Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Αν το θες για πιστόλια και ραβδωτα για τις επιχαλκωσεις ναι. Για λειοκανα έχει πολύ αμμωνία. Πάρε το κλασικό ballistol.
Για το εσωτερικό της κάνης για χρήση σε μολυβδωσεις και υπολείμματα πλαστικού έχω βρει την υγεία μου με το WD40.........
Πολύ εύκολα καθαρίζει............
 
Για το εσωτερικό της κάνης για χρήση σε μολυβδωσεις και υπολείμματα πλαστικού έχω βρει την υγεία μου με το WD40.........
Πολύ εύκολα καθαρίζει............
Για καθάρισμα είναι πολύ καλό, όντως. Και για την απομάκρυνση της υγρασίας. Απέφυγε το στα ξύλα και τα βαμμένα μέταλλα. Επίσης για λίπανση δεν είναι και το καλύτερο. Πάρε ένα απλό λαδάκι να τα χρησιμοποιείς μαζί. Καθάρισμα με wd40 μετά σκούπισμα και λίπανση με λάδι και είσαι ok. Μπορείς να πάρεις το λάδι singer ή κάποιο παρόμοιο που είναι και οικονομικά. Δες τα ποσταρίσματα του @jnp και άλλων παιδιών που χρησιμοποιούν εναλλακτικά προιόντα
 
Για καθάρισμα είναι πολύ καλό, όντως. Και για την απομάκρυνση της υγρασίας. Απέφυγε το στα ξύλα και τα βαμμένα μέταλλα. Επίσης για λίπανση δεν είναι και το καλύτερο. Πάρε ένα απλό λαδάκι να τα χρησιμοποιείς μαζί. Καθάρισμα με wd40 μετά σκούπισμα και λίπανση με λάδι και είσαι ok. Μπορείς να πάρεις το λάδι singer ή κάποιο παρόμοιο που είναι και οικονομικά. Δες τα ποσταρίσματα του @jnp και άλλων παιδιών που χρησιμοποιούν εναλλακτικά προιόντα
Διευκρίνισα μόνο για το εσωτερικό της κάνης γιατί περιέχει βενζίνη και νέφτι άρα αρκετά οξέα εάν δεν σκουπιστει καλά.........
Για λίπανση είναι κατάλληλο από το απλό δεκαρακι λάδι υδραυλικών μέχρι τα εξειδικευμένα λάδια λίπανσης όπλων........
 
Πήζει ,μόνο για προστασία εξωτερικά, μην το βάλεις εσωτερικά .
Το break free είναι φοβερό προϊόν και για καθαρισμό και για λίπανση. Τα κάνει όλα καλά. Προχθές έριξα 250 σφαίρες με το πιστόλι. Έπρεπε να βγάλω φωτογραφίες, την επόμενη θα το κάνω. Το break free καθάρισε το όπλο ΆΨΟΓΑ κανένα παράπονο. Και την εσωτερική λίπανση την έκανα με αυτό. Μόνο εξωτερικά ψεκασα ballistol. Απλά για ανθρώπους σαν εμένα που καθαρίζουν το όπλο κάθε φορά μετά τη χρήση είναι πολύ ακριβό. Τα 400 κάτι ml κοστίζουν 50€. Έχω λίγο ακόμα και το χρησιμοποιώ μόνο στο πιστόλι. Για καραμπίνα δεν αξίζει να δίνεις τόσα χρήματα. Στο πιστόλι που έχει μικρή επιφάνεια και δεν χρησιμοποιώ πολύ, αξίζει και με το παραπάνω. Χρειάζομαι όμως ένα μπουκαλάκι με βελόνα οπωσδήποτε. Όπως και ένα σωστό κατσαβίδι για να βγάζω τη λαβή του όπλου. Αλλά ποιος πάει με το πιστόλι σε μαγαζί για να βρει ποια μύτη ταιριάζει απόλυτα με τη βίδα; Πρέπει να ρωτήσω οπλουργο στην επόμενη επίσκεψη για σέρβις για να παραγγείλω το σωστό εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Έδωσα το όπλο σε φίλο σκοπευτή να το δει και μου λέει έχεις πειράξει τις βίδες Ε; Τρελάθηκα, γιατί εγώ δεν έβλεπα τίποτα. Παρήγγειλα και έχω από τότε έξτρα βίδες ώστε αν ποτέ αλλάξω λαβή να βάλω τις καινούργιες. Ψυχαναγκαστικος το ξέρω 😂
 
Last edited:
Το break free είναι φοβερό προϊόν και για καθαρισμό και για λίπανση. Τα κάνει όλα καλά. Προχθές έριξα 250 σφαίρες με το πιστόλι. Έπρεπε να βγάλω φωτογραφίες, την επόμενη θα το κάνω. Το break free καθάρισε το όπλο ΆΨΟΓΑ κανένα παράπονο. Και την εσωτερική λίπανση την έκανα με αυτό. Μόνο εξωτερικά ψεκασα ballistol. Απλά για ανθρώπους σαν εμένα που καθαρίζουν το όπλο κάθε φορά μετά τη χρήση είναι πολύ ακριβό. Τα 400 κάτι ml κοστίζουν 50€. Έχω λίγο ακόμα και το χρησιμοποιώ μόνο στο πιστόλι. Για καραμπίνα δεν αξίζει να δίνεις τόσα χρήματα. Στο πιστόλι που έχει μικρή επιφάνεια και δεν χρησιμοποιώ πολύ, αξίζει και με το παραπάνω. Χρειάζομαι όμως ένα μπουκαλάκι με βελόνα οπωσδήποτε. Όπως και ένα σωστό κατσαβίδι για να βγάζω τη λαβή του όπλου. Αλλά ποιος πάει με το πιστόλι σε μαγαζί για να βρει ποια μύτη ταιριάζει απόλυτα με τη βίδα; Πρέπει να ρωτήσω οπλουργο στην επόμενη επίσκεψη για σέρβις για να παραγγείλω το σωστό εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Έδωσα το όπλο σε φίλο σκοπευτή να το δει και μου λέει έχεις πειράξει τις βίδες Ε; Τρελάθηκα, γιατί εγώ δεν έβλεπα τίποτα. Παρήγγειλα και έχω από τότε έξτρα βίδες ώστε αν ποτέ αλλάξω λαβή να βάλω τις καινούργιες. Ψυχαναγκαστος το ξέρω 😂
Πάρε ένα σετ μύτες.
Σε μεγάλο χρωματοπολειο θα βρεις...
Ας μην είναι επώνυμες (έτσι κι αλλιώς, κινέζικες θα είναι).
Σίγουρα θα βρεθεί αυτή που ταιριάζει στην εγκοπή που σε ενδιαφέρει.
Οι υπόλοιπες,δεν χάνονται!🙂
 
Το break free είναι φοβερό προϊόν και για καθαρισμό και για λίπανση. Τα κάνει όλα καλά. Προχθές έριξα 250 σφαίρες με το πιστόλι. Έπρεπε να βγάλω φωτογραφίες, την επόμενη θα το κάνω. Το break free καθάρισε το όπλο ΆΨΟΓΑ κανένα παράπονο. Και την εσωτερική λίπανση την έκανα με αυτό. Μόνο εξωτερικά ψεκασα ballistol. Απλά για ανθρώπους σαν εμένα που καθαρίζουν το όπλο κάθε φορά μετά τη χρήση είναι πολύ ακριβό. Τα 400 κάτι ml κοστίζουν 50€. Έχω λίγο ακόμα και το χρησιμοποιώ μόνο στο πιστόλι. Για καραμπίνα δεν αξίζει να δίνεις τόσα χρήματα. Στο πιστόλι που έχει μικρή επιφάνεια και δεν χρησιμοποιώ πολύ, αξίζει και με το παραπάνω. Χρειάζομαι όμως ένα μπουκαλάκι με βελόνα οπωσδήποτε. Όπως και ένα σωστό κατσαβίδι για να βγάζω τη λαβή του όπλου. Αλλά ποιος πάει με το πιστόλι σε μαγαζί για να βρει ποια μύτη ταιριάζει απόλυτα με τη βίδα; Πρέπει να ρωτήσω οπλουργο στην επόμενη επίσκεψη για σέρβις για να παραγγείλω το σωστό εργαλείο για αυτή τη δουλειά. Έδωσα το όπλο σε φίλο σκοπευτή να το δει και μου λέει έχεις πειράξει τις βίδες Ε; Τρελάθηκα, γιατί εγώ δεν έβλεπα τίποτα. Παρήγγειλα και έχω από τότε έξτρα βίδες ώστε αν ποτέ αλλάξω λαβή να βάλω τις καινούργιες. Ψυχαναγκαστος το ξέρω 😂
Όταν είχα το Baikal μονοσκανδαλο έβγαλα το κοντάκι και λαδωσα μηχανισμό σκανδάλης με αυτό . Μετά από κάποιους μήνες σε έλεγχο και να ρίξω τις σφύρες με αδράνειας κολλούσε η σκανδάλη και έμενε πίσω ,αμάν λέω έχουν δίκιο με τα μονοσκανδαλα.Πριν το πάω στον οπλουργο λέω δεν του κάνω πλύσιμο εσωτερικά με καθαρή βενζίνη και έβαλα λάδι της benelli , Ε όλα δούλεψαν άψογα .
 
Όταν είχα το Baikal μονοσκανδαλο έβγαλα το κοντάκι και λαδωσα μηχανισμό σκανδάλης με αυτό . Μετά από κάποιους μήνες σε έλεγχο και να ρίξω τις σφύρες με αδράνειας κολλούσε η σκανδάλη και έμενε πίσω ,αμάν λέω έχουν δίκιο με τα μονοσκανδαλα.Πριν το πάω στον οπλουργο λέω δεν του κάνω πλύσιμο εσωτερικά με καθαρή βενζίνη και έβαλα λάδι της benelli , Ε όλα δούλεψαν άψογα .
Το break free το έχω βγάλει από τη μπουκάλα των 400+ ml και το έχω σε μικρό διάφανο μπουκαλάκι με απλικατερ. Ιδανικά το θέλω σε μπουκαλάκι με βελόνα. Πάντα το κάνω φραπεδιά πριν το χρησιμοποιήσω. Το έχει πει και ο Κώστας ο Κόλλιας ότι αν μείνει καιρό, κατακάθεται κάτι ( δεν ξέρω τι αλλά ισχύει) μήπως δεν το είχες κουνήσει; Δεν ξέρω πραγματικά τι έφταιξε στο δικό σου όπλο. Εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια και αυτό και άλλα ποιοτικά CLP και μάλιστα στο πιστόλι, που ο μηχανισμός είναι μικροσκοπικός σε σχέση με ένα λειοκαννο και όλα σε έναν χώρο πολύ περιορισμένο. Δεν μου έχει κάνει το παραμικρό παρατράγουδο. Μη λες τέτοια και μας περιλάβει ο Θαλής 🤣
 
Όταν είχα το Baikal μονοσκανδαλο έβγαλα το κοντάκι και λαδωσα μηχανισμό σκανδάλης με αυτό . Μετά από κάποιους μήνες σε έλεγχο και να ρίξω τις σφύρες με αδράνειας κολλούσε η σκανδάλη και έμενε πίσω ,αμάν λέω έχουν δίκιο με τα μονοσκανδαλα.Πριν το πάω στον οπλουργο λέω δεν του κάνω πλύσιμο εσωτερικά με καθαρή βενζίνη και έβαλα λάδι της benelli , Ε όλα δούλεψαν άψογα .
Για αυτο κ συστήνεται με την αγορά των μονοσκανδαλων Baikal(που έχουν κ την φήμη) να αφαιρείτε το κοντακι κ να γίνεται ένας καλός καθαρισμός πριν από την πρωτη τουφεκιά....

Εγώ δεν βάζω ποτέ λάδι σε εκεινα τα σημεία...
Το μόνο που θα κάνω είναι μια φορά τον χρόνο να βγάλω το κοντακι κυρίως για έναν έλεγχο (γιατί δεν είναι κ τόσο δυσκολο να υπάρχει κ κάποια φθορά αλλά το όπλο μας να δουλευει κανονικα )...
Καλό αλλά στεγνό καθαρισμα από σκόνες κλπ ...
Και αυτό ήταν όλο.....
 
Ανάλογα το χρώμα δες τα παρακάτω
BALLISTOL Balsin Λάδι ξύλων ανοιχτό 50ml
BALLISTOL Balsin Λάδι ξύλων Σκούρο 50ml

ballistol-balsin-gun-stock-oil-by-ballistol.jpg
Τίνγκα στη σιλικόνη είναι αυτό.
 
Πάρε ένα σετ μύτες.
Σε μεγάλο χρωματοπολειο θα βρεις...
Ας μην είναι επώνυμες (έτσι κι αλλιώς, κινέζικες θα είναι).
Σίγουρα θα βρεθεί αυτή που ταιριάζει στην εγκοπή που σε ενδιαφέρει.
Οι υπόλοιπες,δεν χάνονται!🙂
Οι φθηνές-κινεζικές είναι για να παίζουν τα ανήλικα...
 
Οι φθηνές-κινεζικές είναι για να παίζουν τα ανήλικα...
Δεν διαφωνούμε!
Επειδή μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις μια μύτη κατώτερη ποιοτικά που ταιριάζει στην εγκοπή από το να προσπαθήσεις με ακατάλληλη μύτη και να χαλάσεις την εγκοπή.
 
Δεν διαφωνούμε!
Επειδή μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις μια μύτη κατώτερη ποιοτικά που ταιριάζει στην εγκοπή από το να προσπαθήσεις με ακατάλληλη μύτη και να χαλάσεις την εγκοπή.
Ένα σετ με μύτες δεν είναι και το τέλος του κόσμου , να πάρει ένα σωστό σετ να κάνει την δουλειά του για χρόνια .
 
Για αυτο κ συστήνεται με την αγορά των μονοσκανδαλων Baikal(που έχουν κ την φήμη) να αφαιρείτε το κοντακι κ να γίνεται ένας καλός καθαρισμός πριν από την πρωτη τουφεκιά....

Εγώ δεν βάζω ποτέ λάδι σε εκεινα τα σημεία...
Το μόνο που θα κάνω είναι μια φορά τον χρόνο να βγάλω το κοντακι κυρίως για έναν έλεγχο (γιατί δεν είναι κ τόσο δυσκολο να υπάρχει κ κάποια φθορά αλλά το όπλο μας να δουλευει κανονικα )...
Καλό αλλά στεγνό καθαρισμα από σκόνες κλπ ...
Και αυτό ήταν όλο.....
Καλά τα μπαικαλ, αλλά ρε παιδί μου μέχρι να έρθουν σε σημείο σου βγάζουν την πίστη. Τα δίκανα για να τα σπάσεις βγάζεις κήλη.
 
Καλά τα μπαικαλ, αλλά ρε παιδί μου μέχρι να έρθουν σε σημείο σου βγάζουν την πίστη. Τα δίκανα για να τα σπάσεις βγάζεις κήλη.

Δεν είχα θέμα ουτε με το πλαγιοκαννο, ουτε με το μονοκαννο(cal.12) ανοίγουν κ κλείνουν άνετα....
Αντίθετα το μονοκαννο cal.36 ήταν κ παραμένει αρκετά σφιχτό κ έχει ρίξει πολλά φυσίγγια....

Μπορεί να τυχει να στρώσουν στην πορεία, μπορεί κ οχι...
Οποτε τα απορρίπτεις εξαρχής εφόσον σε ενοχλεί αυτό η το παίρνεις κ πας σε οπλουργο να το "γλυκάνει" που από όσο ξέρω το κάνουν κ με επιτυχία....
Η αλλιώς περιμένεις κ αν......
 
Ενώ εχω 3 μπουκάλια wd 40 στη ντουλάπα χρόνια δε τα χω δοκιμάσει ποτέ. Πάντα παίρνω το g96 σπρευ που μου αρέσει πολύ, έχω κι ένα balistol με κεραμικό κάτι μέσα πανάκριβο που το βάζω μόνο έξω και λαδι σταγόνας ενα αμερικάνικο δε θυμάμαι πως το λένε καμια δεκαριά χρόνια. Εχω επίσης απο τα όπλα ένα benelli σταγόνας κι ένα beretta. Εχω δοκιμάσει napier break free g96 , legia, balistol και τα φτηνα jaguar , alpha κλπ. Break free και g96 μου άρεσαν περισσότερο. Είχα χτυπήσει επίσης απο Αγγλία με πολυ λίγα τότε μεταφορικά 4 πυκνές βούρτσες bisley που εδώ εχουν 20 ευρώ η μια προς 5 λίρες τη μια καθώς και την ξυλινη βέργα τους. Οι καλύτερες με διαφορά απο οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί κι εχω δοκιμάσει πολλες. Απλώς αν ρίξεις λάδι στην κάννη και καθαρίσεις πιανουν λάσπη, καλύτερα σκέτη να ξύσει την πυριτιδα και μετα πανιά με λάδι.
 
Καλησπέρα καθάρισα σήμερα το όπλο με το ballistol και το πιστόνι δεν καθάριζε άλλο.
Να το περάσω με βενζίνη πρώτα και μετά με το λάδι ή υπάρχει κάποιο προϊόν για αυτή τη δουλειά...IMG_20240301_133415.jpg
 

Attachments

  • IMG_20240301_133551.jpg
    IMG_20240301_133551.jpg
    165,8 KB · Προβολές: 33
Back
Top