Winchester SX4

Πάντως ή ραφαελο σπέσιαλ που είχα είκοσι χρόνια το παραμικρό ξεφλούδισμα...
Αυτή έλεγα πιο πάνω!βέβαια μπορεί να του βγήκε μεν τσόχα το νικελ αλλλλα ...σε ένα μπαμ η ρήγα ξεκόλλησε κ του'ρθε κατακέφαλα...ξαδερφου του πάλι...τυπος κ υπογραμμος
 
Πάντως αν δεις την sx3 φίλου που είναι φαν στο βάλτο είναι σαν να βλέπεις όπλο βαμμένο κεραμυδι....sarcastic.
Δεν αντιλεγω δεν υπαρχει λογος να διαφονισω.Απλα ειμαι και της γνωμης οτι τα οπλα πρεπει και λιγο να καθαριζονται.μην λεω μεγαλες κουβεντες διοτι ευκολο να παθω τα ιδια....παντος τι να πω....οπλα του χιλιαρικου και ανω να σκουριαζουν ειναι να τρελενεσαι.
 
Έως τώρα είχα την εντύπωση ότι οι ματ βαφές ήταν οι ευάλωτες... τελικά μύθος ε?
Γιάννη <<κάθε πέρυσι και καλύτερα>>
τα τελευταία χρόνια η ποιότητα των αυτογεμών έχει πέσει πολύ σε όλες τις εταιρίες
στο θέμα βαφή βάσης κάννης δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να δείς την διαφορά ποιότητας με παλιά μοντέλα
οι ματ βαφές κατά την γνώμη μου ήταν και είναι πιο ανθεκτικές σε βάθος χρόνου :)
 
Last edited:
Την sx4 ,δεν την εχει βγάλει σε έκδοση με επίστρωση τιτανίου όπως οι πρώτες Sx3 ; Αν οχι προφανώς για συμπίεση κόστους .
Η επίστρωση αυτή λέει πολλά.Και σε χτυπήματα και σε αντοχή σε υγρασία .
 
Μην παρεξηγείς,παραξενεύτηκα που είπες πως έχεις δει αμέτρητες crio ξεφλουδισμενες .xm.
Εκτός της 4 που πήραν από την παρέα ( οι 2 είναι κουμπάροι μου ) , έχω δει αρκετές ακόμα . Όπως ξέρουμε όλοι 7 όπλα στα 10 είναι benelli . Άσχετα που δεν τα συμπαθώ. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μόνο crio ξεφλουδισμένα κι ένα franchi τον προηγούμενο μήνα . benelli παλιες σειρες όσα έχουν εδώ γνωστοί , είναι όντος άθικτα . Εγώ μετά την Teknys που άρχισε να ξεφλουδίζει την 3 χρόνια (άρχισε από της γωνιές της γλώσσας να φεύγει ) το γύρισα στα μαύρα . Εκτός από μια 390 που κράτησα έτσι να την βλέπω . Όμορφα τα νίκελ αλλά έχουν όλα θέματα πιστεύω ανεξάρτητος μάρκας .
 
Ο κάτοχος και εγω τις sx3 συνθετικη θα πω οτι η κανη του όπλου μου μεσα σε ενα μηνα εβγαλε πολυ μικρα σημαδακια σκουριας....
βεβαια το οπλο οφείλω να τονίσω οτι εμενε μεσα στην θήκη αρκετές φορες με την υγρασία ενος πρωινου σε παπια πριν την δουλειά,
μεχρι να σχολασω και να παω στο σπιτι . . . .Ηταν κατι που μου έκανε και εμενα εντύπωση μιας και πριν δεν ειχα δει κατι τετοιο στο citori 525 s.pose.
Ολα αυτα εξαλείφθηκαν μολις εβαψα το οπλο με cerakote και ησύχασα.
Παντως πιστεύω πως οποίος παρει sx3-sx4 και θελει να ασχοληθεί με τα υδρόβια.... πρέπει με την αγορά του όπλου να υπολογιζει και το επιπλέον κόστος βαφείς
 
Εκτός της 4 που πήραν από την παρέα ( οι 2 είναι κουμπάροι μου ) , έχω δει αρκετές ακόμα . Όπως ξέρουμε όλοι 7 όπλα στα 10 είναι benelli . Άσχετα που δεν τα συμπαθώ. Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μόνο crio ξεφλουδισμένα κι ένα franchi τον προηγούμενο μήνα . benelli παλιες σειρες όσα έχουν εδώ γνωστοί , είναι όντος άθικτα . Εγώ μετά την Teknys που άρχισε να ξεφλουδίζει την 3 χρόνια (άρχισε από της γωνιές της γλώσσας να φεύγει ) το γύρισα στα μαύρα . Εκτός από μια 390 που κράτησα έτσι να την βλέπω . Όμορφα τα νίκελ αλλά έχουν όλα θέματα πιστεύω ανεξάρτητος μάρκας .
Όχι Νικόλα δεν έχουν όλα τα νίκελ,όπως είπε και ο Μάκης οι πρώτες crio είχαν θέμα και όχι όλες,κάποια παρτίδα,σου μιλάω εκ πείρας πάνω στα benelli.:)
 
Όχι Νικόλα δεν έχουν όλα τα νίκελ,όπως είπε και ο Μάκης οι πρώτες crio είχαν θέμα και όχι όλες,κάποια παρτίδα,σου μιλάω εκ πείρας πάνω στα benelli.:)
Η deluxe παντως 7 χρονια που την εχω, η βαση της ειναι σα καινουργια....
 
Όχι Νικόλα δεν έχουν όλα τα νίκελ,όπως είπε και ο Μάκης οι πρώτες crio είχαν θέμα και όχι όλες,κάποια παρτίδα,σου μιλάω εκ πείρας πάνω στα benelli.:)
Μπορεί να έχεις δίκιο . Ήταν όντος όταν είχαν βγει αν δεν κάνω λάθος .
 
Ο κάτοχος και εγω τις sx3 συνθετικη θα πω οτι η κανη του όπλου μου μεσα σε ενα μηνα εβγαλε πολυ μικρα σημαδακια σκουριας....
βεβαια το οπλο οφείλω να τονίσω οτι εμενε μεσα στην θήκη αρκετές φορες με την υγρασία ενος πρωινου σε παπια πριν την δουλειά,
μεχρι να σχολασω και να παω στο σπιτι . . . .Ηταν κατι που μου έκανε και εμενα εντύπωση μιας και πριν δεν ειχα δει κατι τετοιο στο citori 525 s.pose.
Ολα αυτα εξαλείφθηκαν μολις εβαψα το οπλο με cerakote και ησύχασα.
Παντως πιστεύω πως οποίος παρει sx3-sx4 και θελει να ασχοληθεί με τα υδρόβια.... πρέπει με την αγορά του όπλου να υπολογιζει και το επιπλέον κόστος βαφείς

Εχω την sx3 εδω και 7 χρόνια και μάλιστα αχρωμίωτη.Εχει φάει νερά σε κυνήγια ολοήμερα για 10 και 12 ώρες.Μάλιστα πολλές φόρες είναι συνεχόμενα κυνήγια που είναι εκτεθειμένη σε νερά.Δεν υπάρχει ούτε υποψία για σκουριά. Βέβαια εξωτερικά και η κάνη και η βάση έχουν την επίστρωση τιτανίου η οποία σε πεσίματα που είχα ,αλλά και σε χτυπήματα σε βραχια ,δεν κατάλαβε τίποτα.
Το μόνο που προσέχω πάρα πολύ λόγω αχρωμίωτου ,ειναι να βγαζω τα τσοκ και να καθαρίζω καλά ,ειδικά στο μήκος που καλύπτει το τσοκ ,αλλά και στο σπείρωμα.
 
Έτσι είναι Μάκη . Το 2004 πήραν 4 φίλοι μου benelli crio. Ήταν κατασκευασμένες το 2003 ( ΒΤ) . Στον 2 χρόνο ξεφλούδισαν όλες . Εγώ είχα πάρει τότε τον ίδιο μήνα την Beretta Teknys. Γελούσα μαζί τους κι τους σνόμπαρα, αλλά μετά από 3 χρόνια η Teknys ξεφλουδίσε όλη κι αυτή .

Όχι Νικόλα δεν έχουν όλα τα νίκελ,όπως είπε και ο Μάκης οι πρώτες crio είχαν θέμα και όχι όλες,κάποια παρτίδα,σου μιλάω εκ πείρας πάνω στα benelli.:)
Τάκη το γράφει κι ο Νίκος παραπάνω,ότι έτυχε σε παρτίδα,δεν ξέρω αν το είδες;;;;; :)
 
Back
Top