Οι κήποι μας..

Έτσι προσπάθησα στην αρχή με τον δίδυμο τροχό αλλά έβρισκε το χερούλι και το ξεκίνησα ανάποδα και μετά με τον τροχό το συνέχισα ανάποδα γιατί με βόλεψε . Τώρα για να γίνει εσωτερικά πρέπει να αφαιρεθεί η εξωτερική κόψη .Θα δω μήπως έχω κάποια βοήθεια.
Όπως είναι, με το τροχουδακι ( και εγώ με τροχουδακι τα φτιάχνω ) από μέσα, θα το τροχισης και θα γίνει λεπίδα, και θα πάρει την φορά έτσι όπως πρέπει να είναι. Και θα δεις για πότε θα τα κόβει τα χορτάρια, έτσι όπως είναι τώρα δεν κόβει καλά, και σε κουράζει.
 
Παναγιώτη έτσι πρέπει να είναι τροχισμενο, τα χορτάρια θέλουν όταν είναι πολύ μικρά, 5εκ, στην ουσία 2εκ. περνα κάτω από την ρίζα τον χορταριον περνούν αέρα και με τον ήλιο τέλος, αλλά θέλει μικρά να είναι για να μην σε κουράζουν, και να μην προλάβουν να ρίξουν σπόρους . Εμένα με βολεύει η λεπίδα εκεί που δεν μπορεί να μπει μηχάνημα για το σκάλισμα στα μαρούλια , επάνω στη γραμμή και ενδιάμεσα στα φυτά.312024111441.jpg
 
Παναγιώτη έτσι πρέπει να είναι τροχισμενο, τα χορτάρια θέλουν όταν είναι πολύ μικρά, 5εκ, στην ουσία 2εκ. περνα κάτω από την ρίζα τον χορταριον περνούν αέρα και με τον ήλιο τέλος, αλλά θέλει μικρά να είναι για να μην σε κουράζουν, και να μην προλάβουν να ρίξουν σπόρους . Εμένα με βολεύει η λεπίδα εκεί που δεν μπορεί να μπει μηχάνημα για το σκάλισμα στα μαρούλια , επάνω στη γραμμή και ενδιάμεσα στα φυτά.View attachment 87308
Τα τροχισα λίγο όχι όπως εσύ την επόμενη φορά έκανα και λίγα χορτάρια συνήθως δεν γίνονται τόσο μεγάλα αλλά τα ευνόησε ο καιρός .Η τσάπα χτυπάει πιο δυνατά ,το εργαλείο πιο πολύ ξύνει χωρίς να παίρνει χωμα.312024123145.jpg312024123231.jpg312024123338.jpg
 
View attachment 87313
Αυτά είναι το καλύτερο χορτοκοπτικό. Δεν αφήνουν τίποτα στο πέρασμα τους. Παλιότερα που είχα μια τετράδα στον κήπο όταν είχα χρόνο το οικόπεδο ήταν πεντακάθαρο και από χόρτα και από ζωύφια.
Άμα άφηνα κότες στην αυλή τα πάντα θα ήταν γεμάτο κουτσουλιές .big smile.
 
Άμα άφηνα κότες στην αυλή τα πάντα θα ήταν γεμάτο κουτσουλιές .big smile.
Εγώ με λίγες δεν είχα θέματα. Και να κάνει κουτσουλιά στο χώμα δεν έγινε κάτι. Τώρα που δεν τις έχω λόγω έλλειψης χρόνου παιδεύομαι τουλάχιστον δυο με τρεις φορές το χρόνο με ξεχορταριάσματα.
 
Τα τροχισα λίγο όχι όπως εσύ την επόμενη φορά έκανα και λίγα χορτάρια συνήθως δεν γίνονται τόσο μεγάλα αλλά τα ευνόησε ο καιρός .Η τσάπα χτυπάει πιο δυνατά ,το εργαλείο πιο πολύ ξύνει χωρίς να παίρνει χωμα.View attachment 87309View attachment 87310View attachment 87312
Παναγιώτη μια χαρά είναι όπως το έκανες, πρώτος είσαι. Ας τα ευνοεί ο καιρός, ξυστά μια φορά μικρά να δεις χαρά που θα κάνεις. Έχω φτιάξει 6 ξύστρες, περνάνε η εργάτες 60 στρέμματα μαρούλια, μπρόκολα, παντζάρια, κλιμακοτα( σκάλα σκάλα ) όπως τα φυτεύω * 5 φορές το χρόνο, μαζεύονται 300 στρέμματα. Ο εργάτης στο 7ωρο βγάζει 2 στρέμματα. Ούτε ζιζανιοκτόνα ούτε τίποτα ( τα ζιζανιοκτόνα τα αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι ), γιατί καταστρέφουν το έδαφος, επειδή δεν διασπώνται έδαφος, και αφήνουν υπολείμματα στο έδαφος. ;)
 
Παναγιώτη μια χαρά είναι όπως το έκανες, πρώτος είσαι. Ας τα ευνοεί ο καιρός, ξυστά μια φορά μικρά να δεις χαρά που θα κάνεις. Έχω φτιάξει 6 ξύστρες, περνάνε η εργάτες 60 στρέμματα μαρούλια, μπρόκολα, παντζάρια, κλιμακοτα( σκάλα σκάλα ) όπως τα φυτεύω * 5 φορές το χρόνο, μαζεύονται 300 στρέμματα. Ο εργάτης στο 7ωρο βγάζει 2 στρέμματα. Ούτε ζιζανιοκτόνα ούτε τίποτα ( τα ζιζανιοκτόνα τα αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι ), γιατί καταστρέφουν το έδαφος, επειδή δεν διασπώνται έδαφος, και αφήνουν υπολείμματα στο έδαφος. ;)
Καλά τα λες ,αλλά όλη μου τη ζωή είχαμε κήπο και στο πατρικό πάνω από στρέμμα τα συχαθηκα τα χορτάρια . Έχουμε και ένα οικόπεδο με δέντρα που παλιά βάζαμε διάφορα δεν ραντιζαμε ,άνισος αγώνας μια η μύγα την άλλη οι πεταλούδες κάμπιες άι στο καλό του .Τώρα έχει ένα μέτρο χορτάρια ,τι να πρώτο κάνουμε ,εχουμε μπλέξει και με άλλα πράματα.
 
Τα τροχισα λίγο όχι όπως εσύ την επόμενη φορά έκανα και λίγα χορτάρια συνήθως δεν γίνονται τόσο μεγάλα αλλά τα ευνόησε ο καιρός .Η τσάπα χτυπάει πιο δυνατά ,το εργαλείο πιο πολύ ξύνει χωρίς να παίρνει χωμα.View attachment 87309View attachment 87310View attachment 87312
Αυτός ο δίσκος είναι για άγρια τροχίσματα και θέλει πολύ απαλά.
Θα πάρεις δίσκο με γυαλόχαρτα φέτες για να μην "τρώει" πολύ υλικό στο τρόχισμα και να μπορεί να κρατά μια ευθεία στην κόψη.
 
Αυτός ο δίσκος είναι για άγρια τροχίσματα και θέλει πολύ απαλά.
Θα πάρεις δίσκο με γυαλόχαρτα φέτες για να μην "τρώει" πολύ υλικό στο τρόχισμα και να μπορεί να κρατά μια ευθεία στην κόψη.
Κάθε πότε θα το κάνω , απαλά δεν το πίεζα, έχω και γυαλοχαρτα.
 
Κάθε πότε θα το κάνω , απαλά δεν το πίεζα, έχω και γυαλοχαρτα.
Όταν χαλάει αυτό το ξυράφι που έχει, θα σου δείξει μόνο του, θα το καταλάβεις. Μην το βλέπεις έτσι ψιλό, αυτό είναι βαμμένο το σίδερο ( σκληρό ) έχει αντοχή.
 
Όταν χαλάει αυτό το ξυράφι που έχει, θα σου δείξει μόνο του, θα το καταλάβεις. Μην το βλέπεις έτσι ψιλό, αυτό είναι βαμμένο το σίδερο ( σκληρό ) έχει αντοχή.
Αυτό όλη μου τη ζωή το θυμάμαι σκουριασμένο ποιός ξέρει πριν πόσα χρόνια είναι κατασκευασμένο.
 
View attachment 87313
Αυτά είναι το καλύτερο χορτοκοπτικό. Δεν αφήνουν τίποτα στο πέρασμα τους. Παλιότερα που είχα μια τετράδα στον κήπο όταν είχα χρόνο το οικόπεδο ήταν πεντακάθαρο και από χόρτα και από ζωύφια.
Όντως, αλλά τρώνε μόνο τα βρώσιμα, τα τοξικά δεν τα ακουμπάνε.Έχω δίπλα χωράφι χρόνια κότες κάθε άνοιξη γεμίζει χόρτα που αν δεν πάω με τσαπί-χορτοκοπτικό δεν γίνεται δουλειά.
 
Μιας και μιλάμε για εργαλεία, πάντα κάθε φορά που τα χρησιμοποιούμε έντονα ή με μια συγκεκριμένη περιοδικότητα είναι επιβεβλημένη μια καλή συντήρηση...

Ψαλίδες λύσιμο μέχρι βίδας, καθάρισμα, λίπανση με γράσο και λάδι όπου υπάρχει άξονας και κίνηση και φυσικά ακονισμα... Και γίνεται σαν καινούργια... Την φτάνω σε τέτοιο επίπεδο που κόβει χαρτί Α4...


russian image upload




Και τα πριόνια επίσης καθαρίζονται σχολαστικά και τροχιζονται με ειδική λιμα που υπάρχει και γίνονται σαν καινούργια...


λιμα-ειδικη-πριονιων-ars-f-10-a.jpg


Εδώ ένα βίντεο που μου έμαθε πόσο γρήγορα φεύγει η μαυρίλα και οι χρωματισμοί από τους χυμούς των φυτών από ψαλίδες και πριόνια απλά με τη χρήση οδοντόκρεμας και οδοντοβουρτσας χωρίς να χαλάω λάδια και να χρησιμοποιώ το dremel. Αν και είναι ωραία ιδέα η χρήση του δραπανου, για ακονισμα αρκούμαι σε μια διπλή πέτρα 220/1000 grit και το αποτέλεσμα είναι τελειο

 
Back
Top