Shore jigging

Γιορτές και ελαιοσυγκομιδή(σε όσες γλίτωσαν από τη φωτιά) στα πάτρια εδάφη. Με την πρώτη ευκαιρία δοκίμασα τον εξοπλισμό μου στους άγριους τοπους μας. Ξεκίνησα με σιλικόνη στοχεύοντας σε κάποιο μαύρο, μάταια. Συνέχισα με πλάνο 80gr και στο πρώτο δεκάλεπτο πήρα τον λούτσο. Πρόσεξα ότι χτύπησε όταν εκανα διπλό συνεχόμενο χτύπημα με το καλάμι και αποφάσισα να συνεχίσω έτσι. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο μισάωρο πιάστηκαν και τα δύο τονακια. Το ένα είχε βάλει μέσα στο στόμα τα 3/4 του πλάνου! Μόλις έκανα συνεχόμενα διπλά χτυπήματα και στο τελείωμα αυτών γινόταν η επιθεσή τους. Έφυγα βιαστικά μιας και ψιχαλιζε και ήμουν 45' από το αμάξι. Στην αρχή του κόλπου πρόσεξα αρκετό ψιλό μαζεμένο.
Καλές γιορτές και υγεία σε όλους.
 

Attachments

  • DSC02030.JPG
    DSC02030.JPG
    252,9 KB · Προβολές: 53
  • DSC02031.JPG
    DSC02031.JPG
    300,7 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20211227_233400_431.JPG
    IMG_20211227_233400_431.JPG
    511,2 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20211226_130402.jpg
    IMG_20211226_130402.jpg
    391,2 KB · Προβολές: 54
Γιορτές και ελαιοσυγκομιδή(σε όσες γλίτωσαν από τη φωτιά) στα πάτρια εδάφη. Με την πρώτη ευκαιρία δοκίμασα τον εξοπλισμό μου στους άγριους τοπους μας. Ξεκίνησα με σιλικόνη στοχεύοντας σε κάποιο μαύρο, μάταια. Συνέχισα με πλάνο 80gr και στο πρώτο δεκάλεπτο πήρα τον λούτσο. Πρόσεξα ότι χτύπησε όταν εκανα διπλό συνεχόμενο χτύπημα με το καλάμι και αποφάσισα να συνεχίσω έτσι. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο μισάωρο πιάστηκαν και τα δύο τονακια. Το ένα είχε βάλει μέσα στο στόμα τα 3/4 του πλάνου! Μόλις έκανα συνεχόμενα διπλά χτυπήματα και στο τελείωμα αυτών γινόταν η επιθεσή τους. Έφυγα βιαστικά μιας και ψιχαλιζε και ήμουν 45' από το αμάξι. Στην αρχή του κόλπου πρόσεξα αρκετό ψιλό μαζεμένο.
Καλές γιορτές και υγεία σε όλους.
Όπως τα βλέπω στην δεύτερη φωτογραφία, το κάτω είναι τονάκι (καρβούνι) και το επάνω, ρίκι, ή παλαμίδα. Δες αν έχει δόντια είναι ρίκι, αν όχι παλαμίδα. Το επάνω, ψάρι, πολύ πιο νόστιμο από το καρβούνι (τονάκι).
 
Γιορτές και ελαιοσυγκομιδή(σε όσες γλίτωσαν από τη φωτιά) στα πάτρια εδάφη. Με την πρώτη ευκαιρία δοκίμασα τον εξοπλισμό μου στους άγριους τοπους μας. Ξεκίνησα με σιλικόνη στοχεύοντας σε κάποιο μαύρο, μάταια. Συνέχισα με πλάνο 80gr και στο πρώτο δεκάλεπτο πήρα τον λούτσο. Πρόσεξα ότι χτύπησε όταν εκανα διπλό συνεχόμενο χτύπημα με το καλάμι και αποφάσισα να συνεχίσω έτσι. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο στο επόμενο μισάωρο πιάστηκαν και τα δύο τονακια. Το ένα είχε βάλει μέσα στο στόμα τα 3/4 του πλάνου! Μόλις έκανα συνεχόμενα διπλά χτυπήματα και στο τελείωμα αυτών γινόταν η επιθεσή τους. Έφυγα βιαστικά μιας και ψιχαλιζε και ήμουν 45' από το αμάξι. Στην αρχή του κόλπου πρόσεξα αρκετό ψιλό μαζεμένο.
Καλές γιορτές και υγεία σε όλους.
Μπράβο Νίκο!
Με το ψάρεμα που κάνεις τώρα, είμαι σίγουρος πως θα δω πολύ εντυπωσιακή συνέχεια :) .
Καλές γιορτές
 
Όπως τα βλέπω στην δεύτερη φωτογραφία, το κάτω είναι τονάκι (καρβούνι) και το επάνω, ρίκι, ή παλαμίδα. Δες αν έχει δόντια είναι ρίκι, αν όχι παλαμίδα. Το επάνω, ψάρι, πολύ πιο νόστιμο από το καρβούνι (τονάκι).
Βασίλη πολύ χρήσιμη η πληροφορία με τα δόντια. Δυστυχώς έχουν τεμαχιστεί και φαγωθεί, συνοδεία ζοχών.
Έχω άλλη μια φωτό ,όχι τόσο αισθητική, που ίσως βοηθήσει.
 

Attachments

  • IMG_20211226_115311.jpg
    IMG_20211226_115311.jpg
    366,5 KB · Προβολές: 31
Γιώργη σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να εξερευνώ και να μαθαίνω ότι μπορώ να κυνηγήσω....
Για άλλη μια φορά επαληθεύεται πως όσο πιο μακριά από την Αθήνα (ή άλλη μεγαλούπολη) βρεθείς τόσο πιο ευχάριστα και αποδοτικά θα περάσεις.
 
Βασίλη πολύ χρήσιμη η πληροφορία με τα δόντια. Δυστυχώς έχουν τεμαχιστεί και φαγωθεί, συνοδεία ζοχών.
Έχω άλλη μια φωτό ,όχι τόσο αισθητική, που ίσως βοηθήσει.
Τα είδα ότι τεμαχίστηκαν. Για την επόμενη φορά. Επίσης καλό είναι, πριν τα μαγειρέψεις, να τα αφήσεις (τα κομμάτια) για ένα βράδυ στο κρύο νερό να φύγει το αίμα, γιατί είναι βαρύ φαγητό. Καλοφάγωτα.
 
Θέλω να τα δοκιμάσω και ωμά, ψημένα σε αλάτι και λεμόνι.
Αν έχετε κάποια δοκιμασμένη διαδικασία καλοδεχούμενη.
Θα χρησιμοποιήσεις μόνο φρέσκο ψάρι ημέρας. Θα το κόψεις σε λεπτές λωρίδες ή μικρά κυβάκια και θα τα βάλεις σε χυμό από λεμόνι και λάιμ για 20 με 30 λεπτά. Μετά το τρως με συνοδεία πιπεριάς (καυτερή ταιριάζει πολύ) και κρεμμυδιού ή ότι συνδυασμό θέλεις ακόμα και σκέτο. Αλάτι εγώ δεν βάζω αλλά αν θες βάλε την ώρα που θα το φας όχι όταν το αφήσεις μέσα στον λεμόνι.
 
Καλή χρονιά και καλή λευτεριά σε όλους μας.
Σήμερα δεν είχε ελιές οπότε πετάχτηκα για ένα 3ωρο. Την ίδια περίπου ώρα με την άλλη φορά πήρα δύο καρβούνια (ο Βασίλης είχε δίκιο), αυτή τη φορά πολύ ψηλά. Ευκαιρία λοιπόν να δοκιμάσω δύο τρόπους μαγειρέματος τους. Έκοψα το κεφάλι και το χώρισα στα δύο βγάζοντας το κεντρικό κόκκαλο. Φιλεταρισα και έκοψα σε μικρούς κύβους, ακολουθώντας τις οδηγίες του Βασίλη. Εστυψα δύο λεμόνια και το ανακατευα κάθε 5'. Άλλαξε χρώμα και στα 25' το τοποθέτησα πάνω από τους ζωχούς. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌ!!!
Το άλλο κομμάτι το αλατισα το αλειψα με λάδι και λεμονοθύμαρο και το έβαλα στην σχάρα με την πλευρά του δέρματος προς τα κάρβουνα. Δεν το γύρισα καμία φορά. Μόλις ρόζισε το απέσυρα.Λοιπον για τονάκι ήταν ζουμερότατο και γευστικό. Δοκιμάστε το.
Το απόγευμα για καμμιά τσιχλίτσα με μικρά αποτέλεσματα.
 

Attachments

  • DSC02038.JPG
    DSC02038.JPG
    323,6 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20211231_135243.jpg
    IMG_20211231_135243.jpg
    142 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20211231_135355.jpg
    IMG_20211231_135355.jpg
    214 KB · Προβολές: 20
  • IMG_20211231_142439.jpg
    IMG_20211231_142439.jpg
    151,3 KB · Προβολές: 20
  • DSC02043.JPG
    DSC02043.JPG
    292,6 KB · Προβολές: 23
Τελευταία απογευματινη εξόρμηση, σε άγριο τόπο. Με το πέσιμο του ήλιου πήρα χτύπημα και κατάφερα να φέρω έξω την κυρία. Ο πλάνος σε αυτή τη βολή δεν πήρε το νήμα που έπαιρνε σε άλλες βολές, προφανώς στάθηκε σε κάποιο βράχο που είχε καταμεσής. Με το δεύτερο τζιγγαρισμα χτύπησε. Ευτυχώς πιάστηκε καλά και από τα δύο αγκίστρια, δίνοντας όμως μια γενναία μάχη.
Όλα αυτά τα μέρη τα γνώριζα κυνηγετικά, πρωτίστως για ορτύκια μιας και είναι παραλιακά. Ήρθε η ώρα που πάτησα και στα βράχια τους. Τολμώ να πω πως ειδικά όταν φτάνω στις μύτες αυτών των βράχων νιώθω την ίδια ελευθερία και ανάταση όπως τις κορφές κυνηγώντας πέρδικες. Η δύναμη της φύσης σε όλο της το μεγαλείο! Μελανό σημείο οι ανεμογεννήτριες στον Σαγκιά, δεν είχε κατακτηθεί από κανέναν και έχασε από παλιοσίδερα.
Στα κάρβουνα την επόμενη μέρα, με καλή παρέα και μπόλικο κρασί (το κεφάλι στον ψαρά).
 

Attachments

  • IMG_20220108_232342_838.JPG
    IMG_20220108_232342_838.JPG
    345,5 KB · Προβολές: 55
  • IMG_20220108_232550_769.JPG
    IMG_20220108_232550_769.JPG
    258,7 KB · Προβολές: 54
  • IMG_20220108_102109_104.JPG
    IMG_20220108_102109_104.JPG
    306,8 KB · Προβολές: 53
  • DSC02049.JPG
    DSC02049.JPG
    347,2 KB · Προβολές: 54
Τελευταία απογευματινη εξόρμηση, σε άγριο τόπο. Με το πέσιμο του ήλιου πήρα χτύπημα και κατάφερα να φέρω έξω την κυρία. Ο πλάνος σε αυτή τη βολή δεν πήρε το νήμα που έπαιρνε σε άλλες βολές, προφανώς στάθηκε σε κάποιο βράχο που είχε καταμεσής. Με το δεύτερο τζιγγαρισμα χτύπησε. Ευτυχώς πιάστηκε καλά και από τα δύο αγκίστρια, δίνοντας όμως μια γενναία μάχη.
Όλα αυτά τα μέρη τα γνώριζα κυνηγετικά, πρωτίστως για ορτύκια μιας και είναι παραλιακά. Ήρθε η ώρα που πάτησα και στα βράχια τους. Τολμώ να πω πως ειδικά όταν φτάνω στις μύτες αυτών των βράχων νιώθω την ίδια ελευθερία και ανάταση όπως τις κορφές κυνηγώντας πέρδικες. Η δύναμη της φύσης σε όλο της το μεγαλείο! Μελανό σημείο οι ανεμογεννήτριες στον Σαγκιά, δεν είχε κατακτηθεί από κανέναν και έχασε από παλιοσίδερα.
Στα κάρβουνα την επόμενη μέρα, με καλή παρέα και μπόλικο κρασί (το κεφάλι στον ψαρά).
Μπράβο Νίκο!.love.

Εγώ δεν το έχω δουλέψει καθόλου το shore(casting & spininig light για λαυράκια μόνο..)!
Έχει όμως το νησί ωραία μέρη , κάβους , βαθιά κ.α...Και το σκέπτομαι!!!
Εν τάχυ τώρα που "πήρες το κολάι" για 'κανε μια πρόταση για ΑΡΧΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!!
 
Μπράβο Νίκο!.love.

Εγώ δεν το έχω δουλέψει καθόλου το shore(casting & spininig light για λαυράκια μόνο..)!
Έχει όμως το νησί ωραία μέρη , κάβους , βαθιά κ.α...Και το σκέπτομαι!!!
Εν τάχυ τώρα που "πήρες το κολάι" για 'κανε μια πρόταση για ΑΡΧΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!!
Γιάννη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία και την γνώση για να σου προτείνω. Αν δεις την προηγούμενη σελίδα ρωτούσα κι εγώ για τον εξοπλισμό που μου προτάθηκε και τελικά πήρα σε χαμηλή τιμή (καινούργια γύρω στα 300€).
Μπορώ όμως να σου πω πως έχω βοηθηθεί πολύ από διάφορα βίντεο στο youtube σχετικά με τους κόμπους,τις τεχνικές,τα νήματα κλπ.
Αν σε κάτι άλλο μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.
 
Τελευταία απογευματινη εξόρμηση, σε άγριο τόπο. Με το πέσιμο του ήλιου πήρα χτύπημα και κατάφερα να φέρω έξω την κυρία. Ο πλάνος σε αυτή τη βολή δεν πήρε το νήμα που έπαιρνε σε άλλες βολές, προφανώς στάθηκε σε κάποιο βράχο που είχε καταμεσής. Με το δεύτερο τζιγγαρισμα χτύπησε. Ευτυχώς πιάστηκε καλά και από τα δύο αγκίστρια, δίνοντας όμως μια γενναία μάχη.
Όλα αυτά τα μέρη τα γνώριζα κυνηγετικά, πρωτίστως για ορτύκια μιας και είναι παραλιακά. Ήρθε η ώρα που πάτησα και στα βράχια τους. Τολμώ να πω πως ειδικά όταν φτάνω στις μύτες αυτών των βράχων νιώθω την ίδια ελευθερία και ανάταση όπως τις κορφές κυνηγώντας πέρδικες. Η δύναμη της φύσης σε όλο της το μεγαλείο! Μελανό σημείο οι ανεμογεννήτριες στον Σαγκιά, δεν είχε κατακτηθεί από κανέναν και έχασε από παλιοσίδερα.
Στα κάρβουνα την επόμενη μέρα, με καλή παρέα και μπόλικο κρασί (το κεφάλι στον ψαρά).
Αμαν...
 
Τελευταία απογευματινη εξόρμηση, σε άγριο τόπο. Με το πέσιμο του ήλιου πήρα χτύπημα και κατάφερα να φέρω έξω την κυρία. Ο πλάνος σε αυτή τη βολή δεν πήρε το νήμα που έπαιρνε σε άλλες βολές, προφανώς στάθηκε σε κάποιο βράχο που είχε καταμεσής. Με το δεύτερο τζιγγαρισμα χτύπησε. Ευτυχώς πιάστηκε καλά και από τα δύο αγκίστρια, δίνοντας όμως μια γενναία μάχη.
Όλα αυτά τα μέρη τα γνώριζα κυνηγετικά, πρωτίστως για ορτύκια μιας και είναι παραλιακά. Ήρθε η ώρα που πάτησα και στα βράχια τους. Τολμώ να πω πως ειδικά όταν φτάνω στις μύτες αυτών των βράχων νιώθω την ίδια ελευθερία και ανάταση όπως τις κορφές κυνηγώντας πέρδικες. Η δύναμη της φύσης σε όλο της το μεγαλείο! Μελανό σημείο οι ανεμογεννήτριες στον Σαγκιά, δεν είχε κατακτηθεί από κανέναν και έχασε από παλιοσίδερα.
Στα κάρβουνα την επόμενη μέρα, με καλή παρέα και μπόλικο κρασί (το κεφάλι στον ψαρά).
Καλή αρχή , και στα ταίρια της... :)
 
Μιας και έρχεται ο καιρός να ξαναπιάσουμε κάνα βράχο, ας θέσω ένα ερώτημα που περιέχει και άσκηση φυσικής.
Έχει να κάνει με τον υπολογισμό του βάθους στο σημείο που ρίχνουμε τον πλάνο μας. Σαφώς και το βάρος του πλάνου δεν παίζει ρόλο. Παίζει όμως ρόλο το σχήμα του για το τι αντίσταση θα βρίσκει κατεβαίνοντας.
Μιας και δεν θέλουμε έναν περίπου υπολογισμό, ας θεωρήσουμε ότι όλοι οι πλάνοι έχουν το ίδιο σχήμα, άρα και την ίδια αντίσταση.
Έστω λοιπόν ότι ο πλάνος μας από την στιγμή που ακουμπάει την επιφάνεια της θάλασσας θέλει Χ δευτερόλεπτα για να πατώσει. Ποιος τύπος θα μας δώσει έναν τέτοιο υπολογισμό?
Γνωρίζω ότι υπάρχουν νήματα με χρωματικές διάφορες ανά δέκα μέτρα αλλά ψάχνω κι έναν πιο πρακτικό τρόπο. Να δουλέψει και λίγο το μυαλό....
 
Δεν τόσο εύκολο, το βάρος του πλάνου παίζει ρόλο γιατί στην αρχή η κατακόρυφη κίνηση είναι επιταχυνόμενη με δρώσες δυνάμεις το βάρος μείον την αντίσταση και την άνωση. Η μεν άνωση και το βάρος παραμένουν σταθερά, η δε αντίσταση αυξάνεται με το τετράγωνο της ταχύτητας. Άρα κάποια στιγμή όταν εξισωθούν οι δυνάμεις (αν προλάβουν λόγω βάθους) δηλαδή:
[Βάρος-(Άνωση+Αντίσταση)]=0
τότε η κίνηση από επιταχυνόμενη γίνεται ομαλή (σταθερή)

Άρα το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις απλά είναι να χρονομετρήσεις σε γνωστά βάθη με συγκεκριμένη αρματωσιά, με κατακόρυφη ρίψη (είναι ακριβώς το ίδιο) και να έχεις ένα μπούσουλα
 
Κατανοητή η ανάλυση σου Παντελή.
Αν λέω αν μιλάγαμε για έναν πλάνο 80gr και τιμές στην άνωση και αντίσταση σταθερές , ποιος θα ήταν ο μαθηματικός τύπος?
Αν θεωρούσαμε ότι ο πλάνος έχει πολύ καλό υδροδυναμικό συντελεστή, άρα χαμηλή και σταθερή (κάτι που δεν ισχύει) αντίσταση , τότε το βάθος θα μπορούσε να υπολογιστεί με τον τύπο:
Η=1/2 * g * t**2, δηλαδή το βάθος ισούται με το μισό της επιτάχυνσης της βαρύτητας επί το τετράγωνο του χρόνου.
Δυστυχώς αυτή η προσέγγιση λόγω της λανθασμένης υπόθεσης οδηγεί σε τελείως λανθασμένα αποτελέσματα
 
Back
Top