Springer Spaniel

20181024-123256.jpg
ανησηχειες. .....
 
Μετα απο πολλες φορες που εχασα πουλια σκοτωμενα ψαχνω να δω τι σκυλι να παρω. Με ενδιαφερει πιο πολυ η επαναφορα του θηραματος ,λιγο η ιχνηλασια και σχεδον καθολου η φερμα.
Κυνηγω περισσοτερο φασες και τσιχλες και καμια φορα λαγο.
Τι σκυλι θα μου προτεινατε;
 
Μετα απο πολλες φορες που εχασα πουλια σκοτωμενα ψαχνω να δω τι σκυλι να παρω. Με ενδιαφερει πιο πολυ η επαναφορα του θηραματος ,λιγο η ιχνηλασια και σχεδον καθολου η φερμα.
Κυνηγω περισσοτερο φασες και τσιχλες και καμια φορα λαγο.
Τι σκυλι θα μου προτεινατε;
Μάλλον βρέθηκες στη σωστη συζητηση οποτε κριμα ειναι να ρωτας τι προτεινουμε με ολα αυτά που μας λες ένα Σπρινγκερ ειναι μονοδρομος
 
Μάλλον βρέθηκες στη σωστη συζητηση οποτε κριμα ειναι να ρωτας τι προτεινουμε με ολα αυτά που μας λες ένα Σπρινγκερ ειναι μονοδρομος
Θα σου πω γιατι το εγραψα.
Εχω κυνηγησει με σπρινγκερ(του ξαδερφου μου) αλλα ηταν συνεχως στο τρεξιμο μιλαμε δε σταματουσε δευτερόλεπτο. Ως που καποια στιγμη τον χασαμε και οταν τον βρικαμε ετρεμε και δεν κουνουσε. Τον πηρα αγκαλια 2 χιλιομετρα μεχρι το αυτοκινητο.
Ηταν περιπου αρχες Νοεμβρη σε απογευματινό περπατητο τσιχλας κ μετα για καρτερι..το μερος βρεγμενο αλλα οχι πολυ κρυο.
Αυτος ειναι ο λογος που θελω τις συμβουλε σας.
 
Θα σου πω γιατι το εγραψα.
Εχω κυνηγησει με σπρινγκερ(του ξαδερφου μου) αλλα ηταν συνεχως στο τρεξιμο μιλαμε δε σταματουσε δευτερόλεπτο. Ως που καποια στιγμη τον χασαμε και οταν τον βρικαμε ετρεμε και δεν κουνουσε. Τον πηρα αγκαλια 2 χιλιομετρα μεχρι το αυτοκινητο.
Ηταν περιπου αρχες Νοεμβρη σε απογευματινό περπατητο τσιχλας κ μετα για καρτερι..το μερος βρεγμενο αλλα οχι πολυ κρυο.
Αυτος ειναι ο λογος που θελω τις συμβουλε σας.
Τώρα δεν μπορώ να γνωρίζω το πως και το τι έπαθε το σκυλί στη προκειμένη αλλά ξέρω πως αυτά τα σκυλιά ίσως είναι από τα καλύτερα στο θέμα της επαναφοράς...εγω φέτος έγινα κάτοχος ενός Σπρινγκερ το οποίο τώρα είναι 14 μηνών και το οποίο πέρσι κυνηγήσε στα τελειωματα τσίχλα φέτος θα δω τι έχει να μου δώσει απλά και σαν φοιτητής είμαι μακρυά και δεν έχω την ευκαιρία να είμαι μαζί με το σκυλί και να ασχοληθώ μαζί του
Οριστε και ο Ρεμος μου...
 
Τώρα δεν μπορώ να γνωρίζω το πως και το τι έπαθε το σκυλί στη προκειμένη αλλά ξέρω πως αυτά τα σκυλιά ίσως είναι από τα καλύτερα στο θέμα της επαναφοράς...εγω φέτος έγινα κάτοχος ενός Σπρινγκερ το οποίο τώρα είναι 14 μηνών και το οποίο πέρσι κυνηγήσε στα τελειωματα τσίχλα φέτος θα δω τι έχει να μου δώσει απλά και σαν φοιτητής είμαι μακρυά και δεν έχω την ευκαιρία να είμαι μαζί με το σκυλί και να ασχοληθώ μαζί του
Το πηρες κουταβι και το εκπαιδευσες εσυ;
 
Θα σου πω γιατι το εγραψα.
Εχω κυνηγησει με σπρινγκερ(του ξαδερφου μου) αλλα ηταν συνεχως στο τρεξιμο μιλαμε δε σταματουσε δευτερόλεπτο. Ως που καποια στιγμη τον χασαμε και οταν τον βρικαμε ετρεμε και δεν κουνουσε. Τον πηρα αγκαλια 2 χιλιομετρα μεχρι το αυτοκινητο.
Ηταν περιπου αρχες Νοεμβρη σε απογευματινό περπατητο τσιχλας κ μετα για καρτερι..το μερος βρεγμενο αλλα οχι πολυ κρυο.
Αυτος ειναι ο λογος που θελω τις συμβουλε σας.
Κάτι λάθος στην εκπαίδευση,γενικά κάτι είχε γίνει λάθος.....είναι εξαιρετικά σκυλιά και ότι πρέπει για αυτά τα κυνήγια!
 
Κάτι λάθος στην εκπαίδευση,γενικά κάτι είχε γίνει λάθος.....είναι εξαιρετικά σκυλιά και ότι πρέπει για αυτά τα . Γιατι του το εδωσαν περιπου 3 χρονων.
Μαλλον ετσι θα ειναι του το χαρισαν 3 χρονων περίπου.
 
Το πηρες κουταβι και το εκπαιδευσες εσυ;
Το πήρα 40 ημερών και από εκπαίδευση δεν έχει γίνει κάτι στο σκυλί ο λόγος είναι το ότι δεν είμαι κοντά του πάρα μόνο σε γιορτές και αργιες...ναι η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δραστήρια σκυλια εμένα δόξα το θεό τις τσίχλες τις φερνει αν και είχε μια τάση στην αρχη να της σφίγγει λιγάκι το διόρθωσε μόνος του χωρίς να κάνω κάτι..το νερό του αρέσει διότι κυνηγάω και παπια οπότε δεν θέλω κάτι άλλο απλά χρόνο για να τον κάνω αστέρι γιατί βλέπω οτι εχει να μου δωσει πολλά απλα χρειάζεται δουλεια
 
Μαλλον ετσι θα ειναι του το χαρισαν 3 χρονων περίπου.
Φίλε μου εγώ ακόμα πίνω νερό στο όνομα του φίλου μου που έφυγε από την ζωή...ήταν απίστευτο σκυλί και μου έκανε όλα τα γούστα...πήρα Κόκερ μόνο και μόνο για να μην μου το θυμίζει!
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Αυτο που ηθελα το εμαθα.
Θα ψαξω να βρω καποιον απο Κρητη που να εχει Σπρινγκερ και να παρω κι εγω το πρωτο μου σκυλακι για το κυνηγι.
Να στε καλα ολοι σας!!!
Εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά από Κρήτη που έχουν springer. Όταν δουν τα μηνύματα θα σου απαντήσουν. Και εγώ νομίζω πως για αυτά που ζητάς τα σπανιελ γενικά είναι η ιδανική ράτσα. Αν ήθελες και φέρμα θα σου έλεγα να κοιτάξεις και σε βίζλα, ντράτχταρ.
 
Εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά από Κρήτη που έχουν springer. Όταν δουν τα μηνύματα θα σου απαντήσουν. Και εγώ νομίζω πως για αυτά που ζητάς τα σπανιελ γενικά είναι η ιδανική ράτσα. Αν ήθελες και φέρμα θα σου έλεγα να κοιτάξεις και σε βίζλα, ντράτχταρ.
Ναι αν ξερουν κατι για κουταβακι....
 
Back
Top