Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Εμένα φίλε μ τα φορέματα kicks δεν μ άρεσαν. Τι να σε πω ...ήμουν carlson και ξέρω ψωμί... τώρα μου αρέσουν και αυτά εξίσου ...θα δείξει ή πράξη
Σε αυτα επηρεαζεται ο βαθμος συσφιξης αναλογως με τον αυλο?γιατι σε εμενα λογικα με αυλο 18.7 θα ειναι πιο ανοικτα απο καποιον με αυλο 18.4
 
Εκεί θεωρητικά δεν τα πάμε τόσο καλά, πάντα σύμφωνα με τον κατασκευαστή, δεν το έχω δοκιμάσει σε χαρτί.
Βρε ασε τα θεωρητικα και τον κατασκευαστη και ξεκινα δωκ. να φτιαξεις ενα φησ. με ΒΒ να εχεις 5 φησ. απο αυτα στην ζωνη σου για τις δησκολες ωρες!! Σαν τα σερβιετακια ενα πραγμα.;)
 
Last edited by a moderator:
Βρε ασε τα θεωρητικα και τον κατασκευαστη και ξεκινα δωκ. να φτιαξεις ενα φησ. με ΒΒ να εχεις 5 φησ. απο αυτα στην ζωνη σου για τις δησκολες ωρες!! Σαν τα σερβιετακια ενα πραγμα.;)
Έχω, Rem magnum tungsten FF, για ποιον με πέρασες; .xm.
 
Σε αυτα επηρεαζεται ο βαθμος συσφιξης αναλογως με τον αυλο?γιατι σε εμενα λογικα με αυλο 18.7 θα ειναι πιο ανοικτα απο καποιον με αυλο 18.4
Αυτο λεμε.Μπορει να δημιουργει μονο του το choke βαθμο συσφιξης,ανεξαρτητα απο τον αυλο του οπλου.Ισως με τον διευρυμενο οπως ο δικος σου,κερδιζεις την μικροτερη παραμορφωση σκαγιων σε σχεση μ'εναν συμβατικο αυλο....;)
 
Ευχαριστώ τους συνάδελφους tolisr1 , milvus και τον γείτονά μου AltairLusso για τις απαντήσεις τους σχετικά με τι τσόκ brain να διαλέξω για τα ψηλωμένα παπιά .
Το σαιτ της brain είναι κλειστό προς το παρόν λόγο συντήρησης .
Μου φαίνεται ότι θα κάνει πράξη αυτά που μου υποσχέθηκε.

Μοιαζει με αναβιωση η παραλλαγη του tula choke.Εκεινο ειχε κυλινδρικο και μετα σφαιρικο τμημα η με την αναποδη διαταξη και τελειωμα σε στενωση.Αποστολη του, η εξαλειψη των συσσωματωσεων,που παρουσιαζονταν πιο πολυ σε φυσιγγια με μαλλινοταπα.Ως συνηθως,πρωτοποριακη ρωσσικη πατεντα.Νομιζω πως την πρωτοπαρουσιασε αθλητης του skeet,ονοματι Petrof ,σε ολυμπιακους αγωνες και.... σαρωσε ,πετυχαινοντας το απολυτο!("Κλεβω"απο τον Τομας:D)
Το συγχρονο δειχνει σχεδιαστικα, σαν δυο η τρεις κωνοι που μπαινουν ο ενας μεσα στον αλλο.Προφανως,δημιουργει στενωση απο μονο του,ισως και ανεξαρτητα απο τον αυλο του οπλου απο το οποιο χρησιμοποιηται.Δινει "ανασα" χωρου στα σκαγια και μετα,τα οδηγει παλι σε στενοτερο τμημα,μια η δυο φορες.Αυτη η χωροταξικη διαφορα,διασπα τυχον συσσωματωσεις και λογω εφαρμογης, του ευκαμπτου πλαστικου του κυαθιου,στα τοιχωματα του choke,πιστευω πως επιβραδυνει και το κυαθιο.Καπως ετσι το αντιλαμβανομαι.Ηθελα να δω την αποτελεσματικοτητα του και με φυσιγγια μαλλινοταπας η υποκαταστατου αυτης!
Μπορει να το δοκιμασει ο ενθουσιασμενος:)Τολης και να μας μεταφερει την εμπειρια του!
Οπως το συνηθιζει,αλλωστε!
Κατανομες,ακουω και βλεπω,οποτε ειμαι για...επενδυσεις!!!.sarcastic..sarcastic.

Φίλε μου , μια διόρθωση να σου κάνω , το τσοκ διασποράς της brain το tula δεν έχει ανάποδα τελειώματα , αλλά κανονικά τελειώματα με τρία επίπεδα κώνου .
Αυτό είναι το εκπληκτικό με αυτήν την πατέντα.
 
Παιδια επισης απ οτι με ενημερωσε ο κατασκευαστης , για εσας που θελετε να ριχνεται στα 60+ μετρα :) εχει μοντελο και Beyond the outer limit ..... μια δοκιμη μονο χρειαζεται, εγω με το Benellaki που ειναι μεχρι τα 59 μετρα μου κανει και το 2* .yelling.
 
Παιδια επισης απ οτι με ενημερωσε ο κατασκευαστης , για εσας που θελετε να ριχνεται στα 60+ μετρα :) εχει μοντελο και Beyond the outer limit ..... μια δοκιμη μονο χρειαζεται, εγω με το Benellaki που ειναι μεχρι τα 59 μετρα μου κανει και το 2* .yelling.

Ασε τα σαπια σου και τωρα που πηρες φορα κανε και καμμια δοκιμη με κανενα τσοκ της προκοπης που να σκοτωνει στα 60 μετρα!!!
 
Καλά θα ήταν να βλέπαμε το brain τι κάνει από τα 20 - 25 - 30 μετρα για να δούμε εάν κρατα κέντρα σε ποιο κοντινές αποσπάσεις. Το Gemini δεν το εχεις tolis
 
Φίλε μου , μια διόρθωση να σου κάνω , το τσοκ διασποράς της brain το tula δεν έχει ανάποδα τελειώματα , αλλά κανονικά τελειώματα με τρία επίπεδα κώνου .
Αυτό είναι το εκπληκτικό με αυτήν την πατέντα
Δεν ειπα για αναποδα τελειωματα στο BRAIN.
Μιλουσα για το πρωτοεμφανισθεν tula και την διαταξη των τμηματων του.:)
 
Καλά θα ήταν να βλέπαμε το brain τι κάνει από τα 20 - 25 - 30 μετρα για να δούμε εάν κρατα κέντρα σε ποιο κοντινές αποσπάσεις. Το Gemini δεν το εχεις tolis
Τασο πιο απ ολα ? το flash το εκανα σε αυτα τα μετρα χθες, θα κανω ΑΝ βρω χρονο σημερα το ΤΜ με τα tordo 30
 
Παιδια επισης απ οτι με ενημερωσε ο κατασκευαστης , για εσας που θελετε να ριχνεται στα 60+ μετρα :) εχει μοντελο και Beyond the outer limit ..... μια δοκιμη μονο χρειαζεται, εγω με το Benellaki που ειναι μεχρι τα 59 μετρα μου κανει και το 2* .yelling.
Kληστε αυτο το θεμα το συντομοτερο!!!!!Εχουμε τηναξει τον προηπολογισμο μας στον αερα και εχουμε τσακοθει και με τις γυναικες μας.!!!!
 

Kαι οι Αγγλοι φρενατα τσοκ και long range τουφεκιες, τι αλλο θα δουνε τα ματια μας!!! Οπου ναναι μου φαινεται θα δουμε και καναν κουστουμαρισμενο ευγενη με κανα ζευγαρακι Purdey και custom made σπειρωμα για patternmaster extra long range να μου κατεβαζει driven pheasant απο τα μεσουρανα. Ρε πως αλλαζουν οι εποχες. Μεχρι χθες μας λεγανε οτι οι μακρινες τουφεκιες ειναι αντιαθλητικες, 0τι 30 γρ ειναι υπεραρκετα, οτι τα χοντρα τα σκαγια ειναι ανουσια.
 
Άσχετο, οι καλαμιές τους πως και είναι τόσο πυκνές; Μάλλον άλλες ποικιλίες στάρι από αυτές που χρησιμοποιούνται εδώ. Επίσης δεν είναι χορτιαριασμένες. Εδώ αν κάνει δύο βροχούλες, οι καλαμιές γεμίζουν πρασινάδα.
 
Kαι οι Αγγλοι φρενατα τσοκ και long range τουφεκιες, τι αλλο θα δουνε τα ματια μας!!! Οπου ναναι μου φαινεται θα δουμε και καναν κουστουμαρισμενο ευγενη με κανα ζευγαρακι Purdey και custom made σπειρωμα για patternmaster extra long range να μου κατεβαζει driven pheasant απο τα μεσουρανα. Ρε πως αλλαζουν οι εποχες. Μεχρι χθες μας λεγανε οτι οι μακρινες τουφεκιες ειναι αντιαθλητικες, 0τι 30 γρ ειναι υπεραρκετα, οτι τα χοντρα τα σκαγια ειναι ανουσια.
.sarcastic..sarcastic.Και ολλα αυτα με ομιοματα . Δηλαδη εμεις που ξεροσταλιαζουμε στα βουνα με και περναει μια καμια δυο καθε τρεις μερες με τι πρεπει να τιν βαραμε??.my man.
 
Back
Top