Remington Team

Από την στιγμή που έχεις δεύτερο όπλο μια χαρά είναι η Ρεμι ν3
Βγάζει κάτι θεματακια όπως σπάσιμο επικρουστηρα και εξολκεα. Η κρατάς ένα μικρό στοκ από αυτά ή αν έχεις δεύτερο ντουφέκι σε περίπτωση αβαριας κάνεις τη δουλειά σου.
Καλό είναι να μην ρίχνεις φορτωμένα semi magnum γιατί μένουν ακάλυπτες περισσότερες τρύπες στην κάννη και περνάνε πολλά αέρια με αποτέλεσμα να στρεσσαρεται ο μηχανισμός.
Επίσης θέλει να την διατηρείς σε μια κατάσταση σχετικής καθαριότητας...

Βλητικα το ντουφέκι είναι αστέρι!
Συνονόματε το θέμα είναι ότι το δεύτερο τουφέκι θα είναι μπενελλι γιατι το δεύτερο είναι για να έχουμε να κυνηγισουμε αν χαλάσει το Πρότο οπότε θα έχουμε διάφορες στο βάρος ζύγισμα μέτρα Κτλ οπότε περνούμε ένα δεύτερο πρώτο αχαχαχαχαχαχα
 
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλη την παρέα...
Φωτό απο το Unboxing αυτού του ιστορικού όπλου..
Το ΣΚ δοκιμάστηκε στον κυνηγετικό στίβο με λίγες τουφεκιές έτσι για το καλό...
Ως κάτοχος τώρα και μιας Α400 έρχονται έμμεσα κάποιες συγκρίσεις .. στο βαθμό που μπορείς να συγκρίνεις δυο όπλα διαφορετικών εποχών και σχολών...
Η Α400 αν και 66 εκ υπολείπεται κατά 2 εκ του τελικού μήκος σε σχέση με την 11-96 που είναι 71 εκ. (Λόγω μεγαλύτερης βάσης)
Το συνολικό βάρος είναι ακριβώς το ίδιο... 3220-3240 με τσοκ φορεμένα και οι δυο (ελαφρύτερη η 11-96)
Αίσθηση καλύτερα ζυγισμένης η 11-96 ίσως λόγω αποθήκης όπως είπε ο Τάσος και ο Γιάννης πιο πάνω...
Μου έδωσε την αίσθηση μιας "θυμωμένης" τουφεκιάς αλλά αυτό θα το δω καλύτερα σε βάθος χρόνου δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με λίγες τουφεκιές λίγων γραμμαρίων...
Αυτό που ήθελα εξ αρχής ήταν η χαρά του να κρατάς ένα όπλο του 1996, ένα όπλο του χθες, που μπορείς να κάνεις όλα τα κυνήγια σου σήμερα και που να γουστάρεις να το κρατάς...
Είναι και αυτό που συμβουλεύω τους νεότερους κυνηγούς δεδομένου ότι η αγορά του σήμερα προσφέρει ότι όπλο θέλεις.. να πάρουν ένα όπλο που να γουστάρουν να το κρατάνε ...
Άλλωστε πάντα θα υπάρχει κάτι που θα ερωτεύονται τα μάτια σου...!!!!

ΥΓ.. Αυτό το τσοκόκλειδο τύπου μανιβέλα με τρέλανε..!!!! χαχαχα

View attachment 35139View attachment 35140View attachment 35141 View attachment 35142
Καλορίζικο και καλές τουφεκιές!
 
Στην 1187 είδα εχθές μετά το κυνήγι που πήγα να την αδειάσω τραβώντας το κλείστρο τέρμα πίσω δεν μου ανέβαζε φυσίγγι από την αποθήκη. Όταν έκλεισα το κλείστρο και πάτησα την σκανδάλη μου το απελευθέρωσε κανονικά το φυσίγγια για να ανέβει επάνω. Στο κυνήγι δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία. Πάει κάπου το μυαλό σας;
 
Στην 1187 είδα εχθές μετά το κυνήγι που πήγα να την αδειάσω τραβώντας το κλείστρο τέρμα πίσω δεν μου ανέβαζε φυσίγγι από την αποθήκη. Όταν έκλεισα το κλείστρο και πάτησα την σκανδάλη μου το απελευθέρωσε κανονικά το φυσίγγια για να ανέβει επάνω. Στο κυνήγι δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία. Πάει κάπου το μυαλό σας;
Σε πρώτη φάση φαίνεται να θέλει ένα καλό καθάρισμα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί η βλάβη, από κάτι απλό.
 
Σε πρώτη φάση φαίνεται να θέλει ένα καλό καθάρισμα. Τουλάχιστον να αποκλειστεί η βλάβη, από κάτι απλό.
Αυτό είναι το πρώτο που θα κάνω με επόμενη ευκαιρία αλλά το μυαλό πάει στο πρόβλημα κατευθείαν.big smile.
 
Βλέπω σιγή ασυρμάτου εδώ στην ομαδαρα μας και τον κόσμο να αναρωτιέται και να αναζητά την απάντηση για στιβαρές θαλάμες, κώνους, μαγικούς αυλούς, τσοκ και εξωτικά μέταλλα σε άλλα θρεντ ενώ είναι γνωστό, ότι αυτά τα διαθέτει μόνο η ρεμινγκτον. Ελάτε κοντά μας, είναι όμορφα( αγαπημένη ατάκα, θα δοκιμάσω σίγουρα φυσίγγι του).cofee.
 

Attachments

  • IMG_20211031_090529.jpg
    IMG_20211031_090529.jpg
    341,7 KB · Προβολές: 39
Back
Top