Springer Spaniel

Ευχαριστώ για την απάντηση..
Το σκυλί δεν είχε κάποια εκπαίδευση,
Με τα μάτια μου δεν τόν είδα,αλλά εμπιστεύομαι τον φίλο μου καί τον κουμπάρο μου πού κυνηγούσαν με το σκυλί αυτό.
Γιατί ήξερα από πριν ότι έκανε απορτ.
Εγώ τον απέκτησα αρχές καλοκαιριού,δεν έκανα κάτι μέχρι να προσαρμόστει λίγο μαζί μου. Ξεκίνησα να κάνω εκπαίδευση στη βασική υπακοή,,
Λόγο κάποιων θεμάτων τα παράτησα, αλλά σχετικά είναι υπάκουο σκυλί..
Στο απορτ τώρα.πρωτο κοτσύφι πού βαρεσα, πήγε τό βρήκε αμέσως καί τό άφησε λίγο πιο δίπλα μου.
Τα επόμενα πουλιά ήταν παπιά, τά έπιανε προχωρούσε λίγα μέτρα,ξεπουπουλιαζε κάτω από τα φτερά καί τά άφηνε.
Τραυματισμένο παπί είχε ποδαροσει 100 Μ περίπου τό βρήκε,το πήρε ξεκίνησε να έρθει καί τό άφησε μακριά καί ήρθε σε εμένα.2 φορές αυτό το σκηνικό .
Τα άλλα παπιά τά έπιανε πήγαινε λίγο καί τά άφηνε.και πάμε στις τσιχλες.τις έπιανε έκανε να τις φέρει,πήγαινε καθόταν κάτω τίς άφηνε καί έβαζε τα πόδια από πάνω,,μετά ξεκίνησε να τίς μαδάει,
Δεν έβρισκε τα πουλιά τα δύσκολα,η μπορεί να μην ήθελε να τα βρει,
Καί τά πουλιά στο καθαρό τά έπιανε και έμπαινε στο πυκνό και τα κατέβαζε..
Πρέπει να έφαγε 4-5 πουλιά.
Φάσσα δεν τον άφησα να την πάρει,μήν κάνει τίποτα κόλπα, ίσα πού την έβαλε στο στόμα..
 
Καί τό θέμα είναι ότι μου αρέσει υπερβολικά αυτό τό σκυλί..
Είναι χαδιαρης,παιχνιδιαρης, είναι απίστευτος καί σάν χαρακτήρας, καταλαβαίνει τα πάντα,..απλά στεναχωριέμαι γιατί δεν ξέρω πώς να το χειριστώ,δεν είχα ποτέ σκυλιά τέτοια.
Είχα σκυλιά Φέρμας μόνο..
 
Την πρώτη φορά πού έφαγε, βρήκε το πουλί έκανε ότι θά έρθει σε εμένα και μπήκε στο πυκνό.
Τον άφησα λίγα δεύτερα πάω εκεί και βγαίνει έξω, από εκεί αρχησαν τά λάθη τα δικά μου,μπαίνω να πάρω το πουλί έρχεται το πιάνει γρήγορα και ξεκινάει να τό μασάει.του φώναξα καί τον έπιασα από το λουρί καί τόν εβγαλα εξω.
Χθές βλέπει πού βαράω τρέχει γρήγορα περνει τό πουλί καί μπαίνει στο πυκνό,ενώ το προηγούμενο πουλί δεν το έφαγε,απλά τό άφησε μακριά καί μετά έβαλε τα πόδια πάνω.
Καί μόλις μπαίνει μέσα στο πυκνο τόν αφήνω,δεν πήγα αμέσως.του λέω έλα δεν ανταποκρίθηκε και πήγα προς τα κει ξέροντας τί θα έκανε.
Μόλις έφτασα σηκώθηκε,ξανά έκατσε έβαλε τα πόδια κόντρα καί αρχησε να τραβάει.μολις ξεκίνησε να μασάει τού φώναξα 2-3 μη,και τον άφησα εκεί μετά.
Στο τέλος πήγαινα εγώ να βρω τα πουλιά, καί ερχόταν καί αυτός αλλά είχε αλλάξει η διάθεση τού, μόλις τού έλεγα πού είναι; Ζωηρευε πάλι.
 
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πού ακούει τίς τουφεκιές από τα γύρω καρτερία.
Μόλις ακούει τουφεκιά τρελαίνεται και ψάχνει παντού.. μπαίνει στα πυκνά όλα γύρω γύρω.
Αυτό τό έκανε από την πρώτη μέρα πού πήγα Στα μπασιματα,
Τίς πρώτες μέρες μάλιστα επειδή δεν έριχνα εγώ πήγαινε καί στους άλλους μόλις τουφεκουσαν.
 
Μια εκδοχή είναι ο σκύλος να μην ήταν καλά εκπαιδευμένος στην επαναφορά ή και καθόλου,να έκανε ότι έκανε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη απλά από ένστικτό και να υπήρχαν και εκεί προβλήματα. Άλλαξε χέρια ήρθε σε εσένα, νέο περιβάλλον,δεν σε εμπιστεύεται, οπότε άρχισε να κανει αυτές τις συμπεριφορές ,δηλαδή να επιδεινώνει την ήδη ελλατωματική συμπεριφορά. Ειδικά μετά τα περιστατικά στα πυκνά με τις φωνές και το τράβηγμα είναι σίγουρο ότι θα συμπεριφέρεται έτσι. Την εκδοχή αυτή την θεωρω και πιο πιθανή.
Η άλλη εκδοχή είναι να ήταν όντως μια χαρά πριν και λόγω αλλαγής περιβάλλοντος και έλλειψης εμπιστοσύνης προς εσένα να άρχισε να παραστρατεί.
Και στις δύο εκδοχές εγώ θα προσπαθούσα να κερδίσω την εμπιστοσύνη του σκύλου μου,δεν θα πήγαινα για κυνήγι,θα ξεκινούσα απλές ασκήσεις επαναφοράς με κάποιο ομοίωμα σε περιορισμενο χώρο στην αρχή και σιγά σιγά θα ανέβαζα το επίπεδο δυσκολίας.Όλα αυτά πάντα σε ελεγχόμενο χώρο και αφού ο σκύλος έχει εκτονωθεί πρώτα.Θα προσπαθούσα να κάνω μικρές εύκολες ασκήσεις ώστε να αυξήσω την αυτοπεποίθηση του σκύλου μου και την εμπιστοσύνη του ως προς εμένα.Ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα λιχουδιά ως δέλεαρ αλλά μόνο σαν επιβράβευση.Επίσης εαν ασκήσεις με το ομοίωμα πήγαιναν καλά θα περνούσα στο στάδιο που τοποθετούμε φτερούγες πάνω στο ομοίωμα (πάντα σε ελγχόμενο περιορισμένο χώρο).Θα συνεχιζα τις ασκήσεις μέχρι να τις τελειοποιήσω και έπειτα θα περνούσα σε θήραμα.Θα ακολουθούσα την ίδια διαδικασία και με το θήραμα και έπειτα θα ξανα έβγαινα εκτός για να κάνω τις ίδιες ασκήσεις. Σίγουρα τις πρώτες φορές έξω θα ήμουν μόνος χωρίς παρουσία άλλου σκύλου ή ανθρώπου.Τεχνικά δεν είναι εύκολο να αναλυθούν επακριβώς οι ασκήσεις αυτές , θα χρειαζόντουσαν άπειρες σελίδες. Υπάρχουν κάποια βίντεο του κύριου Νικολακόπολου που βοηθούν αρκετά.
Μία άλλη λύση είναι ένας καλός και υπέυθυνος εκπαιδευτής.
 
Ευχαριστώ για τίς συμβουλές..
Αυτό ξεκίνησα από χθές να ξανακερδίσω την εμπιστοσύνη τού..
Αυτό πιστεύω πώς είναι,
Ομοίωμα δεν έχω, μπορώ όπως μου είπαν να βάλω παγωμένο θήραμα;;
Το σκυλί δεν είχε μπει ποτέ σε νερό,
Τόν ξεκίνησα σιγά σιγά καί μπαίνει..
Πήρε καί παπί καί τό πέρασε από ποτάμι,
Αλλά επειδή ήταν λίγο δύσκολο να βγεί πάνω, καί τόν πίεζα καί εγώ το παράτησε καί δεν τό ξαναπήρε..μπορεί να ξεκίνησαν από εκεί όλα.
Τώρα πού τα βάζω σε σειρά όλα,Σίγουρα δικό μου λάθος.αλλα δε μπορώ να βρω που είναι τό λάθος.
Ο σκύλος είναι 3 χρονών φτιάχνεται;
 
Ευχαριστώ για τίς συμβουλές..
Αυτό ξεκίνησα από χθές να ξανακερδίσω την εμπιστοσύνη τού..
Αυτό πιστεύω πώς είναι,
Ομοίωμα δεν έχω, μπορώ όπως μου είπαν να βάλω παγωμένο θήραμα;;
Το σκυλί δεν είχε μπει ποτέ σε νερό,
Τόν ξεκίνησα σιγά σιγά καί μπαίνει..
Πήρε καί παπί καί τό πέρασε από ποτάμι,
Αλλά επειδή ήταν λίγο δύσκολο να βγεί πάνω, καί τόν πίεζα καί εγώ το παράτησε καί δεν τό ξαναπήρε..μπορεί να ξεκίνησαν από εκεί όλα.
Τώρα πού τα βάζω σε σειρά όλα,Σίγουρα δικό μου λάθος.αλλα δε μπορώ να βρω που είναι τό λάθος.
Ο σκύλος είναι 3 χρονών φτιάχνεται;
Με υπομονή και με αγάπη φτιάχνεται.
 
Η πλειονότητα ,ακόμα και εκπαιδευτές , χρησιμοποιούν παγωμένο θήραμα.Εγώ διαφωνώ με αυτό,είναι κάτι το οποίο δεν παύει να είναι θήραμα,αρα ότι διορθώσεις κάνουμε θα γίνουν πάνω σε θήραμα άρα θα έχουμε αρνητικούς συσχετισμούς στο θήραμα.Επίσης το ότι είναι παγωμένο και σκληρό δεν βοηθά ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα.Ομοίωμα δεν εννοώ ,απαραίτητα ομοίωμα πουλιού απλά ένα αντικείμενο να μοιάζει σε όγκο και βάρος.Μπορείς στην αρχή να ξεκινήσεις με ένα μπαλάκι για λίγες φορές ως παιχνίδι και έπειτα να βρεις ή να φτιάξεις ένα τέτοιο αντικείμενο.Η ηλικία δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας,σίγουρα σε ένα κουτάβι θα ήταν πιο εύκολο γιατί θα ήταν τα πρώτα του ερεθίσματα,όμως και σε μεγαλύτερα ζώα μπορούμε να διδάξουμε τα πάντα (με περισσότερη δουλειά).Για εμένα δεν αρκεί η υπομονή και η αγάπη μόνο.Χρειάζεται υπευθυνότητα και μέθοδος επίσης.Σημαντικό πολύ στην επαναφορά είναι να μην επιβραβεύοθμε τον σκύλο που μας το έφερε αλλά ότι ήρθε σε εμάς.Πολλοί ναι μεν λένε μπράβο αλλά με το που έρχεται ο σκύλος του το παίρνουν....είναι πιο σωστό να έρθει ο σκύλος να τον επιβραβεύουμε να τον χαιδεύουμε και μετα από ώρα να το πάρουμε.Αλλιώς γιατί να μας το φέρει;;;;;;Επίσης εξίσου σημαντικό να επιβραβεύουμε το σωστό...και όχι το μερικώς σωστό (που είναι λάθος τελικά),εαν ένας σκύλος το φέρνει και το αφήνει στα πόδια μας για να πάρει την λιχουδιά είναι λάθος...πρέπει εμείς να το πάρουμε από το στόμα του.Δεν λέμε μπράβο και το παίρνουμε.Ουτε του δείχνουμε την λιχουδιά για να έρθει,είναι σαν να του λέμε φτύστο και έλα να φας.Η λιχουδιά είναι πάντα στην τσέπη και εμφανίζεται αφού το πάρουμε.
Υπάρχουν πολλα τεχνικά σημεία,απλά όμως,που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο.Και εαν δεν υπάρχει η γλώσσα επικοινωνίας με το σκύλο (βασική υπακοή) δεν μπορούμε να τα πετύχουμε με φιλοζωικό τρόπο.Όλα αυτά βέβαια εξαρτόνται από τις απαιτήσεις και τα κριτήρια του καθενός.
 
είναι πιο σωστό να έρθει ο σκύλος να τον επιβραβεύουμε να τον χαιδεύουμε και μετα από ώρα να το πάρουμε
Γιώργο εγώ έτσι κάνω μια ζωή με τα σκυλιά φερμας που είχα
Μου φέρνουν το θήραμα αλλά δεν το παίρνω τα χαϊδεύω τα αφήνω να το πάνε και βόλτα και να ξανάρθουν και πολλές φορές εάν είναι παλαβωμενα το ξαναδινω να το πάνε μια βόλτα ακόμα
Θα μου πεις είναι διαφορετικά εάν είσαι στο καρτέρι και περνάνε θηράματα δεν υπάρχει τόσος χρόνος αλλά μέχρι να στρώσει το σκυλί ας φύγουν και μερικά δεν χάλασε ο κόσμος
 
Με το μπαλάκι είχα ξεκινήσει καί εγώ, παρόλο πού έκανε απορτ, ώστε να μάθει να με εμπιστεύεται,αλλά μετά λίγο παραπάνω δουλειά, λίγο η οικογένεια λίγο το ένα λίγο το άλλο σταμάτησε καί αυτό...
Λόγο χρόνου καί δουλειάς δεν μπορώ να το κάνω κάθε μέρα αυτό,3 φορές την εβδομάδα αρκούν;
Έχω ξεκινήσει πάλι από την αρχή σαν να τον πήρα τώρα τόν σκύλο..
Προσωπικά βασική υπακοή δεν θέλω, θέλω μόνο αυτά πού κάνει ο σκύλος..
Έλα, εδώ,μέσα και δείχνω με το χέρι.
Καί καμία φορά αν δεν έχω όρεξη για παιχνίδια τό κάτσε.αυτα κάνει τό σκυλί, αυτά θέλω καί εγώ από αυτόν σε αυτό τό κομμάτι..
Δόξα τό Θεό ότι σκυλί είχα από φερμες λίγες ήταν οι φορές αυτές πού τα σκυλία δεν άκουγαν, μετρημένες στα δάχτυλα,και αυτό επειδή είχαν οίστρο και δεν το είχα καταλάβει.
 
Με το μπαλάκι είχα ξεκινήσει καί εγώ, παρόλο πού έκανε απορτ, ώστε να μάθει να με εμπιστεύεται,αλλά μετά λίγο παραπάνω δουλειά, λίγο η οικογένεια λίγο το ένα λίγο το άλλο σταμάτησε καί αυτό...
Λόγο χρόνου καί δουλειάς δεν μπορώ να το κάνω κάθε μέρα αυτό,3 φορές την εβδομάδα αρκούν;
Έχω ξεκινήσει πάλι από την αρχή σαν να τον πήρα τώρα τόν σκύλο..
Προσωπικά βασική υπακοή δεν θέλω, θέλω μόνο αυτά πού κάνει ο σκύλος..
Έλα, εδώ,μέσα και δείχνω με το χέρι.
Καί καμία φορά αν δεν έχω όρεξη για παιχνίδια τό κάτσε.αυτα κάνει τό σκυλί, αυτά θέλω καί εγώ από αυτόν σε αυτό τό κομμάτι..
Δόξα τό Θεό ότι σκυλί είχα από φερμες λίγες ήταν οι φορές αυτές πού τα σκυλία δεν άκουγαν, μετρημένες στα δάχτυλα,και αυτό επειδή είχαν οίστρο και δεν το είχα καταλάβει.
Αγαπητέ Γρηγόρη, αυτό που θα σου πω είναι η άποψή μου και την εκφράζω για να βοηθήσω και εσένα και το σκύλο. (ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις)
Χωρίς βασική υπακοή ο σκύλος σου θα προσπαθεί να είναι αυτός ο αρχηγός και έχει ήδη ξεκινήσει διεκδικώντας το θήραμα (και το καταφέρνει!)
Αν ασχοληθείς σωστά (με υπόδειξη εκπαιδευτή) πολύ γρήγορα θα περνάτε πολύ ωραία με το σκυλάκι σου ...
Εκπαιδευτής δεν είμαι, αλλά αυτό έχω δει από παιδί ως τώρα, έχοντας σκύλους (όχι μόνο κυνηγετικούς) και μέσα στο σπίτι ... κάποιοι μάλιστα πολύ ατίθασοι και πονηροί... καλή επιτυχία.
χίλια συγνώμη για την παρέμβασή μου.
 
Γιώργο εγώ έτσι κάνω μια ζωή με τα σκυλιά φερμας που είχα
Μου φέρνουν το θήραμα αλλά δεν το παίρνω τα χαϊδεύω τα αφήνω να το πάνε και βόλτα και να ξανάρθουν και πολλές φορές εάν είναι παλαβωμενα το ξαναδινω να το πάνε μια βόλτα ακόμα
Θα μου πεις είναι διαφορετικά εάν είσαι στο καρτέρι και περνάνε θηράματα δεν υπάρχει τόσος χρόνος αλλά μέχρι να στρώσει το σκυλί ας φύγουν και μερικά δεν χάλασε ο κόσμος
Το ότι δεν το παίρνεις αμέσως είναι σωστό...το ότι τους αφήνεις να κάνουν βόλτα ή τους το ξαναδίνεις για βόλτα είναι για εμένα λάθος. Γιατί από την διαδικασία της 'εργασίας' παιρνάμε στην διαδικασία του παιχνιδιού που συνήθως μετά προκύπτουν προβληματάκια!
 
Γιώργο εγώ έτσι κάνω μια ζωή με τα σκυλιά φερμας που είχα
Μου φέρνουν το θήραμα αλλά δεν το παίρνω τα χαϊδεύω τα αφήνω να το πάνε και βόλτα και να ξανάρθουν και πολλές φορές εάν είναι παλαβωμενα το ξαναδινω να το πάνε μια βόλτα ακόμα
Θα μου πεις είναι διαφορετικά εάν είσαι στο καρτέρι και περνάνε θηράματα δεν υπάρχει τόσος χρόνος αλλά μέχρι να στρώσει το σκυλί ας φύγουν και μερικά δεν χάλασε ο κόσμος
Συμφωνώ και εγώ με τομ yorgos.Μα η βασική υπακοή αυτή είναι.Το έλα ,το κάτσε ,το μείνε και το περπάτημα μαζί μας ,δεν είναι κάτι φοβερό.Πολλοί μπαιρδεύουν την λέξη υπακοή με την υποταγή και όχι άδικα. Πολλά σκυλιά (και από εκπαιδευτές) εκτελούν αυτές τις εντολές πολύ φοβισμένα και υποτακτικά.Εαν έχεις παρακολουθήσει τα βίντεο μου...τα σκυλιά είναι πάντα χαρούμενα.Η βασική υπακοή είναι η γλώσσα επικοινωνίας ,όχι το μέσο να υποτάξεις τον σκύλο.Οι μέθοδοι αυτοί πλέον έχουν ξεπεραστεί.Δεν είναι απαραίτητο οι ασκήσεις να γίνονται κάθε μέρα ,μακάρι να μπορούσες,αλλά και 3 και 2 φορές την εβδομάδα αν τις κάνεις ΣΩΣΤΑ θα έχεις αποτέλεσμα.
 
Το ότι δεν το παίρνεις αμέσως είναι σωστό...το ότι τους αφήνεις να κάνουν βόλτα ή τους το ξαναδίνεις για βόλτα είναι για εμένα λάθος. Γιατί από την διαδικασία της 'εργασίας' παιρνάμε στην διαδικασία του παιχνιδιού που συνήθως μετά προκύπτουν προβληματάκια!
Μπορεί αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με κανένα ίσως ήμουν τυχερός δεν είχα και πότε μου όμως σκυλιά ξεπεταγματος και απορτ που σίγουρα έχουν άλλες απαιτήσεις και άλλη εκπαίδευση
 
Συμφωνώ και εγώ με τομ yorgos.Μα η βασική υπακοή αυτή είναι.Το έλα ,το κάτσε ,το μείνε και το περπάτημα μαζί μας ,δεν είναι κάτι φοβερό.Πολλοί μπαιρδεύουν την λέξη υπακοή με την υποταγή και όχι άδικα. Πολλά σκυλιά (και από εκπαιδευτές) εκτελούν αυτές τις εντολές πολύ φοβισμένα και υποτακτικά.Εαν έχεις παρακολουθήσει τα βίντεο μου...τα σκυλιά είναι πάντα χαρούμενα.Η βασική υπακοή είναι η γλώσσα επικοινωνίας ,όχι το μέσο να υποτάξεις τον σκύλο.Οι μέθοδοι αυτοί πλέον έχουν ξεπεραστεί.Δεν είναι απαραίτητο οι ασκήσεις να γίνονται κάθε μέρα ,μακάρι να μπορούσες,αλλά και 3 και 2 φορές την εβδομάδα αν τις κάνεις ΣΩΣΤΑ θα έχεις αποτέλεσμα.
Θα σας πώ για τα αποτελέσματα πιστεύω σε ένα μήνα να έχουμε κάνει πρόοδο..μονο στο μείνε έχουμε θέμα σε αυτά.αλλα δεν του έκανα άσκησεις σε αυτό.
 
Back
Top