Κινητική Ενέργεια - Διάτρηση - Τραυματικό σοκ

Τις τουφεκάνε μακρυά, τους μπερδεύει το μέγεθος (όσοι δεν έχουν εμπειρία) ... μια χαρά ξερές πέφτουν σε νορμάλ αποστάσεις.

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 😍

Η θεωρία πρέπει να συμβαδίζει με την πραγματικότητα.
Φάσσες γενικά δεν τουφεκάω μακρυά και μια στον θεό (μεγάλο μπουλούκι) την πήρα με #2 usa (#1 ιταλικό) με ένα σκάγι στον λαιμό. 😁
Αυτή την θυμάμαι γιατί πρόλαβα να αλλάξω φυσίγγι (Rem express #2).
Και γενικά δεν κυνηγάω φάσσες γιατί βαριέμαι να περιμένω και αποφεύγω τα μέρη με κόσμο.
Σε ελάχιστα κυνήγια που έχω κάνει πολλές οι αποστάσεις ήταν νορμάλ.

Οπως τα λες....Δεν γινεται να εχεις σαν δεδομενο...οτι η τουφεκια σου ''κοβει'' στα 50+μετρα και το θηραμα
να εχει ενα σκαγι στον λαιμο...!!!
Ελεος δλδ !!!

εικόνα_Viber_2023-09-05_11-11-57-805.jpg
 
Άλλαξα τον τύπο στο excel για να συμβαδίζει με τα παραπάνω.
Τώρα βγάζω με τις παραπάνω τιμές 4,25mm max σε βιβλίο κάπου ανάμεσα δηλαδή.

Δεν αλλάζουν όμως τα σχεδιαγράμματα που έχω ποστάρει γιατί αυτά προκύπτουν όχι από την διάτρηση σε βιβλίο αλλά σε 20% τζελ (κάτι σαν ψαχνό κρέας δηλαδή) και για μεσαία πουλιά το έχω ορίσει στις 0,9 ίντσες = 23mm δηλαδή.
Αν θέλετε να το αυξήσω το αυξάνω και θα πέσουν οι αποστάσεις :)
Αυτό που λένε όλοι οι αμερικάνοι είναι ότι το πρασίνι θέλει ελάχιστη διάτρηση 1,5 ίντσα = 38mm σε ψαχνό κρέας (=20% τζελ).
H καημένη η φάσσα πόσο να θέλει ? 😁

Εμενα Βασιλη μου...δεν με ''καιει'''.......αλλαξε οτι γουσταρεις....Σου ειπα εγω βαδιζω μεσα απο τις δικες μου
δοκιμες...και απο αυτο που βλεπουν τα ματια μου...
Μου ειναι αδιαφορο...εαν οι μετρησεις συμβαδιζουν με τους πινακες...Δεν με ενδειαφερουν οι πινακες...και το
λεω με την καλη εννοια φιλε !!!
 
Πέρα από τη διάτρηση, που πρέπει να είναι ικανή να προκαλέσει τραύματα στα εσωτερικά όργανα...τα πουλιά καταβάλονται και από το τραυματικό σοκ που τους προκαλεί το πολλαπλό πλήγμα των σκαγιών...

Εκεί χρειάζεται η ισορροπία στο μέγεθος και στο πλήθος των σκαγιών που πρέπει να έχει η γόμωση, σε συνδυασμό με τον όγκο και τη μάζα του θηράματος, την απόσταση βολής, το τσοκ του όπλου και τις συνθήκες που επηρεάζουν την ταχύτητα άρα και ενέργεια-διάτρηση των σκαγιών...

Δύσκολος υπολογισμός, με πολλές παραμέτρους που πρέπει να λάβεις υπόψη...
Ευτυχώς, μετά από κάποια χρόνια και αρκετά χιλιόμετρα στον κυνηγότοπο (και φόλες...χρήσιμες ειναι κι αυτές) έρχεται η εμπειρική γνώση να κάνει τα πράγματα (πιο) απλά και εύκολα...
 
Last edited:
Για μεσαία θηράματα όπως πέρδικα, χρειάζονται τρία σκάγια με ενέργεια 0,85 ποδολίβρες το κάθε ένα. Αυτή την ενέργεια δίνουν σκάγια Νο 7 έως τα 40 μέτρα, πιο μεγάλα σκάγια διατηρούν ενέργεια πιο μακριά.

Για μεγάλα θηράματα όπως χήνες και μεγάλα παπιά, χρειάζονται 4 σκάγια με ενέργεια 1,5 ποδολίβρες το κάθε ένα. Αυτή την ενέργεια δίνουν σκάγια Νο 5 έως τα 40 μέτρα και πιο χοντρά σκάγια πιο μακριά.
Τα έχει μπερδέψει ο Κυπρίδημος ... οι τιμές που αναφέρει είναι διάτρηση σε 20% τζελ όχι ποδόλιβρες.

Ένα #5 με 400m/s@1,5m έχει ενέργεια 1,5ft⋅lbf (=ποδόλιβρες) στα 55m όχι στα 40m που αναφέρει αυτός στους 21οC.

Οι δικοί μου υπολογισμοί δίνουν όμως το σωστό mallard περίπου 40m με #5 στα 400m/s στο 1,5m και 21οC.
Δεν .sex hard. εγώ με #3 τα κυνηγάω .sarcastic.

1693903858745.png
 
Οπως τα λες....Δεν γινεται να εχεις σαν δεδομενο...οτι η τουφεκια σου ''κοβει'' στα 50+μετρα και το θηραμα
να εχει ενα σκαγι στον λαιμο...!!!
Ελεος δλδ !!!
Μα αυτό γίνεται ... βαράνε 50 φυσίγγια πέφτουν 1-2-3 πλιά στα 50m (κανένας δεν ξέρει την πραγματική απόσταση) και βγάζουν το συμπέρασμα ότι το φυσίγγι κόβει στα 50m και τα υπόλοιπα 48 φυσίγγια τα χρεώνουν στην σκόπευση.
 
Συμφωνω για το Νρο Σκαγιων στην φασσα Ν5 -Ν4....

''Σιδερενιο πουλι'' την λενε την φασσα....Αυτο που δεν καταλαβα ποτε....ειναι γιατι εγω δεν μπορεσα να
κρατησω φασσα στα 45+μετρα με Ν6 σκαγια....οταν οι αλλοι τις ''κρατανε'' στα + 50 μετρα...
Ισως να φταινε τα φυσιγγια μου...
Εγω με την θεωρια...δεν τα παω καλα.....Πιστευω παντα αυτο που βλεπουν τα ματια μου φιλε !!!

ΥΓ. 27 ΜΕΤΡΑ- ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ..Ν6 ΝΙΚΕΛ με 5% αντιμονιο V1,5-408m/s = Κεντρικα σκαγια 4,4χιλιοστα
Περιφεριακα = 2,4 χιλοστα...

Στα ιδια μετρα -κυλινδρος Ν6 ΝΙΚΕΛ..χωρις 5% αντιμονιο V1,5-409m/s = Kεντρικα σκαγια 4,15 χιλιοστα
Περιφεριακα 2,4 χιλιοστα..

Αυτην την διατρηση την κραταει μεχρι και τα 35 μετρα...μετα αρχιζει ο ''κατηφορος''....αυτες ειναι
οι δικες μου μετρησεις...
Ασε τους πινακες....στην πραξη αλλαζουν πολλα πραγματα φιλε....Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν
σεβομαι τους πινακες...
Αλλα βαδιζω παντα με τις δικες μου μετρησεις...και εαν πεφτω εξω μερικα εκατοστα του χιλιοστου
για μενα αυτο δεν λεει τιποτα...φιλε !!! :)
Στις φασσες ν5, ν4 ρίχνω, ειδικά στα περάσματα που οι βολές είναι μακρινές. Το ν6, πιστεύω ότι πάει καλά (από 40m μέχρι 50m) όταν είμαστε σε μεγάλο υψόμετρο και σε υψηλές σχετικά θερμοκρασίες (20°C +). Σε εμπορικά φυσίγγια αναφέρομαι βέβαια, με διάμετρο σκαγιων 2,7mm.
 
Στις φασσες ν5, ν4 ρίχνω, ειδικά στα περάσματα που οι βολές είναι μακρινές. Το ν6, πιστεύω ότι πάει καλά (από 40m μέχρι 50m) όταν είμαστε σε μεγάλο υψόμετρο και σε υψηλές σχετικά θερμοκρασίες (20°C +). Σε εμπορικά φυσίγγια αναφέρομαι βέβαια, με διάμετρο σκαγιων 2,7mm.

Η διαμετρος ...Το Ν5 εχει 2,9 διαμετρο...2,7 ειναι το Ν6.

Ο ''κριτης'' των σκαγιων....ειναι η αποσταση...η ποιοτητα ...και η ταχυτητα...αλλα πολλοι ''μπερδευουν''
τα μετρα....η τα τραβανε ( ως συνηθως ) σαν λαστιχο...ή παντα υπολογισουν στο + περιπου...και εκει
γινεται το μπερδεμα Χρηστο !!!
 
Η διαμετρος ...Το Ν5 εχει 2,9 διαμετρο...2,7 ειναι το Ν6.

Ο ''κριτης'' των σκαγιων....ειναι η αποσταση...η ποιοτητα ...και η ταχυτητα...αλλα πολλοι ''μπερδευουν''
τα μετρα....η τα τραβανε ( ως συνηθως ) σαν λαστιχο...ή παντα υπολογισουν στο + περιπου...και εκει
γινεται το μπερδεμα Χρηστο !!!
Ακριβώς κύριε Νίκο!! Το έχω δει το έργο και μάλιστα από καλούς κυνηγούς - σκοπευτές (στο θέμα απόστασης αναφέρομαι). Γράφω 2,7mm το ν6, για να μην γίνεται μπέρδεμα. Πχ τα αμερικανικά ν6 είναι 2,79mm, δηλαδή ν5 αγγλικό. Εκεί γίνεται χαμός!!😅😅. Πάντως, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έβλεπα τέτοιες βολές στην έναρξη σε φασσες στη Β. Ελλάδα, καθώς οι συνθήκες είναι ευνοϊκές!!
 
Τα παραπάνω διαγράμματα ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ !!!!!!!!!!!!
Δείχνουν τις αποστάσεις που ένα σκάγι με ελάχιστες παραμορφώσεις έχει την ελάχιστη απαιτούμενη διάτρηση.
Ακόμα και την 10πλάσια διάτρηση να έχει αν δεν χτυπήσει ζωτικό όργανο το πουλί θα πέσει τραυματισμένο ή θα φύγει και θα το χάσουμε.
Όλα τα σύγχρονα και παλιότερα προγράμματα βαλιστικής τα ίδια νούμερα βγάζουν για τις ταχύτητες, ενέργειες και διατρήσεις.
Το πρόβλημα είναι ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ για κάθε θήραμα.
Μόνο για το πρασίνι υπάρχει στάνταρ τιμή = 1,5" σε 20% βαλλιστικό τζελ αλλά ακόμα και εκεί παίζει ρόλο που θα το πάρει το σκάγι.
Οι πίνακες είναι ενδεικτικοί, δεν τους ακολουθούμε τυφλά και κατά γράμμα.
 
Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι '' μενουσες μηδεν '' κουζουλε μου ??
Τα σκαγια Νικελ + αλευρι....και σε αριστη κατασταση...απο που προκυπτει λοιπον ...το ''μενουσες μηδεν'' ???
Τι εννοεις ...στο 36ρη δινει ρεστα ???
Λεο στο 36ρη διαμετριμα θερηζη η ssb150. Για την διατριση στα 45 μετρα αδηκεολογητη στο 12 ρη,δεν τρηπισε τα φηλα???
 
Back
Top