Springer Spaniel

Όσο αφορά το πλακάκι,αναφέρω πλακάκι εξωτερικού χώρου αντιολησθητικό.Και πιο συγκεκριμένα πισίνας.Όχι απλά πλακάκι ή απλά πλακάκι εξωτερικού χώρου.Είναι φτιαγμένα για να μην γλυστράμε με γυμνά πόδια και τοποθετούνται συνήθως γύρω γύρω από πισίνες.Η υφή τους είναι σαν κεραμίδι...το κεραμίδι δεν γλυστράει.Επίσης και ο αρμός ανάμεσα πρέπει να είναι αδιάβροχος ώστε ούτε εκεί να ποτίζει από τα ούρα.
Το αστάρι είναι πολύ πιθανό να τριψει,ειδικά αν ο σκύλος το αντιληφθεί ότι μπορεί να 'σκάβει' και αυτό να τρίβει.Υπάρχουν επίσης ειδικές εποξειδικές ρητίνες που μπορεί να περαστεί το τσιμέντο και να αδιαβροχοποιηθεί.Αλλά θέλει πολύ καλή προετοιμασία του τσιμέντου και αυτός που θα το περάσει να ξέρει ποσο πως και ποτε.Μία άλλη λύση είναι να βάλετε πλέγμα στο δάπεδο και πάνω από αυτό να στρώσετε γαρμπίλι.
 
Πριν λίγες μέρες έγιναν αυτά τα δύο ζευγαρώματα με τους αρσενικούς μου.Ελπίζουμε όλα να πάνε καλά.Υπεύθυνος για τις γέννες και ιδιοκτήτης των θηλυκών είναι ο Ιάκωβος Καπότσης με την σελίδα Gundogs Di Capo στο Facebook.Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να στείλετε στην σελίδα του.

IMG_9739 copy-2.jpgIMG_1591 copy-2.jpg
 
Δηλαδή τη θέμα υπάρχει;;; Σε ρωτάω γιατί θα φτιάξω κ εγώ κλουβί για το σκυλί.

Βάζεις πλακάκι γρανίτη αντιολισθητικό για εξωτερικό χώρο. Εάν θέλεις να είναι και φθηνό πας σε κατάστημα που του έχει μείνει στοκ κάποιο παλαιό σχέδιο και έτσι το παίρνεις φθηνά. Δεν γλυστράει δεν δημιουργεί πρόβλημα στα πέλματα του σκύλου (εγώ πάντως προσωπικά ποτέ δεν είχα) δεν είναι απορροφητικό οπότε δεν απορροφάει και δεν μυρίζει ο χώρος...Εάν θέλεις πάντως στο πλύσιμο ρίχνεις λίγη αποσμίνη στο πάτωμα και πλένεις με αυτήν και όχι μόνο εξαφανίζει τις μυρωδιές αλλά αφήνει και ένα ελαφρύ άρωμα το οποίο δεν πειράζει τον σκύλο. Το χρησιμοποιούν και σε πολλά κτηνιατρεία.
 
Βάζεις πλακάκι γρανίτη αντιολισθητικό για εξωτερικό χώρο. Εάν θέλεις να είναι και φθηνό πας σε κατάστημα που του έχει μείνει στοκ κάποιο παλαιό σχέδιο και έτσι το παίρνεις φθηνά. Δεν γλυστράει δεν δημιουργεί πρόβλημα στα πέλματα του σκύλου (εγώ πάντως προσωπικά ποτέ δεν είχα) δεν είναι απορροφητικό οπότε δεν απορροφάει και δεν μυρίζει ο χώρος...Εάν θέλεις πάντως στο πλύσιμο ρίχνεις λίγη αποσμίνη στο πάτωμα και πλένεις με αυτήν και όχι μόνο εξαφανίζει τις μυρωδιές αλλά αφήνει και ένα ελαφρύ άρωμα το οποίο δεν πειράζει τον σκύλο. Το χρησιμοποιούν και σε πολλά κτηνιατρεία.
Ευχαριστώ Κωστή.
Κάτι σε πλακάκι σκεφτομαι να βάλω "σαγρέ" να μη γλυστράει.....να το ετοιμάσω τώρα τη νεκρά περίοδο.... ;)
 
Καλημέρα μία ερώτηση ένα σκυλί εννέα μηνών μπορεί να σέ μάθει για αφεντικό του? Και αν το πάρεις ποσό πρέπει νά το κρατήσεις στο κλουβί μέχρι νά σε μάθει?
Άνετα σε μαθαίνει και μεγαλύτερο

Το ποσό εξαρτάται από τον χαρακτήρα του σκύλου δύσκολο να απαντηθεί γενικά.

Έχει τύχει να πάρουμε στην παρέα σκύλο στο κυνήγι πρώτη μέρα γνωριμίας με ένα τάισμα και κουβαλούσε σαν τρελό μας έβλεπε μέσα στα μάτια άκουγε σαν σε ήξερε χρόνια κτλ.

Και από την άλλη πήρα ένα σκύλο 14 μηνών Πέρσι και τώρα νιώθω ότι άρχισε να δενετε μαζί μου παρά την καθημερινή επαφή και πολλά εκπεδευτικα .

Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες πως του έχει συμπεριφερθεί ο προηγούμενος πόσο το είχε κοινωνικοποίηση κτλ

Γενικά προσπαθώ μέχρι χρονιαρικα γιατί όσο μικρότερο τόσο μεγαλύτερο το δέσιμο και ευκολότερα.

Αν αυτός ο σκύλος αξίζει και έχει στοιχεία παρτον και μην φοβάσαι
 
Καλημέρα μία ερώτηση ένα σκυλί εννέα μηνών μπορεί να σέ μάθει για αφεντικό του? Και αν το πάρεις ποσό πρέπει νά το κρατήσεις στο κλουβί μέχρι νά σε μάθει?
Καλημέρα σας.Υπάρχουν πολύ παράγοντες που πρέπει να εξεταστούν για κάτι τέτοιο.Πρώτα απ'όλα τι εννοούμε αφεντικό;Πως προσδιορίζεται αυτή η σχέση αυτός ο δεσμός;Που ζούσε πριν το σκυλί,σε τι συνθήκες,τι κοινωνικοποίηση έχει,τι χαρακτήρα,τι συμπεριφορές,τι συνήθειες,τι εκπαίδευση,έχει ξαναλλάξει 'χέρια';
Όσο για το κλουβί,υπήρχε και υπάρχει η αντίληψη, ότι πρέπει το σκυλί να μείνει στο χώρο κάποιο διάστημα να το ταίσουμε να μας συνηθίσει.Για να μην πω πως το θεωρώ λάθος θα πω πως είναι η μισή αλήθεια.Η φυσιολογική συμπεριφορά ενός σκυλιού που αλλάζει χέρια είναι να είναι επιφυλακτικό,διστακτικό,στρεσσαρισμένο ακόμα και φοβικό.Ακόμα και τα σκυλιά που φαινομενικά στα μάτια των περισσοτέρων δείχνουν το αντίθετο,να ξέρετε πως υπάρχουν συμπεριφορές που μας αποδεικνύουν την συμπεριφορά αυτή.Δεν αρκεί μόνο το τάισμαή λίγη ενασχόληση μαζί του για να γίνω αφεντικό του.Θα πρέπει να γίνει μέλος της οικογένειας ,είτε αυτό σημαίνει όλη την οικογένεια...είτε την οικογένεια που θα φτιάξω εγώ και ο σκύλος.Θα πρέπει να υπάρχει ιεραρχία,όχι για την υπακοή....αλλά για το σεβασμό,για τα όρια,για να νιώθει ασφάλεια.Θα πρέπει να υπάρχει αγάπη...όχι αγκαλιές και φιλιά μόνο...αλλά σκυλίσια αγάπη!Θα πρέπει να ιακνοποιούνται οι σωματικές και πνευματικές του ανάγκες.
Αν αυτά δεν εκπληρώνονται και 10 χρόνια να το έχουμε το σκυλί δεν θα έχουμε ποτέ καλή σχέση.
Για παράδειγμα πέρυσι έφερα έναν σκύλο από την Αγγλία 5 ετών.Αντιλαμβάνεστε ότι γεννήθηκε εκεί,μεγάλωσε,εκπαιδευτηκε,κυνήγησε....οπότε (θεωρητικά πάντα ) είχε δημιουργήσει μία πολύ καλή σχέση εκεί και ένιωθε αφάλεια.Ήρθε εδώ σε ένα άλλο κλίμα,που τα αυτιά του άκουγαν άλλη γλώσσα,πέρασε πόσες ώρες σε ένα αεροπλάνο,ήρθε σε ένα ξένο σπίτι.....η αλλαγή ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ!Φρόντισα να νιώθει ασφάλεια,να τρώει-πίνει-κοιμάται καλά.Να ενταχθεί στην ομάδα με τα άλλα δύο σκυλιά μου,να τους σέβεται και να τον σέβονται,να σέβεται εμένα,να νιώθει ότι τον σέβομαι και του φέρομαι ισάξια με τους άλλους.Δεν του ζητούσα πράγματα,δεν έκαν δοκιμές,δεν πήγα για κυνήγι...να τονίσω εδώ πως η απόκτηση έγινε εντός κυνηγετικής περιόδου και ο σκύλος ήταν πλήρως εκπαιδευμένος και σε εξαιρετική φόρμα όταν ήρθε.Πέρασε ένα διάστημα....και μετά ξεκίνησα ΣΤΑΔΙΑΚΑ να τον εντάσσω στην καθημερινότητα.
Ξέρω πολλούς που δεν το κάνουν αυτό,και είτε περιμένουν απλά λίγο είτε και καθόλου,και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα.....ή δεν το κατάλαβαν ποτέ.
 
Το κολάρο εξαληψης γαυγισματος κάνει δουλειά? Σκέφτομαι να πάρω διότι θά μου φέρουν την αστυνομία δεν σταματάει με τπτ το γαύγισμα πού είναι σαν ουρλιαχτό κάποιες φορές είμαι σέ απόγνωση δεν θέλω νά τό δώσω τό σκυλί.
 
Το κολάρο εξαληψης γαυγισματος κάνει δουλειά? Σκέφτομαι να πάρω διότι θά μου φέρουν την αστυνομία δεν σταματάει με τπτ το γαύγισμα πού είναι σαν ουρλιαχτό κάποιες φορές είμαι σέ απόγνωση δεν θέλω νά τό δώσω τό σκυλί.
Φίλε APACHE στα περισσότερα σκυλιά κάνει δουλειά. Όμως μόλις δεις την φάση να συμβαίνει φοβάμαι θα μετανιώσεις. Είναι βάρβαρο. Εύχομαι καλή επιτυχία. Είναι δύσκολη κατάσταση να σου κάνουν συνέχεια παράπονα οι γείτονες.
 
Υπάρχει διαφορά μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά να θέλουμε να την καλύψουμε ή να την λύσουμε.Στη μεν πρώτη περίπτωση πρέπει να βρούμε κάτι έξυπνο και αρκετά πιεστικό...στην δε δεύτερη περίπτωση πρέπει να βρούμε την αιτία της συμπεριφοράς...για να μπορέσουμε να την λύσουμε.Πρεπει να βρούμε την αιτία που την προκαλεί.
Στην πρώτη περίπτωση, που συνήθως εφαρμόζουμε κάποια τιμωρία, έχουμε πολύ γρήγορο αποτέλεσμα...αλλά όχι ουσιαστικό!Είναι πρόσκαιρο και λειτουργεί τις περισσότερες φορές παρουσία του προσώπου που το εφαρμοσε.Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται μια προσαρμογή ,ένα μεταβατικό στάδιο, θετικός συσχετισμός της παραμονής στο χώρο....αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο ουσιαστικό.Τα κολάρα κατά του γαύγισμα τους σε κάποιους σκύλους κάνουν θαύματα....σε κάποιους άλλους όχι.... εξαρτάται και από το χαρακτήρα του ζώου.Καποια σκυλιά είναι από την φύση τους πιο "φωνακλάδικα" οπότε ο "θόρυβος" δύσκολα μειώνεται και σχεδόν ποτέ.... τελείως.Ενας σκύλος μπορεί να γαυγίζει γιατί πεινάει, διψάει, πονάει, κρυώνει, φοβάται, νιώθει ανασφάλεια, μυρίζει άλλο σκύλο σε οίστρο,δεν θέλει άλλο σκύλο που είναι μαζί,του λείπει άλλος σκύλος που ήταν μαζί,τον ενοχλεί κάτι στο χώρο....για παράδειγμα μπορεί να είναι ενα αντικείμενο πολύ κοντά
του ... μπορεί να είναι και ένα αμάξι παρκαρισμένο απέναντι, κάποιο κρεμάσμενο ρούχο στο απέναντι μπαλκόνι, ένας συγκεκριμένος ήχος,ενα φως...ένα κλαδί που κουνιέται
 
Apache κολάρα θεωρώ πως δεν εννοείται με την ηλεκτρική εκκένωση.Υπαρχουν για το γαύγισμα κολάρα με σπρέι ή με ήχο η με δόνηση.
Με εκκένωση ηλεκτρική είναι γνώστης εταιρείας. Είναι πράξη απελπισίας τό γνωρίζω είναι βάρβαρο αλλά δεν βλέπω λύση στο πρόβλημα μου νά έρχεται από πουθενά.
 
Με εκκένωση ηλεκτρική είναι γνώστης εταιρείας. Είναι πράξη απελπισίας τό γνωρίζω είναι βάρβαρο αλλά δεν βλέπω λύση στο πρόβλημα μου νά έρχεται από πουθενά.
Διαβάσατε το παραπάνω σχόλιο μου για τις αιτίες; Θεωρείτε ότι μπορείτε να βρείτε τι φταίει; Γιατί για να λύσουμε κάτι με φιλοζωικό τρόπο πρέπει να βρούμε από που προέ.χεται.Και μόνο εσείς μπορείτε να κρίνετε τι είναι αυτό.
Αλλιώς οκ....το καίμε με το ρεύμα και τελειώνουμε!
 
Διαβάσατε το παραπάνω σχόλιο μου για τις αιτίες; Θεωρείτε ότι μπορείτε να βρείτε τι φταίει; Γιατί για να λύσουμε κάτι με φιλοζωικό τρόπο πρέπει να βρούμε από που προέ.χεται.Και μόνο εσείς μπορείτε να κρίνετε τι είναι αυτό.
Αλλιώς οκ....το καίμε με το ρεύμα και τελειώνουμε!

Καλημέρα το διάβασα πολύ προσεκτικά και απαντώ το σκυλάκι ναι ήταν μαζί με άλλο, τώρα δεν το έχω στο σπίτι που μένω αλλά σέ χώρο σε ύπαιθρο εννοείται στεγασμένο καί όπως καταλαβαίνετε έχει και αμάξι και κλαριά και φώτα και ότι περιλαμβάνει ή εξοχή αυτό π ς διορθώνεται?
 
Back
Top