Remington Team

Για στόχους που είναι σε κοντινές αποστάσεις και ενστικτώδεις βολές χρειάζεται μεγαλύτερο στόχαστρο... για καρτερισιες τουφεκιές που γίνονται σε μεγαλύτερες αποστάσεις χρειάζεται λεπτότερο στόχαστρο ώστε να μη σκεπάζεται ο στόχος
Αν μιλάγαμε για αεροβόλο ναι ....
 
Να ρωτήσω κάτι, οι οπτικές ίνες επιτρέπονται ανεξαρτήτου μήκους; Είχα την εντύπωση ότι απαγορεύονται όταν έχουν κάποιο μήκος.
Ναι επιτρέπονται χωρίς κανένα περιορισμο ως προς το μήκος....
Μόνο red dot και διοπτρες απαγορεύονται..
 
Αν μιλάγαμε για αεροβόλο ναι ....
Είτε αεροβόλο είτε ραβδωτό είτε λειοκανο το ίδιο είναι. Στο αεροβόλο και το ραβδωτό ευθυγραμμιζεις τα σκοπευτικά με το στόχο και η κορυφή της ακίδα ς πρέπει να είναι στο κέντρο του στόχου. Στο λειοκανο πρέπει να δοθει η ανάλογη προσκοπευση. Μια τσίχλα εισερχόμενη στα 40-50 μέτρα είναι μια κουκίδα....γι αυτό το στόχαστρο πρέπει να είναι λεπτό ώστε να μπορείς να βλέπεις το πουλι ....το στόχαστρο είναι το σημείο αναφοράς
 
Είτε αεροβόλο είτε ραβδωτό είτε λειοκανο το ίδιο είναι. Στο αεροβόλο και το ραβδωτό ευθυγραμμιζεις τα σκοπευτικά με το στόχο και η κορυφή της ακίδα ς πρέπει να είναι στο κέντρο του στόχου. Στο λειοκανο πρέπει να δοθει η ανάλογη προσκοπευση. Μια τσίχλα εισερχόμενη στα 40-50 μέτρα είναι μια κουκίδα....γι αυτό το στόχαστρο πρέπει να είναι λεπτό ώστε να μπορείς να βλέπεις το πουλι ....το στόχαστρο είναι το σημείο αναφοράς

Είτε αεροβόλο είτε ραβδωτό είτε λειοκανο το ίδιο είναι. Στο αεροβόλο και το ραβδωτό ευθυγραμμιζεις τα σκοπευτικά με το στόχο και η κορυφή της ακίδα ς πρέπει να είναι στο κέντρο του στόχου. Στο λειοκανο πρέπει να δοθει η ανάλογη προσκοπευση. Μια τσίχλα εισερχόμενη στα 40-50 μέτρα είναι μια κουκίδα....γι αυτό το στόχαστρο πρέπει να είναι λεπτό ώστε να μπορείς να βλέπεις το πουλι ....το στόχαστρο είναι το σημείο αναφοράς
Ως σημείο αναφοράς το έχω κ εγώ....τώρα αν σκεπάζει η δεν....καμία σημασία κατά εμε
 
Καλύτερα σκοπευτρα από τις κλασικές μεταλλικές μπιλιτσες δεν υπαρχουυν κάποτε ειχα βρει και ασπρες τα υπόλοιπα τα θεωρώ μαρκετινγκ.
Αν ο κυνηγός έχει σταθερή επωμιση και το κοντάκι είναι στα μέτρα του μπορεί και να μη χρειάζεται καθόλου.... ανάλογα με το θήραμα που κυνηγάει ο καθένας και περί ορεξεως.... εσύ έχεις δοκιμάσει κάτι διαφορετικό; Επειδή είπες ότι τα υπόλοιπα είναι μάρκετιγκ...
 
Τα στόχαστρα έχουν αξία ύπαρξης όταν κάνουνε προπόνηση στο σπίτι μας . Στο κυνήγι καμία
Η αποψη μου ειναι πως ειναι μια παραμετρη λεπτομερεια που συμβαλλει σκοπευτικα σε καθε στιγμη ξεχωριστα.Και εξηγουμε πως σε μια ενστικτωδη τουφεκια μεσα στο δασος σε μια μπεκατσα η στις μαυρες τσιχλες θα πρεπει να συμφωνησουμε πως εδω δεν συμβαλλει στην σκοπευση απεναντιας καποιοι που σκοπευουν σε μια μακρινη τουφεκια που χρειαζεται να παρακολουθησουν για λιγο τον στοχο εκει καποιοι απο εμας θα χρειαστουν η και αισθανονται την παρουσια και την θεση του στοχαστρου και εχουν την αναλογη επιτυχια.Γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που θεωρω οτι κατι τι που μας συνοδευ στην ζωη μας εχει την μικρη η την μεγαλη σημασια και αξια του.
 
Στην Mossberg εδώ κ παρα πολλα έβγαλα την μεσαίο στόχαστρο κ το μπροστινο (ασπρη μπιλια) γιατι ήταν ογκώδες κ έβαλα ένα μικρο κόκκινο φωσφοριζε...

Πάντα το στόχαστρο το χρησιμοποιώ σε ακίνητο στόχο κ πουθενα αλλου...
Κάλλιστα θα μπορουσα να κυνηγουσα χωρίς ακίδα κ να σημάδευα τους σταθερους στόχους με την ρίγα...
Αλλά ρε γαμωτο δεν μπορω να το βλέπω έτσι....
κάτι λείπει........................
 
Αν ο κυνηγός έχει σταθερή επωμιση και το κοντάκι είναι στα μέτρα του μπορεί και να μη χρειάζεται καθόλου.... ανάλογα με το θήραμα που κυνηγάει ο καθένας και περί ορεξεως.... εσύ έχεις δοκιμάσει κάτι διαφορετικό; Επειδή είπες ότι τα υπόλοιπα είναι μάρκετιγκ...
Εχω δοκιμάσει πάρα πολλά γι'αυτό λέω μάρκετινγκ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού φαίνεται αν έχεις σωστό κουντακι άμα περιμένεις να σε σώσει η ίνα αντίο
 
Πέντε χρόνια κυνηγούσα δίχως στόχαστρο και τα ίδια και στο σκοπευτήριο.Με κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο ....σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού μου αποσπούσε την προσοχή οποιαδήποτε οπτική ίνα ...Τελικά πήγα στην πιο μικρή μπίλια που βρήκα και δε την βλέπω σχεδον ποτέ εκτός από κάνα σκοπευτικό μόνοβολο που ρίχνω για χαβαλε...
 
Πέντε χρόνια κυνηγούσα δίχως στόχαστρο και τα ίδια και στο σκοπευτήριο.Με κοίταζαν όλοι σαν εξωγήινο ....σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού μου αποσπούσε την προσοχή οποιαδήποτε οπτική ίνα ...Τελικά πήγα στην πιο μικρή μπίλια που βρήκα και δε την βλέπω σχεδον ποτέ εκτός από κάνα σκοπευτικό μόνοβολο που ρίχνω για χαβαλε...
Αυτό είναι το τελειο
 
Θελω να φερω εις γνωσιν σε οσους δεν το εχουν δει ενα βιντεακι που εχει ανεβασει ο κ. Κοσκινας με θεμα η σημασια του στοχαστρου και ο ρολος του στο οπτικο και εγκεφαλικο ερεθισμα .Αναζητηστετο ισως βγαλετε καποια χρησιμα συμπερασματα .Προσωπικα εκανα μια δοκιμη και θελω να την μοιραστω μαζι σας οσο αφορα κατα ποσο εχουν βαση στα οσα αναφερεται και εβγαλα το στοχαστρο της 302 που ειναι μια χρυσαφι μπιλιτσα και εβαλα μια οπτικη ινα .Τι εγινε φανταζεστε;Σε απογευματινο θυμηθηκα τις πρωτες μερες που ξεκινησα το κυνηγι.Ελεγα ειναι δυνατον να επηρεαζει σε τετοιο βαθμο μια αλλαγη ενος στοχαστρου οπως λεει και ο κ. Κοσκινας ;Το κρατησα σε τρεις εξοδους και δεν μπορουσα να πιστεψω οτι εγω εριχνα πισω απο το οπλο μου.Επεστρεψα στη μικρη μπιλιτσα και μετα απο λιγες τουφεκιες αρχισα παλι να αναγνωριζω τον εαυτο μου.Προσπαθησα να δωσω μια ερμηνεια και διαπιστωσα τελικα οτι η κοκκινη οπτικη ινα τραβαγε την οπτικη συγκεντρωση απο τα πουλια και εμενα πισω σε ολες τις τουφεκιες Περιεγραψα τι προσωπικα δοκιμασα και κατα ποσο με επηρεασε αυτη η τοσο φαινομενικα απλη κατα τα αλλα αλλαγη που εκανα με το στοχαστρο του οπλου. Διαπιστωσα κατιδιαν στα οσα αναφερεται ο κ.Κοσκινας που σε 1ο βαθμο μου φανηκε τοσο περιεργο και παραδοξο και ομως τουλαχιστον σε εμενα προσωπικα ειχε μια επιρροη.Προτεινω λοιπον να μην παιζουμε με τα στοχαστρα διοτι να που και αυτα οσο και παραμετρη θεση εχουν επανω στο οπλο ο ρολος τους ειναι τελικα πολυ πονηρος και ανυποψιαστος σε οσους απο μας δεν ξερουμε κατι ποιο παραπανω .Ευχομαι να μην σας κουρασα.
 
Καταλογος τιμων του 1964
REMINGTON 1100
Το 64 στο χωριό μου το μοναδικό όπλο ,το είχε ένας μπάρμπας μου(θεός σχωρεστον)ένα μονοκανο miroku‼️οι υπόλοιποι...με εμπροσθογεμη...οι χήνες κ τα παπιά τους "βγάζανε" τα μάτια‼️
 
Back
Top