Μαγκάλια και Σούβλες

Από ότι βλέπω πίνεις τσίπουρο με γλυκάνισο. Η μήπως είναι ούζο?
το ούζο το απεχθάνομαι... Τσίπουρο με γλυκάνισο πάντα..
Λάρισα και ούζο δεν πιστεύω Γιώργο,καθότι εκει οι περισσότεροι το τσίπουρο το προτιμούν με γλυκάνισο.Για να δούμε .big smile.
Έτσι ακριβώς !!!
 
Προσωπικά Αντρέα το προτιμώ χωρίς γλυκάνισο. Αλλά γούστα είναι αυτά.
Όπως προτιμά ο καθένας Γιώργο και όπως έχει μάθει!! Παντός σπίτι πάντα έχω και ένα μπουκάλι χωρίς για τους φίλους που το προτιμούν !
 
Με ή χωρίς είναι τελείως υποκειμενικό. Η Θεσσαλία πλην του Βόλου που ήταν πάντα χωρίς, έχει τσίπουρο με γλυκάνισο το οποίο προτιμώ ίσως και λόγω καταγωγής αφού αυτό το τσίπουρο έμαθα. Για να είμαι ειλικρινής το θεωρώ πιο αρωματικό από το χωρίς και να σημειώσω ότι έχει τεράστια διαφορά από το ούζο που κακός το συγχέουμε.
 
Με ή χωρίς είναι τελείως υποκειμενικό. Η Θεσσαλία πλην του Βόλου που ήταν πάντα χωρίς, έχει τσίπουρο με γλυκάνισο το οποίο προτιμώ ίσως και λόγω καταγωγής αφού αυτό το τσίπουρο έμαθα. Για να είμαι ειλικρινής το θεωρώ πιο αρωματικό από το χωρίς και να σημειώσω ότι έχει τεράστια διαφορά από το ούζο που κακός το συγχέουμε.
Συμφωνώ απόλυτα !! Και δίπλα στην Πιερία περισσότερο με γλυκάνισο παίζει.. Αυτό το ξέρω γιατί ο κουνιάδας μου έχει οινοποιείο και κάνει τσίπουρο και κρασί και με γλυκάνισο φεύγει πολύ..
 
Last edited:
Η Θεσσαλία πλην του Βόλου που ήταν πάντα χωρίς,
Και στον Βόλο, οι περισσότεροι με γλυκάνισο πίνουν. Ανεβαίνω συχνά σαν επισκέπτης και πάντα πηγαίνω σε τσιπουράδικα, εκτός παραλίας. Παραγγέλνω χωρίς γλυκάνισο και αμέσως ασυναίσθητα με κοιτάζουν. Γενικώς η Θεσσαλία, προτιμά τον γλυκάνισο στο τσίπουρο.
 
Με ή χωρίς είναι τελείως υποκειμενικό. Η Θεσσαλία πλην του Βόλου που ήταν πάντα χωρίς, έχει τσίπουρο με γλυκάνισο το οποίο προτιμώ ίσως και λόγω καταγωγής αφού αυτό το τσίπουρο έμαθα. Για να είμαι ειλικρινής το θεωρώ πιο αρωματικό από το χωρίς και να σημειώσω ότι έχει τεράστια διαφορά από το ούζο που κακός το συγχέουμε.
Ο πατερας μου ελεγε(αν και δεν επινε πολυ), το χειροτερο τσιπουρο(οχι ''μπομπα'') ειναι καλυτερο απο το καλυτερο ουζο.
 
Εμεις εδω εχουνε την ζιβανια
Ειναι πιο δυνατη απο το τσιπουρο και προσωπικα πλεον προτιμω το τσιπουρο απο αυτην
Το τσιπουρο δεν σου φερνει την διψα και την αψα στον λαιμο μετα οπως η ζιβανια
Πλεον την δικια μου την αραιωνω 2:1 με νερο και μου φερνει πιο κοντα στο τσιπουρο
Το τσιπουρο το λατρευω αλλα χωρις γλυκανισσο
Μια φορα αγορασα με γλυκανισσο και με το ζορι μπορεσα να πιω δυο σφηνακια
το βρισκω πολυ γλυκο
Με το ουζο κατ εμενα δεν εχει καμια σχεση
Το ουζο το λατρευω ειτε με νερο ειτε με χωρις
Τα τελευταια χρονια ομως εχω λιγοστευσει τις ποσοτητες αλκοολ που πινω
Πινω τοσο οσο να το απολαμβανω αλλα οχι να με χαλα
Και με το φαι ετσι
Σιγα σιγα και τοσο οσο πρεπει
Προσπαθωνα μπορω να βγαινω το βουνο ανετα για πολλα χρονια ακομη και να απολαμβανω ολα τα αλλα με μετρο παρα το αναποδο
(εντελως προσωπικος τροπος σκεψης)
Μιλω για την καθημερινοτητα και οχι ενα γλεντι η μια γιορτη που εκει φυσικα θα κανεις και την υπερβολη σου
Μια ζωη την εχουμε

@Antreas_Lar Αντρεα
Στο ποτηρι σου εχεις αραιωμενο με νερο το τσιπουρο γλυκανισσου;
Το βλεπω οτι μοιαζει πολυ οπτικα με ουζο
Ετσι πινετε κανονικα;
Εγω το δοκιμασα χωρις νερο οπως το κανονικο τσιπουρο
Να το δοκιμασω με νερο λες ειναι καλυτερα;
 
Εμεις εδω εχουνε την ζιβανια
Ειναι πιο δυνατη απο το τσιπουρο και προσωπικα πλεον προτιμω το τσιπουρο απο αυτην
Το τσιπουρο δεν σου φερνει την διψα και την αψα στον λαιμο μετα οπως η ζιβανια
Πλεον την δικια μου την αραιωνω 2:1 με νερο και μου φερνει πιο κοντα στο τσιπουρο
Το τσιπουρο το λατρευω αλλα χωρις γλυκανισσο
Μια φορα αγορασα με γλυκανισσο και με το ζορι μπορεσα να πιω δυο σφηνακια
το βρισκω πολυ γλυκο
Με το ουζο κατ εμενα δεν εχει καμια σχεση
Το ουζο το λατρευω ειτε με νερο ειτε με χωρις
Τα τελευταια χρονια ομως εχω λιγοστευσει τις ποσοτητες αλκοολ που πινω
Πινω τοσο οσο να το απολαμβανω αλλα οχι να με χαλα
Και με το φαι ετσι
Σιγα σιγα και τοσο οσο πρεπει
Προσπαθωνα μπορω να βγαινω το βουνο ανετα για πολλα χρονια ακομη και να απολαμβανω ολα τα αλλα με μετρο παρα το αναποδο
(εντελως προσωπικος τροπος σκεψης)
Μιλω για την καθημερινοτητα και οχι ενα γλεντι η μια γιορτη που εκει φυσικα θα κανεις και την υπερβολη σου
Μια ζωη την εχουμε

@Antreas_Lar Αντρεα
Στο ποτηρι σου εχεις αραιωμενο με νερο το τσιπουρο γλυκανισσου;
Το βλεπω οτι μοιαζει πολυ οπτικα με ουζο
Ετσι πινετε κανονικα;
Εγω το δοκιμασα χωρις νερο οπως το κανονικο τσιπουρο
Να το δοκιμασω με νερο λες ειναι καλυτερα;
Ναι βάζω πάγο και πολύ λίγο νερό. Όπως θέλει και όπως του αρέσει ο καθένας το πίνει. Τσίπουρο με τσίπουρο έχει διαφορά.. Άλλο το τσίπουρο από σταφύλια άλλο από σύκο και άλλο από κούμαρο που παρεπιπτόντως είναι το καλύτερο για εμενα! Στο εμπόριο δύσκολα θα βρεις πέρα από σταφύλι!
Όπως και να έχει το τσίπουρο είναι να το πίνεις και να το απολαμβάνεις.. Αν είναι να σε «πίνει» αστο..
 
Back
Top