xenofone

Νέος στην περιοχή της Μεσσηνίας δεν ξέρω πολλά ( όρια δασαρχείου, ζώνες, απαγορευμένα ) αυτή η εφαρμογή www.xenofone.gr ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αν ήμουν στην Κομοτηνή θα ήξερα, για τις υπόλοιπες ευκολίες που διαθέτη κάποιες είναι τέλειες και κάποιες πολυτέλεια, όσο για το κόστος 9€ νομίζω είναι αμελητέο.
 
όσο για το κόστος 9€ νομίζω είναι αμελητέο
Τσαμπα δεν ηταν? το αλλαξανε? Οσο για τα απαγορευμενα τις μεσσηνιας, τρεχα γυρευε ειναι. Στο βουνο Λυκοδημος π.χ. δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι που αρχιζει και που τελειωνει το απαγορευμενο σε ορισμένες μεριες.
 
Ναι η ελεύθερη εκδοση αλλά υπάρχει και η έκδοση που έχει περισσοτερες πληροφοριες κ δυνατότητες, ακριβώς αυτό ρωταω και εγώ να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.
 
Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, η άποψή μου είναι να μην ασχοληθείς με την συγκεκριμένη εφαρμογή...
 
Για ποιό λόγο το λες αυτό,προς θεού δέν έχω όφελος απο την συγκεκριμένη εφαρμογή το λεω για να μην παρεξηγηθω, αλλά όπως γράφω και παραπάνω όταν βγω στον κυνηγότοπο δεν θέλω να βρεθώ σε λάθος μέρος.
Χάσιμο θα έχω με την εφαρμογή γιατί θα πρέπει να αλλάξω συσκευή τηλ. Παρακαλώ τα φώτα σου.
 
Για ποιό λόγο το λες αυτό,προς θεού δέν έχω όφελος απο την συγκεκριμένη εφαρμογή το λεω για να μην παρεξηγηθω, αλλά όπως γράφω και παραπάνω όταν βγω στον κυνηγότοπο δεν θέλω να βρεθώ σε λάθος μέρος.
Χάσιμο θα έχω με την εφαρμογή γιατί θα πρέπει να αλλάξω συσκευή τηλ. Παρακαλώ τα φώτα σου.
Μιχάλη μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει κανείς εδώ μέσα. Κατ' αρχάς να πω ότι είχα χρησιμοποιήσει την εφαρμογή μόλις είχε βγει για iphone (Οκτώβρη-Νοέμβρη) και δεν έχω άποψη για ενδεχόμενες αλλαγές. Από αυτά που μου επέτρεπε να κάνω η ελεύθερη έκδοση του λογισμικού, σχεδόν τίποτα δεν πήγαινε μέχρι το σημείο που ήθελα. Δηλαδή έβαζα να δω σε ποιο σημείο είμαι και αν επιτρέπεται το κυνήγι αλλά η εφαρμογή μου έβγαζε την ευρύτερη περιοχή. Επίσης, επειδή στο iphone είναι εύκολο να δεις την κατανάλωση των ΜΒ, να ξέρεις ότι επειδή ουσιαστικά η εφαρμογή είναι και gps, είχε μεγάλη κατανάλωση. Οι δυνατότητες που περιγράφονται στην εφαρμογή αν και δελεαστικές δεν με έπεισαν να μπω στην διαδικασία αγοράς. Πάντως για να μην κατηγορώ μόνο, οφείλω να ομολογήσω πως είναι μια καλή προσπάθεια. Θεωρώ όμως πως το ετήσιο κόστος πρέπει να καταργηθεί. Αυτά από εμένα.
 
Ως απάντηση στα παρακατω δυο μυνηματα ενημερωσης για σχετική ερώτηση, εστω και καθυστερημενα.
Η εφαρμογη χρησιμοποιει συνδεση ιντερνετ για να κατεβασει δεδομενα ωστε να ειναι παντα ενημερωμενη μιας και απαγορευσεις και αλλαγες συμβαινουν αναπασα στιγμη. Μια εφαρμογη με στατικα δεδομενα δεν θα ηταν ουτε ευκολο ουτε ευχρηστο απο αποψη κοστους να ανανεωνεται με καινουρια στοιχεια.
Παρολα αυτα μπορεί καλλιστα να την χρησιμοποιησει καποιος με τη συνδεση wifi του σπιτιου του ώστε να ενημερωθει για μια περιοχη που σκοπευει να κυνηγησει. Επισης υπαρχει η offline λειτουργεια που μπορει να αποθηκευση τα στοιχεια μιας περιοχης ωστε στο κυνηγι να μην χρειάζεται να χρησιμοποιησει δεδομενα ή σε περιπτωση ασχημης/αργης συνδεσης.
Περισσοτερες πληροφοριες μπορει ο οποισδηποτε να παρει διαβάζοντας τις οδηγιες χρησης που μπορει να κατεβασει ελευθερα. https://docs.google.com/document/d/1ZcfjjbhngKSnIoMdswJqiZJzwS7ADMMXunS8n0q4yBU/pub

Επισης αγαπητε Vassilis μιας και η εφαρμογη μετα το κατεβασμα της λειτουργει στην πληρη εκδοση της για 3 ημερες ωστε οποις θελει να εκτιμησει τις δυνατοτητες και την ποιοτητα δεδομενων και εφαρμογης.

Επισης φιλε Vassilis πιστευεις οτι το κοστος θα επρεπε να καταργηθει πραγματικα με ενδιαφερει η αποψη αυτη σε κατι το οποιο εχει κοστος κατ ετος για τη λειτουργεια του και την ανανεωση των δεδομενων που προσφερει. Οπως επισης και πολυ σημαντικη επιστημονικη εργασια για την μελετη και υλοποιηση του.

Τα παραπανω τα γραφω οχι προς αγρα πελατών αλλα διοτι στη δημιουργια του xenofone δαπανηθηκε χρονος και εγινε πραγματικα πολλή και σοβαρη εργασια ωστε με ευκολια να λεγοντε ανακριβειες. Η καλυτερη τακτικη σε περιπτωση αποριας ειναι η απευθειας επικοινωνια εφοσον προσφερετε αυτη η δυνατοτητα.

Με εκτιμηση ενας εκ των προγραμματιστων
Δημητρης Μαγδαληνος

Επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, η άποψή μου είναι να μην ασχοληθείς με την συγκεκριμένη εφαρμογή...
Μιχάλη μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σε παρεξηγήσει κανείς εδώ μέσα. Κατ' αρχάς να πω ότι είχα χρησιμοποιήσει την εφαρμογή μόλις είχε βγει για iphone (Οκτώβρη-Νοέμβρη) και δεν έχω άποψη για ενδεχόμενες αλλαγές. Από αυτά που μου επέτρεπε να κάνω η ελεύθερη έκδοση του λογισμικού, σχεδόν τίποτα δεν πήγαινε μέχρι το σημείο που ήθελα. Δηλαδή έβαζα να δω σε ποιο σημείο είμαι και αν επιτρέπεται το κυνήγι αλλά η εφαρμογή μου έβγαζε την ευρύτερη περιοχή. Επίσης, επειδή στο iphone είναι εύκολο να δεις την κατανάλωση των ΜΒ, να ξέρεις ότι επειδή ουσιαστικά η εφαρμογή είναι και gps, είχε μεγάλη κατανάλωση. Οι δυνατότητες που περιγράφονται στην εφαρμογή αν και δελεαστικές δεν με έπεισαν να μπω στην διαδικασία αγοράς. Πάντως για να μην κατηγορώ μόνο, οφείλω να ομολογήσω πως είναι μια καλή προσπάθεια. Θεωρώ όμως πως το ετήσιο κόστος πρέπει να καταργηθεί. Αυτά από εμένα.
 
Last edited:
Κύριε Δημήτρη Μαγδαληνε καλωσηρθατε στο HuntersLife.gr.
Σας ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που παραθέσατε σχετικά με την ηλεκτρονική εφαρμογή που αναφέρετε στο συγκεκριμένο thread.
Θα ήθελα ωστόσο να σας υπενθυμίσω ότι το προϊόν σας απευθύνεται σε μια φιλελευθερη αγορά όπου οι γνώμες των καταναλωτών πρέπει να είναι σεβαστες ακόμα και αν δεν "αρέσουν" στους εμπνευστες ή δημιουργούς ενός προϊόντος.
Οι χαρακτηρισμοι όπως, επιπολαιος, παραπληροφορηση κτλ δεν αρμοζουν σε έναν επιστήμονα και αποτελούν προσβολή για έναν χρήστη που έγραψε την γνώμη του.
Κατόπιν αυτών θα ήθελα να σας παρακαλεσω να αφαιρέσετε τα συγκεκριμένα επίμαχα σημεία από το σχόλιο σας και να συνεχίσετε να ενημερώνετε τον κόσμο για την ενδιαφέρουσα εφαρμογή σας.
Με τιμή,
εκ των διαχειριστών του HL,
Σιλιβίστρας Γιώργος.
 
Επισης αγαπητε Vassilis παραπληροφορεις διοτι δεν λες οτι η εφαρμογη μετα το κατεβασμα της λειτουργει στην πληρη εκδοση της για 3 ημερες ωστε οποις θελει να εκτιμησει τις δυνατοτητες και την ποιοτητα δεδομενων και εφαρμογης.

Με εκτιμηση ενας εκ των προγραμματιστων
Δημητρης Μαγδαληνος
Αγαπητε με συγχωρεις αλλα αυτο που αναφερεις δεν ισχυει
Δυο φορες κατεβασα την εφαρμογη και τις δυο μου βγαζει εναν πινακα οπου μου αναφερει οτι στην περιοχη που εχω επιλεξει
πιθανον να υπαρχουν απαγορευσεις οποτε μου προτεινει το κατεβασμα της πληρης εκδοσης που περιλαμβανει και το κοστος
Δεν υπαρχει πληρης δοκιμαστικη εκδοση για 3 ημερες
εγω και τις δυο φορες δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γιαυτο και την απερριψα
 
Αγαπητε με συγχωρεις αλλα αυτο που αναφερεις δεν ισχυει
Δυο φορες κατεβασα την εφαρμογη και τις δυο μου βγαζει εναν πινακα οπου μου αναφερει οτι στην περιοχη που εχω επιλεξει
πιθανον να υπαρχουν απαγορευσεις οποτε μου προτεινει το κατεβασμα της πληρης εκδοσης που περιλαμβανει και το κοστος
Δεν υπαρχει πληρης δοκιμαστικη εκδοση για 3 ημερες
εγω και τις δυο φορες δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γιαυτο και την απερριψα
Αν για καποιο λογο δεν λειτουργησε επικοινωνησε μεσα απο το website (www.xenofone.gr) ή στο info@xenofone.gr για να επιτραπει η δοκιμαστικη χρηση για το email που εχεις χρησιμοποιήσει. Επίσης ειναι σημαντικες οι οδηγιες χρησης της εφαρμογης που με λεπτομερεια εξηγουν τη λειτουργεια.
 
Κύριε Δημήτρη Μαγδαληνε καλωσηρθατε στο HuntersLife.gr.
Σας ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που παραθέσατε σχετικά με την ηλεκτρονική εφαρμογή που αναφέρετε στο συγκεκριμένο thread.
Θα ήθελα ωστόσο να σας υπενθυμίσω ότι το προϊόν σας απευθύνεται σε μια φιλελευθερη αγορά όπου οι γνώμες των καταναλωτών πρέπει να είναι σεβαστες ακόμα και αν δεν "αρέσουν" στους εμπνευστες ή δημιουργούς ενός προϊόντος.
Οι χαρακτηρισμοι όπως, επιπολαιος, παραπληροφορηση κτλ δεν αρμοζουν σε έναν επιστήμονα και αποτελούν προσβολή για έναν χρήστη που έγραψε την γνώμη του.
Κατόπιν αυτών θα ήθελα να σας παρακαλεσω να αφαιρέσετε τα συγκεκριμένα επίμαχα σημεία από το σχόλιο σας και να συνεχίσετε να ενημερώνετε τον κόσμο για την ενδιαφέρουσα εφαρμογή σας.
Με τιμή,
εκ των διαχειριστών του HL,
Σιλιβίστρας Γιώργος.
Σεβομενος το σχολειο σου επεξεργαστηκα το κειμενο μου και τους αφαιρεσα. Δεν θεωρω οτι ηταν προσβλητικοι ομως, διοτι η παροτρυνση του Vassilis δεν ειναι αντικειμενικα αληθης ουτε προιον ερευνας για την εφαρμογη μιας και αν υπηρχαν αποριες ή καποιο προβλημα δεν επικοινωνησε μαζι μας για να προσφερουμε βοηθεια ή να διευθετησουμε οποιδηποτε αλλο ζητημα.

Με εκκτιμηση
 
Nαι θυμάμαι την είχα κατεβασει και εγώ. Δεν δούλεψε δοκιμαστικά καθόλου οπότε και δεν είδα τίποτα εκτός απο ένα χάρτη που έδειχνε ότι και το google και γενικώς (επειδή έχω σπουδάσει και εγώ προγραμματιστής) μου φάνηκε πολύ δύσχρηστη και την παράτησα. Θυμάμαι το πιο χρήσιμο ήταν η λίστα με τα τηλέφωνα απο θηροφύλακες. Γενικώς στις εφαρμογές, αν δε δώσεις κάτι δε παίρνεις κάτι και αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές. Οπότε αφου δεν πήρα τίποτα (3 μέρες) δεν έδωσα και τίποτα.
Ελπίζω να σας βοήθησα.
 
Σε ευχαριστω για το σχολιο σου, θα το λαβουμε υποψη ωστε να καλυτερευσουμε την εφαρμογη.
Nαι θυμάμαι την είχα κατεβασει και εγώ. Δεν δούλεψε δοκιμαστικά καθόλου οπότε και δεν είδα τίποτα εκτός απο ένα χάρτη που έδειχνε ότι και το google και γενικώς (επειδή έχω σπουδάσει και εγώ προγραμματιστής) μου φάνηκε πολύ δύσχρηστη και την παράτησα. Θυμάμαι το πιο χρήσιμο ήταν η λίστα με τα τηλέφωνα απο θηροφύλακες. Γενικώς στις εφαρμογές, αν δε δώσεις κάτι δε παίρνεις κάτι και αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές. Οπότε αφου δεν πήρα τίποτα (3 μέρες) δεν έδωσα και τίποτα.
Ελπίζω να σας βοήθησα.
 
Δημήτρη καλησπέρα ,

Ξεκίνησα να κατεβάσω και εγω την εφαρμογή αλλά με φρέναραν τα τόσα πολλά permissions που ζητάει .

Δηλαδή με λίγα λόγια η εφαρμογή ζητάει να έχει πρόσβαση σε όλα τα προσωπικά μου δεδομένα. Σε όλους τους τηλεφωνικούς αριθμούς που έχω αποθηκεύσει στο τηλέφωνο μου , σε όλες τις φωτογραφίες μου (αυτό δεν με ενδιαφέρει και πολύ αφου το ζητούν και άλλες εφαρμογές) , σε όλα τα προσωπικά μηνύματα που έχω ανταλλάξει και ανταλλάσσω , στους φακέλους μου και γενικώς στα πάντα ( πολύς κόσμος , κακώς πολύ κακώς , αποθηκεύει στο τηλέφωνο μέχρι και κωδικούς τραπέζης)΄.
Καταλαβαίνω ότι η εφαρμογή χρειάζεται την τοποθεσία διότι είναι απαραίτητη για την λειτουργία της εφαρμογής , αλλά το τηλέφωνο της γκόμενας μου τι το χρειάζεται;;;.sarcastic.

Τέλος πάντων , πιθανόν όλα αυτά να είναι απαραίτητα για την λειτουργία του XENOFON αλλά αν σου είναι εύκολο εξήγησε μας γιατί η εφαρμογή πρέπει να τα γνωρίζει όλα αυτά!!!!!

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!!!!!!
 
Διονυση γεια,
αυτα για τα οποια μας εχουν ρωτησει περισσοτερο ειναι:
1. contacts-επαφες,νουμερα τηλεφωνων
sms-μυνηματα που στελνω η μου στελνουν
phone-ιστορικο κλησεων (αυτο μαλλον ειναι παρελκομενο των τηλεφωνων)
τα παραπανω χρειάζονται για την λειτουργια της εφαρμογης που σου επιτρεπει να στελνεις με sms σε 3 προεπιλεγμενες επαφε σου ειτε το στιγμα σου ειτε μια επιλεγμενη τοποθεσια ειτε για να ενημερωσεις για την τοποθεσια σου για αναγκη ειτε για να μοιραστεις ενα μερος με φιλουσ σου.

2. Προσβαση σε photos/media/files-φωτογραφιες/βιντεο/φακελλους ακομα και στην καρτα μνημης
Αυτο ειναι για να αποθηκευει προσωρινα και να διαβαζει τα δεδομενα που χρησιμοποιει στο offline mode δηλαδη οταν κανει διαθεσιμη μια περιοχη οταν δεν υπαρχει σημα ή τα δεδομενα εχουν αργη ροη

Γενικοτερα παντως η εφαρμογη δεν κανει τιποτα χωρις να το επιλεξει ο χρηστης.
Ελπιζω να σε καλυψα.
 
Να πω ότι χρησιμοποίησα την εφαρμογή πέρυσι 2-3 φορές που χρειάστηκε και έμεινα ευχαριστημένος. Τουλάχιστον από Θήβα μεριά που βρεθήκαμε κοντά σε απαγορευμένη περιοχή μας έδειχνε τη θέση μας και τα όρια κανονικότατα.
 
Εγκατέστησα την εφαρμογή στο τηλέφωνο και μόλις πάω να ενεργοποιήσω την "πλοήγηση" , η εφαρμογή κλείνει. Κάνω κάτι λάθος;
 
Back
Top