Spinning

Μια ακομα απογευματινή εξόρμηση ψαρευοντας αποκλειστικά με tw τεχνητά για μεγαλύτερη.... διασκέδαση......
Μετά από κανα μισάωρο κάτι καλό τάραξε τα νερά πισω το evolures zargana 150(χρωμα filefish)...
To "εφερα" μέχρι έξω, μεγάλος λουτσος(3,200γρ μου εδειξε η ζυγαριά αργότερα.... )
Ξανά βολή.. Τίποτα...
Στην επόμενη βολή βλέπω παλι παφλασμο από πισω κ κανω ακαριαία παυση κ ξεκίνημα, τώρα ήρθε κ η επίθεση....
Ακολουθησε μια συντομη αλλά ωραια μάχη...
Μολις πηγε να νυχτώσει τα μαζεψα......
Αρκεί.......


IMG_20210723_204759.jpg
 
Μια ακομα απογευματινή εξόρμηση ψαρευοντας αποκλειστικά με tw τεχνητά για μεγαλύτερη.... διασκέδαση......
Μετά από κανα μισάωρο κάτι καλό τάραξε τα νερά πισω το evolures zargana 150(χρωμα filefish)...
To "εφερα" μέχρι έξω, μεγάλος λουτσος(3,200γρ μου εδειξε η ζυγαριά αργότερα.... )
Ξανά βολή.. Τίποτα...
Στην επόμενη βολή βλέπω παλι παφλασμο από πισω κ κανω ακαριαία παυση κ ξεκίνημα, τώρα ήρθε κ η επίθεση....
Ακολουθησε μια συντομη αλλά ωραια μάχη...
Μολις πηγε να νυχτώσει τα μαζεψα......
Αρκεί.......


View attachment 29850
Γαμω τον μπελά μου έχω ξεκολιαστει να ρίχνω και να φέρνω ούτε μελανουρακι δεν έχω πιάσει!
 
Γαμω τον μπελά μου έχω ξεκολιαστει να ρίχνω και να φέρνω ούτε μελανουρακι δεν έχω πιάσει!
Άστα κ εγώ με κάτι λαβρακοπουλα που ξαναγυρνάνε στη μάνα τους παίζω τις τελευταίες μέρες...
Μπράβο Τάσο!!!
 
Γαμω τον μπελά μου έχω ξεκολιαστει να ρίχνω και να φέρνω ούτε μελανουρακι δεν έχω πιάσει!
Μπα? Ασχολησε κ με ψάρεμα τώρα?? .yelling.
Αυτά τα έχουμε περασει πολλακις...
Μην νομίζεις ότι έχουμε τα ψάρια κάπου δεμένα κ με ανοιχτό το στόμα.....
Στην τελική είναι κ να σου κάτσει......
 
Μια ακομα απογευματινή εξόρμηση ψαρευοντας αποκλειστικά με tw τεχνητά για μεγαλύτερη.... διασκέδαση......
Μετά από κανα μισάωρο κάτι καλό τάραξε τα νερά πισω το evolures zargana 150(χρωμα filefish)...
To "εφερα" μέχρι έξω, μεγάλος λουτσος(3,200γρ μου εδειξε η ζυγαριά αργότερα.... )
Ξανά βολή.. Τίποτα...
Στην επόμενη βολή βλέπω παλι παφλασμο από πισω κ κανω ακαριαία παυση κ ξεκίνημα, τώρα ήρθε κ η επίθεση....
Ακολουθησε μια συντομη αλλά ωραια μάχη...
Μολις πηγε να νυχτώσει τα μαζεψα......
Αρκεί.......


View attachment 29850
Μπράβο Τάσο, ... τι να λέμε :)
Μερικές ερωτησούλες έχω, που νομίζω πως ενδιαφέρουν και τους υπόλοιπους.
Αυτό το τεχνητό έχει κίνηση ζικ-ζακ ή σαν πόπερ ?
Το χρωματάκι το επέλεξες ή σου το πρότειναν? αν και το πιθανότερο είναι να μην παίζει κάποιο ρόλο!... εσύ τι πιστεύεις;
 
Μπράβο Τάσο, ... τι να λέμε :)
Μερικές ερωτησούλες έχω, που νομίζω πως ενδιαφέρουν και τους υπόλοιπους.
Αυτό το τεχνητό έχει κίνηση ζικ-ζακ ή σαν πόπερ ?
Το χρωματάκι το επέλεξες ή σου το πρότειναν? αν και το πιθανότερο είναι να μην παίζει κάποιο ρόλο!... εσύ τι πιστεύεις;
Αυτό το τεχνητό δείχνει ότι είναι ενα popper αλλά δεν ειναι (μόνο) αυτή η χρήση του...
Με λίγα λόγια κάνει ότι ακριβώς λέει ο κατασκευαστής αναλόγως της ανακτησης-κίνησης που θα του δώσουμε( δείτε στις περιγραφές αυτου του τεχνητου η στα βίντεο στο yt)...
Εγώ το δουλευω σαν popper γιατί θεωρώ ότι έτσι προσελκυει καλυτερα τα είδη των ψαριών που ψάχνω.....

Χρώμα είχα επιλέξει το barr κ με ενημέρωσαν από το κατάστημα ότι δεν υπάρχει, του λέω διάλεξε μου ένα έντονο χρώμα η αλλιώς ότι πιασει το χέρι σου.....

...οραση ψαριών, χρώματα κ spinning,ιχθυολογοι και ψαράδες.....
Εκει κ αν διίστανται οι γνώμες......

Κάποιοι πιστευουν ότι οι διαφορετικοί χρωματισμοι είναι ένα εμπορικό τρικ για να ελκυουν τους ψαράδες σε πολλες κ διαφορετικές αγορές...
Αλλοι λένε ότι τα ψάρια τα βλέπουν όλα.. γκρι...
Άλλοι πιστευουν ότι προσελκυει μόνο η πλευση κ οι δονήσεις από τις μπίλιες κ οχι το χρώμα......

Από την άλλη μεριά κ αν παρουμε σαν παραδειγμα τον λουτσο οι περισσοτεροι έχουμε προσεξει ότι τον ελκυουν τα έντονα χρωματα, πορτοκαλι, κίτρινο, πρασινο κλπ...
Τα βλέπει όμως όπως ακριβώς τα βλεπουμε κ εμεις?
Είχα αναφέρει oτι το Hart absolut p gasti 165 το έχω σε τρεις χρωματισμούς μόνο ο κωδ.055 μου έχει δώσει ψάρια, το 567 τίποτα και το 570 δυο μαναλια....
Άρα κάτι συμβαίνει κ φυσικά το δικό μου παραδειγμα δεν είναι και το.....μοναδικό, έστω κ αν δεχτουμε οτι δεν βλέπουν τα χρώματα όπως τα βλέπουμε εμείς........
Αυτό για όσους πιστευουν ότι είναι λίγο χαζό να έχουμε το ίδιο τεχνητό σε διαφορετικους χρωματισμούς....

Όπως και να έχει κ ανεξάρτητα από το τι πιστευει οτι καθένας μας κ τι του έχει δείξει η εμπειρία του κ κυρίως τα μέρη όπου ψαρευει, ένα ειναι το σίγουρο ότι στο ψάρεμα είναι αδυνατον να μπορούν να εξηγηθουν τα παντα..............
 
Μπράβο Τάσο, ωραίο ψάρι. Κάρβουνο ε;
Όπως μου το φτιάξουν εγώ εκεί δεν ασχολουμαι καθόλου χαχαχα....
Και ψητος ειναι ωραίος κ στον φουρνο, τηγανιτό σε ροδέλες δεν έχω δοκιμασει κ θα το κάνω συντομα.....
Γενικά το ψάρι το τρωω όπως να είναι, δεν έχω προβλημα....
 
Ο χρωματισμός τους τεχνητού παίζει ρόλο στην ώρα που ψαρεύουμε και στον τύπο βυθού. Και στον καιρό θα πρόσθετα. Τα πάντα είναι σχετικά βέβαια αλλά την ημέρα σε κίτρινο τεχνητό δεν έχω πάρει ποτε ψάρι ενώ σε πιο φυσικά χρώματα πχ σαρδέλα έχω πιασει σχεδόν όλα τα ψαρια.
 
Last edited:
Μετα απο τοσα χρονια που ψαρευω,,,,,,,δεν ξερω να πω με βεβαιοτητα τι ειναι αυτο που ερεθιζει
περισσοτερο τα ψαρια.
Η κινηση του δολωματος ??
Η μυρωδια του ??
Ο ηχος ???
Το χρωμα ??
Νομιζω οτι ολα παιζουν ρολο.....οπως και καιρικες συνθηκες.....
Υπαρχουν μερες που ΠΧ τα μελανουρια - λουτσοι ''διαλεγουν'' χρωματα...
Υπαρχουν αλλες που οτι και να τραβηξεις ( συρτη ) πεφτουν σαν στραβα επανω του!!!
Δεν θα ξεχασω ποτε οταν εκανα συρτη για τουνες ( τονος ) επιανα περισσοτερα ψαρια απο τους αλλους.
Τον λογο δεν τον ηξερα.....ολοι τα ιδια ψαρακια τραβουσαμε....Με ρωταγαν...τι τραβας ρε Αθηνιωτη και
βγαζεις τοσα ψαρια ???
Τους εδειχνα τα ψαρακια μου ...''κρυφα'' ποτε δεν ειχα.....δεν με πιστευαν....
Τελικα το γιατι εβγαζα περισσοτερα ψαρια ( ουτε εγω το ηξερα ) το ανακαλυψε ενας πολυ καλος φιλος
που ειχα , επαγγελματιας ψαρας ....συνταξιουχος τοτε....ωρα του καλη εκει που ειναι τωρα....
Ηρθε μαζι μου στο ψαρεμα. Ειχα ενα σκαφακι FIBRA 18 με εσω -εγω μηχανη 140 αλογα...OMC.
Bγαζω τις συρτες και του δινω μια.....δεν ειχαμε καλαμια τοτε ( 1990 ) στο χερι τα ψαρευαμε....
Αφηνει πετονια φτανει σε ενα σημειο που ειχα κανει θυλια στην πετονια....τι αυτο με ρωταει ??
Μεχρι εκει αμολαω του λεω ( καπετανιο τον ελεγα ). Αρχιζει να μαζευει και να μετραει....22 οργιες...
Αυτο ηταν το ''μυστικο'' που ουτε εγω το γνωριζα....Το ψαρακι ηταν εκει που τελειωναν τα απονερα
της προπελας....με την ταχυτητα του σκαφους !!!!
Και δεν αφηνα 22 οργιες γιατι ημουν ''μαστορας'' ψαρας....απλα βαριομουν να μαζευω 80-100 οργιες
που αφηναν οι αλλοι.
Το αλλο που εκανα....και αυτο χωρις να το κανω για να πιανω ψαρια .....Οταν επιανα το πρωτο ψαρι
το ''εσφαζα'' για να φυγει το αιμα.....Ο τονος εχει πολυ αιμα...Το αιμα αυτο πηγαινε στις σεντινες μαζι με
το νερο που εριχνα για να ξεπλυνω το πατωμα.....Και στην συνεχεια το εβγαζε η αντλια στην θαλασσα...
Ε' τοτε γινοταν ''πανηγυρι''.....συρτες να εχεις να πιανεις ψαρια....
Και μετα απο ολα αυτα....δεν ξερω τι ειναι ποιο σημαντικο....
Η κινηση ??? Η μυρωδια ??? Ο ηχος ??? Το χρωμα ??? ή φυσαλιδες της προπελας ???

Να τελειωσω γραφοντας ενα μεγαλο ευχαριστω στο φιλο μου τον ''καπετανιο'' που μου διδαξε
τα μυστικα της θαλασσας!!!! Να τον εχει καλα ο θεος εκει που τον εχει....!!!!!:)


εικόνα_Viber_2021-07-02_11-00-07.jpg

Αυτο το σκαφακι......''εγραψε''.....ιστορια στην Σαμο !!!!!:)
 
Χτυπησε πριν το σουρουπο.....
Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατι δεν γνωρίζω το είδος, το σίγουρο είναι ότι ανήκει στην οικογένεια των καραγκιδων υπάρχει κ το χαρακτηριστικό πλαινο "κοκκαλο"...
"Μαυρο" όσο ήταν ζωντανό( ίσως γιατί εκείνη την ώρα κυνηγουσε κ ήταν σε έξαρση οπως συμβαίνει κ με αλλά ψάρια..)κ από κάτω τα χρώματα που πηρε όταν ψόφησε....
Ήταν κ περασμενη η ώρα κ δεν συνάντησα κάποιον επαγγελματία να ρωτήσω....

IMG_20210725_202949.jpg

IMG_20210725_221548.jpg
 
Χτυπησε πριν το σουρουπο.....
Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατι δεν γνωρίζω το είδος, το σίγουρο είναι ότι ανήκει στην οικογένεια των καραγκιδων υπάρχει κ το χαρακτηριστικό πλαινο "κοκκαλο"...
"Μαυρο" όσο ήταν ζωντανό( ίσως γιατί εκείνη την ώρα κυνηγουσε κ ήταν σε έξαρση οπως συμβαίνει κ με αλλά ψάρια..)κ από κάτω τα χρώματα που πηρε όταν ψόφησε....
Ήταν κ περασμενη η ώρα κ δεν συνάντησα κάποιον επαγγελματία να ρωτήσω....

View attachment 29903

View attachment 29904

Για γερμανο το ''κοβω'' Τασο....χωρις να ειμαι σιγουρος 100% φιλε.
 
Χτυπησε πριν το σουρουπο.....
Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατι δεν γνωρίζω το είδος, το σίγουρο είναι ότι ανήκει στην οικογένεια των καραγκιδων υπάρχει κ το χαρακτηριστικό πλαινο "κοκκαλο"...
"Μαυρο" όσο ήταν ζωντανό( ίσως γιατί εκείνη την ώρα κυνηγουσε κ ήταν σε έξαρση οπως συμβαίνει κ με αλλά ψάρια..)κ από κάτω τα χρώματα που πηρε όταν ψόφησε....
Ήταν κ περασμενη η ώρα κ δεν συνάντησα κάποιον επαγγελματία να ρωτήσω....

View attachment 29903

View attachment 29904
Κοτσυφολιτσα!!!
 
Χτυπησε πριν το σουρουπο.....
Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατι δεν γνωρίζω το είδος, το σίγουρο είναι ότι ανήκει στην οικογένεια των καραγκιδων υπάρχει κ το χαρακτηριστικό πλαινο "κοκκαλο"...
"Μαυρο" όσο ήταν ζωντανό( ίσως γιατί εκείνη την ώρα κυνηγουσε κ ήταν σε έξαρση οπως συμβαίνει κ με αλλά ψάρια..)κ από κάτω τα χρώματα που πηρε όταν ψόφησε....
Ήταν κ περασμενη η ώρα κ δεν συνάντησα κάποιον επαγγελματία να ρωτήσω....

View attachment 29903

View attachment 29904
Τάσο μήπως είναι μικρό σε μέγεθος μαγιάτικο;
Αν και μου κάνει εντύπωση το χρώμα
 
ΟΚ. Γραψε λαθος Τασο μου!!!! :)

Ειχε λεπια ή μαυρο σκληρο δερμα ??
Ψιλά λέπια... μαυρο ήταν στην αρχή..
Αυριο που θα είναι μέρα θα βγάλω καλυτερη φωτο...
Τάσο μήπως είναι μικρό σε μέγεθος μαγιάτικο;
Αν και μου κάνει εντύπωση το χρώμα
Δεν ειναι μαναλι... Το ακολουθησε κ ενα άλλο μέχρι έξω.. ζευγάρι......
 
Back
Top