Setter Gordon

Καλημερα
Φιλε
Αν κατι εμαθα απο τα σκυλια ειναι οτι δεν βλεπουν με τα ματια αλλα με την μυτη και τα αυτια!!!
Τυς δινουμε επαφες και εξοδους οσο πιο πολυ γινεται!!!
Ακομη και να μην δουν το θηραμα οταν βγει η τριβη μαζι του τα κανει μαστορες

Το οτι εμεις δεν το βλεπουμε δεν σημαινει οτι το σκυλι δεν μαθαινει να καταλαβαινει οτι ηταν εκει και οτι εφυγε
Παλι ειναι κερδος!!!

Αυτο που κατ εμενα κανει ζημια ειναι οι αστοχιες μας οταν αυτες ειναι μονιμες η πολυ πιο συχνες απο τις επιτυχιες μας

Ο σκυλος μαθαινει οτι το κλεισιμο της επιτυχιας ειναι το πεσιμο του θηραματος απο εμας για μα δαγκωδει
Οταν ακουει το μπαμ και δεν δαγκωνει σε μονιμη βαση τοτε υπαρχουν σκυλια που ζημιωονται
Υπαρχουν τετοιο χαρακτηρες ζωων
Στα εκπαιδευτικα προσπαθουμε να τους δινουμαι οσες πιο πολλες επαφες μπορουμε και στο κυνηγι οςα πιο πολλα δαγξωματα στο πλαισιο τιυ νομου της ηθικης και του δυνατου

γιαυτο οφειλουμε στο σκυλι μας και στο κοπο του να εχουμε ενα οπλο να μας ταιριαζει και να ξερουμε να στοχευουμαι το θηραμα που κυνηγαμε
 
Όταν με το καλό τη ζευγαρώσω από τν επόμενο Ιανουάριο πρώτα ο θεός,θα σε έχω στα υπόψιν μου.
Πραγματικά αγαπούν απίστευτα το αφεντικό τους κ δένονται "Κόμπο" μαζί τους....κ ναι στεναχοριούνται κ ζηλεύουν,όταν ασχολείσαι με άλλο σκύλο στο σπίτι.
Εγω τον εβγαλα 6 μηνον στης νεροκοτες/μπεκατσινια/παπια σε δυο.μηνες κυνηγουσε σαν σκυλος 4 χρονον..φερμες ακλονητες για μενα ειναι πολυ καλητερα απο τα αγγληκα σεττερ αυτα ειναι ξεροκεφαλα
 
Εγω τον εβγαλα 6 μηνον στης νεροκοτες/μπεκατσινια/παπια σε δυο.μηνες κυνηγουσε σαν σκυλος 4 χρονον..φερμες ακλονητες για μενα ειναι πολυ καλητερα απο τα αγγληκα σεττερ αυτα ειναι ξεροκεφαλα
Η γνώμη μου είναι πως όποιο σκύλο ρίξεις στο κάθε θήραμα,αυτό θα μάθει να κυνηγάει τέλεια....το μπεκατσίνη ΝΑΙ,είναι ένα δύσκολο θήραμα,πονηρό,έξυπνο,ταχύτατο στο πέταγμα,διακρητική αναθυμίαση ΚΑΙ στο ποδάρωμα επίσης ταχύτατο,που κάνει δύσκολη τη ζωή του σκύλου.
 
Να ειμαστε καλα του χρονου,θα κατεβω να
σου δειξω πως κλαμπανιζουν μπεκατσινια :D
Πρώτα ο θεός ναι!!!
Έχω καβάτζα κ ένα υγρολίβαδο, που παλιότερα στο περπατητό μπεκατσινιού έκανα έργα εκεί μέσα... ;)
Έλα εσύ και εδώ θα είμαστε....
 
Πρώτα ο θεός ναι!!!
Έχω καβάτζα κ ένα υγρολίβαδο, που παλιότερα στο περπατητό μπεκατσινιού έκανα έργα εκεί μέσα... ;)
Έλα εσύ και εδώ θα είμαστε....
Μετα τα ξυδια,ουτε το υγρολιβαδο δεν θα βλεπουμε...Ποια μπεκατσινια?
 
Μετα τα ξυδια,ουτε το υγρολιβαδο δεν θα βλεπουμε...Ποια μπεκατσινια?
Δν πειράζει ρε....πάμε το απόγευμα κ μετά απογευματινό παπάκι...
Αν είναι για κλαμπάνισμα, και 'γω μέσα.
Έλα κ εσύ...γείτονας είσαι κ εσύ στο κάτω κάτω.... :p
 
Η γνώμη μου είναι πως όποιο σκύλο ρίξεις στο κάθε θήραμα,αυτό θα μάθει να κυνηγάει τέλεια....το μπεκατσίνη ΝΑΙ,είναι ένα δύσκολο θήραμα,πονηρό,έξυπνο,ταχύτατο στο πέταγμα,διακρητική αναθυμίαση ΚΑΙ στο ποδάρωμα επίσης ταχύτατο,που κάνει δύσκολη τη ζωή του σκύλου.
Και που να δεις τι του κανη η νεροκοτα στα καλαμια ....εκει θελει σκυλο να το εχει..το γκορντον ειναι φτιαγμενο για νερα
 
Και που να δεις τι του κανη η νεροκοτα στα καλαμια ....εκει θελει σκυλο να το εχει..το γκορντον ειναι φτιαγμενο για νερα
Αν κ στα νερά μπαίνει η δικιά μου και μάλιστα με άλμα,σε νερόκοτα δν την έχω δοκιμάσει.... :p
 
http://aoosgordonsetter.blogspot.com/2010/07/blog-post_23.html?m=0
Το Γκόρντον Σεττερ στα Ελληνικά κυνήγια με σκύλο φερμας. Ο Γιώργος Πέππας που έχει γράψει και το κείμενο έχει μεγάλη εμπειρία πάνω σε αυτά τα σκυλιά.
Πριν αποκτήσω Gordon, διάβαζα 1 χρόνο τα χαρακτηριστικά του κ τν τρόπο κυνηγίου του,μέχρι να καταλάβω ΑΝ τελικά μου τεριάζει....πλέον όλα επαληθεύονται ως τώρα.
 
Back
Top