Springer Spaniel

Αρχιζουμε τις "βολτες" οι δυο μας πλεον σιγα σιγα να μην επαναπαυεται στην ασφαλεια του αλλου σκυλου αλλα να αρχισει να παταει στα δικα του ποδια κ να γινεται πιο τολμηρος...


Μοβόρικο βλέμα :)

Πολύ όμορφος.
Καλότυχος Άρη, να κάνετε όμορφα κυνήγια.
 
Καλησπέρα κι από εμένα. Το springer που βρήκα πριν μια εβδομάδα το άφησα για πρώτη φορά σήμερα ελεύθερο χωρίς λουρί. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής; απομακρύνθηκε σε σημείο να μην το ακούω και όταν από μία ώρα θέλησα να το μαζέψω να μην ακούει καθόλου. Όταν βγήκε από το βούρκο που έψαχνε με πλησίασε στα 5 μέτρα και παρ' ότι ήμουν καθιστός έκανε μεταβολή και ξαναγύρισε πίσω. Μετά από μισή ώρα κατάφερα και τον πλησίασα σε καθαρό έδαφος και τον έφερα στο αμάξι. Από τη μέρα που τον βρήκα πηγαίνουμε βόλτα το απόγευμα κάθε μέρα με το λουρί και τις δύο τελευταίες μέρες περπατούσε δίπλα μου χωρίς να με τραβάει ή να τον τραβάω. Τι μπορώ ή τι πρέπει να κάνω για να ακούει τις εντολές και να μην απομακρύνετε τόσο πολύ. Κάθε άποψη και γνώμη σεβαστή. Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα κι από εμένα. Το springer που βρήκα πριν μια εβδομάδα το άφησα για πρώτη φορά σήμερα ελεύθερο χωρίς λουρί. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής; απομακρύνθηκε σε σημείο να μην το ακούω και όταν από μία ώρα θέλησα να το μαζέψω να μην ακούει καθόλου. Όταν βγήκε από το βούρκο που έψαχνε με πλησίασε στα 5 μέτρα και παρ' ότι ήμουν καθιστός έκανε μεταβολή και ξαναγύρισε πίσω. Μετά από μισή ώρα κατάφερα και τον πλησίασα σε καθαρό έδαφος και τον έφερα στο αμάξι. Από τη μέρα που τον βρήκα πηγαίνουμε βόλτα το απόγευμα κάθε μέρα με το λουρί και τις δύο τελευταίες μέρες περπατούσε δίπλα μου χωρίς να με τραβάει ή να τον τραβάω. Τι μπορώ ή τι πρέπει να κάνω για να ακούει τις εντολές και να μην απομακρύνετε τόσο πολύ. Κάθε άποψη και γνώμη σεβαστή. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα κι από εμένα. Το springer που βρήκα πριν μια εβδομάδα το άφησα για πρώτη φορά σήμερα ελεύθερο χωρίς λουρί. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής; απομακρύνθηκε σε σημείο να μην το ακούω και όταν από μία ώρα θέλησα να το μαζέψω να μην ακούει καθόλου. Όταν βγήκε από το βούρκο που έψαχνε με πλησίασε στα 5 μέτρα και παρ' ότι ήμουν καθιστός έκανε μεταβολή και ξαναγύρισε πίσω. Μετά από μισή ώρα κατάφερα και τον πλησίασα σε καθαρό έδαφος και τον έφερα στο αμάξι. Από τη μέρα που τον βρήκα πηγαίνουμε βόλτα το απόγευμα κάθε μέρα με το λουρί και τις δύο τελευταίες μέρες περπατούσε δίπλα μου χωρίς να με τραβάει ή να τον τραβάω. Τι μπορώ ή τι πρέπει να κάνω για να ακούει τις εντολές και να μην απομακρύνετε τόσο πολύ. Κάθε άποψη και γνώμη σεβαστή. Ευχαριστώ.
Πώς γίνεται να ακούει τις εντολές του?
Με εκμάθηση βασικης υπακοης φυσικά.
Το σκυλί είναι ενήλικο οπότε δεν ξέρεις τι κουσούρια είχε πριν.
Μερικά μπορεί να είναι εύκολα μερικά πολύ δύσκολα να φτιαχτούν.
Επειδή είναι ενήλικο που αυτό σημαίνει ότι έχει μάθει αλλα τόσο καιρό μέχρι και σήμερα η εκπαίδευση θα είναι πολύ δυσκολότερη από ότι αν ήταν κουτάβι που το οδηγείς σε σωστό δρόμο και απορροφάει σωστές συνήθειες από κουτάβι.
Λύσεις υπάρχουν.
Εφόσον έχεις αποφασίσει και είσαι βέβαιος ότι θα το κρατήσεις και θα το προσέχεις θα συνεχίσεις.
Πώς θα συνεχίσεις?
Θα του μάθεις η εσύ η καλύτερα ένας έμπειρος εκπαιδευτής την βασική υπάκουη.
Τα σκυλιά είναι πολυέξοδα δεν είναι μόνο τροφή και τα βασικά εμβόλια
Είναι συν αν πάθει κάτι τα έξοδα του γιατρού συν αν θες να το εκπαιδεύσεις συν χρόνος που πρέπει να αφιερώνεις.
Εφόσον είσαι σίγουρος ότι μπορείς να τα προσφέρεις όλα αυτά συνεχίζεις.
α) πήγαινε το σε έμπειρο εκπαιδευτή αν διαθέτεις χρήματα.
β)Αν δεν διαθέτεις πάρε ένα βιβλίο για εκπαίδευση ψάξε βιντεάκια και μάθε για την εκπαίδευση αφού διαβάσεις τα πάντα και είσαι βέβαιος τι κάνεις και ξεκινά στην πράξη.
ΜΗΝ ξεκινήσεις αν δεν τα έχεις μάθει όλα και είσαι πλέον βέβαιος για το τι κάνεις γιατί μπορεί να προκαλέσεις λάθος πράγματα στο σκυλί.
Η ημημαθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...
Εφόσον διατίθεσε να τα κάνεις όλα αυτά κράτησε το και ξεκίνα.
Αν δεν διατίθεσε κρατα το για συντροφιά η δώστο μην το πας για κυνήγι.
Γιατί θα σου σπάσει τα νευρα χωρίς να φταίει και δεν θα περάσει ούτε αυτό καλά ούτε εσύ..Αυτά..
Ενα εκπαιδευμένο σκυλί είναι χαρούμενο σκυλί.(Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το κυνήγι μπορεί να τύχουν 1000 πράγματα που θα χρειαστεί βασική υπακοή ακόμα και για να σώσεις τον σκύλο από κάτι.)
Αυτά ελπίζω να σε διαφωτησα αρκετά..
 
Back
Top