Saint etienne robust 222

Καλησπέρα σε όλους!

Saint Etienne Robust 222 με 70 εκατοστά κάνες.

Έχω απορίες σχετικά με το δίκανο γι’αυτο ανοίγω το θέμα.

1. Μου φαίνεται παρατηρώ στις κάνες σημαδια οξείδωσης. Που να το πάω να το βάψουν;
Εννοείται πως από μεριάς μου το συντηρώ όσο καλητερα μπορώ πχ από τότε που το έχω πάντα όταν ήταν στην θήκη ήταν λαδωμένο.

2. Έχει σταθερό τσοκαρισμα (ελπίζω να το λέω σωστά τώρα μαθαίνω τους όρους) η απορία εδώ είναι πως μετράω τι Τσόκ έχει; Κανονικά με χιλιοστά;

3. Θέλω να λουστράρω το κοντάκι και την πάπια. Να το κάνω μόνος η σε ξυλουργό/οπλουργο;

4. Μετά προβληματίζομαι να έχω αυτό ως βασικό όπλο η να πάρω άλλο μην ταλαίπορω το «δίκανο του παππού» που τόσο καμάρι το ‘χω;! Και άλλο να πάρω φθηνό θα είναι απλά το κάνω γούστο το συγκεκριμένο και δεν θέλω να το αποχωριστω.

Όλες οι απόψεις/συμβουλές δεκτές,σίγουρα θα μου έρθουν και αλλά στην πορεία,αυτά είναι μια καλή αρχή!
Παραθέτω φωτογραφίες να δείτε τι εννοώ, επίσης να δείτε το λάδι με αυτό καθαρίζω και λιπαίνω.
Ελπίζω να εχω γράψει στην σωστή ενότητα…
 

Attachments

  • E71B1460-813D-4144-B989-77DFCBBE3196.jpeg
    E71B1460-813D-4144-B989-77DFCBBE3196.jpeg
    354,1 KB · Προβολές: 54
  • C989C1E4-B707-494A-89CE-CCAAF0C34FF5.jpeg
    C989C1E4-B707-494A-89CE-CCAAF0C34FF5.jpeg
    69,1 KB · Προβολές: 52
  • 275CA665-EACF-4CA6-9794-44014B6242A2.jpeg
    275CA665-EACF-4CA6-9794-44014B6242A2.jpeg
    58,9 KB · Προβολές: 52
  • E5167842-A5A3-4093-BDF6-029B065F0EA2.jpeg
    E5167842-A5A3-4093-BDF6-029B065F0EA2.jpeg
    151,6 KB · Προβολές: 54
Last edited:
και τα ξύλα
 

Attachments

  • 3725137A-0A66-48C4-A2E5-72A4D3EF1A48.jpeg
    3725137A-0A66-48C4-A2E5-72A4D3EF1A48.jpeg
    216,8 KB · Προβολές: 42
  • EA84B5E4-8292-4812-9BD1-3B7B99BABC73.jpeg
    EA84B5E4-8292-4812-9BD1-3B7B99BABC73.jpeg
    101,5 KB · Προβολές: 43
  • 691859AB-0A46-4DDE-9CCC-39BE933750C0.jpeg
    691859AB-0A46-4DDE-9CCC-39BE933750C0.jpeg
    162 KB · Προβολές: 43
  • A7DEB379-5DE3-45FA-A78D-79CAFAEF27C1.jpeg
    A7DEB379-5DE3-45FA-A78D-79CAFAEF27C1.jpeg
    226,8 KB · Προβολές: 42
  • 8A0703E0-45EA-4713-B02E-5CDE786753CC.jpeg
    8A0703E0-45EA-4713-B02E-5CDE786753CC.jpeg
    148,7 KB · Προβολές: 42
Καλησπέρα.
1. Το όπλο έβγαλε σκουριές γιατί το είχες στη θήκη. Να το βάζεις εκεί που το βάζεις εκτός θήκης για να μη εγκλωβίζεται η υγρασία. Αυτές οι σκουριές θα φύγουν αν το τρίψεις ελαφρά με ψιλό ατσαλόμαλλο ποτισμένο με λάδι.
2. Το λάδι που έχεις είναι ok.
3. Βγάλε φωτό όπου έχει σφραγίδες να σου πούμε το τσοκάρισμα. Πιθανότατα είναι 3-1.
4. Τα ξύλα δε τα περνάμε λούστρο απλά. Θέλει μια διαδικασία. Έχει πολλά βίντεο το you tube. Καλύτερα να το πας σε κάποιον ειδικό.
5. Να ευχαριστηθείς το όπλο σου και να κυνηγάς με αυτό.
 
Καλησπέρα σε όλους!

Saint Etienne Robust 222 με 70 εκατοστά κάνες.

Έχω απορίες σχετικά με το δίκανο γι’αυτο ανοίγω το θέμα.

1. Μου φαίνεται παρατηρώ στις κάνες σημαδια οξείδωσης. Που να το πάω να το βάψουν;
Εννοείται πως από μεριάς μου το συντηρώ όσο καλητερα μπορώ πχ από τότε που το έχω πάντα όταν ήταν στην θήκη ήταν λαδωμένο.

2. Έχει σταθερό τσοκαρισμα (ελπίζω να το λέω σωστά τώρα μαθαίνω τους όρους) η απορία εδώ είναι πως μετράω τι Τσόκ έχει; Κανονικά με χιλιοστά;

3. Θέλω να λουστράρω το κοντάκι και την πάπια. Να το κάνω μόνος η σε ξυλουργό/οπλουργο;

4. Μετά προβληματίζομαι να έχω αυτό ως βασικό όπλο η να πάρω άλλο μην ταλαίπορω το «δίκανο του παππού» που τόσο καμάρι το ‘χω;! Και άλλο να πάρω φθηνό θα είναι απλά το κάνω γούστο το συγκεκριμένο και δεν θέλω να το αποχωριστω.

Όλες οι απόψεις/συμβουλές δεκτές,σίγουρα θα μου έρθουν και αλλά στην πορεία,αυτά είναι μια καλή αρχή!
Παραθέτω φωτογραφίες να δείτε τι εννοώ, επίσης να δείτε το λάδι με αυτό καθαρίζω και λιπαίνω.
Ελπίζω να εχω γράψει στην σωστή ενότητα…
Εγώ από οπλουργούς έχω εμπειρία με Παπατσαρούχα και Παπαϊωάννου από βαψίματα του δεύτερου που έχω δει ειναι εξαιρετικά όλα είναι θέμα στη προετοιμασία φυσικά. Τώρα το όπλο θα πρέπει να ελεγχθεί όχι μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά, τέλος το να επιχειρήσεις επέμβαση στα ξύλα χωρίς να έχεις εμπειρία δε θα το συνιστούσα και επειδή βλέπω οτι λείπει σχεδόν όλο το χρώμα καλύτερα είναι να το δώσεις σε επαγγελματία να αποταθεί.
 
Καλησπέρα σε όλους!

Saint Etienne Robust 222 με 70 εκατοστά κάνες.

Έχω απορίες σχετικά με το δίκανο γι’αυτο ανοίγω το θέμα.

1. Μου φαίνεται παρατηρώ στις κάνες σημαδια οξείδωσης. Που να το πάω να το βάψουν;
Εννοείται πως από μεριάς μου το συντηρώ όσο καλητερα μπορώ πχ από τότε που το έχω πάντα όταν ήταν στην θήκη ήταν λαδωμένο.

2. Έχει σταθερό τσοκαρισμα (ελπίζω να το λέω σωστά τώρα μαθαίνω τους όρους) η απορία εδώ είναι πως μετράω τι Τσόκ έχει; Κανονικά με χιλιοστά;

3. Θέλω να λουστράρω το κοντάκι και την πάπια. Να το κάνω μόνος η σε ξυλουργό/οπλουργο;

4. Μετά προβληματίζομαι να έχω αυτό ως βασικό όπλο η να πάρω άλλο μην ταλαίπορω το «δίκανο του παππού» που τόσο καμάρι το ‘χω;! Και άλλο να πάρω φθηνό θα είναι απλά το κάνω γούστο το συγκεκριμένο και δεν θέλω να το αποχωριστω.

Όλες οι απόψεις/συμβουλές δεκτές,σίγουρα θα μου έρθουν και αλλά στην πορεία,αυτά είναι μια καλή αρχή!
Παραθέτω φωτογραφίες να δείτε τι εννοώ, επίσης να δείτε το λάδι με αυτό καθαρίζω και λιπαίνω.
Ελπίζω να εχω γράψει στην σωστή ενότητα…
Θα είναι καλό να το κοιτάξει κάποιος οπλουργος με εμπειρία ,πέρα από τις σκουριές και τις αμηχες που είναι χαρακτηριστικές και φαίνονται,θα σε συμβουλέψει για τις εργασίες που ίσως πρέπει να γίνουν σε όλη την φάση συντήρησης και αναπαλαίωσης που θες.
Στην Λιάκο στον Ασπρόπυργο παντο
 
ΥΓ: Επειδή είναι λίγο παλιό να το πας σε έναν οπλουργό για έναν έλεγχο
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις.
Ραντεβού σε ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ οπλουργό για πλήρη τεχνικό έλεγχο - εφαρμογές, φθορές, σκουριές, αδυνατισμένα ή σπασμένα ελατήρια, "κουνημένα" κλειδιά, ξεκολλημένες ρίγες, πιστοποίηση ότι είναι ασφαλές για χρήση σήμερα.
Θα το διαλύσει στα εξ ών συνετέθη και θα τα δεί όλα.
Θα το καθαρίσει, θα φτιάξει ότι πάσχει και θα σου βγάλει ένα Α "κουστούμι".
Αφού είναι του παππού λογικά θα μείνει και δεν θα πουληθεί ποτέ και σε κανέναν.
Μαζί με τα τεχνικά θα σου δώσει έναν προϋπολογισμό ("κουστούμι Νο 2) για:
- καθαρισμό ξύλων από εμποτισμένα λάδια - λίπη - σπορέλαια με αφαίρεση παλιού φινιρίσματος (ότι απέμεινε δηλαδή)
- νέο φινίρισμα και επαναχάραξη στις ψάθες (είναι πολύ ταλαιπωρημένες)
- νέα βαφή καννών (η αρχική έχει αποδημήσει εις άλλον τόπον χλοερόν από ετών οπότε προστασία μετάλλου = 0 ) και μάλιστα ψυχρή (αργή) βαφή = ακριβότερη

Αυτά θα έπραττε ο υποφαινόμενος άν είχε στα χέρια του το όπλο του παππού του.

Στην πράξη μάλιστα θα έκοβε το λαιμό του να βρεί τα φράγκα να το ξανακάνει "τζιτζί" όπως ήταν αρχικά και όπως του αξίζει.
 
Last edited:
Αυτά θα έπραττε ο υποφαινόμενος άν είχε στα χέρια του το όπλο του παππού του.

Στην πράξη μάλιστα θα έκοβε το λαιμό του να βρεί τα φράγκα να το ξανακάνει "τζιτζί" όπως ήταν αρχικά και όπως του αξίζει.
Ετσι θελω να πραξω,το θεμα μου ειναι να βρω καποιον αξιοπιστο ανθρωπο που θα κανει το καλυτερο δυνατο με ωραια μερακληδικη δουλεια,δεν θελω τσαπατσουλιες και βιασυνες και ολες αυτες οι φοβιες μου βαινουν διοτι οπως προειπα ειμαι αρχαριος στο αθλημα και δεν θελω να την πατησω.

Ευχαριστω απαντες και εναν εναν ξεχωριστα για τις πληροφοριες.

Αυτο για την θηκη που μου ειπες δεν ειχα ιδεα,μολις την πηρα ξεκινησαν οι σκουριες,εχεις απολυτο δικιο.
Ειπα να αλλαξω θηκη γιατι ηθελα να κρατησω του παππου σε μια καλη κατασταση να μην την αποτελειωσω.

Ειμαι απο Λειβαδια Βοιωτιας εχουμε καποιον εδω κοντα η πρεπει να παει στην πρωτευουσα το οπλο;
 
Οι κάννες εσωτερικά είναι καθαρές η έχουν σημάδια διάβρωσης. Βασικό πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο.
Ειναι πεντακαθαρες! πανω απο 28gr δεν εχω ριξει φοβουμενος μην ανοιξει.

Εχω φωτογραφιες απο τον παππου στο πεδιο με αυτο το δικανο και ελαφι στην πλατη,αρκετα παλια φωτογραφια
 

Attachments

  • D4158E93-5B5B-47F2-BA2E-8F6D9401ABF4.jpeg
    D4158E93-5B5B-47F2-BA2E-8F6D9401ABF4.jpeg
    137,4 KB · Προβολές: 31
  • 067E3B1B-09DF-4A8D-B30B-5E50EC7F789C.jpeg
    067E3B1B-09DF-4A8D-B30B-5E50EC7F789C.jpeg
    143,1 KB · Προβολές: 31
Ειναι πεντακαθαρες! πανω απο 28gr δεν εχω ριξει φοβουμενος μην ανοιξει.

Εχω φωτογραφιες απο τον παππου στο πεδιο με αυτο το δικανο και ελαφι στην πλατη,αρκετα παλια φωτογραφια
Τότε προχώρα σε γενικό σέρβις. Αξίζει τον κόπο.
 
Ετσι θελω να πραξω,το θεμα μου ειναι να βρω καποιον αξιοπιστο ανθρωπο που θα κανει το καλυτερο δυνατο με ωραια μερακληδικη δουλεια,δεν θελω τσαπατσουλιες και βιασυνες και ολες αυτες οι φοβιες μου βαινουν διοτι οπως προειπα ειμαι αρχαριος στο αθλημα και δεν θελω να την πατησω.

Ευχαριστω απαντες και εναν εναν ξεχωριστα για τις πληροφοριες.

Αυτο για την θηκη που μου ειπες δεν ειχα ιδεα,μολις την πηρα ξεκινησαν οι σκουριες,εχεις απολυτο δικιο.
Ειπα να αλλαξω θηκη γιατι ηθελα να κρατησω του παππου σε μια καλη κατασταση να μην την αποτελειωσω.

Ειμαι απο Λειβαδια Βοιωτιας εχουμε καποιον εδω κοντα η πρεπει να παει στην πρωτευουσα το οπλο;
Γνώμη μου (και μόνο) μιάς και δεν είσαι πολύ μακριά να πάς στην πρωτεύουσα να το εξετάσει ΣΟΒΑΡΟΣ οπλουργός και να σου κάνει εκτίμηση για τις επισκευές - ανακαινίσεις κλπ κλπ πάντα με σειρά προτεραιότητας (ασφάλεια - λειτουργικότητα - εμφάνιση).

Άν συμφωνείς με αυτά που θα σου πεί (χρονοδιάγραμμα και κοστολόγιο) του το αφήνεις εκεί με μια φωτοτυπία της άδειας κατοχής σου και όταν θα είναι έτοιμο πάς και το παραλαμβάνεις.

Μπορείς βεβαίως να πάρεις γνώμες και εκτιμήσεις από άλλους οπλουργούς στην πρωτεύουσα όπως και το μέλος του forum vagosbenelli που δραστηριοποιείται εκεί απ' όσο γνωρίζω.
 
Λιάκος - Κούρκουλος...(δύο οπλουργοί) για να εμπιστευθείς το όπλο σου..... (προσωπική μου γνώμη και δεν αλλάζω με τίποτα που λένε χαχα)
ξύλα μπορούν να κάνουν και οι δύο αλλά και να σε κατευθύνει και να τα κάνει ο ΓΙΑΝΝΗΣ. ο συμφορίτης και φίλος.
 
Επίσης να γνωρίζεις ότι αυτό το όπλο είναι δοκιμασμένο στα 1200 bar oταν όλα τα όπλα της εποχής του ήταν στις 900 και στις 750 οπότε δε πρόκειται να ανοίξει από τουφέκια απλώς επειδή έχει στενό κώνο προσαρμογής κλωτσήσσει ανυπόφορα στις βαριές γομωσεις για αυτό σου πρότεινα μέχρι 30 γρ
 
Επίσης να γνωρίζεις ότι αυτό το όπλο είναι δοκιμασμένο στα 1200 bar oταν όλα τα όπλα της εποχής του ήταν στις 900 και στις 750 οπότε δε πρόκειται να ανοίξει από τουφέκια απλώς επειδή έχει στενό κώνο προσαρμογής κλωτσήσσει ανυπόφορα στις βαριές γομωσεις για αυτό σου πρότεινα μέχρι 30 γρ
Πολύ σωστά !

Όχι απλά απότομος κώνος - σκαλοπάτι το αποκαλούν κάποιοι.

Αυτό επίσης μπορεί να διορθωθεί μετά από κατάλληλη επέμβαση οπλουργού που ξέρει πραγματικά τι πρέπει να κάνει και πώς.

Άν μάλιστα οι κάννες από μέσα είναι ταλαιπωρημένες και το χρώμιο έχει "σπάσει" μπορεί να γίνει μια ακόμα δραστικότερη επέμβαση με αποχρωμίωση και λείανση των αυλών που θα του δώσει νέα ζωή και θα το κάνει πιό άνετο στη χρήση.
 
Back
Top