To know us better - Γνωριμία-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
4 λεπτά πριν
Καλησπέρα στην ομάδα! διαβάζω καιρό τα ενδιαφέροντα θέματα.. Σαν νέος κυνήγος θα θελα να ρωτήσω μέρη για τσίχλες, φασσες κλπ φτερωτά για Λάρισα, γιατί μέχρι και στον συλλογο που ρώτησα όλοι μου κάναν τον Αλέκο και δεν βοηθά κάνεις λες και θα τους φάω όλα τα πουλιά στο περπατητό που πάω μόνος 1 φορά στο τόσο..
Σακη καλως ηρθες καλη διαμονη .welcome.
 
Χαιρετώ όλη την ομάδα.
Είμαι ο Θόδωρος από Γιάννενα με χόμπυ το κυνήγι.
Κυνηγώ βασικά πέρδικα, παπιά και μπεκάτσα με benelli centro, benelli montefeltro comfort και bettinsoli diamond.
Καλώς σας βρήκα να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες.
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι ο Χρήστος από τα Τρίκαλα Θεσσαλίας , παρακολουθώ χρόνια την σελίδα και κάποια στιγμή επιβάλλονταν η εγγραφή μου, κυνηγός επί το πλείστον στο κυνήγι τρυγονιού και φάσσας τα τελευταία 15+ χρόνια με παρέα τις δύο μου Browning, Phoenix και Maxus. Εύχομαι σε μια ευχάριστη ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων στα κοινά κυνηγετικά θέματα που μας απασχολούν !

Καλησπέρα σε όλη την κυνηγητική παρέα.Είμαι ο Βασίλης από Καρδίτσα.
Λάτρης των Επανιέλ Μπρετόν και από όπλα λάτρης των sp καθότι βρέθηκα αρκετά χρόνια στα σκοπευτήρια.
Καλησπέρα νέος στην παρέα και νέος στο κυνήγι! επιστροφή στο χωριό μου Αθαμάνιο Άρτας μετά από πολλά χρόνια Θεσσαλονίκη. Πάντα μου άρεσε το κυνήγι έχω μικρή εμπειρία και αποφάσισα να αγοράσω μια impala plus.

Φίλοι κυνηγοί σας χαιρετώ. Ονομάζομαι Γιώργος είμαι από Κύπρο και ήρθα Αθήνα για σπουδές. Θα ήθελα να μάθω πού μπορώ να απευθυνθώ για να βρω μια ομάδα για να μπορώ να πηγαίνω κυνήγι. Σας ευχαριστώ πολύ.

Αφου έγραψε ο πατέρας (Γιώργος παπιωτης) ας γραψω και εγώ. Χαίρετε και από εμένα. Δημήτρης, φοιτητής στην Λαμία και φέτος διανύω την πρωτη μου κανονική κυνηγετική σεζόν. Το φόρουμ το παρακολουθώ απ'τον Ιανουάριο και μπορώ να πω ότι ήταν ένας παρά πολυ ωραίος τρόπος να καθαρίζει το μυαλό την περίοδο των πανελληνίων και της καραντίνας που έπεσαν μαζί φέτος...
Καλησπέρα στην όμορφη και μεγάλη παρέα! Είμαι ο Απόστολος και μένω Θεσσαλονίκη αλλά γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Μάνη όπου και ξεκίνησα απο μικρό παιδάκι να κυνηγάω σχεδόν τα πάντα δίπλα στο πατέρα μου.Όσο με βαστάνε ακόμα τα γόνατα μου θα τρέχω στις ψηλές κορυφές της πατρίδας μας μόνο και μόνο για να δώ το γιορντάνι πάνω απο το μάτι της ρήγισσας...Να ΄σθε όλοι καλά και μακάρι να έχουμε μια καλή κυνηγετική χρονιά με υγεία και ασφάλεια πάνω απ΄όλα!!!
Καλησπέρα και από εμένα.Το όνομα μου είναι Φώτης 38 χρόνων είμαι από Γιάννενα και τώρα που έμεινα από σκυλο κυνηγάω φάσσα παπι και λίγο μπεκάτσα με ένα φίλο. Εύχομαι καλή κυνηγετική χρόνια με ασφάλεια πάνω από όλα!
καλσηπερα ονομαζομαι Δημητρης 43 χρονων
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ο Χρήστος 24 απο Λεχαινά (μπορσι) μου αρέσει το κυνήγι της μπεκάτσας τα τελευταία δυο χρόνια σκέφτηκα να ασχοληθώ κ με την ιδιογομοσι
Έχω δυο σεττερ

Καλησπερα ειμαι ο Νικος απο κερκυρα , 23 χρονων σπουδαζω Αθηνα και ψαχνω παρεες για να πηγαινουμε μαζι για κυνηγι να περναμε καλα!
Γεια σας και από εμένα.
Είμαι νέο μέλος. Κυνηγούσα πάρα πολύ την δεκαετία του δέκα (2000-2010) στην Κρήτη κυρίως λαγό και τσίχλες που έχει κάτω στο νησί με ένα ταπινό και τίμιο baikal IJ58 δώρο του παππού μου το οποίο είναι και το μοναδικό δικό μου όπλο και με την benelli sl80 του πατέρα μου και είμουν πολύ ενεργός κυνηγός όπως και σε άλλα κυνηγετικά forums. Από σκύλους έχουν περάσει από την οικογένεια μου σχεδόν όλες οι ράτσες αλλά κυρίως προτειμάμε κρητικό ιχνηλάτη, Beagle ,ελληνικό ηχνιλάτη ,γιούρα γκέκα , και πιο σπάνια τα Ιταλικά σεντκούτσι. Επειδή κρήτη δεν έχει αρκετά πουλιά δεν προτειμάμε σκυλιά φέρμας εκτός από τα κουτσχαρ που αν τα μάθεις από μικρά φερμάρουν μια χαρά και λαγό. Όπλα είχα δοκιμάσει πάρα πολλά από συγγενείς και φίλους αλλά νομίζω ότι με εχουν κερδίσει τα πλαγιόκανα και τα δίκανα γενικότερα. Αρκεί να είναι δισκάνδαλο ;).
Απο το 2010 λόγο ότι μετακόμισα στην Αθήνα ούτε κυνηγότοπους ήξερα για να κυνηγίσω ούτε είχα κάποιον γνωστό ώστε να πάμε παρέα ούτε σκύλους οπότε το είχα σταματήσει το κυνήγι. Μέχρι φέτος που βρήκα παρέα και είπα να το ξαναρχίσω με πρώτο βήμα να ανανεώσω την αδεια μου που έχει λήξει λόγο 7ετιας και ξαναδίνω εξετάσεις για δεύτερη φορά.:rolleyes:
Πλέον επειδή απείχα από την επικαιρότητα όλα αυτά τα χρόνια σχετικά με το κυνήγι γενικότερα και τις εξελίξεις του σε αξεσουάρ και όπλα ψάχνομαι πάλι κάπως από την αρχή για να ανανεώσω τον εξοπλισμό μου που ήταν ήδη κάπως παλιός και ταλαιπωρημένος. Επίσης εδώ στην πάνω Ελλάδα υπάρχουν και θηράματα όπως πχ. το αγριογούρουνο τα οποίο δεν έχω κυνηγίσει ποτέ μου οπότε ουσιαστικά είναι σαν να ξεκινάω κάπως από την αρχή. Και τέλος εδώ έχει πολλούς σκοπευτικούς συλόγους (κάτι που προφανώς δεν είχα στην Κρήτη στο χωριό μου) που σκέφτομαι να γραφτώ ώστε να κάνω και λίγη εξάσκηση μιας και τόσα χρόνια έχω σκουριάσει. Οπότε θα ξεκινήσω ερωτήσεις στα αντίστοιχα θέματα και ελπίζω έστω και λίγο να με βοηθήσετε γιατί πραγματικά αισθάνομαι ότι ξεκινάω από την αρχή. Καλως σας βρήκα και καλά και ασφαλή κυνήγια να έχουμε.

4 λεπτά πριν
Καλησπέρα στην ομάδα! διαβάζω καιρό τα ενδιαφέροντα θέματα.. Σαν νέος κυνήγος θα θελα να ρωτήσω μέρη για τσίχλες, φασσες κλπ φτερωτά για Λάρισα, γιατί μέχρι και στον συλλογο που ρώτησα όλοι μου κάναν τον Αλέκο και δεν βοηθά κάνεις λες και θα τους φάω όλα τα πουλιά στο περπατητό που πάω μόνος 1 φορά στο τόσο..
εστω και καθυστερημένα και κάπως συγκεντρωτικά, θα ήθελα να καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου όλα τα νέα μέλη της κοινότητάς μας, που με χαρά διαπιστώνω ότι είναι πολλά σε αριθμό και αρκετά νεαρά σε ηλικία.

Καλή διαμονή και καλά ποσταρίσματα!
 
Αποστολος.τοπος καταγωγης αριδαια, κυνηγαω με ενα τουρκακι μποζε prince wind μπεκατσες και ορτυκακια και εχω δυο σκυλακια ενα επανιελ και ενα ντρατχααρ
Καλωσήρθες Τόλη στην παρέα μας. Καλή διαμονή και καλά ποσταρίσματα
 
Αποστολος.τοπος καταγωγης αριδαια, κυνηγαω με ενα τουρκακι μποζε prince wind μπεκατσες και ορτυκακια και εχω δυο σκυλακια ενα επανιελ και ενα ντρατχααρ
Αποστόλη καλώς ήλθες στην ομάδα μας!!
Καλή διαμονή κ να χαίρεσαι τα σκυλάκια σου!!
 
Καλησπέρα σε όλους! Παναγιώτης απο Καλαμάτα.32 ετών!Μου αρέσουν όλα τα κυνήγια με αγαπημένο αυτό της μπεκάτσας!Έχω στην κατοχή μου ένα Drahthaar και λατρεύω αυτή τη ράτσα!
Καλώς ήρθες Παναγιώτη! Όντως ωραία ράτσα!
 
4 λεπτά πριν
Καλησπέρα στην ομάδα! διαβάζω καιρό τα ενδιαφέροντα θέματα.. Σαν νέος κυνήγος θα θελα να ρωτήσω μέρη για τσίχλες, φασσες κλπ φτερωτά για Λάρισα, γιατί μέχρι και στον συλλογο που ρώτησα όλοι μου κάναν τον Αλέκο και δεν βοηθά κάνεις λες και θα τους φάω όλα τα πουλιά στο περπατητό που πάω μόνος 1 φορά στο τόσο..
Αποστολος.τοπος καταγωγης αριδαια, κυνηγαω με ενα τουρκακι μποζε prince wind μπεκατσες και ορτυκακια και εχω δυο σκυλακια ενα επανιελ και ενα ντρατχααρ
Καλησπέρα σε όλους! Παναγιώτης απο Καλαμάτα.32 ετών!Μου αρέσουν όλα τα κυνήγια με αγαπημένο αυτό της μπεκάτσας!Έχω στην κατοχή μου ένα Drahthaar και λατρεύω αυτή τη ράτσα!
Καλώς ήρθατε παλικάρια!
 
SelamlarHello, my name is Erdem from Turkey. I'm in the town of Enez, opposite Alexanderepoli, Greece. My favorite hunts are duck and goose.
Welcome Erdem to our company and to our community! We are more than happy to have you among us! We look forward to hearing from you often and discuss together about our beloved activity of hunting. I spent almost my whole military service in the areas of Poros and Feres and I have seen that all these places both on the Greek and on the Turkish side are blessed with wonderful hunting grounds for ducks and geese. Do you have a dog during you hunts; what is the shotgun you use? You have presented some of the cartridges you use in the respective threads...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top