Springer Spaniel

Καλημέρα σας. Μπορείτε να με ενημερώσετε για την γενεαλογία του σκύλου επειδή ενδιαφέρομαι για ασπρόμαυρο να χρησιμοποιηθεί σε ζευγάρωμα.
Καλημέρα Γιώργο, δεν μπορώ τον πληθυντικό καθόλου αν μου επιτρέπεις...
Λοιπόν, ο σκύλος δεν έχει χαρτιά γενεαλογίας γιατί προσωπικά δεν με ενδιέφερε να έχει χαρτιά, αλλά να είναι από κυνηγετικά ενεργούς γονείς. Και οι 2 γονείς του κυνηγούσαν μπεκατσα, αγριοκουνελο, φασιανο, φασα, παπί και φυσικά τσίχλα.
Η μητέρα του ήταν ασπρόμαυρη και ο πατέρας κανελί με άσπρο και από όσο ξέρω η μητέρα του ήταν ασταμάτητη στο πεδίο! Όχι ότι ο πατέρας πήγαινε πίσω, αλλά η μάνα ήταν ένα σκαλί πάνω. Αυτά όλα που αναφέρω μου έχουν μεταφερθεί από το παιδί που έκανε την γέννα. Ο σκύλος είναι στα 2.5 αυτή τη στιγμή και στο τερέν έχει σηκώσει και έχει δαγκώσει σχεδόν όλα τα θηράματα που μπορούμε να βρούμε ελεύθερα, φασιανο και αγριοκούνελο δεν εχουμε στα μερη μου χαχα.
 
Last edited:
Καλημέρα Γιώργο, δεν μπορώ τον πληθυντικό καθόλου αν μου επιτρέπεις...
Λοιπόν, ο σκύλος δεν έχει χαρτιά γενεαλογίας γιατί προσωπικά δεν με ενδιέφερε να έχει χαρτιά, αλλά να είναι από κυνηγετικά ενεργούς γονείς. Και οι 2 γονείς του κυνηγούσαν μπεκατσα, αγριοκουνελο, φασιανο, φασα, παπί και φυσικά τσίχλα.
Η μητέρα του ήταν ασπρόμαυρη και ο πατέρας κανελί με άσπρο και από όσο ξέρω η μητέρα του ήταν ασταμάτητη στο πεδίο! Όχι ότι ο πατέρας πήγαινε πίσω, αλλά η μάνα ήταν ένα σκαλί πάνω. Αυτά όλα που αναφέρω μου έχουν μεταφερθεί από το παιδί που έκανε την γέννα. Ο σκύλος είναι στα 2.5 αυτή τη στιγμή και στο τερέν έχει σηκώσει και έχει δαγκώσει σχεδόν όλα τα θηράματα που μπορούμε να βρούμε ελεύθερα, φασιανο και αγριοκούνελο δεν εχουμε στα μερη μου χαχα.
Κανένα πρόβλημα με τον ενικό. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ψάχνω ασπρόμαυρο αρσενικό για να χρησιμοποιηθεί σε ζευγάρωμα για αυτό σε ρώτησα για την γενεαλογία γιατί ήθελα να δω τις γραμμές του. Όπως και να έχει να τον χαίρεσαι
 
Το τριήμερο 8-9-10 Απριλίου στην έκθεση Κυνηγεσια ,θα είμαι στο περίπτερο Spaniels Action μαζί με τον κύριο Γιάννη Νικολακόπουλο . Η έκθεση μας προσκάλεσε και παραχώρησε περίπτερο στον κύριο Γιάννη όπως κάθε χρόνο. Θα γίνουν και τις τρεις μέρες παρουσιάσεις .
https://www.kynigesia.gr/stin-ekthesi-kynigesia-2022-ta-skylia-tha-vrethoyn-sto-epikentro/
 
Ναι .Έχει ανακοινωθεί,και έχουν αρχίσει να ανακοινώνουν ποιοι θα συμμετέχουν. Μετά από πολλά χρόνια θα συμμετάσχει πάλι και η Beretta. Βέβαια μπορούν να μπουν μόνο εμβολιασμενοι ή νοσησαντες με τα μέχρι τώρα δεδομένα
 
Τις ημερομηνίες τους τις κλείνουν μήνες πριν... Οπότε έκατσε λίγο "κέντα" με τις ημερομηνίες. Λογικά δε θα μπορούν και να την μετακινήσουν για να μην εχουν κανει καμια κινηση....
 
Back
Top