Setter Gordon

Κώστα αυτά που γράφεις είναι πολύ θετικά αλλά για μένα, που έχω μεγαλώσει αρκετά σκυλάκια,το θετικοτερο και πιο αισιόδοξο είναι ότι τα σκυλάκια δείχνουν ότι είναι από κυνηγητικα καλούς γονείς που πατάνε βουνό βρε αδερφέ αυτό που πιστεύω και φωνάζω χρόνια :)
Μάκη οι γονείς τους πάνε πέρδικα ποιό πολύ και λιγότερο τη μπεκάτσα.....Αυτό βέβαια δν έχει να κάνει.....Σημασία έχει πως οι γονείς κυνηγάνε.....Να φανταστείς πως έχουν αρχίσει από τώρα και δίχνουν σημάδια συνένεσης,με τη δικιά μου να θέλει λίγο παραπάνω μάθημα συγκράτησης γιατί κάποιες φορές θέλει να ορμήσει 1η στο ορτύκι.....:)
Κάθε συμβουλή δεκτή Μάκη...:)
 
Μάκη οι γονείς τους πάνε πέρδικα ποιό πολύ και λιγότερο τη μπεκάτσα.....Αυτό βέβαια δν έχει να κάνει.....Σημασία έχει πως οι γονείς κυνηγάνε.....Να φανταστείς πως έχουν αρχίσει από τώρα και δίχνουν σημάδια συνένεσης,με τη δικιά μου να θέλει λίγο παραπάνω μάθημα συγκράτησης γιατί κάποιες φορές θέλει να ορμήσει 1η στο ορτύκι.....:)
Κάθε συμβουλή δεκτή Μάκη...:)
Η συμβουλές είναι 2
1)Εξόδους για εμπειρίες και όσο γίνεται περισσότερα θηράματα
2)Υπομονή επιμονή και καλωσυνη σ αυτές τις ψυχουλες που μας συντροφεύουν κι <εργάζονται> για μας στην αγαπημένη μας ενασχόληση το Κυνήγι :)
 
Μπραβο Κωστα, πολυ καλα σημαδια!! Ευχομαι να εχει θηραματα φετος και να γινουν αστερια!!
Μακάρι Κωστή ευχαριστώ πολύ....Από ορτύκια κάθε χρόνο όχι τρελά πράγματα.....Από μπεκάτσες όλο κ κάτι γίνεται κυρίως τέλοι δεκέμβρη κ μετά μόλις καλυφθούν από χιόνι τα βουνά κατεβαίνουν προς τν κάμπο κ τις συναντάμε μέσα στο αμπέλι...(στο ίσωμα)...Τότε θα γίνει το μάθημα....;)
 
Απο μεσα Νοεμβριου μην ξεχνας οτι υπαρχει και η Καπελη για μακρομυτες!! Θα τα λεμε οταν ερθει κ η ωρα τους!!
Σωστός.....shake hands. Οι πρώτες ανήσυχες μπεκατσούλες.....
Κάπου εκεί θα είμαι και εγώ να σας προσέχω......sarcastic.
 
@Kostas Winchester SX πως πάνε οι κουτάβες φίλε;
Οι κουτάβες μια χαρά είναι Γιάννη..Τη μια πλέον δν την έχω γιατί πήγε στο αφεντικό της....στο σπίτι της.. :)
Η δικιά μου πάλι δν κρατιέται....Θέλει εξόδους τώρα αλλά δν τα πάμε λόγω ζέστης και φιδιών. Φιλάμε τα ρούχα μας να'χουμε τα μισά...;)
Την αμολάω όμως το βραδάκι εδώ στην αυλή,να τρέξει καμιά ώρα και να ξεμουδιάζει...
 
Οι κουτάβες μια χαρά είναι Γιάννη..Τη μια πλέον δν την έχω γιατί πήγε στο αφεντικό της....στο σπίτι της.. :)
Η δικιά μου πάλι δν κρατιέται....Θέλει εξόδους τώρα αλλά δν τα πάμε λόγω ζέστης και φιδιών. Φιλάμε τα ρούχα μας να'χουμε τα μισά...;)
Την αμολάω όμως το βραδάκι εδώ στην αυλή,να τρέξει καμιά ώρα και να ξεμουδιάζει...
Καλά κάνεις Κώστα.Θέλει προσοχή τώρα με τα φίδια.
 
Καλά κάνεις Κώστα.Θέλει προσοχή τώρα με τα φίδια.
Κάτοχος Gordon απο το 2000 ντουλος μεγάλα βαριά σκυλιά πολυ υπακουα πάρα πολύ μεγάλο παθος αντοχή ατελειωτη με ένσταση στη ζέστη θέλει τη βουτια του κάθε λίγο απορτ εξαίρετο δεν αφήνει τπτ σκούπα γεμίζει την τσάντα δεν θέλει ποτε να μαλωσετε εντωνα ουτε χτυπαμε πρισοχη μεγάλη δε το ξεχνά ποτε προσοχη σ αυτό ζει και ανάπνεει γ το αφεντικό του εξυπνος ευγενικός και τρελενετε για χαδι κανονικά μες την αγγαλία μου μπαινουν και φαντασου ότι είναι και τέρατα σε μέγεθος και όσο αναφορά το παθος ο παππτους που είχα όσο και δεμένος ήταν μαζί μου όταν έκανα πχ το όριο στα ορτυκια και ήθελα να φύγω με παρατουσε και πηγενε για κυνιγι μόνος του δεν μεπενε μ τπτ στο αμαξι
 
Αρχικά στο Ιταλικό ορτύκι θα τα αφήνω μαζί χωρίς σκύλο....μόνα τους για να ξυπνήσουν κ να πάρουν μια (μυρωδιά στο τη γίνεται) στο χορταράκι....έπειτα από τέλοι Ιουνίου κ μετά θα βάλω στο μεγάλο το setter για έχουν κ λίγο ανταγωνισμό σαν κουτάβια...π.χ. (ψάχνω για να το βρω μόνος μου)...όπως είπες μην περιμένουν τν μεγάλο σκύλο να τα βρει πρώτα.....;)
ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ....Το καλό πράγμα αργεί να γίνει....:)
Με σκινακι παντα μη τυχών πιασουν το ορτυκι καταστροφή μεγάλη προσοχη λιπον διαλεγμενο ορτυκι ελαφρύ να πεταει καλά και μακρυά
 
Γιάννη δόξα το θεό πάνε μια χαρά. Δείχνουν πολύ καλά σημάδια υπακοής,και απόρτ σε φέρμα. Τους έχω βάλει κ κροκέτα ανάπτυξης κ βλέπουμε. ΕΔΩ είναι η RIA μου...:)



anthropologist average salary

Κ εδώ είναι τα δύο τα αδελφάκια...Μπροστά η RIA & πίσω η JETA του συνκυνηγού μου.

κωστα μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρεσω ούτε ότι είναι απαρετητα κακό αυτό βλεπω ότι λίγο αγγλικό αίμα το έχουνε τα κουταβια σου
 
Ναι μεγάλωσαν....
Στις 20-3-19 ζύγιζε η RIA 5,5kg & η JETA 4kg
Από βδομάδα θα τα ξανά ζυγίσω...

Γιώργαρε μέχρι στιγμής δίχνουν σταθερότητα στη φέρμα με ήρεμη κ προσεκτική προσέγγιση. Από τν άλλο μήνα θα τα βγάλω με ιταλικό ορτύκι κ από ιούλιο πρώτα ο θεός λέω να τα ρίξω κοντά σε ένα έμπειρο Setter 6 ετών που έχουμε για να μάθουν κ συνένεση.

Σ'ευχαριστώ Χρήστο μου!!
Αν σου βγει ζηλιάρα η κουταβα θα αναγκαστεις να την κυνηγας μόνη οποτε ασε την ιδέα να τα βαλεις κοντά σε άλλο σκύλο δουλεψετην λίγο περισοτερο και θα με οκ Και ποτε χαδια σε άλλο σκύλο μπροστατης τα θέλει αποκλειστικοτητα αν το κάνεις θα δεις το βλεμα της και την συμπεριφορα της έτσι οπος δε τ χεις ξαναδεί πιστεψεμε μη το δωκιμασεις θα το θυματε γ παντα
 
κωστα μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρεσω ούτε ότι είναι απαρετητα κακό αυτό βλεπω ότι λίγο αγγλικό αίμα το έχουνε τα κουταβια σου
Δν στεναχωριέμαι κουμπάρε....!!!!
Ξέρω πολύ καλά τη κουτάβια έχω επιλέξει...:) Πιστεύω να κατάλαβες τη θέλω να πω...
Απέτησεις τεράστιες δν έχω από ένα σκύλο....από τη στιγμή που θα με καλύπτουν στα σταδιακά κυνήγια μου,τότε είμαι μια χαρά!! Θα την κάνουν τη δουλειά τους....;)

(Δηλαδή αν είσαι εσύ μελαχρινός,εγώ θα πρέπει να σε πω γύφτο)...;;;; :) :cool:
 
Δν στεναχωριέμαι κουμπάρε....!!!!
Ξέρω πολύ καλά τη κουτάβια έχω επιλέξει...:) Πιστεύω να κατάλαβες τη θέλω να πω...
Απέτησεις τεράστιες δν έχω από ένα σκύλο....από τη στιγμή που θα με καλύπτουν στα σταδιακά κυνήγια μου,τότε είμαι μια χαρά!! Θα την κάνουν τη δουλειά τους....;)

(Δηλαδή αν είσαι εσύ μελαχρινός,εγώ θα πρέπει να σε πω γύφτο)...;;;; :) :cool:
Δε το είαπα με κακό σκοπο κώστα και η δικιά μου το ίδιο ακριβως είναι αν με πιάνεις σχεδόν είκοσι χρόνια ασχολουμε με τη ρατσα
 
Δε το είαπα με κακό σκοπο κώστα και η δικιά μου το ίδιο ακριβως είναι αν με πιάνεις σχεδόν είκοσι χρόνια ασχολουμε με τη ρατσα
Παρασυρθηκα απο το παθος μου για τη φυλή και αυτό που ειπα φάνηκε σαν κακία την οποια ουδέν προθεση είχα σου ζητω συγνώμη κώστα ευχομε να το ερωτευθεις και συ οπως και γω
 
Δε το είαπα με κακό σκοπο κώστα και η δικιά μου το ίδιο ακριβως είναι αν με πιάνεις σχεδόν είκοσι χρόνια ασχολουμε με τη ρατσα
Ναι ρε συ....Δν σε παρεξήγησα....Σου λέω πως εγώ δν έχω και απετήσεις τρελές από ένα σκύλο.... ;)
 
Back
Top