Λείανση κάννης

Καλησπέρα στο φόρουμ. Μπορεί κάποιος να αναφέρει εδώ κάποιον τρόπο για λείανση αχρωμίοτης κάννης?
με αφορμή την βλακεία που έκανα και πέρασα εσωτερικά την κάννη της μόσμπεργκ μου με σκότσ μπράιτ και κάθε μέρα κάθομαι και κοιτάω την κάννη μέσα κάτω από το φως κι παθαίνω εγκεφαλικά σκεύτομαι μήπως και κάτσω να την λειάνω.... Όλα τα μέλη μου είπαν πώς αυτές οι αχνές αιχμές είναι κάτι που επουδενί θα επηρεάσουν την βλητική της κάννης μου. Προσπαθώ να το πιστέψω αλλά σαν τελειομανής δεν μπορώ.

Ξέρω ότι μπορώ να πάρω την βέργα που έχω να την βάλω σε τρυπάνι με την χάλκινη βούρτσα και να βάλω απέξω πανί με μία κρέμα λείανσης...

Ποια κρέμα κάνει και ποιος ο ακριβής τρόπος?

Αυτή η μέθοδος τι κάνει ? μπορώ να κάνω την κάννη μέσα καθρέπτη ή θα κάνει εκατομμύρια μικρές γρατζουνιές? Αφαιρείτε μέταλλο? Δεν θέλω να την κάνω χειρότερη την κάννη το όπλο είναι ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ και θα το επιχηρίσω μόνο να γυαλίσει η κάννη και καταβάθος ξέρω ότι δεν υπάρχει ζημιά αλλά μόνο και μόνο να ηρεμήσω και να σταματήσω να κοιτάω όλη την μέρα.....

είναι ποιο πολύ ψυχολογικό το θέμα

δεν είναι στάνταρ οτι θα το κάνω απλά να ξέρω τον τρόπο μπάς και....
 
Αφού είσαι τόσο τελειομανής που δεν μπορείς να αντέξεις αυτόν τον ιστό της αράχνης, το μόνο που θα σε ηρεμήσει είναι να πας την κάννη στον Κούρκουλο και να του ζητήσεις να στην λειάνει στο 1/1000 της ίντζας, που διαφημίζει ότι μπορεί να κάνει, να του δώσεις κάνα 100ρικο και όλα μέλι γάλα. Από αυτά που έχεις αναφέρει μέχρι τώρα, όλα συνηγορούν ότι δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για τέτοιες εργασίες. Το να αποφασίσεις να πειραματιστείς με κάτι και να μάθεις είναι πολύ καλό, αλλά πρώτα θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου την περίπτωση της αποτυχίας. Αν αυτό δεν σε χαλάει, τότε ξεκίνα το συναρπαστικό ταξίδι της ενασχόλησης μόνος σου. Αν όμως είναι να αρρωστήσεις από την στεναχώρια σου, αν κάτι δεν πάει καλά, πήγαινε σε έναν επαγγελματία να ξεμπερδέψεις.
 
Η κυρίως δουλειά που κάνει η Flitz είναι ο βαθυς καθαρισμος των ήδη γυαλισμενων επιφανειών.
Δεν είναι λειαντικη κρέμα.
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, μετά από αρκετή ενασχόληση μαζί της. Γιατί όμως έχει "διοχετευθεί" στην πιάτσα ότι η Flitz κάνει και λείανση; Ακόμα και ο Κυπρίδημος έχει γράψει ότι με Flitz και δέρμα σαμουά έχει "σβήσει" ιστό αράχνης και έχει επιτευχθεί λείανση. Εγώ πάντως δεν τα κατάφερα. Ποιο ωραίο αποτέλεσμα έχουν δημιουργήσει 2-3 χιλιάδες φυσίγγια στο σκοπευτήριο, παρά η τεχνική του τριψίματος με Flitz.
 
ή πήγαινε να αγοράσεις μια καινούργια κάννη για να γλιτώσεις το ψυχικό πόνο και στην παλιά κάνε ότι δοκιμή με αλοιφή θες :)
Αν ήταν 76 ή 81 πόντους θα την αγόραζα εγώ χθές. Μετά θα με βλέπατε να ψάχνω στις αγγελίες για Benelli .... ;)
 
θα ήθελα να ξέρω τί εγκεφαλικό παθαίνει κανείς αν είχε κάνα μέρκελ δύκανο των 60000 ευρώ και το τρύψει με ατσαλόμαλλο
 
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου, μετά από αρκετή ενασχόληση μαζί της. Γιατί όμως έχει "διοχετευθεί" στην πιάτσα ότι η Flitz κάνει και λείανση; Ακόμα και ο Κυπρίδημος έχει γράψει ότι με Flitz και δέρμα σαμουά έχει "σβήσει" ιστό αράχνης και έχει επιτευχθεί λείανση. Εγώ πάντως δεν τα κατάφερα. Ποιο ωραίο αποτέλεσμα έχουν δημιουργήσει 2-3 χιλιάδες φυσίγγια στο σκοπευτήριο, παρά η τεχνική του τριψίματος με Flitz.
Αν οι μικρογραντζουνιες ήταν προσβασιμες πχ στην εξωτερική επιφάνεια της καννης, τότε με γυαλοχαρτα έως Ν.2000 και στην συνέχεια τροχός από κετσε και Flitz θα έδινε γυαλισμα καθρέπτη. Το έχω κάνει σε λάμες μαχαιριων.
Εσωτερικό γυαλισμα καννης επιτυγχανεται με εργαλεια που δεν έχει ο ερασιτέχνης.
 
θα ήθελα να ξέρω τί εγκεφαλικό παθαίνει κανείς αν είχε κάνα μέρκελ δύκανο των 60000 ευρώ και το τρύψει με ατσαλόμαλλο
Κανένα εγκεφαλικό, μια χαρά θα γίνει. Όλα θέλουν τρόπο, όχι κόπο. Το δικό μου αχρωμίωτο το καθαρίζω με τη βούρτσα που σου πρότεινα και με ατσαλόμαλλο.
 
Αν οι μικρογραντζουνιες ήταν προσβασιμες πχ στην εξωτερική επιφάνεια της καννης, τότε με γυαλοχαρτα έως Ν.2000 και στην συνέχεια τροχός από κετσε και Flitz θα έδινε γυαλισμα καθρέπτη. Το έχω κάνει σε λάμες μαχαιριων.
Εσωτερικό γυαλισμα καννης επιτυγχανεται με εργαλεια που δεν έχει ο ερασιτέχνης.
Ε χαίρω πολύ Γιάννη, για κοίλο κάννης μιλάμε πάντα ... ;)
 
Κανένα εγκεφαλικό, μια χαρά θα γίνει. Όλα θέλουν τρόπο, όχι κόπο. Το δικό μου αχρωμίωτο το καθαρίζω με τη βούρτσα που σου πρότεινα και με ατσαλόμαλλο.
Η Remington που είναι η πλέον αρμόδια εταιρεία που χρησιμοποιεί αχρωμιωτες καννες συνιστά χρήση καθαριστικου υγρου με νιτρο και αποκλειστική χρήση μόνο πανιων. Με τίποτα δεν συνιστά οποιουδήποτε είδους συρματινες βουρτσες και ατσαλομαλλο όσο ψιλο κιαν είναι.
 
Last edited:
Ρε παιδιά τι ατσαλομαλλο λέτε. Αν οι ίνες του σκοτσ κάναν ιστούς στο ατσάλι της μοσμπεργκ το ατσαλομαλλο τι θα κάνει?
 
Ρε παιδιά τι ατσαλομαλλο λέτε. Αν οι ίνες του σκοτσ κάναν ιστούς στο ατσάλι της μοσμπεργκ το ατσαλομαλλο τι θα κάνει?
Ξέρεις τι είναι το ατσαλόμαλλο; :) Πάτα στο google steel wool 0000 και κοίτα τις φωτογραφίες. Οι μισές είναι από καθαρισμούς όπλων και οι αλλες μισές για λείανση ξύλων ... :) Τα όπλα μου τα έχω περάσει άπειρες φορές με ατσαλόμαλλο για να αφαιρέσω σκουριά μετά τον βάλτο και την θάλασσα. Ηρακλή, από μένα δεν θα ακούσεις πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει πρώτα στα δικά μου όπλα. Τώρα αν πάρεις το ατσαλόμαλλο και ξεβαψεις το όπλο δεν θα φταίει αυτό. Όλα έχουν τον τρόπο τους.
Τι σχέση έχει με το Scotch Brite?
 
Ρε παιδιά τι ατσαλομαλλο λέτε. Αν οι ίνες του σκοτσ κάναν ιστούς στο ατσάλι της μοσμπεργκ το ατσαλομαλλο τι θα κάνει?
Εγώ χρησιμοποιω στσαλομαλλο σε χρωμιωμενες μόνο καννες πιο ψιλο από το σκοτς μπραιτ, όχι ότι έχει σημασία για το χρώμιο.
 
Last edited:
Ξέρεις τι είναι το ατσαλόμαλλο; :) Πάτα στο google steel wool 0000 και κοίτα τις φωτογραφίες. Οι μισές είναι από καθαρισμούς όπλων και οι αλλες μισές για λείανση ξύλων ... :) Τα όπλα μου τα έχω περάσει άπειρες φορές με ατσαλόμαλλο για να αφαιρέσω σκουριά μετά τον βάλτο και την θάλασσα. Ηρακλή, από μένα δεν θα ακούσεις πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει πρώτα στα δικά μου όπλα. Τώρα αν πάρεις το ατσαλόμαλλο και ξεβαψεις το όπλο δεν θα φταίει αυτό. Όλα έχουν τον τρόπο τους.
Τι σχέση έχει με το Scotch Brite?

Ξέρω ναι . Βασικά είχα πάρει ένα από τα τζάμπο και το χρησιμοποιησα να ξωβαψω μια πλάκα που την έβαψα με σπρέι. Απλά η λογική είναι ότι μαλακότερο μέταλλο δεν χαράζει σκληρότερο. Αλλά εδώ μηλαμε για ίδια μεταλα. Το ατσάλι της κανης και το ατσαλομαλλο. Ίδιο με ίδιο μέταλλο δεν χαράζει ποτε?
 
Ξέρω ναι . Βασικά είχα πάρει ένα από τα τζάμπο και το χρησιμοποιησα να ξωβαψω μια πλάκα που την έβαψα με σπρέι. Απλά η λογική είναι ότι μαλακότερο μέταλλο δεν χαράζει σκληρότερο. Αλλά εδώ μηλαμε για ίδια μεταλα. Το ατσάλι της κανης και το ατσαλομαλλο. Ίδιο με ίδιο μέταλλο δεν χαράζει ποτε?
Ολα τα ατσαλια δεν εχουν την ιδια σκληροτητα,γιαυτο και υπαρχει κλιμακα μετρησης της .Rocwell Hardness νομιζω λεγεται η καπως ετσι.
 
Back
Top