Springer Spaniel

Θα ηθελα να δω ενα κυνηγι σε καρτερι αν εχεις ,οχι περπατητο ,να δουμε λιγο την εργασια του σε στατικο κυνηγι γιατι με ενδιαφερει η φυλη.ευχαριστω.
Καλησπέρα σας.Αν και τα σπάνιελς (κόκερ και σπρίνγκερ) ως κύριο προσόν έχουν την έρευνα και έπειτα την επαναφορά είναι αρκετά καλά στην επαναφορά.Αν σας ενδιαφέρει μόνο το καρτέρι θα σας πρότεινα να βρέιτε ένα εργασιακό ριτρίβερ,αυτές οι φυλές είναι πιο εξειδικευμένες.Βέβαια εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του καθενός.
 
Θα ηθελα να δω ενα κυνηγι σε καρτερι αν εχεις ,οχι περπατητο ,να δουμε λιγο την εργασια του σε στατικο κυνηγι γιατι με ενδιαφερει η φυλη.ευχαριστω.
Outlander Έχετε κυνηγήσει ποτέ με τέτοιες φυλές;Επίσης έχετε κυνηγήσει σε καρτέρι με σκύλο;
 
ναι εχω κυνηγηση με κοκερ φιλου.
Άρα καταλαβαίνω ότι λόγικα σας ικανοποίησε και για αυτό ενδιαφέρεστε.Δεν ξέρω το επίπεδο εκπαίδευσης και το επίπεδο απόδοσης του σκύλου που κυνηγήσατε,αλλά σίγουρα ένας καλά εκπαιδευμένο εργασιακό σπάνιελ είναι πολύ χρήσιμο και απολαυστικό σε τέτοιο κυνήγι.Πολύς κόσμος ενθουσιάζεται και θέλει έναν τέτοιο σκύλο και είναι λογικό,ειδικά αφού οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως είναι και έυκολα σκυλιά.Δεν είμαι σύμφωνος με αυτή την εκδοχή,των εύκολων σκυλιών.Τα αμιγώς εργασιακά σπάνιελς δεν είναι πάντα εύκολα σκυλιά για το μέσο κυνηγό,είναι σκυλιά με έντονο ταπεραμέντο και χαρακτήρα (και έτσι πρέπει να είναι).Αυτό δεν είναι συνήθως εύκολα αντιμετωπίσημο από όλους μας,πολλοί τα θεωρούμε ατίθασα,νευρικά κλπ.Προσωπικά θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να μελετάμε αυτό που θέλουμε να πάρουμε,τι έιναι,πως πρέπει να είναι,μου κάνει,πληρεί τις απαιτήσεις μου,μπορώ να το χειριστώ-διαχειριστώ,όντως χρειάζομαι ένα τετοιο σκύλο;;;;
 
20181024-165733.jpg
Αουτλαντερ έτσι κάθονται αυτά στο καρτέρι .sarcastic.
 
Κύριε Γιώργο νομίζετε ότι είναι καλύτερα να γίνεται η εκπαιδευση σε υρεμα νερά ή να πηγενουμε θάλασσα. Έχω παρατηρήσει ότι στην θάλασσα φοβάται να μπει ενώ στην λίμνη σιγά σιγά την απομηθοπιει και μπενει αέρα για απορτ .
 
Κύριε Γιώργο νομίζετε ότι είναι καλύτερα να γίνεται η εκπαιδευση σε υρεμα νερά ή να πηγενουμε θάλασσα. Έχω παρατηρήσει ότι στην θάλασσα φοβάται να μπει ενώ στην λίμνη σιγά σιγά την απομηθοπιει και μπενει αέρα για απορτ .
Καλησπέρα. Πρώτα από ολα Γιώργος όχι κύριος Γιώργος.
Για εμένα είναι πολύ σημαντικό οτιδήποτε θέλουμε να μάθει-γνωρισει ο σκύλος μας, να το γνωρίζει ΣΤΑΔΙΑΚΑ.Τι εννοώ,σε οποιοδήποτε ερέθισμα ή συμπεριφορά θέλουμε να το εκθεσουμε πρέπει να το κάνουμε βήμα βήμα και πάντα με.θετικό συσχέτισμο.Πάντα ο σκύλος πρέπει να νιώθει ότι τα κατάφερε!Στο συγκεκριμένο ζήτημα του νερού εγώ ακολουθώ την εξής τακτική.Ξέρω ότι υπάρχουν σκυλιά τα οποία χωρίς καμία προετοιμασία πέφτουν με ορμή στο νερό και κολυμπούν χωρίς καν να τους έχουμε πετάξει κάτι.Το ζήτημα δεν είναι αυτό το ζήτημα είναι τι κάνουμε με τα σκυλιά που δεν μπαίνουν ή που δισταζουν;Δεν φτάνουμε καν σε αυτό το σημείο, να δοκιμάσουμε αν θα μπουν,παρά προετοιμάζουμε.Η προετοιμασία μπορεί να είναι πολύ σχολαστικη, για εμένα ακόμα καλύτερα.Από μικρό κουτάβι θα χρησιμοποιήσω πολύ ρηχά δοχεία με νερό (1-2 εκατοστά) και θα του πετάω το αγαπημένο του αντικείμενο.Να συνηθίσει να παταει σε νερό.Όσο περνούν οι μέρες το νερό θα βαθαινει.Κομβικο σημείο όταν το νερό αγγίξει την κοιλιά του.Εκεί αρκετά δισταζουν και χρειάζονται εμψυχωση.Αργότερα θα χρησιμοποιήσω πολύ μεγάλη λεκάνη με λίγο νερό στην αρχή.Σταδιακά το νερό θα ανεβαίνει τόσο όσο να αναγκαστει να κολυμπάει.Η διαδικασία που περιγράφω είναι μια διαδικασία που.γίνεται στο μπαλκόνι ενός σπιτιού, αν κάποιος μπορεί να προσομοιασει τις καταστασςις σε φυσικές συνθήκες κανένα πρόβλημα.Για παράδειγμα μια συγκέντρωση νερού αντίστοιχου βαθους σε ένα χωράφι κάνει την ίδια δουλειά.Αργότερα το ιδανικό είναι να βρεθεί νερό με βάθος ικανό να αναγκαστει τον σκύλο να κολυμπάει και να μην είναι τρέχουμενο.Μετά ένα ήρεμο ποτάμι.Μετά μια πολύ ήρεμη θάλασσα.Μετά μια θάλασσα με ελαφρύ κυματισμο.Στη θάλασσα δεν πετάμε το αντικείμενο κάθετα μέσα,αλλά παράλληλα με την ακτή και μισό-ενα μέτρο μέσα, ώστε ο σκύλος να τρέξει να αποκτήσει ορμή και να χρειαστεί να βραχει για πολύ λίγο στην αρχή.Ύστερα σταδιακά μεγαλώνουμε την απόσταση από την άκτη.Πάντα ακόμα και στο πιο αρχικό κουταβισιο στάδιο μέχρι το τελευταίο, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι η άσκηση πρέπει να πετύχει.Δεν θα προσπαθήσουμε με πολύ κρύο, όχι ότι δεν θα μπει, αλλά δεν προσπαθείς να διδαξεις κάτι μαζί με παράγοντες που μπορεί να το αποτρεψουν.Δεν θα το έχουμε ξεθεωσει στο τρέξιμο και μετά θα του ζητήσουμε να μπει στη θάλασσα με κύμα λίγο,αλλά θα του ζητήσουμε στην αρχή που έχει περισσότερη ενέργεια και πάθος.Δεν θα έχουνε κανει 10 απορτ στη στεριά και μετά θα δοκιμάσουμε στη θάλασσα, αλλά θα κάνουμε τα πρώτα απορτ στο νερό που έχει παραπάνω θέληση και ίσως ξεπεράσει κάποιους δισταγμους που έχει.Η ουσία είναι η εξής....έχουμε στο μυαλό μας ένα σενάριο από πριν,αρχή μέση τέλος.Δεν παρεκλινουμε,δεν υπερβαλουμε, δεν δοκιμάζουμε.Σχεδιάζουμε έτσι ώστε οι πιθανότητες επιτυχίας να αυξάνονται
 
Back
Top