Spinning

BLEU RUNNER ή τραχούρι ... το γράφει το wikipedia

Το κρέας του είναι σκούρο ... στο ψαροτούφεκο έρχονται αμέσως στο καρτέρι.
Αυτό ακριβως! Το διασταυρωσα,και έβγαλε κ κάτι ήχους όπως περιγραφει ο φίλος παρακατω σε ψαροντουφεκαδικο φορουμ...
Το ψάρι είναι ολόιδιο οπως στην φωτο!





Χαίρετε, σήμερα έπιασα αυτό εδώ το ψάρι, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τι ακριβός πρόκειται. Εχει κόκκινο κρέας και είναι μεγαλούτσικο, όπως φαίνεται στην φωτογραφία, όπου είναι ξε-λεπιαζμένο.



Εικόνα


Ευχαριστώ
Κορυφή

navagos

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 10:13
αν δεν κάνω λάθος είναι ένα είδος κοκκαλιού (blue runner μετανάστης από σουέζ) ξεμάτωσετο καλά και είναι πολύ νόστιμο
Κορυφή

vaggelakis

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 11:56
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_runner

Εμείς το λέμε τραχούρι ή σούρο
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
Κορυφή

tas

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 12:20
Θα το ελεγα σίγουρα κοκάλι. Το μπλε χρώμα όμως με μπερδεύει.
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
dedados

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Σάβ 27 Ιούλ 2019, 12:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είχε πολύ ήπια γεύση στην σχάρα αλλά πολύ τρυφερό κρέας. Άλλη φορά θα δοκιμάσω να το κάνω λακέρδα ή συσι.
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
manousakas

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Σάβ 27 Ιούλ 2019, 21:49
Δεν φωναζε οταν το ντουφεκισες?????Σουρος...
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
dedados

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Κυρ 28 Ιούλ 2019, 01:31
manousakas έγραψε:Δεν φωναζε οταν το ντουφεκισες?????Σουρος...
Οχι;; Τι να φωνάξει;


Καραγκιδα είναι!
Εχω πιασει καραγκιδα... Οχι δεν είναι Βασίλη...
 
Στο δεξιό ταψάκι μερικά ψαροτουφεκισμένα :) .
Εμφανίζεται καλοκάιρι όχι όλες τις χρονιές.
Σαν ψάρι συρτής και spinning στις χώρες που είναι συστηματικό το ψαρεύουν γιατί τραβάει πολύ!
Λόγω των ήχων εδώ εκτός από σούρο το λένε και "ροχαλιστήρι"!:D:D:D
 

Attachments

  • Φωτογραφία0235.jpg
    Φωτογραφία0235.jpg
    137,5 KB · Προβολές: 36
Last edited:
Σαν ψάρι συρτής και spinning στις χώρες που είναι συστηματικό το ψαρεύουν γιατί τραβάει πολύ!
Όντως τσαμπουκαλεμενο ψάρι μου φάνηκε...
Μουνταρε το τεχνητό για τα καλά κ χωρίς προηγουμένως να μου δωσει "σήμα"....

Λόγω των ήχων εδώ εκτός από σούρο το λένε και "ροχαλιστήρι"!:D:D:D
Το έκανε δυο- τρείς φορές, σαν ένα μικρό γκαρισμα... Αλλά τότε δεν έδωσε σημασία γιατί νόμιζα ότι είναι που ανοιγοκλεινε τα βράγχια του...
 
Αυτό ακριβως! Το διασταυρωσα,και έβγαλε κ κάτι ήχους όπως περιγραφει ο φίλος παρακατω σε ψαροντουφεκαδικο φορουμ...
Το ψάρι είναι ολόιδιο οπως στην φωτο!





Χαίρετε, σήμερα έπιασα αυτό εδώ το ψάρι, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τι ακριβός πρόκειται. Εχει κόκκινο κρέας και είναι μεγαλούτσικο, όπως φαίνεται στην φωτογραφία, όπου είναι ξε-λεπιαζμένο.



Εικόνα


Ευχαριστώ
Κορυφή

navagos

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 10:13
αν δεν κάνω λάθος είναι ένα είδος κοκκαλιού (blue runner μετανάστης από σουέζ) ξεμάτωσετο καλά και είναι πολύ νόστιμο
Κορυφή

vaggelakis

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 11:56
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_runner

Εμείς το λέμε τραχούρι ή σούρο
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
Κορυφή

tas

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Παρ 26 Ιούλ 2019, 12:20
Θα το ελεγα σίγουρα κοκάλι. Το μπλε χρώμα όμως με μπερδεύει.
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
dedados

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Σάβ 27 Ιούλ 2019, 12:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είχε πολύ ήπια γεύση στην σχάρα αλλά πολύ τρυφερό κρέας. Άλλη φορά θα δοκιμάσω να το κάνω λακέρδα ή συσι.
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
manousakas

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Σάβ 27 Ιούλ 2019, 21:49
Δεν φωναζε οταν το ντουφεκισες?????Σουρος...
Κορυφή
Άβαταρ μέλους
dedados

Re: Τι ψάρι είναι αυτό; (Πελαγίσιο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση Κυρ 28 Ιούλ 2019, 01:31

Οχι;; Τι να φωνάξει;



Εχω πιασει καραγκιδα... Οχι δεν είναι Βασίλη...
Στη μια φωτογραφία που ανέβασες Τάσο μου κάνει για καραγκίδα και στην άλλη για σούρο! Διαλέγεις και παίρνεις .big smile. Ότι και να είναι μπράβο και καλοφάγωτο!!
 
Στη μια φωτογραφία που ανέβασες Τάσο μου κάνει για καραγκίδα και στην άλλη για σούρο!
Η σωστη κ καθαρή εικόνα είναι αυτή είναι αυτή στο φορουμ για ψαροντουφεκο..
Η δική μου η δευτερη φωτο δεν φαίνεται καλά γιατι δεν ήταν μέρα...
Καμιά καραγκιδα δεν μαυριζει..
 
Last edited:
eBay πριν 5 χρόνια.
https://fishingmold.com/
Για όποιον ενδιαφέρεται ....

Έχω τσοντάρει χρήματα και έχουμε πάρει μαζί με ένα φίλο για βαρύδια καθετής, inchiku και μολύβια κοντοφύλακα.

Πρέπει να έχει και για jigάκια.
Άν τα κόβεις με τον ρυθμό που τα κόβω εγώ κάνεις απόσβεση σε 1 ημέρα.

Το ρεκόρ μου είναι 5 την ημέρα. :)
 
https://fishingmold.com/
Για όποιον ενδιαφέρεται ....

Έχω τσοντάρει χρήματα και έχουμε πάρει μαζί με ένα φίλο για βαρύδια καθετής και μολύβια κοντοφύλακα.

Πρέπει να έχει και για jigάκια.
Άν τα κόβεις με τον ρυθμό που τα κόβω εγώ κάνεις απόσβεση σε 1 ημέρα.

Το ρεκόρ μου είναι 5 την ημέρα. :)
Τα δικά μου είναι do-it.Eχω και για περαστα βαρυδια καλούπι,αξίζει!
 
Πολλές ρίψεις με τεχνητά επιφάνειας χωρίς αποτέλεσμα...
Λίγο πριν σουρουπωσει έβαλα ένα strike pro koffana 175..
Στην πρωτη βολή κάτι πιαστηκε...επιπόλαια......
Στις επόμενες ένα πολυυ μικρό λουτσακι δεν διστασε να επιτεθεί κ απελευθερώθηκε μπας και βαλει...μυαλο.....
Τελικα την νυφη την πληρωσε ένας κιλισιος....

IMG_20210729_212130.jpg
 
Ήταν στόχος και πριν μερικές μέρες επετεύχθη...Spinning στο Ταίναρο.
Κυνηγετικά είχα πάει ως τον φάρο 3-4 φορές αφήνοντάς μου πολύ ωραίες εικόνες μαζί με τρυγονάκια-ορτυκάκια.
Έφτασα νωρίς νωρίς στον φάρο και με προσοχή κατέβηκα τους μεγάλους βράχους που δεσπόζουν μπροστά του, καταφέρνοντας έτσι να πατήσω στο νοτιότερο (με όλη τη σημασία) κομμάτι της Πελοποννήσου. Από μόνο του έχει μια άλλη ενέργεια.
Αν και η θάλασσα ήταν ήρεμη ενιωθες την δυναμή της, το βάθος της, το μεγαλείο της, την απεραντοσύνη της.
Ψαρευτικά τώρα , πήρα έναν καλό λούτσο και έχασα στο ανέβασμα το καλύτερο ψάρι που έχει πιαστεί στο καλάμι μου, από δικό μου λάθος χωρίς να μάθω ποτέ τι ήταν. Λογικά κάποιο 'μαύρο' καθώς βράχωσε όταν απελευθέρωσα λίγο τα φρένα φοβούμενος το σπάσιμο του καλαμιού. Ο τόπος είναι για άλλα ψαρέματα,πιο μεγάλα θηράματα, με άλλους εξοπλισμούς.
Μοναδική εμπειρία με πολλές εικόνες που θα επαναληφθεί με άλλη οργάνωση.
 

Attachments

  • 01.jpg
    01.jpg
    148,2 KB · Προβολές: 25
  • 02.jpg
    02.jpg
    251,9 KB · Προβολές: 25
  • 03.jpg
    03.jpg
    272,9 KB · Προβολές: 24
  • 04.jpg
    04.jpg
    176,1 KB · Προβολές: 25
Ήταν στόχος και πριν μερικές μέρες επετεύχθη...Spinning στο Ταίναρο.
Κυνηγετικά είχα πάει ως τον φάρο 3-4 φορές αφήνοντάς μου πολύ ωραίες εικόνες μαζί με τρυγονάκια-ορτυκάκια.
Έφτασα νωρίς νωρίς στον φάρο και με προσοχή κατέβηκα τους μεγάλους βράχους που δεσπόζουν μπροστά του, καταφέρνοντας έτσι να πατήσω στο νοτιότερο (με όλη τη σημασία) κομμάτι της Πελοποννήσου. Από μόνο του έχει μια άλλη ενέργεια.
Αν και η θάλασσα ήταν ήρεμη ενιωθες την δυναμή της, το βάθος της, το μεγαλείο της, την απεραντοσύνη της.
Ψαρευτικά τώρα , πήρα έναν καλό λούτσο και έχασα στο ανέβασμα το καλύτερο ψάρι που έχει πιαστεί στο καλάμι μου, από δικό μου λάθος χωρίς να μάθω ποτέ τι ήταν. Λογικά κάποιο 'μαύρο' καθώς βράχωσε όταν απελευθέρωσα λίγο τα φρένα φοβούμενος το σπάσιμο του καλαμιού. Ο τόπος είναι για άλλα ψαρέματα,πιο μεγάλα θηράματα, με άλλους εξοπλισμούς.
Μοναδική εμπειρία με πολλές εικόνες που θα επαναληφθεί με άλλη οργάνωση.
Μπράβο ρε φίλε, το έχω στο μυαλό μου να πάω ένα σκ μέσα στον Αύγουστο μόνο γι αυτό γιατί εδώ με έχει φάει η αψαρια...
Πριν 7-8 χρόνια που αντέχε η μέση μου έχω ωραίες αναμνήσεις από spinning στο Ταίναρο τα απογεύματα μέτα το κυνήγι το Σεπτέμβρη, αν κ άπειρος τότε... Μετά δεν άντεχα κ τα δυο σωματικά κ δίνω όλη μου την ενέργεια στο κυνήγι...
Μπράβο, μοναδικός τόπος
 
Ήταν στόχος και πριν μερικές μέρες επετεύχθη...Spinning στο Ταίναρο.
Κυνηγετικά είχα πάει ως τον φάρο 3-4 φορές αφήνοντάς μου πολύ ωραίες εικόνες μαζί με τρυγονάκια-ορτυκάκια.
Έφτασα νωρίς νωρίς στον φάρο και με προσοχή κατέβηκα τους μεγάλους βράχους που δεσπόζουν μπροστά του, καταφέρνοντας έτσι να πατήσω στο νοτιότερο (με όλη τη σημασία) κομμάτι της Πελοποννήσου. Από μόνο του έχει μια άλλη ενέργεια.
Αν και η θάλασσα ήταν ήρεμη ενιωθες την δυναμή της, το βάθος της, το μεγαλείο της, την απεραντοσύνη της.
Ψαρευτικά τώρα , πήρα έναν καλό λούτσο και έχασα στο ανέβασμα το καλύτερο ψάρι που έχει πιαστεί στο καλάμι μου, από δικό μου λάθος χωρίς να μάθω ποτέ τι ήταν. Λογικά κάποιο 'μαύρο' καθώς βράχωσε όταν απελευθέρωσα λίγο τα φρένα φοβούμενος το σπάσιμο του καλαμιού. Ο τόπος είναι για άλλα ψαρέματα,πιο μεγάλα θηράματα, με άλλους εξοπλισμούς.
Μοναδική εμπειρία με πολλές εικόνες που θα επαναληφθεί με άλλη οργάνωση.
Αυτή η αίσθηση και στη διαδρομή από το πόρτο κάγιο και στο φάρο είναι μοναδική. Μπράβο Νίκο, να το ξανακάνεις σύντομα :)
 
Ήταν στόχος και πριν μερικές μέρες επετεύχθη...Spinning στο Ταίναρο.
Κυνηγετικά είχα πάει ως τον φάρο 3-4 φορές αφήνοντάς μου πολύ ωραίες εικόνες μαζί με τρυγονάκια-ορτυκάκια.
Έφτασα νωρίς νωρίς στον φάρο και με προσοχή κατέβηκα τους μεγάλους βράχους που δεσπόζουν μπροστά του, καταφέρνοντας έτσι να πατήσω στο νοτιότερο (με όλη τη σημασία) κομμάτι της Πελοποννήσου. Από μόνο του έχει μια άλλη ενέργεια.
Αν και η θάλασσα ήταν ήρεμη ενιωθες την δυναμή της, το βάθος της, το μεγαλείο της, την απεραντοσύνη της.
Ψαρευτικά τώρα , πήρα έναν καλό λούτσο και έχασα στο ανέβασμα το καλύτερο ψάρι που έχει πιαστεί στο καλάμι μου, από δικό μου λάθος χωρίς να μάθω ποτέ τι ήταν. Λογικά κάποιο 'μαύρο' καθώς βράχωσε όταν απελευθέρωσα λίγο τα φρένα φοβούμενος το σπάσιμο του καλαμιού. Ο τόπος είναι για άλλα ψαρέματα,πιο μεγάλα θηράματα, με άλλους εξοπλισμούς.
Μοναδική εμπειρία με πολλές εικόνες που θα επαναληφθεί με άλλη οργάνωση.
Aγριοι τοποι άγρια ψάρια Νίκο....
Πολυ ωραία περιοχη για περασματα ψαριών κ πτηνών........
Κάθε επίσκεψη εκεί αξίζει έστω κ αν δεν κρατάμε όπλο η καλάμι....
Είσαι από τους τυχερους!
 
Back
Top