Springer Spaniel

Οι δύο σκύλοι που παρουσιάζονται στο βίντεο είχαν τελειώσει την εκπαίδευση τους και έκαναν ακινησία στο ξεπέταγμα του θηράματος. Το κυνήγι με σκύλους που δεν ήταν όμως στο ίδιο επίπεδο εκπαίδευσης,που δεν έκαναν καθόλου ακινησία, τους έκανε σιγά σιγά να "παραστρατουν" και αρκετές φορές να μην κάνουν και αυτοί ακινησία. Οπότε ακολούθησε μια σειρά ασκήσεων με θήραμα εκτροφής (ορτύκι) για να επαναφέρουμε το επίπεδο της ακινησίας στην προηγούμενη κατάσταση. Βασική προϋπόθεση ότι οι σκύλοι εκτελούν άψογα τις ασκήσεις τις βασικής υπακοής κατω από οποιεσδήποτε συνθήκες και μένει να βελτιωθεί μόνο η ακινησία στο θήραμα. Την πρώτη μέρα ξεκινήσαμε με κάθε σκύλο ξεχωριστά. Πριν από κάθε άσκηση ο σκύλος περπατά μαζί μας για λίγα μέτρα στο πλάι. Την δεύτερη μέρα η άσκηση έγινε με παρουσία δεύτερου σκύλου στο πλάι φορώντας οδηγό. Την τρίτη μέρα η διαφοροποίηση ήταν πως ο σκύλος που ήταν στο πλάι ήταν χωρίς οδηγό Την τέταρτη και τελευταία μέρα στην άσκηση ήταν και οι δύο σκύλοι ελεύθεροι. Μάλιστα οι σκύλοι βγήκαν κατεύθειαν από τον χώρο διανυκτέρευσης χωρίς να έχουν τρέξει,χωρίς να έχουν εκτονωθεί,χωρις να έχουν λερώσει και αφέθηκαν ελεύθεροι λίγα μέτρα πριν από το θήραμα (2 ορτύκια στο ίδιο σημείο) . Ετσι ώστε να έχουν το μέγιστο της ορμής και της ενέργειάς τους ώστε η άσκηση να είναι πιο δύσκολη. Οπότε τώρα μας μένει να προχωρήσουμε πάλι στο κυνηγετικό σενάριο....
 
Καλησπέρα.ειχα ξανά αναφερθεί πρίν καιρό,μου έδωσε ένας φίλος ένα σπρινγκερ 2.5 χρονών τότε 3 τώρα.
Το σκυλί το είχε για απορτ αλλά δεν το κυνηγούσε πολύ,δεν είχε θέμα όμως με την επαναφορά..
Τώρα σε εμένα το σκυλί έχει βγάλει θέματα..
Καί έφτασε στο σημείο να μήν βρίσκει τίς τσίχλες,και ότι βρίσκει να το τρώει.
Διαβάζοντας παλαιότερα ποστ βρήκα αυτο https://www.hunterslife.gr/forums/threads/springer-spaniel.111/page-7
Ο κ.Γιαννης σε ένα ποστ αριθμοί κάποια προβλήματα, εμένα από τό 3 και μετά τα κάνει όλα.
Πώς μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα;
Σκέφτηκα ότι μπορεί να γίνεται επειδή τώρα στα μπασιματα ακούει πολλές τουφεκιές από παντού καί μόλις βαράω από την μανία τού να τό κάνει.
Τώρα έφτασε σε άλλο λεβελ,δεν βρίσκει αυτά στο πυκνό και αυτά που πέφτουν στο καθαρό τα περνει μπαίνει στο πυκνό καί τά κατεβάζει.
 
Καλησπέρα.ειχα ξανά αναφερθεί πρίν καιρό,μου έδωσε ένας φίλος ένα σπρινγκερ 2.5 χρονών τότε 3 τώρα.
Το σκυλί το είχε για απορτ αλλά δεν το κυνηγούσε πολύ,δεν είχε θέμα όμως με την επαναφορά..
Τώρα σε εμένα το σκυλί έχει βγάλει θέματα..
Καί έφτασε στο σημείο να μήν βρίσκει τίς τσίχλες,και ότι βρίσκει να το τρώει.
Διαβάζοντας παλαιότερα ποστ βρήκα αυτο https://www.hunterslife.gr/forums/threads/springer-spaniel.111/page-7
Ο κ.Γιαννης σε ένα ποστ αριθμοί κάποια προβλήματα, εμένα από τό 3 και μετά τα κάνει όλα.
Πώς μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα;
Σκέφτηκα ότι μπορεί να γίνεται επειδή τώρα στα μπασιματα ακούει πολλές τουφεκιές από παντού καί μόλις βαράω από την μανία τού να τό κάνει.
Τώρα έφτασε σε άλλο λεβελ,δεν βρίσκει αυτά στο πυκνό και αυτά που πέφτουν στο καθαρό τα περνει μπαίνει στο πυκνό καί τά κατεβάζει.
Καλησπέρα σας. Σίγουρα θα βοηθούσε και εσάς αλλά και εμάς τώρα να ξέρουμε εάν ο σκύλος όντως ήταν μια χαρά πριν στην επαναφορά.Τον είχατε δει πριν να εργάζεται;Ήταν εκπαιδευμένος στην επαναφορά;Όταν τον πήρατε εσείς περασε κάποιο διάστημα για να προσαρμοστεί σε εσάς και να σας εμπιστευτεί; Δουλέψατε μαζί του πριν το κυνήγι; Επίσης το έκανε από την αρχή που τον είχατε ή ξεκίνησε μετά;
 
Back
Top