Shore jigging

Καταλαβαίνω τι εννοείς.
Και με το grandwave θα κάνεις δουλειά και με το sgs6.
Απλά με το savage gear θα κάνεις καλύτερα την δουλειά.Το ξεκολλάς πιο εύκολα το ψάρι.Ειναι πιο τεχνικό καλάμι και πιο ποιοτικό εννοείτε.Παντως με καλάμι 3.05 που είναι τα περισσότερα κάνεις άνετα τέτοιες βολές.
Κοίταξε τα και τα 2 και αποφάσισε.
Μπορεί να πας εκεί και να φύγεις με κάνα spartan ξέρω γω.Χαχαχαχα
Προχτες,ψαρεψα λιγο shore με ενα Zenaq των 1000 ευρω,με κουμπωμενο ενα daiwa saltiga πανω!!!hippo
Ντρεπομουν που το επιανα...
2000 ευρω και βαλε.....
 
Προχτες,ψαρεψα λιγο shore με ενα Zenaq των 1000 ευρω,με κουμπωμενο ενα daiwa saltiga πανω!!!hippo
Ντρεπομουν που το επιανα...
2000 ευρω και βαλε.....
Πολύ θα ήθελα να είχα αυτό το σύνολο αλλά με stella μηχανισμό.Αλλα πραγματικά πολλά λεφτά χωρίς λόγο.με τα λεφτά που έχουν 2.000 κοντά φτιάχνεις 2 σετ shore με τα παρελκόμενα τους και κάνεις την ίδια δουλειά.
Ζenaq,yamaga κτλ αφρόκρεμα είναι για πολύ συγκεκριμένα μεροι και για συγκεκριμένα αλιευματα
 
Πολύ θα ήθελα να είχα αυτό το σύνολο αλλά με stella μηχανισμό.Αλλα πραγματικά πολλά λεφτά χωρίς λόγο.με τα λεφτά που έχουν 2.000 κοντά φτιάχνεις 2 σετ shore με τα παρελκόμενα τους και κάνεις την ίδια δουλειά.
Ζenaq,yamaga κτλ αφρόκρεμα είναι για πολύ συγκεκριμένα μεροι και για συγκεκριμένα αλιευματα
Στη δουλεια εισαι?
Εχεις κανα καλαμι μαζι?
Παιζουν ψαρακια.yel.
 
Εγώ πάντως λόγω δουλειάς τα φορτώνω και έχω ψαρέψει και μεγίστη!Εκεί είχα πάρει ένα πολύ ωραίο μαγιατικο
Εκει λοιπον που ψαρευα προχθες,με το Zenaq του φιλου για ενα 2ωρο και αυτος ηταν αραχτος,του το αφηνω για να παω να παρω καφε.
Στην πρωτη βολη που εριξε,13,5κιλα μαγιατικο πανω.:eek:
Γαμω την αγανακτηση.hair.
 
Εκει λοιπον που ψαρευα προχθες,με το Zenaq του φιλου για ενα 2ωρο και αυτος ηταν αραχτος,του το αφηνω για να παω να παρω καφε.
Στην πρωτη βολη που εριξε,13,5κιλα μαγιατικο πανω.:eek:
Γαμω την αγανακτηση.hair.
Χαχαχαχα! Κάποια ψάρια λένε το όνομα σου πάνω.
Είναι η τεχνική είναι ο εξοπλισμός κτλ κτλ αλλά είναι και τύχη το άτιμο το ψάρεμα.
Μπορεί να χτυπιέσαι όλη μέρα να τζιγκαρεις να αλλάζεις πλανους να βάζεις pencil να βάζεις χταποδακια κτλ και να έρθει ένας δίπλα σου και να σε ξεβρακωσει στις 2 πρώτες βολές.
Παθών.
 
Ήμουν πατρίδα για κάνα 10μερο. Κατάφερα και πήγα κάποια 3ωρα σε καλά και δύσκολα μέρη. Μόνο καρβούνια και λουτσοι όχι παραπάνω του 1,5 κιλού και ένα ψάρι τη φορά. Σε σχέση με πέρυσι, ίδιες ημερομηνίες, λιγοστά τα φετινά. Ίσως και εδώ ο καιρός να παίζει το ρόλο του.
 
Μετά από αρκετό καιρό, έκανα μια εξόρμηση σε προορισμό εξαιρετικό, με την βοήθεια του Kon.loukas , τον οποίο και ευχαριστώ.
Ο καιρός αρχικά δεν ήταν σύμμαχος, εμποδίζοντας τόσο τις ρίψεις όσο και τις ανακτήσεις. Μετά από ένα 4ωρο γύρισε από ανατολικός σε νοτιά και πάνω στην αλλαγή πήρα μια παλαμίδα. Χτύπησε χαμηλά στα 35 μέτρα περίπου και η μάχη μαζί της με χόρτασε, αποζημιωνοντας τον αέρα που είχα μάζεψει τόσες ώρες.
Χτύπησε στον savage gear sayoris 80 gr .
Καθαρισμένη 3.2 kg, όπου τα 3/4 φτιάχτηκαν λακέρδα (νέου τύπου) από τις συνταγές του φόρουμ μας.
Είναι ωραίο να συναντάς νέους ανθρώπους ακομπλεξαριστους και κυρίως πρόθυμους να μοιραστούν γνώση...
 

Attachments

  • DSC02223.JPG
    DSC02223.JPG
    400,9 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20230227_140148.jpg
    IMG_20230227_140148.jpg
    175 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20230227_145225.jpg
    IMG_20230227_145225.jpg
    258,9 KB · Προβολές: 38
Εκει λοιπον που ψαρευα προχθες,με το Zenaq του φιλου για ενα 2ωρο και αυτος ηταν αραχτος,του το αφηνω για να παω να παρω καφε.
Στην πρωτη βολη που εριξε,13,5κιλα μαγιατικο πανω.:eek:
Γαμω την αγανακτηση.hair.
Αυτό ακριβώς προσφέρουν τα zenaq, ξεκούραστο και πολύωρο ψάρεμα. Φαντάζομαι θα κατάλαβες την διαφορά αν είχες ψαρέψει και με έναν άλλο εξοπλισμό.
Έχουν την ικανότητα, να χτυπάνε αυτά τον πλάνο με τον τρόπο που πρέπει και όχι να την ακούει το χέρι σου, αυτό πληρώνεις σε αυτή την κατηγορία, την ικανότητα του καλαμιού να διαχειρίζεται τους πλάνους και την κίνηση τους.
 
Αυτό ακριβώς προσφέρουν τα zenaq, ξεκούραστο και πολύωρο ψάρεμα. Φαντάζομαι θα κατάλαβες την διαφορά αν είχες ψαρέψει και με έναν άλλο εξοπλισμό.
Έχουν την ικανότητα, να χτυπάνε αυτά τον πλάνο με τον τρόπο που πρέπει και όχι να την ακούει το χέρι σου, αυτό πληρώνεις σε αυτή την κατηγορία, την ικανότητα του καλαμιού να διαχειρίζεται τους πλάνους και την κίνηση τους.
δεν ειναι ετσι ακριβος....
εαν πας σε ακούρα τα οποια ειναι σκληρα καλαμια και με ενα μηχανισμο 4500 το βαρος ειναι εφαμιλο με αλλα καλαμια..
το να κουραζει ενα καλαμι η να μην κουραζει ειναι καθαρα στο ζυγισμα του καλαμιου με τον μηχανισμο..
 
δεν ειναι ετσι ακριβος....
εαν πας σε ακούρα τα οποια ειναι σκληρα καλαμια και με ενα μηχανισμο 4500 το βαρος ειναι εφαμιλο με αλλα καλαμια..
το να κουραζει ενα καλαμι η να μην κουραζει ειναι καθαρα στο ζυγισμα του καλαμιου με τον μηχανισμο..

Ακόμα και το accura, είναι έτσι φτιαγμένο που προσφέρει έναν πολύ ισχυρό κορμό με μια τεχνική μύτη(για αυτό και έχουν ένα μεγάλο εύρος γραμμαρίων να δουλέψουν), όπου κι αυτή η σειρά καλαμιών προσφέρει ιδιαίτερα ξεκούραστο ψάρεμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Το ζύγισμα παίζει ρόλο οπωσδήποτε, αλλά σε αυτό έχει να κάνει η λάθος επιλογή του κατόχου, αλλά αν μιλήσουμε για σωστά σεταρισμένο εξοπλισμό, τότε και πάλι θεωρώ είναι πιο ξεκούραστο ένα zenaq στο ψάρεμα του. Πλάνοι των 100gr σε 40-50μ βάθος γίνονται πολλαπλάσιοι του βάρους τους και η αντίσταση που παίρνουμε στο χέρι μας είναι αυτή που μας καταπονεί, εκεί φαίνεται η διαχείριση και η αξία ενός εξοπλισμού. Μια σημείωση να κάνω εδώ, όταν μιλάω για ξεκούραστο shore, εννοώ για λιγότερη κούραση και όχι μηδενική, εξάλλου εκ των πραγμάτων είναι μια τεχνική η οποία απαιτεί δύναμη.
Προς θεού όμως, δεν θέλω να πω ότι μόνο ένας ακριβός εξοπλισμός βγάζει ψάρια ή ότι μόνο κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες αποδίδουν , το ψάρεμα θέλει αρκετή τύχη και timing, το ψάρι δεν κοιτά εξοπλισμό αλλά να είσαι την σωστή στιγμή στο σωστό σημείο και κάποιες φορές, μπορεί να παίξει ρόλο και το σωστό "σερβίρισμα" του πλάνου.
 
Υπάρχουν αρκετά καλάμια και αλλων εταιριών που είναι αρκετά ξεκούραστα και θα "παλέψουν" αξία με το 1/3 της τιμής των zenaq που είναι η αφρόκρεμα και απευθύνεται περισσότερο σε πολύ έμπειρους ψαράδες που βαρέθηκαν τα "μικρόψαρα" και στοχεύουν κυρίως μεγάλα πελαγικα η μεγάλα μαύρα.

Palms shore gun
Daiwa spartan
Savage gear sgs6
Tailwalk manbika
Είναι σχεδόν στην μισή τιμή και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.
 
Υπάρχουν αρκετά καλάμια και αλλων εταιριών που είναι αρκετά ξεκούραστα και θα "παλέψουν" αξία με το 1/3 της τιμής των zenaq που είναι η αφρόκρεμα και απευθύνεται περισσότερο σε πολύ έμπειρους ψαράδες που βαρέθηκαν τα "μικρόψαρα" και στοχεύουν κυρίως μεγάλα πελαγικα η μεγάλα μαύρα.

Palms shore gun
Daiwa spartan
Savage gear sgs6
Tailwalk manbika
Είναι σχεδόν στην μισή τιμή και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.
Σίγουρα υπάρχουν, και αυτά που αναφέρεις και σίγουρα κάποια ακόμα , ίσως και με χαμηλότερη τιμή που μπορεί να μας διαφεύγουν ή να μην γνωρίζουμε. Θεωρώ η επιλογή καλαμιού στο shore έχει να κάνει με πρώτο γνώμονα το οικονομικό, δεύτερο τους τόπους που ψαρεύουμε και τρίτο η συχνότητα που θα το ψαρεύουμε. Δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις ακριβά ένα καλάμι ,που θα το πας 4-5 φορές τον χρόνο ή οι προορισμοί σου είναι κάποια spinning σημεία της αττικής.

Παρεμπιπτόντως ,έχεις εμπειρία απ το palms, το έχεις ψαρέψει ?
 
Σίγουρα υπάρχουν, και αυτά που αναφέρεις και σίγουρα κάποια ακόμα , ίσως και με χαμηλότερη τιμή που μπορεί να μας διαφεύγουν ή να μην γνωρίζουμε. Θεωρώ η επιλογή καλαμιού στο shore έχει να κάνει με πρώτο γνώμονα το οικονομικό, δεύτερο τους τόπους που ψαρεύουμε και τρίτο η συχνότητα που θα το ψαρεύουμε. Δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις ακριβά ένα καλάμι ,που θα το πας 4-5 φορές τον χρόνο ή οι προορισμοί σου είναι κάποια spinning σημεία της αττικής.

Παρεμπιπτόντως ,έχεις εμπειρία απ το palms, το έχεις ψαρέψει ?
Γι'αυτό είπα πιο πάνω ότι αν είσαι πορωμενος με πελαγικα και είσαι και θαλασσαδαρμενος φουλ αξίζει να πάρεις ένα zenaq.
Το έχω δουλέψει το palms σε 2ημερο ψάρεμα με φίλο σε σχετικά ήρεμα νερά από απόψη ρευμάτων αλλά με σχετικά μεγάλο βάθος 40-50 μέτρα.casting weight 40-120.
Το δοκίμασα με 80αρηδες και 100αρηδες πλανους διαφόρων τύπων και δούλεψε τους πλανους μια χαρά και ακούραστα όσο γίνεται για την τεχνική και το βάθος.
60αρηδες δεν δούλεψα γιατί δεν θα ακουμπούσαν βυθό πότε.Αν και πιστεύω θα τους δούλευε καλά σχετικά
Για εμένα η palms και major craft έχουν πολύ καλά προϊόντα για όλες τις τεχνικές και με την δεύτερη σε καλες τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που προσφέρουν.
 
Shimano saragosa Νικο
Να προσθέσω ότι δεν θυμάμαι μέγεθος.Η 5000 ήταν η 6000 και είναι ο προηγούμενος.Γιατι το 2020 η 2021 είχε βγάλει ένα νέο saragosa.
και τα 2 μηχανακια ειναι το ιδιο απλα αλαζει η πομπινα ..
αν και για το συκγεκριμενο καλαμι μου φενοντε καπως μικρα..
 
και τα 2 μηχανακια ειναι το ιδιο απλα αλαζει η πομπινα ..
αν και για το συκγεκριμενο καλαμι μου φενοντε καπως μικρα..
Το είχε το μοτεράκι σε ένα άλλο σετάκι με καλαμι tailwalk salty shape dash cw max 100.Το πούλησε και κράτησε τον μηχανισμό.Βεβαια πήρε έναν saltist στην πορεία.
 
Γι'αυτό είπα πιο πάνω ότι αν είσαι πορωμενος με πελαγικα και είσαι και θαλασσαδαρμενος φουλ αξίζει να πάρεις ένα zenaq.
Το έχω δουλέψει το palms σε 2ημερο ψάρεμα με φίλο σε σχετικά ήρεμα νερά από απόψη ρευμάτων αλλά με σχετικά μεγάλο βάθος 40-50 μέτρα.casting weight 40-120.
Το δοκίμασα με 80αρηδες και 100αρηδες πλανους διαφόρων τύπων και δούλεψε τους πλανους μια χαρά και ακούραστα όσο γίνεται για την τεχνική και το βάθος.
60αρηδες δεν δούλεψα γιατί δεν θα ακουμπούσαν βυθό πότε.Αν και πιστεύω θα τους δούλευε καλά σχετικά
Για εμένα η palms και major craft έχουν πολύ καλά προϊόντα για όλες τις τεχνικές και με την δεύτερη σε καλες τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που προσφέρουν.
Ναι, την major την θεωρώ απ τις καλές εταιρίες κι εγώ. Πολύ ποιοτικά καλάμια, με ποιοτικά υλικά στημένα. Έχω σε spinning,lrf και egi και καλοκοιτάζω και ένα shore τώρα που θέλει να ξεκινήσει ο πιτσιρικάς. Μου έχει μείνει ο μηχανισμός και τα παρελκόμενα του shore απο όταν το σταμάτησα και πούλησα μόνο το καλάμι. Σε triple cross προσανατολίζομαι γιατί τελικά βγαίνει ακριβό το palms για να ξεκινήσει και να παίζω κι εγώ λίγο στα διαλείμματα του.
 
Ναι, την major την θεωρώ απ τις καλές εταιρίες κι εγώ. Πολύ ποιοτικά καλάμια, με ποιοτικά υλικά στημένα. Έχω σε spinning,lrf και egi και καλοκοιτάζω και ένα shore τώρα που θέλει να ξεκινήσει ο πιτσιρικάς. Μου έχει μείνει ο μηχανισμός και τα παρελκόμενα του shore απο όταν το σταμάτησα και πούλησα μόνο το καλάμι. Σε triple cross προσανατολίζομαι γιατί τελικά βγαίνει ακριβό το palms για να ξεκινήσει και να παίζω κι εγώ λίγο στα διαλείμματα του.
Αφου είναι αρχή δες και την σειρά solpara.Το έχω και είναι εξαιρετικό χωρίς πολλά λεφτά.Και εγώ για το lrf πάλι major craft triple cross
 
Back
Top