Tσοκόμετρο..

ΓΙατι δεν παιρνεις ενα παχυμετρο;;
εχω ενα ηλεκτρονικο, αλλα αμα πιέσεις λιγο παραπανω, <πέζει> 1-2 δεκατα...αυτο ειναι σταθερο, μεχρι εκει που χωραει;)
κανει και για άλλα διαμετρηματα...
 
Άστο να πάει...άστο.
Αν μπορέσεις να βρεις ένα παχύμετρο με στρογγυλεμένα σαγόνια εσωτερικής μέτρησης (τα πίσω) θα κάνεις καλύτερη δουλειά.
Πρέπει όμως να βρεις και αυλόμετρο για να μετρήσεις τον αυλό της κάννης (το αυλόμετρο κάνει και για τις δύο δουλειές και έχει μεγαλύτερη ακρίβεια).
 
https://www.brownells.co.uk/Gunsmith-Tools-Supplies/Shotgun-Tools/Bore-Gauges
Αν και είναι σχετικά ακριβό όργανο, κάθε οπλουργός που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να το έχει. Ειδικά αυτοί που τοποθετούν τσοκ.
Δεν χρειάζεται να το αγοράσεις, αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά, μια επίσκεψη στον οπλουργό είναι αρκετή.
 
https://www.brownells.co.uk/Gunsmith-Tools-Supplies/Shotgun-Tools/Bore-Gauges
Αν και είναι σχετικά ακριβό όργανο, κάθε οπλουργός που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να το έχει. Ειδικά αυτοί που τοποθετούν τσοκ.
Δεν χρειάζεται να το αγοράσεις, αφού θα χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά, μια επίσκεψη στον οπλουργό είναι αρκετή.
Δυστυχώς, εδώ Καβάλα, δεν έχει κανένας...αλλά ούτε και Θεσσ/κη!
Παρήγγειλα ένα κωνικό χάρακα τον μονό που ποσταρισα
 
Εχω πάρει αυτό αλλά δεν έχω κάνει ακόμα μέτρηση αυλού. Είναι από 18 εως 35mm.
Για 12αρια όπλα υποθέτω ότι θα κάνει δουλειά ... Για θαλάμη, κώνο, και αυλό λίγο μετά τον κώνο και λίγο πριν το τσοκ (και για κάποια ανοιχτά τσοκ).
Καλύτερο θα ήταν ένα με εύρος 8-25 mm, ή 10-25 mm, ή έστω 10-30 mm. Για να μπορεί να μετρήσει και τα μικρότερα διαμετρήματα... Αλλά από λίγο που το έχω ψάξει κι εγώ, δεν έχω βρει κάτι τέτοιο ...
 
Για 12αρια όπλα υποθέτω ότι θα κάνει δουλειά ... Για θαλάμη, κώνο, και αυλό λίγο μετά τον κώνο και λίγο πριν το τσοκ (και για κάποια ανοιχτά τσοκ).
Καλύτερο θα ήταν ένα με εύρος 8-25 mm, ή 10-25 mm, ή έστω 10-30 mm. Για να μπορεί να μετρήσει και τα μικρότερα διαμετρήματα... Αλλά από λίγο που το έχω ψάξει κι εγώ, δεν έχω βρει κάτι τέτοιο ...
Με το ζόρι το ειχα βρει αυτο σε αυτην την κλιμακα.
Ο Χατζιώτης στα Μελίσια έχει ενα ηλεκτρονικό πάρα πολυ καλό αλλα πανάκριβο.
 
Πιθανόν τίποτα...απλά στο ηλεκτρονικό έχεις 2-3 δεκατα 'παίξιμο ' στο απλο, δεν ξερω....
Εγώ παρήγγειλα όπως είπε ένα κωννικο χάρακα, που ότι δείχνει λέει..
Πολύ λες ρε Διονύση (το παίξιμο, 2-3 δέκατα ...) εγώ δεν έχω παρατηρήσει τόσο. Θα έλεγα 5-6 εκατοστά, 10 εκ. το πολύ (0,1 mm) αν το πιέσεις πάρα πολύ !!! Δεν θέλει πολλή πίεση.
Ένα καλό μηχανικό παχύμετρο με βερνιέρο κάνει πολύ καλή δουλειά, σίγουρα καλύτερη ακρίβεια από τον κωνικό χάρακα που αναφέρεις ... Αλλά θέλει πολύ "καλό μάτι", κι εμένα στην ηλικία μου με δυσκολεύει πολύ !!! :D .yel.
 
Ενα απλο μηχανικο παχυμετρο δεν εχει αποκλισεις πανω απο 1-3/100 mm.
Συν το γεγονος πως εχει χρησιμοτητα περαν της μετρησης του τσοκ.:)
Να δωσεις 70-100€,για να δεις τον αυλο....:confused:
Μάστορά μου όπως ξέρεις η παρέα μου και γω είμαστε ανήσυχοι με τις τράμπες των όπλων :D:D οπότε χρειάζεται και αυτό.;)
 
Back
Top