Αγορά 20 διαμέτρημα

Καλησπέρα παίδες.
Σκέφτομαι για 20αρι διαμέτρημα.
Αξίζει τον κόπο ή είναι ένα καλό μαρκετιγκ;
Ποια είναι τα θετικά ή τα αρνητικά σε σχέση με το 12αρι;
Δεν είναι μάρκετινγκ, αρκετά παιδιά εδώ μέσα κυνηγάνε αποκλειστικά με 20αρια δίχως να υστερούν βλητικα όσο νομίζουν κάποιοι σε σχέση με το 12. Το 20αρι το επιλέγεις γιατί το γουστάρεις και σε γεμίζει ένα τέτοιο όπλο με λεπτή σιλουέτα και ελαφρύ. Σίγουρα δεν έχει την βλητική υπέροχη του 12 , το 20 δεν συγχωρεί σκοπευτικά, δεν έχει τη μεγάλη περιφέρεια να σε σώσουν τα γραμμάρια. Πολλοί κυνηγησαν λίγοι παρέμειναν πιστοί. Κερδίζεις σε ελαφρότητα και ομορφιά χάνεις σε βλητική ( σε σχέση πάντα με το 12αρι). Αν αποβάλλεις το σύνδρομο της τσάντας το κυνήγι με αυτό το διαμέτρημα γίνεται υπέροχο. Μεγαλύτερο μείον παραμένει η τιμή των φυσηγγιων που σε πολλές περιπτώσεις είναι ακριβότερα του 12 και η σαφώς μικρότερη γκάμα αν και τώρα πλέον υπάρχουν στην αγορά όλων των ειδών τα φυσίγγια.
 
Καλησπέρα παίδες.
Σκέφτομαι για 20αρι διαμέτρημα.
Αξίζει τον κόπο ή είναι ένα καλό μαρκετιγκ;
Ποια είναι τα θετικά ή τα αρνητικά σε σχέση με το 12αρι;
πλεων απο περιση κηνηγαω αποκλιστηκα με 20σαρι πλαγιοκανο εχω αλα 2 πλαγιοκανα 12αρια και ενα σουπερ ποζε 12αρι..
δεν τα ακουμπαω πλεον..
κηνηγαω περδικα μπεκατσα.
μου εχει τυχει και εχω παρει λαγους με φυσεκια για μπεκατσα στα 40 μετρα..
εαν αποβαλεις οπωε ειπαν και πο παραπανω το να παω για να γεμισω τη τσαντα τοτε δεν θα εχεις την αποδοση του 12αριου..
προσοπικα οταν πιανω μια περδικα με το 20σαρακι η ευχαριστηση που νιοθω ειναι τεραστια.
το μονο μειων του διαμετριματος ειναι η τημες στα πηρομαχικα εαν εξερεσεις και τη τημη τις αγορας
 
Στο μόνο που υστερεί είναι τα ακριβά πυρομαχικά του.

Πίστευα ότι θα έχει και αισθητά μειωμένη ανάκρουση, αλλά κάποιοι μου λένε ότι δεν ισχύει. Ίσως επειδή είναι πιό ελαφριά όπλα αντισταθμίζουν την όποια μείωση της ανάκρουσης λόγω γόμωσης
 
Πίστευα ότι θα έχει και αισθητά μειωμένη ανάκρουση, αλλά κάποιοι μου λένε ότι δεν ισχύει. Ίσως επειδή είναι πιό ελαφριά όπλα αντισταθμίζουν την όποια μείωση της ανάκρουσης λόγω γόμωσης
Ισχύει αλλά δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος να απαντήσω πια...20+ χρόνια έριχνα φουρνελα μόνο με δίκανα και τώρα με την καραμπίνα αδράνειας παραπονιέμαι για ανάκρουση σε αυτήν.Εχω πάθει αμνησία ανάκρουσης δηλαδή.
 
Καλησπέρα παίδες.
Σκέφτομαι για 20αρι διαμέτρημα.
Αξίζει τον κόπο ή είναι ένα καλό μαρκετιγκ;
Ποια είναι τα θετικά ή τα αρνητικά σε σχέση με το 12αρι;
Όταν αποφάσισα να πάρω cal 20 το 2015 ήμουν διστακτικός γιατί δεν είχα ιδέα, δεν είχα ξαναδεί τέτοιο διαμετρημα. Στην αρχή ήρθε μια απογοήτευση γιατί είχα αποτυχίες. Ο λόγος ότι το cal 20 έχει πιο στενή τουφεκιά. Σε κάνει όμως πιο ικανό σκοπευτη. Όταν άρχισα να το μαθαίνω ήρθαν και οι επιτυχίες. Μετά από 8 χρόνια λοιπόν με το cal 20 δεν πιάνω 12αρι πλέον. Με ενοχλεί ο μεγάλος όγκος του, με ενοχλεί η μεγαλύτερη ανάκρουση και πλέον δεν νιώθω σιγουριά να εχωcal 12 στα χέρια μου. Το κυνήγι που κάνω κυρίως είναι τσίχλα, αλλά και σε λαγό, πέρδικα, φάσα το 20αρι κάνει τη δουλειά του άψογα. Το θέμα είναι να το εμπιστευτείς και θα στο ανταποδώσει. Ναι τα φυσίγγια είναι πιο ακριβά, αλλά πόσα να ρίξεις; αντε να δώσεις τη σεζόν 60-70 ευρώ παραπάνω. Επίσης υπάρχουν και φυσίγγια στα 9 με 9,5 ευρώ. Όπως για το 12.
 
Δεν είναι μάρκετινγκ, αρκετά παιδιά εδώ μέσα κυνηγάνε αποκλειστικά με 20αρια δίχως να υστερούν βλητικα όσο νομίζουν κάποιοι σε σχέση με το 12. Το 20αρι το επιλέγεις γιατί το γουστάρεις και σε γεμίζει ένα τέτοιο όπλο με λεπτή σιλουέτα και ελαφρύ. Σίγουρα δεν έχει την βλητική υπέροχη του 12 , το 20 δεν συγχωρεί σκοπευτικά, δεν έχει τη μεγάλη περιφέρεια να σε σώσουν τα γραμμάρια. Πολλοί κυνηγησαν λίγοι παρέμειναν πιστοί. Κερδίζεις σε ελαφρότητα και ομορφιά χάνεις σε βλητική ( σε σχέση πάντα με το 12αρι). Αν αποβάλλεις το σύνδρομο της τσάντας το κυνήγι με αυτό το διαμέτρημα γίνεται υπέροχο. Μεγαλύτερο μείον παραμένει η τιμή των φυσηγγιων που σε πολλές περιπτώσεις είναι ακριβότερα του 12 και η σαφώς μικρότερη γκάμα αν και τώρα πλέον υπάρχουν στην αγορά όλων των ειδών τα φυσίγγια.
Καλα δεν το συζητω να παω κυνηγι να γεμισω τσαντα. Βγαινουμε λιγο στο βουνο να απολαυσουμε την φυση, να καθαρισει το μυαλο μας απο την καθημερινότητα, να παρουμε εικονες απο την φυση. Περισσοτερες ειναι οι φορές που φυγανε χωρις καν να τουφεκισουμε παρα να τουφεκισουμε. Εξ άλλου τις περισσοτερες φορες παιζουνε safe κ ενα κολατσιο σωζει την κατάσταση
 
Όταν αποφάσισα να πάρω cal 20 το 2015 ήμουν διστακτικός γιατί δεν είχα ιδέα, δεν είχα ξαναδεί τέτοιο διαμετρημα. Στην αρχή ήρθε μια απογοήτευση γιατί είχα αποτυχίες. Ο λόγος ότι το cal 20 έχει πιο στενή τουφεκιά. Σε κάνει όμως πιο ικανό σκοπευτη. Όταν άρχισα να το μαθαίνω ήρθαν και οι επιτυχίες. Μετά από 8 χρόνια λοιπόν με το cal 20 δεν πιάνω 12αρι πλέον. Με ενοχλεί ο μεγάλος όγκος του, με ενοχλεί η μεγαλύτερη ανάκρουση και πλέον δεν νιώθω σιγουριά να εχωcal 12 στα χέρια μου. Το κυνήγι που κάνω κυρίως είναι τσίχλα, αλλά και σε λαγό, πέρδικα, φάσα το 20αρι κάνει τη δουλειά του άψογα. Το θέμα είναι να το εμπιστευτείς και θα στο ανταποδώσει. Ναι τα φυσίγγια είναι πιο ακριβά, αλλά πόσα να ρίξεις; αντε να δώσεις τη σεζόν 60-70 ευρώ παραπάνω. Επίσης υπάρχουν και φυσίγγια στα 9 με 9,5 ευρώ. Όπως για το 12.
Η ερωτηση ειναι σχετικη....αλλα τι θα προτεινες;;
Εχω 2 σουπερ ποζε κ 3 καραμπίνες (12αρια)
Εχω στο πισω μέρος του μυαλου μου για πλαγιοκανο...δεν εχω ακομα αποφασησει..
 
Η ερωτηση ειναι σχετικη....αλλα τι θα προτεινες;;
Εχω 2 σουπερ ποζε κ 3 καραμπίνες (12αρια)
Εχω στο πισω μέρος του μυαλου μου για πλαγιοκανο...δεν εχω ακομα αποφασησει..
Αν με ρωτάς για τον τύπο του όπλου η απάντηση είναι, αυτό που σε βολεύει. Έχω στην κατοχή μου πλαγιοκανο και δεν τα βρήκαμε ποτέ. 27 χρόνια δουλεύω αυτογεμες και σούπερ ποζε. Τελικά με κέρδισε το σούπερ ποζε γιατί με την καραμπίνα καμία φορά μου έμπαινε μπαρούτι στο μάτι, και αυτός ήταν ο λόγος που έμεινε στη ντουλάπα. Το 20αρι που έχω τώρα είναι ένα browning 525 cal 20.
 
Η ερωτηση ειναι σχετικη....αλλα τι θα προτεινες;;
Εχω 2 σουπερ ποζε κ 3 καραμπίνες (12αρια)
Εχω στο πισω μέρος του μυαλου μου για πλαγιοκανο...δεν εχω ακομα αποφασησει..
την επιλογη για μικροτερο διαμετρημα την κανεις απο θεμα βαρους ? μικροτερης ανακρουσης?
η για αλλαγη απο τα συνηθυσμενα?
 
Back
Top