Φυσίγγια για την πέρδικα

Καλησπέρα σ' όλους τους φίλους!... :) ...

Αυτήν την τουφεκιά την έριξα φέτος στην πρώτη Πέρδικα που χτύπησα...27 γρ. μόνον (ειναι τα 32 του 12αριου) ...θα ταν 25 μέτρα γεμάτα , ίσως και 30, ξερή έπεσε...

1695407902419.jpeg

....νομίζω ότι για το 12αρι, με φυσίγγια 31-32-33 γρ. Νο 7 & Νο 6 κάνεις την δουλεία σου άνετα μέχρι τα 40 μέτρα, και βαρύτερες γομώσεις δεν ωφελούν, προσωπική μου άποψη βεβαία ..., ίσως το θέμα των βαρετών γομώσεων να είναι θέμα ψυχολογικό περισσότερο, παρά ουσιαστικό…
 
Last edited:
33-34 γραμμάρια Νο 7 και Νο 6...5* και 3* ή 4* και 3* τσόκ...

Ούτως ή άλλως την πέρδικα τη ντουφεκάμε στη φέρμα...20 με 30 μέτρα μέσο όρο...

Αν σηκωθεί μακριά, την αφήνουμε για να ευχαριστηθούμε την φέρμα στην επόμενη συνάντηση και για να αποφύγουμε έναν άσκοπο τραυματισμό ενός θηράματος που αποτελει κεφάλαιο στα ενδημικά και οι πληθυσμοί του απαιτούν τον σεβασμό μας...

Άποψή μου πάντα...
 
Last edited:
Το Lambro το καφέ σε νο7 με την c7 από ότι γράφει στο σαιτ του το χει ρίξει κάνεις τελευταία να μας πει εντυπώσεις;
Όπως και το κουτουμανος το σεμι διασπορας που θέλει ένας φίλος για να αντικαταστήσει το ζωτος σεμι διασποράς που βρίσκεται δυσκολα
Για χαρά.. τό δουλεύω χρόνια τό καφέ στην Πέρδικα σε Νο6 και Νο7. Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό φυσίγγι.σε ντενεκέ που τα έχω δοκιμάσει και τα δύο δεν έχουν καί μεγάλη διαφορά...
 
Φέτος,θα δοκιμάσω κι αυτά.
View attachment 79654
Αν και ξέρω, που θα καταλήξω,πάλι.
Mε αλλαγή στην πυρίτιδα ( ΑQUILA L ) πλήν όμως παραμένει φοβερό .
Φοβερά σκοτώματα πέρσι σε καλές αποστάσεις 35+μ απο τον σύντροφο σε νο.6
 
Back
Top