμη καί σε 20 μετρα ...
Τον ρώτησα καλά σ'αυτούς τους κοντινούς τραβέρσα γιατί δέν ρίχνεις 71/2 τουλάχιστον .
Απάντηση : Θέλω το μυαλό κολλημένο στο πιατάκι καί την πορεία του κι'όχι στο νο. του φυσιγγιού καί ποιά τσέπη κλπ .
Καί επιμένω εγώ και ξαναρωτάω γιατί 61/2 κι'όχι 71/2 τουλάχιστον ;
Απάντηση : Διότι τον μακρυνό ή καί τον ''τυχερό '' κοντινό που θα τους πάρει ένα ακρόσκαγο τον θέλω να γραφτεί καλός .
Επειδή ο τύπος ήταν κέντρο 95+%.
Τα κοντινά τα έκαιγε,στα μακρινά ήθελε αν τσιμπήσει σκάγι,στην περίπτωση που δεν ήταν κέντρο,να φύγει κομμάτι και να μετρήσει το πιάτο.
Με ΕΝΑ νούμερο σκαγιου,έχεις και μια συγκεκριμένη ταχύτητα που την γνωρίζεις.
 
Μάνο επειδή είστε νέα παιδιά θα σου πώ ακόμη κάτι .
Αυτός ο Ούγγρος έριχνε σ'όλα τα πιατάκια μόνο ν.61/2 . Ακόμη καί σε 20 μετρα ...
Τον ρώτησα καλά σ'αυτούς τους κοντινούς τραβέρσα γιατί δέν ρίχνεις 71/2 τουλάχιστον .
Απάντηση : Θέλω το μυαλό κολλημένο στο πιατάκι καί την πορεία του κι'όχι στο νο. του φυσιγγιού καί ποιά τσέπη κλπ .
Καί επιμένω εγώ και ξαναρωτάω γιατί 61/2 κι'όχι 71/2 τουλάχιστον ;
Απάντηση : Διότι τον μακρυνό ή καί τον ''τυχερό '' κοντινό που θα τους πάρει ένα ακρόσκαγο τον θέλω να γραφτεί καλός .
Έχω την εντύπωση ότι στην αθλητική σκοποβολή επιτρέπεται μέχρι ν7,5 και όχι πιο χοντρό.
 
Απο j&b εχω ριξει τα light και τα comando.Τα light πολυ καλα στους περισοτερους καιρους,ζοριζονται λιγο στην πολυ υγρασια.Τα comando πολυ καλα αλλα μονο σε κρυο.Με ηπιες καιρικες συνθηκες πολλα αιματα,πολλα ζωντανα και τραυματισμενα.Τα εριξα σε νουμερο 8.Θα ειχα δοκιμασει και τα καφε αλλα τα βρισκω πολυ ακριβα και δεν τα εχω παρει!
Ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με αυτά τα 2 φυσίγγια
 
Αυτό που λέει σαν #6,5 το έχει σε διάσταση Φ2.5mm(#7)
Εκτός κι είναι τυπογραφικό λάθος(χλωμό)και εννοούσαν 2,6mm.
Είναι λίγο περίεργη η αρίθμηση Γιάννη...
Στην Αγγλική διάμετρο το #6,5=Φ2,5mm είναι σωστό μιας και το #6=Φ2,6mm και το #7=2,4mm
Τα άλλα 2 δείχνουν λάθος...σύμφωνα με την Αγγλική διάμετρο πάντα θα έπρεπε να είναι...
#7,5=2,3mm
#8=2,2mm

Τώρα μπορεί ή εταιρεία να ακολουθεί άλλη κλίμακα...τουλάχιστον αναφέρει διάμετρο και ξέρεις τι σκάγια ρίχνεις...
 
"Σύγχρονο" Νέο Velox VS "σύγχρονο" Lambro Καφέ;;;
(Ερώτηση προς όλους)
Neo velox.
Από τα καλύτερα φυσίγγια που έχω ρίξει. Και φέτος έδωσε ρέστα.Και το καφέ είναι ωραίο,αλλά ανάμεσα σε αυτά τα δύο velox.
Αν μιλούσαμεγια καθαρά χειμωνιάτικες καιρικές συνθήκες μόνο τότε μπορεί να σου έλεγα το Καφέ. Ξέρω άτομα που το ρίχνουν σε νούμερα 3-4 καταχείμωνο στα παπιά με καλά αποτελέσματα.
 
Αποψη μου είναι ότι κάθε θήραμα έχει μια ιδανική τριάδα σκαγιών που καλύπτουν το 90% (για να μην πω 100%) των βλητικών απαιτήσεων κυνηγιού του...
Στην περίπτωση του τρυγονιού αυτή η τριάδα σκαγιών είναι τα 7-8-9...

Προσωπικά διαχωρίζω το φυσιγγιο του Αυγουστιάτικου ντόπιου τρυγονιού από το φυσίγγι του Σεπτεβριατικου περασματιαρικου...

Στην 1η περίπτωση οι βολές είναι πιο κοντινές, στη βοσκή κυρίως, σε κάμπο με υψηλές θερμοκρασίες και κυρίως χαμηλή υγρασία....
Εκεί ένα μαλακό, καλοκαιρινό φυσιγγάκι 30-31γρ Νο8-Νο9 είναι μια χαρά...

Στην 2η περίπτωση (Σεπτέμβρη), στα ακρωτήρια και νησιά, οι βολές μπορεί να είναι σε ψηλωμένα, μπασιαρικα πουλιά, μεγάλα και παχιά κατά κύριο λόγο, με χαμηλότερη θερμοκρασία και σαφώς υψηλότερη υγρασία...
Εκεί ένα ισορροπημένο φυσίγγι με 32-33γρ και No 7-8 είναι το ιδανικό...

Αυτές βέβαια είναι προσωπικές απόψεις...
Έχω δει και διαφορετικές επιλογές από τις δικές μου που όμως ήταν άκρως αποδοτικές...
Εγώ 8,5 για ολλα τα μικρομεσαία πουλια… και 6/4 στα παπια καλημενος για ολλα άντε και κανένα 10αρακι που το γουσταρο πολύ στα μπασιματα
 
Back
Top