Springer Spaniel

Ο Δίας έγινε 20 μηνών και μέρα με την ημέρα γίνεται και καλύτερος!
Πρωινό εκπαιδευτικό σήμερα, βρήκε και ξεσήκωσε 4 ορτύκια! Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος! Όταν θα ανοίξει το κυνήγι και ολοκληρωθεί η φάση με την κάρπωση πιστεύω θα μπει 100% στο νόημα!
 
Ο Δίας έγινε 20 μηνών και μέρα με την ημέρα γίνεται και καλύτερος!
Πρωινό εκπαιδευτικό σήμερα, βρήκε και ξεσήκωσε 4 ορτύκια! Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος! Όταν θα ανοίξει το κυνήγι και ολοκληρωθεί η φάση με την κάρπωση πιστεύω θα μπει 100% στο νόημα!
Αυτά τα σκυλιά βγενουν μόνα του πυθαρχεια θέλει λίγο το αρσενικό είναι αντάρτης αν και ο δικός μου δεν είναι ξεροκεφαλος…. Θα δεις εξερετικα πραγματα
 
Προπόνηση πριν την έναρξη της σεζόν, για φρεσκάρισμα των όσων γνωρίζουμε. Έρευνα και ξεπέταγμα σε ιταλικά ορτύκια και μετά μία τυφλή επαναφορά ,με αντιπερισπασμό δεύτερο σκύλο στο νερό και αποπροσανατολισμού του σκύλου στέλνοντας τον αρχικά σε άλλη κατεύθυνση.
 
Φαινομενικά μία εύκολη επαναφορά. Είναι όμως ίσως η πιο κλασσική περίπτωση ,στο κυνήγι του ορτυκιού , που όταν πέφτει το θήραμα στο αυλάκι το χάνουμε πολύ έυκολα. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους, είτε σκαλώνει κάπου πάνω στα βάτα ,είτε τα σκυλιά μπαίνοντας μέσα το σκεπάζουν πατώντας από πάνω με χόρτα. Εαν υπάρχει και νερό στο αυλάκι τότε είναι πολύ πιο πιθανό να μην το βρούμε.
 
Καλησπέρα παιδιά αυτός είναι ο Ρόκυ.....φέτος θα τον κυνηγήσω πρώτη φορά στα ορτύκια κάναμε κάτι εκπαιδευτικά τον Απρίλιο για πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο θήραμα πήγαμε αρκετά καλά...
Για πείτε μου λίγο εντυπώσεις στο κυνήγι ορτυκιού με την συγκεκριμένη ράτσα.....
IMG_20211102_085216.jpg
 
Καλησπέρα παιδιά αυτός είναι ο Ρόκυ.....φέτος θα τον κυνηγήσω πρώτη φορά στα ορτύκια κάναμε κάτι εκπαιδευτικά τον Απρίλιο για πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο θήραμα πήγαμε αρκετά καλά...
Για πείτε μου λίγο εντυπώσεις στο κυνήγι ορτυκιού με την συγκεκριμένη ράτσα.....
View attachment 53565
Τι φατσαρα είναι αυτή ρε φίλε! Να τον χαίρεσαι!!! Θα τα πελεκισετε φέτος τα ορτύκια!
 
Μακάρι ρε φιλε.....πρώτη φορά θα κυνηγήσω ορτύκια με springer....!!!
Εγώ έγινα κυνηγός από ένα κοκκερ! Από τα 15 μου αξέχαστες κυνηγετικές στιγμές μου χάρισε! Τι ορτύκια,τι μπεκάτσες! Κλέφτρα μεγάλη στις τσίχλες! Το δικό σου που είναι κ πολύ πιο δυνατός θα δεις ωραία πράγματα!
 
Καλησπέρα παιδιά αυτός είναι ο Ρόκυ.....φέτος θα τον κυνηγήσω πρώτη φορά στα ορτύκια κάναμε κάτι εκπαιδευτικά τον Απρίλιο για πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο θήραμα πήγαμε αρκετά καλά...
Για πείτε μου λίγο εντυπώσεις στο κυνήγι ορτυκιού με την συγκεκριμένη ράτσα.....
View attachment 53565
Καλημέρα σας. Είναι ένας πολύ αποτελεσματικός και αποδοτικός σκύλος στο κυνήγι ορτυκιού εάν έχει εκπαιδευτεί να ερευνά σε σωστή απόσταση από τον κυνηγό. Δεδομένου ότι έχουμε επιλέξει αυτή την φυλή γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι πρέπει να περπατήσουμε όοοοολο το χωράφι και εμείς μαζί με τον σκύλο (ένα μειονέκτημα για καποιους),όπως επίσης ότι το όπλο δεν το έχουμε κρεμασμένο αλλά πάντα έτοιμο. Υπερτερούν σε σχέση με τους δείκτες στα ορτύκια που ποδαρωνουν γιατί δεν τα αφήνουν να περπατήσουν πολύ, λόγω της μη Φέρμας. Θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα πριν και μετα το κυνήγι για αγανα, κολιτσιδες και αγκάθια .
 
Καλημέρα σας. Είναι ένας πολύ αποτελεσματικός και αποδοτικός σκύλος στο κυνήγι ορτυκιού εάν έχει εκπαιδευτεί να ερευνά σε σωστή απόσταση από τον κυνηγό. Δεδομένου ότι έχουμε επιλέξει αυτή την φυλή γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι πρέπει να περπατήσουμε όοοοολο το χωράφι και εμείς μαζί με τον σκύλο (ένα μειονέκτημα για καποιους),όπως επίσης ότι το όπλο δεν το έχουμε κρεμασμένο αλλά πάντα έτοιμο. Υπερτερούν σε σχέση με τους δείκτες στα ορτύκια που ποδαρωνουν γιατί δεν τα αφήνουν να περπατήσουν πολύ, λόγω της μη Φέρμας. Θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα πριν και μετα το κυνήγι για αγανα, κολιτσιδες και αγκάθια .
Σας ευχαριστώ πολύ....τα σημάδια στα εκπαιδευτικά ήταν πολύ ενθαρρυντικά....οπότε ελπίζω για το καλύτερο
 
Μερικές φωτογραφίες απο την βόλτα μας στις πλαγιές των Τζουμέρκων τον 15Αυγουστο.
Παρ ότι τραβηξα αρκετα βίντεο , δυστυχώς δε πρόλαβα να τραβήξω ενα ξεφωλίασμα λαγού με σάλτο του σκύλου μεσα στον κέδρο.
Αλλωστε μονο κανα λαγό θα μπορούσαμε να βρουμε αφου ακόμη οι πέρδικες ειναι πολύ ψηλά.

1660850542648.png

1660850564691.png

1660850603958.png

1660850625398.png

1660850638327.png
 
Back
Top