Springer Spaniel

Δεν είδα όλο το βίντεο αλλά λίγο με άγχωσε ο φίλος. Μου φάνηκε ότι πήγαινε γρήγορα. Το σκυλάκι του πάντως τον υπάκουε πολύ καλά. Ευχαριστούμε για το βίντεο!
Θεωρώ πως ήταν μια χαρά η ταχύτητα του για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε στο κουτάβι ειδικά έναν σταθερό και καλό σε ταχύτητα ρυθμό. Ένα εργασιακό σπάνιελ οφείλει να είναι αρκετά γρήγορο και ζωηρό,να τρέχει και όχι να τροχάζει ή να γυρνά γύρω γύρω σαν αργός ιχνηλάτης. Αυτό επιτυγχάνεται από δύο παράγοντες. Πρώτον και σημαντικότερο το dna του σκύλου,το ταπεραμέντο του δηλαδή,το drive toy και έπειτα η δική μας καθοδήγηση.
 
Θεωρώ πως ήταν μια χαρά η ταχύτητα του για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε στο κουτάβι ειδικά έναν σταθερό και καλό σε ταχύτητα ρυθμό. Ένα εργασιακό σπάνιελ οφείλει να είναι αρκετά γρήγορο και ζωηρό,να τρέχει και όχι να τροχάζει ή να γυρνά γύρω γύρω σαν αργός ιχνηλάτης. Αυτό επιτυγχάνεται από δύο παράγοντες. Πρώτον και σημαντικότερο το dna του σκύλου,το ταπεραμέντο του δηλαδή,το drive toy και έπειτα η δική μας καθοδήγηση.
Δεν αμφιβάλλω για αυτά που λες. Εγώ με το άπειρο μυαλό μου σκέφτηκα σε κατάσταση κυνηγιού πως θα ήταν και έβγαλα το συμπέρασμα μου. Πάω πάσο όμως καθώς δεν γνωρίζω ούτε την φυλή ούτε την σωστή εκπαίδευση του σκύλου. :)
Σε κάθε περίπτωση τα βίντεο σου το έχω ξαναπεί είναι θησαυρός. Λίγοι δίνουν απλόχερα τόση γνώση. Και ειδικά με βίντεο.
 
Δεν αμφιβάλλω για αυτά που λες. Εγώ με το άπειρο μυαλό μου σκέφτηκα σε κατάσταση κυνηγιού πως θα ήταν και έβγαλα το συμπέρασμα μου. Πάω πάσο όμως καθώς δεν γνωρίζω ούτε την φυλή ούτε την σωστή εκπαίδευση του σκύλου. :)
Σε κάθε περίπτωση τα βίντεο σου το έχω ξαναπεί είναι θησαυρός. Λίγοι δίνουν απλόχερα τόση γνώση. Και ειδικά με βίντεο.
Όχι να αμφιβάλεις αλλιώς δεν έχει νόημα. Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια. Δεν ξέρω αν δίνω γνώση, δεν θεωρώ πως είμαι γνωστής...αλλά προσπαθώ να αποτυπωνω είτε με φωτογραφίες είτε με βίντεο ένα καλό (εγώ πιστεύω πως είναι) αποτέλεσμα.
Όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις και από τις γνώσεις - εμπειρίες του καθενός. Οι περισσότεροι Έλληνες κυνήγοι με σπάνιελ θα το θεωρήσουν πολύ γρήγορο και πολύ βιαστικό το ψάξιμο αυτού του σκυλιού. Το οποίο σκεφτείτε πως είναι κουτάβι, θα γίνει ακόμα πιο γρήγορο. Θα προτιμήσουν ένα πιο αργό σκυλί, να τους συνοδεύει και να τους πλαισιώνει στην βόλτα τους για κυνήγι. Σεβαστό 100%.Ομως αυτά τα σκυλιά ή αυτός ο συγκεκριμένος τρόπος εργασίας, καλύτερα αυτή η έκφραση της εργασίας...δεν είναι ενός αντιπροσωπευτικου σπάνιελ. Ένα σπάνιελ πρέπει να έχει πολύ έντονο ταμπεραμέντο, αρκετά καλή ταχύτητα και μεγάλο ενθουσιασμό χωρίς να έχει μυρίσει κάτι, χωρίς να έχει δει κάτι να πέφτει, χωρίς να του μιλάμε ξεσηκώνοντας το.
 
Ξεκίνησαμε την προπόνηση με βροχή. Ήταν κάτι εσκεμμένο για να ελέγξουμε την αντίδραση το σκύλου σε αυτή την συνθήκη. Κάποια στιγμή η κάμερα (για άσχετο λόγο) κόλλησε και συνεχίσαμε την λήψη με το κινητό. Εκείνη ήταν και η στιγμή που ο σκύλος άλλαξε κυναγωγό. Ο ιδιοκτήτης και εκπαιδευτής του σκύλου ( Γιώργος Παλούμπης) προσπαθεί με μεγάλη θέληση και συχνότητα. Έχει καταφέρει πάρα πολλά με το σκύλο μέχρι στιγμής αλλά αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα που έχει αντίκτυπο σε όλες τις ασκήσεις. Ο σκύλος αρκετές φορές 'βγαίνει' πολύ εύκολα από την διαδικασία εργασίας-άσκησης και μεταβαίνει στην διαδικασία παιχνιδιού και χαζολογήματος. Αυτό έχει ως συνέπεια να αγνοεί τις εντολές για περπάτημα,έλα,επαναφορά κλπ ενώ πριν λίγα λεπτά δούλευε σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Σε αυτό ευθύνεται ο ιδιοκτήτης και ο 'χώρος' που έδωσε στο σκύλο να υιοθετήσει αυτές τις συμπεριφορές. Κάτι το οποίο όσοι παρακολουθείτε τα βίντεο έχει σχολιαστεί στο παρελθόν την ώρα που συμβαίνει. Εδώ είναι θεωρώ το πιο σημαντικό σημείο από το σημερινό βίντεο. Όταν λοιπόν κάποιος το αντιλαμβάνεται αυτό προσπαθεί να επιβληθέι στο σκύλο ή να τον αναγκάσει να κάνει αυτά που θέλει για να μην έχει 'χώρο' να χαζολογεί....ΛΑΘΟΣ. Αυτό είναι η αρχή του τέλους της σχέσης σας με το σκύλο. Πρέπει να καταφέρετε να πετύχει η άσκηση με κάποιο ισχυρό κίνητρο και επιβραβεύοντας τις συμπεριφορές που θέλετε. Πολύς κόσμος δυστυχώς προσπαθεί με πίεση,κάποιοι πάλι προσπαθούν με κίνητρο αλλά το χρησιμοποιούν ως δέλεαρ οπότε πάλι είναι λάθος. Το κίνητρο δεν είναι πάντα η λιχουδιά,το μπράβο ,το χάδι ή κάποιο αντικείμενο αλλά το οτιδήποτε μετράει εκείνη την στιγμή περισσότερο για τον σκύλο,μπορεί να είναι και συμπεριφορά. Στην δική μας περίπτωση την ώρα που κόλλησε η κάμερα και αφού ο σκύλος γυρνούσε με το μπαλάκι στο στόμα κανα τρίλεπτο,τον αγνοήσαμε και άλλαξε κυναγωγό. Θα παρατηρήσετε πως ο σκύλος ΧΩΡΙΣ λουρί ανταποκρίθηκε πολύ πολύ πολύ καλύτερα στο περπάτημα,στις επαναφορές,σε περπάτημα αφού είχαμε πετάξει αντικείμενο,στο κάτσε ,στο μείνε ,και στο κάτσε με παλαμάκι. Τελειώνοντας η άσκηση ο σκύλος προτίμησε να ακολουθήσει τον δεύτερο και όχι τον πρώτο (πιο χαλαρό ιδιοκτήτη) ,παρόλο που πήραν διαφορετικές κατευθύνσεις φεύγοντας. Το συμπέρασμα....δεν είναι θέμα (μόνο) ικανοτήτων,ο δεύτερος δεν έχει δουλέψει ποτέ με τον σκύλο και όμως συνεργάστηκε πολύ καλύτερα από ότι με τον ιδιοκτήτη του. Είναι θέμα σωστής μεθόδου,τυπικής εκτέλεσής της,και εμπιστοσύνης στον εαυτό σας και στον σκύλο σας.
 
Back
Top