Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλημέρα σας, καλό μήνα να έχουμε.
Προχτές το απόγευμα βοήθησα ένα φιλαράκι να κάνει μερικά τεστ Τσώρτσιλ.
Το όπλο του είναι η καινούρια raffaello powerbore με το ξύλινο progressive comfort κοντάκι.
Σίγουρα η επώμισή του δεν είναι σταθερή και τεχνικά άρτια. Θα διορθωθεί αυτό.
Στο κομμάτι του κοντακιού τώρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει κι άλλο cast-off για αρχή.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Παίρνει και δεύτερη φλάντζα cast-off το κοντάκι;
αυτος ήταν ο λογος που πούλησα την benelli crio και δεν πρόκειται να ξανα γυρίσω ποτέ ξανα σε αυτή την εταιρία και διπλές φλάντζες έβαλα και το λάστιχο στην ράχη της έφαγα μέχρι που έβλεπα την βάση αντί για την ριγα αυτή συνέχιζε να ρίχνει ψηλα!!! υπόψη αν μπουνε δίπλες φλάντζες πρέπει να φαγωθεί εσωτερικά το κοντάκι αλλιώς θα στραβώσει η Τζαβέτα. η μαθαίνεις να ρίχνεις κάτω από το πουλί η την πουλάς και ησυχάζεις. Κάπου εκεί βγήκε και ο μύθος ότι δεν σκοτώνουν τα benelli αφού τις περισσότερες φορες πέφτουν από τα περιφερικά σκάγια απλα ρίχνουν αλλού για αλλού, αυτο που δεν ξερω είναι αν την εφαρμόζουν σε όλα τα μοντέλα αυτή την τακτική κάτω από το πουλί. την πουλησα και ψυχική μου υγειά ακόμα και η σκοπευτική επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. ομολογώ ότι έφτασα πολλές φορες στο σημείο να την σπασω οι αστοχίες ήταν πολλές και ανεξήγητες μέχρι να καταλάβω τι φταίει.
IMG_20200417_115515.jpg
 
αυτος ήταν ο λογος που πούλησα την benelli crio και δεν πρόκειται να ξανα γυρίσω ποτέ ξανα σε αυτή την εταιρία και διπλές φλάντζες έβαλα και το λάστιχο στην ράχη της έφαγα μέχρι που έβλεπα την βάση αντί για την ριγα αυτή συνέχιζε να ρίχνει ψηλα!!! υπόψη αν μπουνε δίπλες φλάντζες πρέπει να φαγωθεί εσωτερικά το κοντάκι αλλιώς θα στραβώσει η Τζαβέτα. η μαθαίνεις να ρίχνεις κάτω από το πουλί η την πουλάς και ησυχάζεις. Κάπου εκεί βγήκε και ο μύθος ότι δεν σκοτώνουν τα benelli αφού τις περισσότερες φορες πέφτουν από τα περιφερικά σκάγια απλα ρίχνουν αλλού για αλλού, αυτο που δεν ξερω είναι αν την εφαρμόζουν σε όλα τα μοντέλα αυτή την τακτική κάτω από το πουλί. την πουλησα και ψυχική μου υγειά ακόμα και η σκοπευτική επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. ομολογώ ότι έφτασα πολλές φορες στο σημείο να την σπασω οι αστοχίες ήταν πολλές και ανεξήγητες μέχρι να καταλάβω τι φταίει.
View attachment 80165
Δεν ξέρω αν το δικό σου όπλο έριχνε πράγματι ψηλά. Αυτό είναι κάτι που το ελέγχεις με σταθερό όπλο και σημαδευτά.
Εγώ μιλώ για τεστ Τσώρτσιλ που δεν έχει καμία σχέση με αυτό.
Όπως προείπα ο φίλος μου σίγουρα έχει θέματα να λύσει με την επώμιση του.
Το θέμα είναι αν το κοντάκι χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις μπορεί να έρθει καλύτερα επάνω του.
Αφού δε μπαίνουν διπλές φλάντζες, τότε πρέπει να φτιάξει την επώμιση του και μετά να κάνει κοντάκι απ' το μηδέν.
 
αυτος ήταν ο λογος που πούλησα την benelli crio και δεν πρόκειται να ξανα γυρίσω ποτέ ξανα σε αυτή την εταιρία και διπλές φλάντζες έβαλα και το λάστιχο στην ράχη της έφαγα μέχρι που έβλεπα την βάση αντί για την ριγα αυτή συνέχιζε να ρίχνει ψηλα!!! υπόψη αν μπουνε δίπλες φλάντζες πρέπει να φαγωθεί εσωτερικά το κοντάκι αλλιώς θα στραβώσει η Τζαβέτα. η μαθαίνεις να ρίχνεις κάτω από το πουλί η την πουλάς και ησυχάζεις. Κάπου εκεί βγήκε και ο μύθος ότι δεν σκοτώνουν τα benelli αφού τις περισσότερες φορες πέφτουν από τα περιφερικά σκάγια απλα ρίχνουν αλλού για αλλού, αυτο που δεν ξερω είναι αν την εφαρμόζουν σε όλα τα μοντέλα αυτή την τακτική κάτω από το πουλί. την πουλησα και ψυχική μου υγειά ακόμα και η σκοπευτική επανήλθαν στα φυσιολογικά τους. ομολογώ ότι έφτασα πολλές φορες στο σημείο να την σπασω οι αστοχίες ήταν πολλές και ανεξήγητες μέχρι να καταλάβω τι φταίει.
View attachment 80165
Η διπλή φλάντζα δε θα κάνει τίποτα, αφού στην ουσία η διαφορά παχους στις δύο αντίθετες πλευρές της φλατζας είναι η ίδια, είτε σε καστ είτε σε ντροπ
Το κόλπο είναι στη υπάρχουσα φλάντζα να αυξήσεις το πάχος από τη μια πλευρά.
 
μιλάω για χειροποίητες φλάντζες οχι εργοστασιακές και για το αριστερά δεξιά που αυτό είναι εύκολο να έρθει όπως και για το πάνω κάτω που είναι το πιο δύσκολο επισης πρέπει να φας και την πείσω φλάντζα που είναι η μεταλλική αλλιώς θα κλαις την Τζαβέτα.
 
Δεν ξέρω αν το δικό σου όπλο έριχνε πράγματι ψηλά. Αυτό είναι κάτι που το ελέγχεις με σταθερό όπλο και σημαδευτά.
Εγώ μιλώ για τεστ Τσώρτσιλ που δεν έχει καμία σχέση με αυτό.
Όπως προείπα ο φίλος μου σίγουρα έχει θέματα να λύσει με την επώμιση του.
Το θέμα είναι αν το κοντάκι χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις μπορεί να έρθει καλύτερα επάνω του.
Αφού δε μπαίνουν διπλές φλάντζες, τότε πρέπει να φτιάξει την επώμιση του και μετά να κάνει κοντάκι απ' το μηδέν.
πως θα φέρεις ένα οπλο που απο την φυση του σημαδευτά σχεδόν βλέποντας βάση να το φέρεις με φλάντζες? το Τσώρτσιλ το 90% που το κάνουν χωρίς δάσκαλος να παρακολουθεί από πισω δεν είναι καν σίγουροι αν το εκαναν σωστά αλώστε πως να εξηγήσεις το αυθόρμητο. τέλος πάντων εύχομαι καλή τύχη και γρήγορα να βρεθεί η κάννη εκεί που πρέπει!!!
 
Παλικάρια καλησπέρα οποίος μπορεί θα ήθελα την γνώμη του για τις κλίσεις σε benelli rafaello crio sport.IMG_20231024_183038.jpgIMG_20231024_183026.jpgIMG_20231024_183015.jpgΕχω 1,76 ύψος 85 κιλά με αρκετά γυμνασμένους ώμους αν αυτό έχει σημασία.Εχω μια rafaello crio και πάνω είχε την κλίση B πηγαίνω στο κυνήγι και έχω πολλές αστοχίες,έβαλα την D πάλι τα ίδια,δοκιμάζω την C τίποτα.Τωρα έβαλα την Α και πήρα μερικές τσίχλες αλλά πάλι δεν είναι εντάξει, αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι για να βρω την Ρήγα πρέπει να γείρω το κεφάλι δεξια.Εκανα και το τεστ Τσώρτσιλ και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες.Καθε βοήθεια πολύτιμη!!!!
 
Παλικάρια καλησπέρα οποίος μπορεί θα ήθελα την γνώμη του για τις κλίσεις σε benelli rafaello crio sport.View attachment 82051View attachment 82052View attachment 82053Εχω 1,76 ύψος 85 κιλά με αρκετά γυμνασμένους ώμους αν αυτό έχει σημασία.Εχω μια rafaello crio και πάνω είχε την κλίση B πηγαίνω στο κυνήγι και έχω πολλές αστοχίες,έβαλα την D πάλι τα ίδια,δοκιμάζω την C τίποτα.Τωρα έβαλα την Α και πήρα μερικές τσίχλες αλλά πάλι δεν είναι εντάξει, αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι για να βρω την Ρήγα πρέπει να γείρω το κεφάλι δεξια.Εκανα και το τεστ Τσώρτσιλ και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες.Καθε βοήθεια πολύτιμη
Τη c και να βλέπεις όλο τον στόχο δηλ το κέντρο να μην το σκεπάζεις με το σκοπευτικό.
 
Τη c και να βλέπεις όλο τον στόχο δηλ το κέντρο να μην το σκεπάζεις με το σκοπευτικό.
Άντε στα σημαδευτα φίλε μου να το προσπαθήσω,στις γρήγορες τουφεκιές πως να το συνηθίσω? Στα χαρτόνια έχω ριξει με τα δύο μάτια ανοιχτά εστιάζοντας στο στόχο μόνο χωρίς να δίνω σημασία στην ρίγα.αν βάλω μεγαλύτερο στόχαστρο τι γίνεται ποια ενδεχομένως θα είναι η συμπεριφορά του,και ποια η γνώμη σου για την επωμιση μου σύμφωνα με τις δοκιμές?
 
Παλικάρια καλησπέρα οποίος μπορεί θα ήθελα την γνώμη του για τις κλίσεις σε benelli rafaello crio sport.View attachment 82051View attachment 82052View attachment 82053Εχω 1,76 ύψος 85 κιλά με αρκετά γυμνασμένους ώμους αν αυτό έχει σημασία.Εχω μια rafaello crio και πάνω είχε την κλίση B πηγαίνω στο κυνήγι και έχω πολλές αστοχίες,έβαλα την D πάλι τα ίδια,δοκιμάζω την C τίποτα.Τωρα έβαλα την Α και πήρα μερικές τσίχλες αλλά πάλι δεν είναι εντάξει, αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι για να βρω την Ρήγα πρέπει να γείρω το κεφάλι δεξια.Εκανα και το τεστ Τσώρτσιλ και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες.Καθε βοήθεια πολύτιμη!!!!
Μια από τα ίδια αλλά με ύψος 171 και 65 κιλά με το ίδιο όπλο με την Α ήρθα καλά στο ύψος έβαλα και μια για δεξία αριστερά γιατί έφευγα αρκετά αριστερά και κεντραρε λίγο αλλά θέλω και άλλο δεξιά γιατί πάλι λίγο αριστερά φεύγει
 
Παλικάρια καλησπέρα οποίος μπορεί θα ήθελα την γνώμη του για τις κλίσεις σε benelli rafaello crio sport.View attachment 82051View attachment 82052View attachment 82053Εχω 1,76 ύψος 85 κιλά με αρκετά γυμνασμένους ώμους αν αυτό έχει σημασία.Εχω μια rafaello crio και πάνω είχε την κλίση B πηγαίνω στο κυνήγι και έχω πολλές αστοχίες,έβαλα την D πάλι τα ίδια,δοκιμάζω την C τίποτα.Τωρα έβαλα την Α και πήρα μερικές τσίχλες αλλά πάλι δεν είναι εντάξει, αυτό που συνειδητοποιώ είναι ότι για να βρω την Ρήγα πρέπει να γείρω το κεφάλι δεξια.Εκανα και το τεστ Τσώρτσιλ και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες.Καθε βοήθεια πολύτιμη!!!!
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις την Α και να ταϊσεις την φλάντζα του καστ μονόπατα με χαρτοταινία για να πάρεις λίγο καστ παραπάνω, όπως στη φωτό
 

Attachments

  • 1692464853809.jpg
    1692464853809.jpg
    127,5 KB · Προβολές: 25
Μια από τα ίδια αλλά με ύψος 171 και 65 κιλά με το ίδιο όπλο με την Α ήρθα καλά στο ύψος έβαλα και μια για δεξία αριστερά γιατί έφευγα αρκετά αριστερά και κεντραρε λίγο αλλά θέλω και άλλο δεξιά γιατί πάλι λίγο αριστερά φεύγει
Το σκέφτηκα να βάλω από την μ2 την λεπτή που είναι για αριστερά-δεξια με την Α φλάντζα αλλά φοβάμαι μήπως κάνω καμία ζημιά στο κοντάκι η στην τζαβετα.εσυ τι φλάντζα έβαλες για αριστερά δεξιά?μόνος σου την προσάρμοσες η σε οπλουργο?
 
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις την Α και να ταϊσεις την φλάντζα του καστ μονόπατα με χαρτοταινία για να πάρεις λίγο καστ παραπάνω, όπως στη φωτό
Το είδα από εσένα αυτό το κόλπο καλό!!! δεν ξέρω μόνο μήπως έχει κανένα πρόβλημα το κοντάκι? αυτό είπα και στο. bnllcrio ότι σκέφτηκα να δοκιμάσω από την μ2 αυτή που είναι για αριστερά-δεξια.
 
Το είδα από εσένα αυτό το κόλπο καλό!!! δεν ξέρω μόνο μήπως έχει κανένα πρόβλημα το κοντάκι? αυτό είπα και στο. bnllcrio ότι σκέφτηκα να δοκιμάσω από την μ2 αυτή που είναι για αριστερά-δεξια.
Μη βάλεις παραπάνω από 5-6 στρώσεις. Το έχω κάνει σε benelli montefeltro, M2, Franchi affinity με συνθετικά κοντάκια και σε browning A5 με ξύλινο. Κανένα πρόβλημα.
 
Ο προηγούμενος κάτοχος είχε την C πανω και είχε κομμένα τα δύο πειρακια που μπαίνουν στην βάση,μάλλον για να μπορεί να το στρίβει λίγο.Οσο και να μην θέλω να το παραδεχτώ καλά αποτελέσματα είχα με μια 390 όταν ξεκίνησα το κυνήγι αλλά με είχε ταράξει στην εμπλοκή για αυτό μίσησα τις beretta.
 
Στην mondefeltro σε ξύλινο κοντάκι?
Πλαστικό. Μόνο στην Α5 το έκανα σε ξύλινο. Στη φωτο είναι στην Α5. Δεν το τριμάρησα πολύ καλά και έπρεπε να το περάσω και ένα μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο, αλλά βαρέθηκα.
 

Attachments

  • IMG_20231108_221630.jpg
    IMG_20231108_221630.jpg
    154 KB · Προβολές: 39
Πλαστικό. Μόνο στην Α5 το έκανα σε ξύλινο. Στη φωτο είναι στην Α5. Δεν το τριμάρησα πολύ καλά και έπρεπε να το περάσω και ένα μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο, αλλά βαρέθηκα.
Θα το δοκιμάσω και αυτό να δούμε.εβαλα όπως σου είπα (δοκιμαστικά μόνο) από την m2 χωρίς να ρίξω ήρθε αρκετά αριστερά αλλά η μεταλλική πλάκα στο κοντάκι ήταν πολύ αριστερά τέρμα άκρη στην πατούρα οπότε δίστασα και δεν έριξα για δοκιμή.
 
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις την Α και να ταϊσεις την φλάντζα του καστ μονόπατα με χαρτοταινία για να πάρεις λίγο καστ παραπάνω, όπως στη φωτό
Γιατί να μην βάλει στη c από την πάνω μεριά να κατέβει κιαλλο το κοντάκι; Με τη c ειναι κέντρο αλλά ψηλά
 
Άντε στα σημαδευτα φίλε μου να το προσπαθήσω,στις γρήγορες τουφεκιές πως να το συνηθίσω? Στα χαρτόνια έχω ριξει με τα δύο μάτια ανοιχτά εστιάζοντας στο στόχο μόνο χωρίς να δίνω σημασία στην ρίγα.αν βάλω μεγαλύτερο στόχαστρο τι γίνεται ποια ενδεχομένως θα είναι η συμπεριφορά του,και ποια η γνώμη σου για την επωμιση μου σύμφωνα με τις δοκιμές?
Η benelli έτσι προτείνει να βλέπεις όλο τον στόχο.
 
Back
Top