Springer Spaniel

Καλησπερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα την συμβουλη σας για τον ροκυ της φωτο 5μιση μηνων. Το αδερφακι του κανει απορτ κανονικα στις τσιχλες και ειπα να το παρω και γω μια φορα στο βουνο για να δω τι θα γινει. Του βαρεσα μια τσιχλα και το αποτελεσμα ειναι οτι μολις πηγαμε προς την τσιχλα την βρηκε την πηρε και ετρεξε μακρια και την εφαγε. Πετωντας του το μπαλακι μου το φερνει κανονικα. Πως προχωραω???
 

Attachments

  • 20200104_122836.jpg
    20200104_122836.jpg
    797,8 KB · Προβολές: 16
Καλησπερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα την συμβουλη σας για τον ροκυ της φωτο 5μιση μηνων. Το αδερφακι του κανει απορτ κανονικα στις τσιχλες και ειπα να το παρω και γω μια φορα στο βουνο για να δω τι θα γινει. Του βαρεσα μια τσιχλα και το αποτελεσμα ειναι οτι μολις πηγαμε προς την τσιχλα την βρηκε την πηρε και ετρεξε μακρια και την εφαγε. Πετωντας του το μπαλακι μου το φερνει κανονικα. Πως προχωραω???
Αυτο το εκανε ενω ηταν και αλλο σκυλι κοντα του?
 
Καλησπερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα την συμβουλη σας για τον ροκυ της φωτο 5μιση μηνων. Το αδερφακι του κανει απορτ κανονικα στις τσιχλες και ειπα να το παρω και γω μια φορα στο βουνο για να δω τι θα γινει. Του βαρεσα μια τσιχλα και το αποτελεσμα ειναι οτι μολις πηγαμε προς την τσιχλα την βρηκε την πηρε και ετρεξε μακρια και την εφαγε. Πετωντας του το μπαλακι μου το φερνει κανονικα. Πως προχωραω???
καλησπέρα φίλε...εγώ είχα springer που μου έκανε το ίδιο στην πρώτη τσίχλα.περίπου 5-6 μηνών. εγω πήγα κοντά και του φώναξα.όχι ξύλο.εσυ μάλλον δεν το πρόλαβες. συνέχισα τις επόμενες μέρες χωρίς επαφή με θήραμα αλλά με το μπαλάκι πολλές φορές την ημέρα και του έδινα συνεχώς μπισκότο η κάτι άλλο τελος πάντων να του τυπωθεί για τα καλά η εντολή φέρτο, σε συνδυασμό με λιχουδιά.για πολλές φορές όμως μέχρι να το κάνει σχεδόν μηχανικά.μετά απο 2-3 εβδομάδες δεν μου το ξανάκανε.νομίζω θέλει λίγες μέρες χωρίς επαφή με θήραμα. ίσως να του πας κανένα να το μυρίσει μόνο.και ξανά μπαλάκι...δεν ξέρω ίσως κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία να σε βοηθήσει πιο πολύ.
 
Μπαλάκι - νταμι - νταμι με φτερά - κατεψυγμένο και μετά κανονικό θήραμα αυτή την σειρά πρέπει να ακολουθήσεις . 5.5 μηνών είναι πολύ μικρό ακόμα δεν έχει την βασική υπακοή δεν έχει καμία δουλειά σε κυνήγι
 
Καλησπερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα την συμβουλη σας για τον ροκυ της φωτο 5μιση μηνων. Το αδερφακι του κανει απορτ κανονικα στις τσιχλες και ειπα να το παρω και γω μια φορα στο βουνο για να δω τι θα γινει. Του βαρεσα μια τσιχλα και το αποτελεσμα ειναι οτι μολις πηγαμε προς την τσιχλα την βρηκε την πηρε και ετρεξε μακρια και την εφαγε. Πετωντας του το μπαλακι μου το φερνει κανονικα. Πως προχωραω???
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!Είναι πολύ δύσκολο μέσω σχολίων να περιγράψει κάποιος μια μέθοδο,θα προσπαθήσω περιληπτικά να σας δώσω μία εικόνα.Δεν μας δίνετε αρκετές πληροφορίες για το σκύλο σας.Όπως το επίπεδο εκπαίδευσής του,τον χαρακτήρα του,το ταπεραμέντο του,την γεννεαλογία του κλπ.Θεωρώ πως είναι αρκετά μικρό για βόλτα σε κυνήγι έστω και μικρή.Όχι μόνο από την άποψη της σωματικής του κατάστασης,αλλά και από νοητικά και εκπαιδευτικά.Η δική μου οπτική είναι η εξής.Μαθαίνω σε ένα σκύλο το όνομα του,μαθαίνω να αισθάνεται άνετα μαζί μου,άνετα με το αυτοκίνητο,με το σπίτι του,μαθαίνω να έχει υπομονή για το φαγητό του,τον προετοιμάζω σε κρότους,τον κοινωνικοποιώ με τα πάντα ή μαλλον καλύτερα με όσα περισσότερα μπορώ.Έπειτα ξεκινώ την εκπαίδευση.Κάτσε,περπάτημα στο πλάι,μείνε,έλα,κοίτα και εισαγωγή στην επαναφορά με μπαλάκι και ντάμι!Όλα αυτά με λουρί και με λεκτικές εντολές,μετά χωρίς λουρί.Πρώτα σε πολύ περιορισμένο και οικείο χώρο.μετά από κάθε επιτυχημένη άσκηση έρχεται αμέσως επιβράβευση με λιχουδιά στα πρώτα στάδια κάθε εντολής και μόνο.Κάθε άσκηση-εντολή-επαναφορά δεν επαναλαμβάνεται παραπάνω από 3-4 φορές κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα.Εάν ο σκύλος δεν κανει κάτι σωστά δεν τον μαλώνω δεν του φωνάζω.Όσο προχωράνε τα μαθήματα αυξάνω τον χώρο που γίνονται τα μαθήματα και σιγά σιγά ανεβάζω τον δείκτη δυσκολίας.Προσθέτω αντιπερισπασμούς και αλλάζω τπους χώρους εκπαίδευσης.Από τον οικείο χωρο για παράδειγμα ένα μικρό μπαλκόνι,θα πάω σε ένα μεγαλύτερο,έπειτα στην αυλή,έπειτα έξω από το σπίτι,έπειτα σε ένα χωράφι δίπλα,έπειτα σε ένα άγνωστο χωράφι.Εαν κάτι δεν πάει καλά γυρίζω ένα στάδιο πίσω στις ασκήσεις.Προχωρώ σε επόμενο σταδιο ΜΟΝΟ οταν κατοχυρώνω το προηγούμενο.Η επιτυχία βασίζεται στο ότι πάω από τα απλά στα σύνθετα και από τα ευκολα στα δύσκολα σκαλί σκαλί.Εαν όλα αυτα πανε καλά έπειτα κάνω πάλι τα ίδια από την αρχή με χειροσινιάλο αντι για λεκτικές εντολές,και μετά με την χρήση σφυρίχτρας από την αρχή.Έπειτα θα μάθω στο σκύλο το έλα και τις δείξεις επαναφοράς.Οι λιχουδιές έχουν πλέον τελειώσει και η επιβράβευση βασίζεται στο μπράβο και στο χάδι.Εαν όλα πάνε καλά τότε θα ξεκινησω τα μαθηματα επαναφοράς.Ο σκύλος θα πρεπει να ξερει το μεινε ετσι ώστε να φευγει για επαναφορά με εντολή και μόνο.Στην αρχή έχουμε το μπαλάκι και το ντάμι.Μετά βάζουμε στο ντάμι δυο φτερούγες θηράματος,αυτό που κυνηγάμε πιο συχνά.Όχι δύο φτερά-πούπουλα αλλά δύο φτερούγες.Κάνουμε ασκήσεις με αυτό το αντικείμενο.Αλλάζουμε τις φτερούγες κάθε 2-3 επαναφορές.Επίσης δεν ξεχνάμε πως κάθε εντολή δεν την κάνουμε πάνω από 3-4 φορές την ημέρα.Εαν όλα πάνε καλά μετά παιρνάμε σε θήραμα από το ψυγείο το οποίο πρέπει να έχει ξεπαγώσει.Στο τέλος αν και σε αυτό το στάδιο πάνε όλα καλά παιρνάμε σε θήραμα που έχει καταβληθεί εκείνη την στιγμή.¨Ολα αυτα τα στάδια με φτερούγες,παγωμένο και φρέσκο θήραμα ακολουθο΄θν και αυτά την σειρά ΜΠΑΛΚΟΝΙ_ΑΥΛΗ_ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ_ΔΙΠΛΑΝΟ ΧΩΡΑΦΙ_ΑΓΝΩΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ
Ενδιάμεσα σε όλα αυτά που σας έγραψα υπάρχουν άπειρες παράμετρει και ενδιάμεσα τεχνικά στάδια.Τα οποία προσαρμόζονται στον εκάστοτε χαρακτήρα σκύλου.Κάθε ενδιάμεση άσκηση έχει πάρα πολλούς τρόπους υλοποίησης.Αντιλαμβάνεστε πως θα πρέπει να γραφτεί βιβλίο.
Το νόημα του σχόλιου μου είναι πως έχετε προετοιμάσει τον σκύλο σας σε όλα αυτά έτσι ώστε να ξέρετε τι πήγε λάθος και σε ποιο στάδιο πρέπει να γυρίσετε πίσω;Ή απλά κάνατε μια δοκιμή;Η αντίδραση του σκύλου σας είναι σχεδόν φυσιολογική και αναμενόμενη.Ποτέ δεν θα μάλωνα ένασκύλο ούτε θα του φώναζα ειδικά όταν έχει θήραμα στο στόμα,θα τον άφηνα να το φάει.Η επαναφορά στα σκυλιά είναι το ένστικτο του άγριου ζώου να πιάσει την λεία του και να πάει να την φάει.Εμείς εκμεταλευόμαστε αυτό το ένστικτο προς όφελος μας.Όλη η εκπαίδευση του σκύλου εκεί βασίζεται στο να εκμεταλευτούμε τα 'ενστικτα του προς όφελος μας...
 
Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας!
Ο σκύλος έχει μάθει μόνο το κάτσε,έλα και επαναφορά χωρίς εντολή. Έκανα μια δοκιμή μετά απο παρότρυνση φίλου που έχει το αδερφάκι του σκύλου μου καθώς μου ανέφερε οτι εκείνο κυνηγά. Αντιλαμβάνομαι οτι χρειάζεται αρκετή δουλειά για να καταφέρω να κυνηγήσω μαζί του.
 
Όλα εξαρτώνται από τι απαιτήσεις έχει ο καθένας μας,τι κριτήρια βάζει και τι υλικό έχει στα χέρια του για να δουλέψει.Πιο πάνω σας ανέφερα περιληπτικά την δική μου οπτική.Σίγουρα υπάρχουν και άλλες πολλές.Θα πρέπει να τις ακούσετε να τις φιλτράρετε και να επιλέξετε
 
Back
Top