Skeet

βικτωρα αν θυμασαι ο μιχαλης οταν τον ρωτησα για την ασπρη ταινια μας ειπε αν θυμαμαι καλα οτι τη βαζουνε σε σκουρο φοντο για να βλεπουνε το δισκο καλυτερα
Όμως:
Στον αγώνα στην Κύπρο ήταν πρωί με λιακαδα και φόντο τον καθαρό ουρανό .. Ολα τα δισκακια είχαν τροχιες πάνω από τα δένδρα απέναντι. Μιλάμε για ιδανικο φοντο.
Στην ιστοσελίδα του ISSF μπορείτε να δείτε το βίντεο του τελικού σκητ 2015.
Από τους οκτώ αθλητές στον τελικο μόνο ο Ανδρέου είχε τέτοια ταινία.
 
Συγχαρητήρια στην Αντρι Ελευθερίου για το αργυρο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα skeet που διεξαγεται στην Κυπρο , αυτη η μικροσωμη κοπέλα ξεχωρίζει ανάμεσα στις δυο Αμερικανίδες poy κατέκτησαν τα αλλα 2 μετάλλια και μας κάνει όλους περήφανους Κύπριους και Ελληνες.
 
Όμως:
Στον αγώνα στην Κύπρο ήταν πρωί με λιακαδα και φόντο τον καθαρό ουρανό .. Ολα τα δισκακια είχαν τροχιες πάνω από τα δένδρα απέναντι. Μιλάμε για ιδανικο φοντο.
Στην ιστοσελίδα του ISSF μπορείτε να δείτε το βίντεο του τελικού σκητ 2015.
Από τους οκτώ αθλητές στον τελικο μόνο ο Ανδρέου είχε τέτοια ταινία.
Βρήκα σε παλιό σκοπευτικο αμερικανικο βιβλίο του Bob Brister ότι κάποιοι αθλητές έβαφαν την ριγα λευκή ίσως γιατί έτσι την έβλεπαν καλύτερα σε σκούρο φόντο. Δεν το διευκρινησε καλύτερα.
 
Βρήκα σε παλιό σκοπευτικο αμερικανικο βιβλίο του Bob Brister ότι κάποιοι αθλητές έβαφαν την ριγα λευκή ίσως γιατί έτσι την έβλεπαν καλύτερα σε σκούρο φόντο. Δεν το διευκρινησε καλύτερα.
εχεις καλυτερη αισθηση που είναι οι κανες σου ειδικα στις αριστερα προς δεξια βολες , τα ματια είναι καρφωμένα στο πιατο αλλα η περιφερειακη οραση καταλαβαινει που είναι οι κανες , το αριστερο ματι στους δεξιόχειρες μιλαμε παντα βλεπει που είναι το ασπρο της ταινιας ως προς το πιατο , μιλαμε παντα για Maintented lead τεχνικη , στο σκητ αλλωστε δεν χωραει τιποτα άλλο
 
Πολλη καλη επιδοση 124 τα 125 για τον Μαυρομματη στο Μπακού ο Μιττας ριχνει ακομα αλλα παει και αυτος πολυ καλά το μεσημερι εχει τα τελικά καλη επιτυχια στα παιδια που ειναι σε καλη φορμα απ οτι φαινεται εως τώρα.
 
θυμασαι που ελεγες ότι ο 2 πουλ θελει την μεγαλυτερη προσκοπευση και εγω ειχα γραψει ότι θελει σχεδόν επανω του ?
Ε δεν την λες και πάνω του .. :). Έχεις δίκιο όμως, θέλει μικρότερη από τον 4, εννοείται.
 

μπράβο στα κορίτσια μπράβο και στον Γιώργη Σαλαβαντάκη .RESPECT.
Να σημειώσουμε ότι η Εμμανουέλα έπαιζε χωρίς το δικό της όπλο, αφού πριν από κανένα μήνα είχε ένα "ατύχημα" όταν σε μια τουφεκιά κατά τη διάρκεια προπόνησης δίπλωσε - τσαλακώθηκε η φούστα του ενός τσοκ και φούσκωσε η κάννη (Το είχα γράψει εδώ τότε, αλλά δε θυμάμαι σε ποιο τόπικ ...) Και δεν έχει έρθει ακόμη το καινούργιο ζευγάρι καννών που έχουν παραγγείλει ...
 
Τους μαμά κυλίνδρους :)
λες...; πολύ πιο οικονομική λύση..
Δεν έχω επαφή με το άθλημα του σκιτ αλλά όσο αφορά τα τσοκ νομίζω ότι τα εργοστασιακά που δίνει με το Οπλο είναι 1,3&4 ... όποτε αν θα πήγαινες σε κάτι ποιο ανοιχτό δεν αξίζει να αγοράσεις τα μαμά καθώς τα δίνει 32€ το ένα ! Μπορείς να πάρεις στα 34-35€ τα εσωτερικά της carlsons
Που νομίζω τώρα τα έχει κ ο καλκατζακος !
 
Δεν έχω επαφή με το άθλημα του σκιτ αλλά όσο αφορά τα τσοκ νομίζω ότι τα εργοστασιακά που δίνει με το Οπλο είναι 1,3&4 ... όποτε αν θα πήγαινες σε κάτι ποιο ανοιχτό δεν αξίζει να αγοράσεις τα μαμά καθώς τα δίνει 32€ το ένα ! Μπορείς να πάρεις στα 34-35€ τα εσωτερικά της carlsons
Που νομίζω τώρα τα έχει κ ο καλκατζακος !
Εγώ σκεφτόμουν τα εσω-έξω με 25% μακρύτερο παράλληλο αυλό , υποτίθεται δε γίνεται τόσο απότομα η σφίξη τον σκαγιόν για καλύτερες κατανομές..
 
τι αυλούς έχει το δίκαννο ; δοκίμασε όπως λέει ο Γιώργος με κυλίνδρους για αρχή,αν αρχίζεις τώρα να παίζεις σκητ αυτό θα σε διευκολύνει σε σκοπευτικά λάθη που θα έχεις σίγουρα,,,αλλά για αργότερα κοίτα να πάρεις τσοκ κοντά στα 2/10 ( 0.008 της ίντσας ) με βάση τον αυλό σου ώστε αν αρχίσεις να είσαι και λίγο πάνω στο πιάτο και να μη βασίζεσαι στις ανοιχτές κατανομές του κυλίνδρου

όταν έπαιζα σκητ έριχνα με Muller U0=0.002 U1=0.005

το σκητ ειναι πολύ τεχνικό άθλημα και μετράνε τα πάντα,,,προσπάθησε ηθελημένα να ακούς τον ήχο από τις μηχανές ;)
 
Back
Top