Μύθος ή Πραγματικότητα;

Διαφορετική περιφερειακή διάτρηση, με την ίδια συγκέντρωση = Μύθος

Δεδομένα
1. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι τα πιο παραμορφωμένα σκάγια βρίσκονται πάντα στην περιφέρεια της τουφεκιάς.
2. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι όσο πιο παραμορφωμένα σκάγια βγούν από την κάνη τόσο η συγκέντρωση μικραίνει και το ανάποδο

Συμπεράσματα
1. Η περιφέρεια έχει πάντα μικρότερη διάτρηση από το κέντρο.

2. Δεν μπορούν να υπάρχουν 2 όπλα που να βγάζουν την ίδια συγκέντρωση και παρόμοιες αρχικές με το ίδιο φυσίγγι και το ένα να έχει διαφορετική περιφερειακή διάτρηση από το άλλο.
Αν είχε, αυτό σημαίνει ότι οι τελικές θα ήταν μεγαλύτερες, άρα τα σκάγια λιγότερο παραμορφωμένα, άρα θα είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση και όχι την ίδια.
Οι μικροδιαφορές στην αρχική μηδενική σημασία έχουν για την διάτρηση.

Είναι μύθος.
 
Last edited:
Το θέμα είναι να εχεις και την ικανότητα να διαβάζεις τον πίνακα και όχι μόνο στα 20/30 αλλά να ρίχνεις και στα 45 .Εννοείται ότι όταν έχεις ίδιες αρχικές ίδια συγκέντρωση θα έχεις ίδιο αποτέλεσμα .Ποσσες φορές όμως έχεις τα ίδια και με ποσσα φυσίγγια και στα πίσσα μέτρα δεν είναι τόσο απλά το έχω τα ίδια .Γι'αυτό υπάρχουν και οι διαφορετικές απόψεις δεν βγαίνει συμπέρασμα από δύο φυσίγγια και 5 θες ποικιλία και γρ και νουμερων σκαγιων για να πάρεις μέσο όρο.
 
Συγχωρεμένος φίλος του πατέρα μου ήταν άσσος στο φτερό. Τουφέκισε φάσσα μέσα από το αυτοκίνητο εν κινήσει. Μια μέρα έριξε 1 κουτί φυσίγγια σε ένα βουτηχτάρι το οποίο καθόταν ακίνητο στην επιφάνεια του νερού και με την τουφεκιά απλά πήγαινε λίγο παρακάτω. Τον έπαιζε μπάλα κανονικότατα. Ελέφαντα ακίνητο στα 5μ να τον έβαζες δεν θα μπορούσε να τον πετύχει. Άντε πείτε μου εσείς τώρα πως γίνεται αυτό. .sarcastic.
 
Συγχωρεμένος φίλος του πατέρα μου ήταν άσσος στο φτερό. Τουφέκισε φάσσα μέσα από το αυτοκίνητο εν κινήσει. Μια μέρα έριξε 1 κουτί φυσίγγια σε ένα βουτηχτάρι το οποίο καθόταν ακίνητο στην επιφάνεια του νερού και με την τουφεκιά απλά πήγαινε λίγο παρακάτω. Τον έπαιζε μπάλα κανονικότατα. Ελέφαντα ακίνητο στα 5μ να τον έβαζες δεν θα μπορούσε να τον πετύχει. Άντε πείτε μου εσείς τώρα πως γίνεται αυτό. .sarcastic.
Τα παπιά στο νερό έχουν κέβλαρ‼️
 
Εγώ από εδώ που είμαι ακούω πορδες στην Ηγουμενίτσα !!! Μαλλον έχω πρόβλημα στα αυτια

Ακριβώς για πορδές μιλάμε 🤣
Όποιος ακούει διαφορές σε 0,02 δευτερόλεπτα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να ξεχωρίσει και μάλιστα να ιεραρχήσει διαφορές ήχου στον μετρονόμο
https://onlinetonegenerator.com/metronome.html
αν βάλει τιμή 3000. Σαν κλανιά ακούγεται.

ps
Μερικοί θέλουν να με τρελάνουν τελείως :p
 
Με την ακοή δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ένα "αργό" από ένα "γρήγορο" φυσίγγι.
Ξεχάστε το ...
Το εκπεδευμενο αφτί μπορεί να ακούσει πολλά περισσότερα από όσα φανταζόμαστε ακόμα και υποσυνείδητα

Δεν μιλάμε για διάφορες 15-20 μ/σ

Αλλά σε προκαθορισμενη απόσταση έχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσει σοβαρή διαφορά
 
Επίσης δεν μπορείς να έχεις ακουστική αίσθηση της ατράκτου.

πχ #6 με 400m/s αρχική με άτρακτο πείτε 5m στα 36,5m φτάνει με ταχύτητα 200m/s.
O ήχος του πρώτου σκαγιού με το τελευταίο έχει διαφορά 5/200 = 0,025sec
Άντε πείτε ότι αυτό κάποιος το καταλαβαίνει.

Αν ρίξει άλλο #6 με άτρακτο 3m που θα φτάσει πείτε με ταχύτητα 220m/s ο χρόνος που θα χτυπάνε τα σκάγια στον πίνακα είναι 0,014sec.

Διαφορά 0,01sec.
Βάλτε τον μετρονόμο https://onlinetonegenerator.com/metronome.html στο 6000 και καλή επιτυχία.
 
Το εκπεδευμενο αφτί μπορεί να ακούσει πολλά περισσότερα από όσα φανταζόμαστε ακόμα και υποσυνείδητα
Δεν μιλάμε για διάφορες 15-20 μ/σ
Αλλά σε προκαθορισμενη απόσταση έχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσει σοβαρή διαφορά
Το εκπαιδευμένο αυτί μπορεί να ακούει ότι θέλει και το εκπαιδευμένο μάτι να βλέπει ότι θέλει.
Απλά αυτά που ακούει ή βλέπει δεν είναι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
 
Πριν μερικά χρόνια είχα ανέβει στα πεθερικα Αθήνα και είχα ρίξει στο Σχιστό με κάποια παιδιά από εδώ κάτι 28 με χαμηλό παφυλα με το Baikal και επειδή σε κάποια μου τα μαγκωναν οι εξολκεις, δεν τα έριξα όλα και τα αφησα για τη καραμπίνα (155).
Βγαίνω για περπατητο για τσίχλες μια χαρά, τελειώνουν παίρνω κάποια 32αρια, ξανά για περπατητο και να μη μπορώ να παρω πουλι, έπρεπε να τραβάω το ντουφεκι 20-30 ποντους μπροστά και να παραμιλαω, "τράβηξε το ντουφεκι μπροστά"!!!
20-30 πόντους στα πόσα μέτρα περίπου ?
 
20-30 πόντους στα πόσα μέτρα περίπου ?
Από 20 έως 30 μέτρα, δε θυμάμαι τώρα.... Αλλά η εικόνα που είχα, είχε αλλάξει και προσπαθουσα να μου θυμίζω να τραβάω το όπλο μπροστά!
Τα 28αρια ν8.5 και τα 32αρια ν9!
Εγώ πάντως δεν μπορώ να υπολογίσω τόση μικρή διαφορά στις τουφεκιές μου. Θα φταίει που ρίχνω συνήθως με "σκούπισμα" του στόχου.
Πήγαινω το πουλι στη μύτη, αλλά πιστευω το "σκούπισμα" είναι το ιδανικό!!!
 
Last edited:
Εγώ πάντως δεν μπορώ να υπολογίσω τόση μικρή διαφορά στις τουφεκιές μου. Θα φταίει που ρίχνω συνήθως με "σκούπισμα" του στόχου.
Από 20 έως 30 μέτρα, δε θυμάμαι τώρα....
Τα 28αρια ν8.5 και τα 32αρια ν9!
Παιδιά, τα επιπλέον 20cm στα 30m σημαινει γωνία 0,38 μοίρες ή να τραβήξεις ηθελημένα το άκρο της κάνης περίπου 5 χιλιοστά πιο μπροστά.
Τα επιπλέον 30cm στα 30m σημαινει να τραβήξεις ηθελημένα το άκρο της κάνης περίπου 10 χιλιοστά πιο μπροστά.
Και όλα αυτά επιπρόσθετα στην ήδη εφαρμοζόμενη προσκόπευση.
Αποκλίσεις αυτής της τάξης έχουμε ακόμα και αν ρίχνουμε σε σταθερό στόχο.
Είναι πολύ δύσκολο.
Ένας άριστος σκοπευτής τουφεκάει με "διασπορά" 25cm στα 30m γύρω από το κέντρο του στόχου και ένας κακός με μισό μέτρο πάλι στα 30m.

Αλλά η εικόνα που είχα, είχε αλλάξει και προσπαθουσα να μου θυμίζω να τραβάω το όπλο μπροστά!
Αυτό ναι, ... αλλά χωρίς να αμφισβητώ αυτό που λες, πιθανόν το τράβαγες πολύ περισσότερο από τόσο.
 
Η επιστήμη μίλησε ξανά.
Τα τρύπια δεν μικραίνουν την ανάκρουση.
3 βίντεο έβγαλε ο Ελληνάρας ο Konetes ... εεε νομίζω το εξάντλησε το θέμα.

Ισχυριζόταν κανένας ότι κόβει ανάκρουση?Για αναπήδηση κάννης ήξερα μόνο.
.
 
Back
Top