Winchester sx2 vs Remington 1100

Δημήτρη ερώτηση ...
ΑΝ σε όλες μου τις επωμίσεις το όπλο κάθεται στην σωστή θέση, μάτια οριζόντια, κτλ κτλ ίριδα ίσα πάνω από την ρίγα κτλ κτλ
Και το poi είναι ίδιο με το poa, χρειάζεται τεστ Τσώρτσιλ ή όχι ;;;;

Με άλλα λόγια, το όπλο τουφεκάει εκεί που κοιτάζω ή χρειάζονται και άλλα τεστ, ή ενδεχομένως να ελέγξω άλλα πράγματα ;;;
Παντα την τελικη απαντηση την δινει μονο ο πινακας , ασε τα poi κ ριξε σε πινακα , φυσικα κ ο πινακας μια ενδειξη σε μια γωνια ειναι , θελει ριξιμο σε σκοπευτηριο κ κυνηγι για να τελειοποιηθει
 
Δεν λεει τίποτα αυτό , είναι σωστο το υψος του χτενιου ;;; κάθεται σωστά η ίριδα πανω στην ριγα πάντα με την ίδια πιεση στο ζυγωματικο ; είναι τα μάτια αλφαδια οριζόντια η γέρνεις φουλ κεφάλι ;; παταει σωστά το πέλμα στον ώμο ; είναι σωστή η κλίση της λαβης η είναι πολυ ανοιχτή κ σηκώνεις αθελα σου το όπλο ;; βάλε φωτο με το όπλο επωμισμενο να σε βγάλει κάποιος από μπροστά
αμα δεν λεει τπτ αυτο... εγω θα σε ρωτησω και να απαντησεις ειλικρινα... ολα αυτα τα βηματα που αναφερεις ειναι σωστα και αλληλενδετα μεταξυ τους, στην βαση κοντακι στα μετρα σταθερη σωστη επομηση (το ενα προυποθεση τπυ αλλου και αντιστροφα)


εσυ ποσους γνωριζεις, η κι εσυ ακομα προσωπικα, να ειναι σταθεροι στα παραπανω ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ????
 
Last edited:
αμα δεν λεει τπτ αυτο... εγω θα σε ρωτησω και να απαντησεις ειλικρινα... ολα αυτα τα βηματα που αναφερεις ειναι σωστα και αλληλενδετα μεταξυ τους, στην βαση κοντακι στα μετρα σταθερη σωστη επομηση (το ενα προυποθεση τπυ αλλου και αντιστροφα)


εσυ ποσους γνωριζεις, η κι εσυ ακομα προσωπικα, να ειναι σταθεροι στα παραπανω ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ????
Ασε με εμενα κ τι κανω εγω δεν ενδιαφερει κανεναν , η διαδικασια της επωμισης οταν πλεον γινει με την εξασκηση ρουτινα , γινεται αυτοματα κ ρομποτικα η ιδια , ακομα κ σεισμος να γινει , κοιταξε λοιπον εσυ να βελτιωθεις εφοσον το θελεις , κ ποτε μην κοιτας η ψαχνεις τι κανουν οι αλλοι
 
Ασε με εμενα κ τι κανω εγω δεν ενδιαφερει κανεναν , η διαδικασια της επωμισης οταν πλεον γινει με την εξασκηση ρουτινα , γινεται αυτοματα κ ρομποτικα η ιδια , ακομα κ σεισμος να γινει , κοιταξε λοιπον εσυ να βελτιωθεις εφοσον το θελεις , κ ποτε μην κοιτας η ψαχνεις τι κανουν οι αλλοι
στα μνμτ σου βγαζεις σνομπ χωρις να γνωριζεις τον αλλον. τυχαια δεν το ρωτησε ο καστορας αυτο που ρωτησε.

δευτερον

ρωτησε για τα οπλα αυτα καθεαυτα και απαντησες για την λυση που ειναι κοντακι στα μετρα και και και...

τελος, συμβαίνει σε πολυ μικρο βαθμο αυτο που λες ναι... δεν ξεπερνα ομως το επιπεδο του μεσου κυνηγου και σκοπευτή και αφορα πολυ εμπειρους μα πολυ μπορω να πω, κυνηγους βαλτου με πολλα παπια στην πλατη, εξοικείωση στονβαλτο και ισως χωρις να πατησουν ποδι σε στο σκοπευτηριο και ποτε (μην κρεμαστείς απο αυτο).

ο καθενας ειναι διαφορετικος σωματικα κλπ κλπ. δεν γινεται ολοιπου ειχαν εχουν, ολα αυτα τα οπλα να ισχυριζονται θεματα για το καθεαυτο κοντακι τους. αααασε πως το ελυσα πως το λυνω εγω, πως λυνεται.
 
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι γιατί άλλο εννοεί ο καθένας με το POA (σημείο σκόπευσης).
Για εμένα το σημείο σκόπευσης είναι αυτό που σημαδεύουμε όπως με ένα ραβδωτό με στημένο όπλο.
Όταν λέμε λοιπόν ότι ένα όπλο ψηλοτουφεκάει σημαίνει ότι αν σημαδέψουμε έναν κύκλο με διάμετρο πχ 5cm σαν με ραβδωτό με στημένο όπλο στα Χm το κέντρο της τουφεκιάς θα είναι Ycm πάνω από τον κύκλο.
Αυτό δεν διορθώνεται με το κοντάκι.
Αν αλλάξεις κλίσεις στο κοντάκι και ξανασημαδέψεις με τον ίδιο τρόπο πάλι θα ψηλοτουφεκάει.

Τι όμως μπορεί να αλλάξει η αλλαγή κλίσεων μέχρις ενός σημείου.
Μπορεί να αλλάξει το πόση ρίγα βλέπεις όταν το όπλο επωμίζεται με τον ίδιο τρόπο.
Επειδή όμως κανένας δεν κοιτάζει πόσο υπερυψωμένη φαίνεται η ρίγα όταν τουφεκάει (μόνο όταν κάνει δοκιμές) αλλάζει το κέντρο του κύκλου των σκαγιών σε σχέση με το σημείο σκόπευσης.
Τι σημαίνει λοιπόν το "αυτό το όπλο ρίχνει εκεί που βλέπω".

Η σωστή έκφραση για εμένα είναι η
"Όταν επωμίζω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και βάλω το στόχαστρο στην θέση πού έχω συνηθίσει ώστε να χτυπήσω έναν στόχο (χωρίς να κοιτάω καθόλου πόση ρίγα βλέπω), τότε το κέντρο των σκαγιών θα είναι στον στόχο 50-50 ή λίγο πιο πάνω πχ 70-30 ανάλογα με το τι θέλω"

Δεν ξέρω αν το λέω σωστά ...
 
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι γιατί άλλο εννοεί ο καθένας με το POA (σημείο σκόπευσης).
Για εμένα το σημείο σκόπευσης είναι αυτό που σημαδεύουμε όπως με ένα ραβδωτό με στημένο όπλο.
Όταν λέμε λοιπόν ότι ένα όπλο ψηλοτουφεκάει σημαίνει ότι αν σημαδέψουμε έναν κύκλο με διάμετρο πχ 5cm σαν με ραβδωτό με στημένο όπλο στα Χm το κέντρο της τουφεκιάς θα είναι Ycm πάνω από τον κύκλο.
Αυτό δεν διορθώνεται με το κοντάκι.
Αν αλλάξεις κλίσεις στο κοντάκι και ξανασημαδέψεις με τον ίδιο τρόπο πάλι θα ψηλοτουφεκάει.

Τι όμως μπορεί να αλλάξει η αλλαγή κλίσεων μέχρις ενός σημείου.
Μπορεί να αλλάξει το πόση ρίγα βλέπεις όταν το όπλο επωμίζεται με τον ίδιο τρόπο.
Επειδή όμως κανένας δεν κοιτάζει πόσο υπερυψωμένη φαίνεται η ρίγα όταν τουφεκάει (μόνο όταν κάνει δοκιμές) αλλάζει το κέντρο του κύκλου των σκαγιών σε σχέση με το σημείο σκόπευσης.
Τι σημαίνει λοιπόν το "αυτό το όπλο ρίχνει εκεί που βλέπω".

Η σωστή έκφραση για εμένα είναι η
"Όταν επωμίζω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και βάλω το στόχαστρο στην θέση πού έχω συνηθίσει ώστε να χτυπήσω έναν στόχο (χωρίς να κοιτάω καθόλου πόση ρίγα βλέπω), τότε το κέντρο των σκαγιών θα είναι στον στόχο 50-50 ή λίγο πιο πάνω πχ 70-30 ανάλογα με το τι θέλω"

Δεν ξέρω αν το λέω σωστά ...
Τα λες πολυ σωστα , αλλα υπαρχει ενα μαγικο σημειο στο οποιο επωμιζεις πατας κ ο στοχος σπαει η πεφτει , αυτο πρεπει να βρει ο καθενας στο κοντακι του , κ να πουμε παλι τι σημαινει το PointOffImpact το POI δηλαδη η το σημειο προσκρουσης στα ελληνικα , κ το PointOffAim το POA δηλαδη η το σημειο που σκοπευουμε , η ταπεινη μου γνωμη οτι σε στοχο που πεταει λιγο μετρανε
 
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι γιατί άλλο εννοεί ο καθένας με το POA (σημείο σκόπευσης).
Για εμένα το σημείο σκόπευσης είναι αυτό που σημαδεύουμε όπως με ένα ραβδωτό με στημένο όπλο.
Όταν λέμε λοιπόν ότι ένα όπλο ψηλοτουφεκάει σημαίνει ότι αν σημαδέψουμε έναν κύκλο με διάμετρο πχ 5cm σαν με ραβδωτό με στημένο όπλο στα Χm το κέντρο της τουφεκιάς θα είναι Ycm πάνω από τον κύκλο.
Αυτό δεν διορθώνεται με το κοντάκι.
Αν αλλάξεις κλίσεις στο κοντάκι και ξανασημαδέψεις με τον ίδιο τρόπο πάλι θα ψηλοτουφεκάει.

Τι όμως μπορεί να αλλάξει η αλλαγή κλίσεων μέχρις ενός σημείου.
Μπορεί να αλλάξει το πόση ρίγα βλέπεις όταν το όπλο επωμίζεται με τον ίδιο τρόπο.
Επειδή όμως κανένας δεν κοιτάζει πόσο υπερυψωμένη φαίνεται η ρίγα όταν τουφεκάει (μόνο όταν κάνει δοκιμές) αλλάζει το κέντρο του κύκλου των σκαγιών σε σχέση με το σημείο σκόπευσης.
Τι σημαίνει λοιπόν το "αυτό το όπλο ρίχνει εκεί που βλέπω".

Η σωστή έκφραση για εμένα είναι η
"Όταν επωμίζω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και βάλω το στόχαστρο στην θέση πού έχω συνηθίσει ώστε να χτυπήσω έναν στόχο (χωρίς να κοιτάω καθόλου πόση ρίγα βλέπω), τότε το κέντρο των σκαγιών θα είναι στον στόχο 50-50 ή λίγο πιο πάνω πχ 70-30 ανάλογα με το τι θέλω"

Δεν ξέρω αν το λέω σωστά ...
Πολύ σωστά το λες ακριβώς έτσι είναι .Ακριβως και η διορθωση γινεται καθαρά απο το ποση ριγα βλέπεις που ομως μπορεις με μηχανισσμο στο κοντακι αν επωμιζεις σταθερα να το φερεις να σταματαει στο ζυγωματικο σε σημειο που να βλεπεις οση ριγα χρειάζεται.Με προϋπόθεση οτι επωμιζεις σταθερά το ξαναλεω .
 
Πολύ σωστά το λες ακριβώς έτσι είναι .Ακριβως και η διορθωση γινεται καθαρά απο το ποση ριγα βλέπεις που ομως μπορεις με μηχανισσμο στο κοντακι αν επωμιζεις σταθερα να το φερεις να σταματαει στο ζυγωματικο σε σημειο που να βλεπεις οση ριγα χρειάζεται.Με προϋπόθεση οτι επωμιζεις σταθερά το ξαναλεω .
Ενας παλιος κυνηγος μου ελεγε να φοβασε αυτον που κυνηγαει με ενα οπλο ...ισχυει 100%.παρτε ενα οπλο οποιος σας κ@@#@#.. Φερτε το στα μετρα σας Κυνηγιστετο για πολλα χρονια ..ας κανη εμπλοκε; Φτιαχνεται ας μην σκωτονη οπως μας αρεση φτιαχνεται....,
 
Η φουσιον μπραουνιγκ επειδη υτην ειχα δεν ψηλοντουφεκουσε ουτε η ςς με υπερυψωμενη ριγα ουτε η σεντρο που της ειχα αλαξει ριγα σε σπορτινγκ ουτε η πρωτη μπεκατσια που παλι ειχα αλαξει ριγα γιατι μου αρεσουν οι υπερυψωμενες .Αλλα ουτε και η ςχ3 φιλου ψηλοντουφεκαει .Δοκιμασμενα τα οπλα .Τωρα οποιος φτιαχνει νεα κοβτακια δεν σημαινει οτι ψηλοντουφεκαει το οπλο του .Γιατι για να δεις αν ψηλαοντουφεκαει πρεπει να αφαιρεις το ανθρωπινο λαθος και την προκαταληψη δηλ τστερεωσε το οπλο για τη δοκιμη και σημαδεψε σωστα γιατι μιλαμε για ρυθμιση οπλου οχι ταιριασμα σκοπευτη σε οπλο γιαυτο οι δοκιμες με γρηγορες ενστικτωδεις ασταθεις επωμισεις είναι άκυρες.
 
Back
Top