Setter Gordon

Ναι ρε συ....Δν σε παρεξήγησα....Σου λέω πως εγώ δν έχω και απετήσεις τρελές από ένα σκύλο.... ;)
Κι όμως αυτός ο σκύλος σε συντροφευει άνετα απο κυνιγι φερμας μέχρι απορτ σε τσιχλα τρυγωνι φασσα μονο που θα την έχεις μέσα στην αγγαλία σου ερωτευτε άσχημα το αφεντικό να στε καλά τα υπολειπα θα τα δεις στην πορεια
 
Με σκινακι παντα μη τυχών πιασουν το ορτυκι καταστροφή μεγάλη προσοχη λιπον διαλεγμενο ορτυκι ελαφρύ να πεταει καλά και μακρυά
Γιατι είναι καταστροφη ρώταω γτ δεν το γνωρίζω
 
Γιατι είναι καταστροφη ρώταω γτ δεν το γνωρίζω
Υπαρχει περιπτόση να σου χαλάσει την φερμα για παντα νομιζωντας ότι μπωρει να τα πιασει και μόνος του ο σκύλος κακά χουγια μακρυά απο αυτά
 
Υπαρχει περιπτόση να σου χαλάσει την φερμα για παντα νομιζωντας ότι μπωρει να τα πιασει και μόνος του ο σκύλος κακά χουγια μακρυά απο αυτά
Σου προτεινω φιλικά να δειαβασεις καπιες άξιοπιστες πηγες απο ανθρωπους που αγάπουνε πραγματηκα και έχουν αφιέρωση τη ζωή τους στους σκύλους φερμας γτ καπια λαθοι δεν διορθονονται εύκολα είναι στεναχορο το θέαμα για τον ιδιοκτητη ενός εξαιρετικού σκύλου σε ερυνα απορτ συμπεριφορα υπακοή αλλα να ξεπετα το θυραμα και αντε στα ορτυκια οκ αλλα μπεκατσα ??? Προλαμβανεις καλητερα απο το να θεραπευεις φιλικά παντα
 
Γιατι είναι καταστροφη ρώταω γτ δεν το γνωρίζω
Γιατί αν το κρυμμένο ορτύκι μάθουν και το κουτουπώνουν τότε δν θα μάθουν να φερμάρουν....άρα θα βιάζονται να ξετρυπώσουν το ορτύκι π.χ. κ εσύ δν θα έχεις καν προλάβει να πας κοντά στο σκύλο να τουφεκίσεις το θύραμα....Τουλάχιστο με το σκινάκι το πέρνεις αμέσως κ με το ξεπέταγμα το χάνουν από τα μάτια τους κ έπειτα ξανά ψάχνουν να το βρούν.....Και μόλις το ξανά βρουν θυμούντε ότι τους ξέφυγε πριν το πουλί αυτή τη φορά το προσεγγίζουν με επιφύλαξη.....η λεγόμενη πόντα & φέρμα.
 
Γιατί αν το κρυμμένο ορτύκι μάθουν και το κουτουπώνουν τότε δν θα μάθουν να φερμάρουν....άρα θα βιάζονται να ξετρυπώσουν το ορτύκι π.χ. κ εσύ δν θα έχεις καν προλάβει να πας κοντά στο σκύλο να τουφεκίσεις το θύραμα....Τουλάχιστο με το σκινάκι το πέρνεις αμέσως κ με το ξεπέταγμα το χάνουν από τα μάτια τους κ έπειτα ξανά ψάχνουν να το βρούν.....Και μόλις το ξανά βρουν θυμούντε ότι τους ξέφυγε πριν το πουλί αυτή τη φορά το προσεγγίζουν με επιφύλαξη.....η λεγόμενη πόντα & φέρμα.
Αναλυτικός ο Κωστας ωραιος
 
Γιατί αν το κρυμμένο ορτύκι μάθουν και το κουτουπώνουν τότε δν θα μάθουν να φερμάρουν....άρα θα βιάζονται να ξετρυπώσουν το ορτύκι π.χ. κ εσύ δν θα έχεις καν προλάβει να πας κοντά στο σκύλο να τουφεκίσεις το θύραμα....Τουλάχιστο με το σκινάκι το πέρνεις αμέσως κ με το ξεπέταγμα το χάνουν από τα μάτια τους κ έπειτα ξανά ψάχνουν να το βρούν.....Και μόλις το ξανά βρουν θυμούντε ότι τους ξέφυγε πριν το πουλί αυτή τη φορά το προσεγγίζουν με επιφύλαξη.....η λεγόμενη πόντα & φέρμα.
Με το σκινακι συγκρατουμε το σκύλο ποτε δεν τραβαμε βιεα
 
κωστα μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρεσω ούτε ότι είναι απαρετητα κακό αυτό βλεπω ότι λίγο αγγλικό αίμα το έχουνε τα κουταβια σου
Κάποιες παλιές γραμμές έδιναν λίγο λευκό στο στήθος.Ισως να είναι αυτός ο λόγος.Πάντως και στο στάνταρ της φυλής είναι επιτρεπτό (οχι όμως επιθυμητό) λίγο λευκό στο στήθος.
 
Κάποιες παλιές γραμμές έδιναν λίγο λευκό στο στήθος.Ισως να είναι αυτός ο λόγος.Πάντως και στο στάνταρ της φυλής είναι επιτρεπτό (οχι όμως επιθυμητό) λίγο λευκό στο στήθος.
δε θα επεκταθω φιλέ μου george peppas και θαυμαστε τους γίγαντες
 
Οι τπτ αλλο απλα δεν είμαι αρμόδιος για να δώσω μια απαντηση φιλικα παντα γτ άλλο τι βλεπουμε εμείς
αλλα ούτε και ο καλύτερος κριτής μπωρει να αποριψει έναν εξαίρετο σε όλα σκύλο για μια ασπρη τουφα τριχες
 
Υπαρχεί ένα γαλλικό βιντεακι με ένα αγωνιστικο γκορντον σετερ δε θυμαμε το όνομα του σκύλου αν το βρείτε θα δείτε τη μπωρει να κανει ανοιχτή έρευνα ακινισια ξεπεταγματος υπακοή πρεπει να το δειτε
 
Κάποιες παλιές γραμμές έδιναν λίγο λευκό στο στήθος.Ισως να είναι αυτός ο λόγος.Πάντως και στο στάνταρ της φυλής είναι επιτρεπτό (οχι όμως επιθυμητό) λίγο λευκό στο στήθος.
Πλάκα πλάκα τώρα που το λέτε....
Το λευκό έντονο που φένετε στη φωτό πλέον δν υπάρχει....ίσα ίσα που πρέπει να το προσέξει κάποιος από κοντά για να το δει....
 
Οι τπτ αλλο απλα δεν είμαι αρμόδιος για να δώσω μια απαντηση φιλικα παντα γτ άλλο τι βλεπουμε εμείς
αλλα ούτε και ο καλύτερος κριτής μπωρει να αποριψει έναν εξαίρετο σε όλα σκύλο για μια ασπρη τουφα τριχες
Συμφωνώ :) άλλωστε ούτε και γω εχω τις γνωσεις για να επεκταθώ σε κάτι τέτοιο.Είχα δύο γκόρντον μεχρι τώρα στα χέρια μου,και μόνο υπέροχα πράγματα εχω να θυμάμαι απο αυτά...Μαλιστα φέτος ειχα δρομολογήσει την απόκτηση και πάλι ενος κουταβιού,αλλά δυστυχώς τη ματαίωσα ..Βεβαια το αίμα νερό δε γίνεται θέμα χρόνου ειναι να ξαναβαλω εναν γκορντονά στην ομαδα :):):)
 
Πλάκα πλάκα τώρα που το λέτε....
Το λευκό έντονο που φένετε στη φωτό πλέον δν υπάρχει....ίσα ίσα που πρέπει να το προσέξει κάποιος από κοντά για να το δει....
Ηθελα να το γράψω, το λευκό οσο μεγαλώνει το σκυλάκι σιγα σιγά χάνεται και μένει μονο μια λευκή κουκίδα :)
 
Ηθελα να το γράψω, το λευκό οσο μεγαλώνει το σκυλάκι σιγα σιγά χάνεται και μένει μονο μια λευκή κουκίδα :)
Ηθελα να το γράψω, το λευκό οσο μεγαλώνει το σκυλάκι σιγα σιγά χάνεται και μένει μονο μια λευκή κουκίδα :)
σταυρουδακι για την ακριβια
 
παντος παιδια δε νομίζω να ασχολειθω πλέων με άλλο σκύλο όσο παει το λαμπραντορ 11 είναι τώρα και 9 η γκορντονιτσα μ μετά δεν υπαρχει δυνατοτητα λόγο ελειψης χώρου το σκύλο πρεπει να την έχουμε δειπλα μας κοστιζουν και οι απολειες αστα να πκανει δύσκολα πράγματα 13 χρόνων έφυγε ο γκορντοναρας μου μέχρι τέλους αψογως
 
Ηθελα να το γράψω, το λευκό οσο μεγαλώνει το σκυλάκι σιγα σιγά χάνεται και μένει μονο μια λευκή κουκίδα :)
Το λευκό πλέον σχεδόν χάθηκε. Μερικές τρίχες ξεχωρίζεις μόνο...


url=https://postimg.cc/68cGQ6Cs]
20190704-140845.jpg
[/url]

 
Last edited:
Σήμερα κυριακή είχε πάλι εγερτήριο πρωί-πρωί...
Πήρα την σκυλίτσα για ένα γρήγορο εκπαιδευτικό, πριν πιάσει για τα καλά και η ζέστη....

url=https://postimg.cc/S2jGZ60g]
20190804-071130.jpg
[/url]









Από ορτύκια το γνωστό πρόβλημα.....ούτε ίχνος βέβαια....:confused:

Τουλάχιστο κάπου εκεί δίπλα γουργούριζε κάποιο τρυγόνι...:)
 
Back
Top