Springer Spaniel

Κούκλος, καλορίζικος και να γίνει ένας άριστος κυνηγετικος συντροφος .
Από που αν επιτρέπεται Δημήτρη, πολύ την γουστάρω αυτή την φυλη.
Τυχαία βρήκα μια.αγγελια από τα μέρη μου.και τον πήρα μην με ρωτάς παραπάνω δεν γνωρίζω...τι λέτε θα τα πάει καλά με τον 2.5 χρόνων άλλο μου σκύλο ίδιας ρατσας η θα έχουμε ζηλια μεταξύ τους;
 
Τυχαία βρήκα μια.αγγελια από τα μέρη μου.και τον πήρα μην με ρωτάς παραπάνω δεν γνωρίζω...τι λέτε θα τα πάει καλά με τον 2.5 χρόνων άλλο μου σκύλο ίδιας ρατσας η θα έχουμε ζηλια μεταξύ τους;
Τι χαρακτήρας είναι ο μεγάλος?
 
Είναι ήρεμος και σε φάσεις που του έχουν επιτεθεί και γαυγισει αλλά κυνηγόσκυλα αυτός δεν έκανε κάτι για αυτό πιστεύω πως θα τα πάνε καλά...από μεριάς του.μεγαλου πάντα ο μικρός δεν ξέρω ακόμη γτ είμαι φοιτητής και σε 10 μέρες θα τον πάρω στα χέρια μου
 
Είναι ήρεμος και σε φάσεις που του έχουν επιτεθεί και γαυγισει αλλά κυνηγόσκυλα αυτός δεν έκανε κάτι για αυτό πιστεύω πως θα τα πάνε καλά...από μεριάς του.μεγαλου πάντα ο μικρός δεν ξέρω ακόμη γτ είμαι φοιτητής και σε 10 μέρες θα τον πάρω στα χέρια μου
Καλή πρόοδο σε σένα Δημήτρη όσο για τα σκυλάκια νομίζω θα τα βρούνε όπως λες ,ξεκίνησε την γνωριμία τους στο σπίτι υπό επιτήρηση και αργότερα και στον κυνηγοτοπο. Ηλικιακά είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα.
 
Καλή πρόοδο σε σένα Δημήτρη όσο για τα σκυλάκια νομίζω θα τα βρούνε όπως λες ,ξεκίνησε την γνωριμία τους στο σπίτι υπό επιτήρηση και αργότερα και στον κυνηγοτοπο. Ηλικιακά είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα.
Σας ευχαριστώ πολύ...όσο για την ηλικία του ναι είναι μέσα στο μπαμ φέτος θα δούμε τι θα κάνει ο μικρούλης πάντως από μορφολογία είναι υπέροχος
 
Σκόρδο και περονι που λέμε στα μέρη μου φτου φτου ,να τα χαίρεσαι φίλε αν τα καταφέρω και πάρω κάνα θυληκο θα συμπεθερεψουμε .sarcastic. .
Και εγώ για θηλυκό είχα στο πρόγραμμα αλλά με έτυχε ο κούκλος τι να κανουμε....πάντως έχω είδη 3-4 νύφες και 2 γαμπρους οπότε δεν φοβάμαι
 
View attachment 6775View attachment 6777το καινούργιο μου απόκτημα ο Μαξ 8 μηνων το 2ο σπριγκερ που έρχεται μαζί μου προσεχώς θα δούμε πως θα τα πάει φέτος...πως σας φαίνεται;;;
Καλορίζικος ο κούκλος Δημήτρη.Ομορφες στιγμές μόνο να σου χαρίζει!!!!
 
Σε αυτό το βίντεο προσπαθήσαμε να δείξουμε το αποτέλεσμα όλης της προετοιμασίας, στην εκπαίδευση της έρευνας ενός σπάνιελ.Πολλές φορές μας ρωτάνε μα γιατί σφυρίζετε συνέχεια,γιατί καθοδηγείτε συνέχεια,μα με μια σφυρίχτρα θα πηγαίνω για κυνήγι,γιατί δεν αφήνετε τα σκυλιά να πάρουν πρωτοβουλία και άλλα πολλά διάφορα τέτοια.Στο βίντεο λοιπόν δεν χρησιμοποιήσαμε ούτε μία φορά σφυρίχτρα....παρακολουθήστε λοιπόν ποιά είναι τα αποτελέσματα όλης αυτής της προετοιμασίας μαζί με ένα ξεσήκωμα μπεκάτσας!
 
Last edited:
Ευχαριστώ, το είδα, νόμιζα ότι θα πέσει και τουφεκιά.
Με την ευκαιρία να σας κάνω μια ερώτηση. Αυτός ο ασταμάτητος καλπασμός του ζώου για πόση ώρα διαρκεί; Θέλω να πω, δεν εξουθενώνεται γρήγορα με τόσο "άσκοπο" τρέξιμο;
 
Είναι σε περιοχή που δεν επιτρέπεται το κυνήγι για αυτό δεν είχα όπλο μαζί μου.Η διάρκεια της έρευνας ενός σκύλου γενικά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η διατροφή του,η καθημρινή γυμναστική του(όχι βόλτα...γυμναστική),ο χώρος που κοιμάται και ξεκουράζεται και το αν προσέχουμε τους τραυματισμούς.Επιπρόσθετα και πολύ σημαντικά,το πως έχει εκπαιδευτεί να διαχειρίζεται τις δυνάμεις του.Έπειτα ο ψυχισμός του και το ταπεραμέντο του,αυτά είναι καθαρά γενετικά!Για αυτό πρέπει να ψάχνουμε να βρίσκουμε ζώα από καταξιωμένες γραμμές αίματος αμιγώς εργασιακές.Όλα αυτά προηγούνται από το λύσιμο του σκύλου.Έπειτα από το λύσιμο...σίγουρα εξαρτάται και από την ποσότητα των θηραμάτων που βρίσκει και από τις κλιματολογικές συνθήκες εκείνη την στιγμή.Για παράδειγμα έχει τύχει με ζέστη και απίστευτη υγρασία (που τα σκυλιά ήταν λαχανιασμένα πριν καν λυθούν) στην μισή ώρα να ξαπλώσουν,σε κανονικές συνθήκες τα κυνήγια μου διαρκούν 3-4-5 ώρες και διατηρούν χαρακτηριστικό ρυθμό.
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με το άσκοπο τρέξιμο,ακόμα και αν το βάλατε σε εισαγωγικά.Δεν είναι άσκοπο,δεν είναι τρέξιμο.Είναι ο χαρακτηριστικός τρόπος έρευνας ενός εργασιακού σπάνιελ ,είτε κόκερ είτε σπρίνγκερ.Έτσι είναι κατασκευασμένα να ερευνουν.Δεν τρεχουν απλά για να τρεξουν...και αν βρουν κατι...βρηκαν.Αυτός είναι ο τρόπος εργασίας ενός σπάνιελ,με αυτό το ταπεραμέντο,ταχύτητα,ψυχισμό.
Εάν δεν κάνουν έρευνα με αυτό τον τρόπο τότε για εμένα δεν είναι εργασιακά σκυλιά.Τα περισσότερα βίντεο που βλέπω με σπάνιελ από κυνήγι στην Ελλάδα παρουσιάζουν είτε σκυλια να συμπεριφέρονται σαν ιχνηλάτες,είτε σκυλιά τα οποία απλά γυρίζουν στο χώρο και θα ανεβεί η ενταση τους όταν τουφεκιστεί το θήραμα ή αντους πετάξουμε πέτρα.
 
Μάλιστα, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα και ότι με ενημερώσατε ! Ευχαριστώ πολύ.
Εγώ σας ευχαριστώ για την συζήτηση.Ολα τα παραπάνω δεν είναι απλά δική μου άποψη.Ετσι ακριβώς είναι τα σκυλιά αυτά εδώ και πάνω από 200 χρόνια στην χώρα την οποία δημιουργήθηκαν.Ετσι ακριβώς ίσως και πιο βελτιωμένα είναι ακόμα και σήμερα.Δεν είναι μόνο μια διαπίστωση από βίντεο ή από άρθρα ή από απόψεις κάποιων που ζουν εκεί..... είναι διαπίστωση που έχει έρθει ύστερα και από επισκέψεις στην γενέτειρα χώρα τους.
Παρόλα αυτά παραμένει μια άποψη,μια εκδοχή....που σίγουρα δεν πρέπει να την δεχόμαστε χωρίς να την φιλτράρουμε και να την εξετάσουμε
 
Back
Top