Spinning

Ψάρεμα μελανουριών με βιοδιασπώμενα προσπάθησα να κάνω, αλλά τσίμπησε και μια σφύρνα.
Το ενδιαφέρον της ιστορίας είναι ότι δεν έκοψε το 18,5 παράμαλλο!
άμα θέλει να στο δώσει!
...η φωτό λίγο πριν το ψήσιμο... η σφύρνα όπως πάντα νοστιμότατη!
 

Attachments

  • DSC00083.JPG
    DSC00083.JPG
    249,6 KB · Προβολές: 39
Μάνο καλημέρα, ναι τον λούτσο ...
Το ψάρεμα αυτό το κάνω με καλάμι HRF (crostage CRX-T902MH) νήμα 0,6pe παράμαλλο 0,185mm
δόλωμα φωτό 1. συνήθως πιάνονται μελανούρια φωτό 2. αλλά και άλλες εκπλήξεις φωτό3.
Καλύτερες ώρες νύχτα, καλύτεροι τόποι βαθειά νερά και κάπου κοντά φώτα. (λιμάνια)
 

Attachments

  • DSC00086.JPG
    DSC00086.JPG
    61,7 KB · Προβολές: 45
  • 14-11-19 α.jpg
    14-11-19 α.jpg
    342,3 KB · Προβολές: 42
  • Φωτογραφία0591.jpg
    Φωτογραφία0591.jpg
    131,8 KB · Προβολές: 44
Με σκύλο τραυματία (ευτυχώς σήμερα το πατάει καλά το πόδι) αντί για περδικοκυνήγι, το' ριξα στο ψάρεμα με θέα το βουνό!
Στο μέρος που πήγα τα αγριοπερίστερα έκαναν πάρτυ, αλλά κοντά στις φωλιές τους δεν τα κυνηγάω.
 

Attachments

  • DSC00089.JPG
    DSC00089.JPG
    529,5 KB · Προβολές: 60
  • DSC00091.JPG
    DSC00091.JPG
    382,8 KB · Προβολές: 60
Με σκύλο τραυματία (ευτυχώς σήμερα το πατάει καλά το πόδι) αντί για περδικοκυνήγι, το' ριξα στο ψάρεμα με θέα το βουνό!
Στο μέρος που πήγα τα αγριοπερίστερα έκαναν πάρτυ, αλλά κοντά στις φωλιές τους δεν τα κυνηγάω.
Ωραίος!Ωραία και τα λιμπερο!
 
Ξεκινήσαμε με ένα φιλαράκι για καλαμάρια (σε άγνωστο τόπο) πέριξ της Αττικής. Μέχρι να νυχτώσει ρίχναμε συνέχεια αλλάζοντας ψαράκια, ώσπου μου χτύπησε η βασίλισσα!!! Άμα στο ψάρι γράφει το όνομα σου...
 

Attachments

  • IMG_20201024_112534_254.JPG
    IMG_20201024_112534_254.JPG
    262,5 KB · Προβολές: 46
Ξεκινήσαμε με ένα φιλαράκι για καλαμάρια (σε άγνωστο τόπο) πέριξ της Αττικής. Μέχρι να νυχτώσει ρίχναμε συνέχεια αλλάζοντας ψαράκια, ώσπου μου χτύπησε η βασίλισσα!!! Άμα στο ψάρι γράφει το όνομα σου...
Εχουν ξεκινήσει τα καλαμάρια εκεί; εδώ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα!
 
Φήμες λέγαν ναι αλλά εμείς δεν βγάλαμε κανένα. Δεν το παλέψαμε βέβαια καθώς είχε κύμα.

Μπράβο για το συναγρίδι, να έχεις υπόψιν σου στο ίδιο μέρος θα έχει πάλι ... ;)
Το πήρα απόφαση να δοκιμάσω αύριο το βράδυ για καλαμάρια, αν πιάσω έστω και ένα θα σας πω...
 
Μπράβο για το συναγρίδι, να έχεις υπόψιν σου στο ίδιο μέρος θα έχει πάλι ... ;)
Το πήρα απόφαση να δοκιμάσω αύριο το βράδυ για καλαμάρια, αν πιάσω έστω και ένα θα σας πω...
Χρήσιμη πληροφορία
Για αύριο έχω κανονίσει μανιταροεξορμηση και κατεβαίνοντας ,ανάλογα την κούραση, σκέφτομαι να δοκιμάσω κι εγώ ξανά δίωρο.
 
Εδω τα λεμε παπαγαλακια σε αλλα μερη κατσουλες κλπμ.. πολυ νοστιμα ψαρακια...κοβουν κ καμμια δαγκανιτσα κατα το ξαγκιστρωμα..πηγενα παλια για καθετη με εναν που τα κυνηγουσε αποκλειστικα....
Άστα Τάσο δεν είχα πετσέτα να τα πιάνω σωστά στο ξαγκίστρωμα και έφαγα αρκετές δάγκες! αλλά είναι πολύ καλός μεζές και τα τιμάω πότε πότε! τηγάνι με βούτυρο και καλό άσπρο κρασί...η σαλάτα προαιρετική :)
 
View attachment 18094
View attachment 18095
Ένα χθεσινό καλαμάρι που πήρα. Κινητικότητα δεν υπήρχε αλλά τουλάχιστον αυτά που κυκλοφορούν είναι μεγάλα. Δεν το ζύγισα αλλά το κόβω για κανα 600αρι.
Μπράβο καλή αρχή, αυτή η DTD σταθερή αξία! :)
 
Είναι τρία συνεχόμενα απογεύματα, που προσπαθώ να πιάσω κάποιο ρίκι για να φτιάξω λακέρδα, αλλά έχω αποτύχει τελείως...
...τελικά με πιάνει νύχτα και ρεφάρω με κανένα καλαμάρι.!
 

Attachments

  • DSC00772.JPG
    DSC00772.JPG
    241,1 KB · Προβολές: 28
Back
Top