Titanium Gun Barrel

Κάνες τιτανίου;
Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθούν στα λειόκανα, στα ραβδωτά πάντως δεν φημίζονται για τη μακροζωία τους...
Πρώτος ο Fabbri μετά ο Cosmi ο Bossis ο Kemmen και τώρα ο Longthorne.
Μπορεί να είναι μία εξέλιξη ή μία επείδειξη ικανοτότητας ποιότητας. Βλητικά δεν δείχνουν υπεροχή, μόνο αντοχή στην σκουριά έχουν και ελαφρότητα στην οπλοκατασκευή ειδίκα τώρα που οι κάννες τίνουν προς 81εκ και πάνω.
Κάνει ομως το σύνολο της οπλοκατασκευής ελαφρύ, κάτι το οποίο δεν συμβαδίζει με την μέχρι τώρα υπεροχή του βάρους ως προς την αδράνεια κίνησης, ειδικά στο άθλημα του σπόρτινγκ.
Είδαμε την τελευταία 10ετία τα κορυφαία σκοπευτικά να βαρένουν για να μποροϋν να έχουν αδράνεια κίνησης και ζυγισμα στα μακρύκανα όπλα τους, τώρα τι θα κάνουν? Θα πάνε προς ελαφρυά για εμπορικότητα?
 
Φθείρονται εύκολα και γρήγορα με τα ανάλογα αποτελέσματα.
Ακόμη και άλλα εξαρτήματα (σφύρες, σχαστηρίες) δημιούργησαν προβλήματα.
Το πρόβλημα είναι γνωστό σαν "galling" και παλαιότερα δημιούργησε προβλήματα και σε άλλα "ευγενή" μέταλλα (17-4 PH) μέχρι να καταφέρουν να βρουν τη σωστή αναλογία κράματος.
για να το εξαλείψουν.
Και αφού το τιτάνιο είναι κράμα κάποτε θα βρουν και τις αντίστοιχες ιδιότητες που θα πρέπει να έχει για την κατασκευή όπλων.
(Ίσως στα λειόκανα τα πράγματα να είναι διαφορετικά).
 
Φθείρονται εύκολα και γρήγορα με τα ανάλογα αποτελέσματα.
Ακόμη και άλλα εξαρτήματα (σφύρες, σχαστηρίες) δημιούργησαν προβλήματα.
Το πρόβλημα είναι γνωστό σαν "galling" και παλαιότερα δημιούργησε προβλήματα και σε άλλα "ευγενή" μέταλλα (17-4 PH) μέχρι να καταφέρουν να βρουν τη σωστή αναλογία κράματος.
για να το εξαλείψουν.
Και αφού το τιτάνιο είναι κράμα κάποτε θα βρουν και τις αντίστοιχες ιδιότητες που θα πρέπει να έχει για την κατασκευή όπλων.
(Ίσως στα λειόκανα τα πράγματα να είναι διαφορετικά).
Το Τιτάνιο δεν είναι κράμα μετάλων αλλά αυτοφυές μέταλο και προσφάτος έχει ανακαλυφθεί και άφθονο στην φύση. Αν έχουν διμιουργίσει κράματα τιτανίου δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω, οι φυσικές και χειμικές του ιδιοτητες το κανουν ιδιαιτερο από μόνο του.
 
Το Τιτάνιο δεν είναι κράμα μετάλων αλλά αυτοφυές μέταλο και προσφάτος έχει ανακαλυφθεί και άφθονο στην φύση. Αν έχουν διμιουργίσει κράματα τιτανίου δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω, οι φυσικές και χειμικές του ιδιοτητες το κανουν ιδιαιτερο από μόνο του.
Το τιτάνιο όντως είναι ξεχωριστό χημικό στοιχειο που ανακαλύφθηκε μόλις τον 18ο αιωνα και είναι το 9ο πιο πολυπληθες στοιχείο στον πλανήτη μας. Ενώ υπάρχει ως καθαρό στοιχείο, στη βιομηχανία χρησιμοποιούνται κράματα. Υπάρχουν περίπου 50 διαφορετικά κράματα ανάλογα το στοιχείο που προστίθεται (με παλλαδιο, μολυβδαινιο, αλουμίνιο κτλ) και την αναλογία. Ανάλογα την προσμιξη σε είδος και ποσότητα αποκτα και πιο επαυξημενες ιδιότητες. Η έμφαση έχει δοθεί στην ισχυροποίηση της αντιδιαβρωτικης ανοχής και στην ανοχή στις τρίβες. Ίσως οι αναφορές για τα προβλήματα τριβής που είπε ο @elvas να αφορούν λάθος επιλεγμένα κράματα.
 
Back
Top