Remington Team

Οι πατέντες γίνονται γιαυτους που εχουν μαγκουμιτιδα και τους αρεσουν τα πολλά γρ το εχω ξαναπεί μεγαλοι αυλοι και κωνοι πολλα γρ τραβάνε καλυτερα για μενα που δεν υπερβαινω τα 36 ειναι αχρηστοι δεν μου δινουν κυριολεκτικά τίποτα ίσα που στα λιγα χανω κιολας ειχα και γουντσιστερ σ/ποζε και 1100 ρεμι μπορει να βοηθησουν λιγο στο οτι εχουν λιγο καλυτερη περιφερια τουφεκιας για να διορθωνουν που αν ταιριαξεις ενα καλο φυσιγγι σε φυσιολογικό αυλο και κωνο το καλυπτεις .
 
Γεωμετρία , 18,5 μακρυ κώνο συναρμογής και άχρωμιοτες .
Το να είναι κάποιος ευχαριστημένος με το όπλο του είναι το ζητούμενο , αλλά ότι είναι καλύτερα κατασκευασμένο από αλλά σηκώνει συζήτηση.Τα καλά χειροποίητα δικανα είναι ακριβά.Τα ακριβά δίκανα έχουν άχρωμιωτες καννες και σταθερά τσοκ .Στα καλά ακριβά δίκανα πολλών χιλιάδων ευρώ οι εσωτερικές λειανσεις στις κάννες έχουν πολλές εργατοώρες , γι'αυτό και μπορεί να αναλογούν στο 70% της αξίας του όπλου.Παμε τώρα σε μια Αμερικανική καραμπίνα λιανικής τιμής 750 - 1750 στην Ελλάδα με δασμούς εκτός Ευρώπης,ΦΠΑ 24%,κόστος υλικών σχεδίασης,κέρδος εργοστάσιου, εισαγωγέα, καταστήματος, μεταφορικά και ότι άλλο .Πόσο πιστεύετε ότι έχει κοστίσει αυτή η κάννη.
 
Έχεις δικιο και υπάρχει και κάτι αλλο κανείς δε ξέρει πλεον τι μέταλλα χρησιμοποιουνται από τις εταιριες και αν λενε αλήθεια.και για να πείσει η τιμη ειναι ολα ανακυκλώσιμα οπως γίνεται και με τα αυτοκίνητα ενώ το χειροποίητο οτι λενε είναι.
 
Το να είναι κάποιος ευχαριστημένος με το όπλο του είναι το ζητούμενο , αλλά ότι είναι καλύτερα κατασκευασμένο από αλλά σηκώνει συζήτηση.Τα καλά χειροποίητα δικανα είναι ακριβά.Τα ακριβά δίκανα έχουν άχρωμιωτες καννες και σταθερά τσοκ .Στα καλά ακριβά δίκανα πολλών χιλιάδων ευρώ οι εσωτερικές λειανσεις στις κάννες έχουν πολλές εργατοώρες , γι'αυτό και μπορεί να αναλογούν στο 70% της αξίας του όπλου.Παμε τώρα σε μια Αμερικανική καραμπίνα λιανικής τιμής 750 - 1750 στην Ελλάδα με δασμούς εκτός Ευρώπης,ΦΠΑ 24%,κόστος υλικών σχεδίασης,κέρδος εργοστάσιου, εισαγωγέα, καταστήματος, μεταφορικά και ότι άλλο .Πόσο πιστεύετε ότι έχει κοστίσει αυτή η κάννη.
Προσωπικά Παναγιώτη αφουγκράζομαι όλες τις γνώμες και από όλους κάποιες έχουν κάποια βάση και μένουν στον σκληρό δίσκο και άλλες είναι ανούσιες και πατάω delete . Έχω ανοίξει αυτό το θέμα για να καταθέτουν τις απόψεις τους όλοι οι συνάδελφοι αλλά και ποιο πολύ για myth busting .
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ποιο-θεωρείτε-το-κορυφαίο-αυτογεμές-και-γιατί.3116/
Για ένα όπλο που μπορεί να κοστίζει κάποια ε κατοστάρικα η μέχρι κάποια χιλιάρικα , δεν έχει σημασία η τιμή η η εταιρεία κατασκευής περισοτερο , νομίζω αρκετά κατάλοιπα του παρελθόντος αλλά και μύθοι για όπλα γενικά έχουν φθάσει μέχρι τις μέρες μας .
 
Προσωπικά Παναγιώτη αφουγκράζομαι όλες τις γνώμες και από όλους κάποιες έχουν κάποια βάση και μένουν στον σκληρό δίσκο και άλλες είναι ανούσιες και πατάω delete . Έχω ανοίξει αυτό το θέμα για να καταθέτουν τις απόψεις τους όλοι οι συνάδελφοι αλλά και ποιο πολύ για myth busting .
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ποιο-θεωρείτε-το-κορυφαίο-αυτογεμές-και-γιατί.3116/
Για ένα όπλο που μπορεί να κοστίζει κάποια ε κατοστάρικα η μέχρι κάποια χιλιάρικα , δεν έχει σημασία η τιμή η η εταιρεία κατασκευής περισοτερο , νομίζω αρκετά κατάλοιπα του παρελθόντος αλλά και μύθοι για όπλα γενικά έχουν φθάσει μέχρι τις μέρες μας .
Έτσι είναι .Δεν παίρνουμε τίποτα ως αξίωμα.
 
Έτσι είναι .Δεν παίρνουμε τίποτα ως αξίωμα.
Ακριβως φιλε μου κάτι που εξιτάρει εμένα προσωπικά και μόνο δεν πάει να πει ότι αρέσει και σε ολους, τώρα υπάρχει το καλο αλλά και το καλυτερο θέλει ψάξιμο όμως και να κριθεί αντικειμενικά .
 
Οχι φιλε.... Γιατι εκει που τουφεκανε τα ρεμι τα bennelli το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να τραβανε φωτογραφιες.... Αληθειες λεω
25 χρόνια με Rem πράγματι επιβεβαιώνω ότι λες αλήθεια.
Από 45-65m ότι τουφεκούσα με την Rem ήταν νεκρό.
Καμία εξαίρεση ... φοβερές κάνες ... κάνες δηλητήριο ... αχρωμίωτες !!! κώνοι !!! αυλοί !!! μέταλλα !!!
Τεχνολογία 1963 !!! ... όχι οι σύγχρονες βλακείες ...
Αγόρασε και άλλο ένα Rem για ανταλλακτικό ... τώρα που έκλεισε η Rem δεν θα ξαναβγούν πάλι τέτοια όπλα. Ίσως και 2 αν τα οικονομικά σου είναι καλά ...
 
Last edited:
25 χρόνια με Rem πράγματι επιβεβαιώνω ότι λες αλήθεια.
Από 45-65m ότι τουφεκούσα με την Rem ήταν νεκρό.
Καμία εξαίρεση ... φοβερές κάνες ... κάνες δηλητήριο ... αχρωμίωτες !!! κώνοι !!! αυλοί !!! μέταλλα !!!
Τεχνολογία 1963 !!! ... όχι οι σύγχρονες βλακείες ...
Αγόρασε και άλλο ένα Rem για ανταλλακτικό ... τώρα που έκλεισε η Rem δεν θα ξαναβγούν πάλι τέτοια όπλα. Ίσως και 2 αν τα οικονομικά σου είναι καλά ...
1611366115364.gif
 
25 χρόνια με Rem πράγματι επιβεβαιώνω ότι λες αλήθεια.
Από 45-65m ότι τουφεκούσα με την Rem ήταν νεκρό.
Καμία εξαίρεση ... φοβερές κάνες ... κάνες δηλητήριο ... αχρωμίωτες !!! κώνοι !!! αυλοί !!! μέταλλα !!!
Τεχνολογία 1963 !!! ... όχι οι σύγχρονες βλακείες ...
Αγόρασε και άλλο ένα Rem για ανταλλακτικό ... τώρα που έκλεισε η Rem δεν θα ξαναβγούν πάλι τέτοια όπλα. Ίσως και 2 αν τα οικονομικά σου είναι καλά ...
Δεν ευθύνεται η εταιρία για τυχόν αδέξιους χειριστές των προϊόντων της ......
 
Αν χρησιμοποιείς φυσίγγια εμπορίου για τις προδιαγραφές του όπλου και όχι τίποτα φουρνελα ιδιογομωσης δεν νοείται να ραγίσει βάση όπλου παρά μόνο από κατασκευαστικό ελάττωμα
Μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες όπλων και πυρομαχικών.Εμενα έσπασε το ένα μπράτσο στην ουρά του κλείστρου benelli duca από φυσιγγι που πολλοί πίνουν νερό στο ονομα του.Εριξα 5-6 φυσίγγια και από το πρώτο έφαγα τέτοιο κλωτσιμα που μου φύγανε τα δόντια.Η βλακεία ότι έδωσα και σε φίλο να τα ρίξει με την sx3 Winchester και ένιωσε και αυτός κλωτσιά γερή .Την υπόλοιπη μέρα συνέχισα με άλλα φυσίγγια .Στο σπίτι που έλυσα το όπλο είδα το σπασμένο μπράτσο .Δεν έδειχνε στο σπάσιμο κάποιο ελάττωμα φυσαλίδα.Η benelli χρησιμοποιεί διαφορετικά μπράτσα στις montefeltro από τις m2 .Στη πρώτη είναι χυτό και στη δεύτερη πριτσινωμενα κομμάτια από σίδερο μάλλον.
 
Ειχα παει πριν χρονια στον εβρο για υδροβια με ενα φιλο.... Ειχε μια bennelli 121 και εγω με το 1100....Το πρωι της 3ης ημερας στα 2 πρωτα φυσιγγια ξεκολλάει το δαχτυλιδι απο την καννη της bennelli.... Ευτυχως ειχε την φωτογραφικη μηχανη...... Χαχαχαχαχαχαχα..... Περριτο να σου πω την καζουρα στο υπόλοιπο του ταξιδιου.... Ηθικο διδαγμα.... Αν ειναι να σου σπασει θα σου σπασει.
Γελάω γιατι πέρυσι στον Εβρο σε απογευματινό ,συνέβει ακριβώς το ιδιο στον εναν της παρέας με την πρώτη ντουφεκιά. Και ηταν εκει που έπεφταν ολα τα παπιά . :rolleyes:
-Χωρίς καμια διαθεση να κατηγορήσω την εν λόγω εταιρεία.
 
Γελάω γιατι πέρυσι στον Εβρο σε απογευματινό ,συνέβει ακριβώς το ιδιο στον εναν της παρέας με την πρώτη ντουφεκιά. Και ηταν εκει που έπεφταν ολα τα παπιά . :rolleyes:
-Χωρίς καμια διαθεση να κατηγορήσω την εν λόγω εταιρεία.
Αν χαλάνε και τα μπενελι τότε όλοι βουρ για ρεμινκτον μη το συζητάμε άλλο παιδιά σε λίγο θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
 
Αν χαλάνε και τα μπενελι τότε όλοι βουρ για ρεμινκτον μη το συζητάμε άλλο παιδιά σε λίγο θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
Κι ομως ολα χαλανε ανεξαρτητως μαρκας και τιμης!
Και καποιοι εχετε οντως εμπαθεια με τις remington και δεν μπορω να καταλαβω το λογο, εχουμε κανει αυτο το θεμα εντελως χαλια...και το τονιζω ξανα οτι ολα σπανε και ολα καποια στιγμη αναλογα την χρηση θα βγαλουν ζημια!!!
Αλλα μαλλον και να σπασει καποιο αλλο οπλο πρεπει να το κρατησουμε κρυφο γιατι μονο οι rem σπανε...
 
Back
Top