Remington Team

Απο εξωτερικό είχε φέρει ο πατέρας μου μια 1100 ή Αμερική ή Καναδά το1985 και μάλιστα σε διαμέτρημα 20, την είχε κυνηγήσει αρκετά και εγω κάποιες φορές που πήγενα μαζί του, το μόνο του παράπονο ήταν η ποικιλία στα φισίγγια και γιαυτό το λόγο δούλευε ποιό πολύ μια δεύτερη remington επαναλειπτική σε διαμέτρημα 12 μοντέλο δεν θυμάμαι. Έτσι το 20ακι ξέμεινε παροπλισμένο για πολλά χρόνια, πρίν ενα χρόνο το πήρα εγω το όπλο αφού ο μπαμπάς δεν μπορεί, εχω πάει 2 φορές σκοπευτήριο με ενα φίλο και το ξεκάπνισα, το οπλάκι τα πήγε μια χαρά για τα 20+ χρόνια που ήταν στον οπλοβαστό και εύχομαι να συνεχίσει έτσι.
Σε ευχαριστώ μου και καλοηρθες στην παρεα μας.
 
Μα ο σκοπος του ειναι αυτος ξηρη λιπανση αφηνει φιλμ απο τεφλον και δεν κωλαει βρωμιες
Δεν ξέρω τι αφήνει και τι όχι φίλε. Στην πράξει στεγνώνει εύκολα. Αυτό το λέω από πολύ χρήση και είπα για κινητά μερη
 
Οι κάτοχοι Remington ποιο λάδι χρησιμοποιείται για το καθάρισμα της κάννη?

Πάντως στην δική μου κι από χαζομάρα που την άφησα ακαθάριστη κάποιες φορές μετά από κυνήγια δεν εμφανηση κατι
https://www.google.com/search?q=rem...ECAcQAw&biw=1920&bih=969#imgrc=q4i_fHO8CLlu8M

https://www.pelops.gr/ladi-oploy-genikoy-katharismoy-tfc-italias.html
 
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε. Εάν έχεις να πεις κάτι για το τελευταίο ευχαριστως
Αυτό είναι το καλό. Δεν θα τηγανίσεις το όπλο. :)

Αστείο ....
Φιλε σε σχέση με αυτό είναι πολύ καλό λάδι δεν λέω σε καμία περίπτωση και ευχαριστώ!!!!!!

Για τηγανακι το α2! Η benelli στον εβρο ακόμα και με ένα ψιτ... Μου έκανε ψιτ...
 
Για τηγανακι το α2!

Η benelli στον εβρο ακόμα και με ένα ψιτ... Μου έκανε ψιτ...
Δεν θέλουν πολύ λάδι τα όπλα.
Καλό στέγνωμα αν βραχούν, καθάρισμα, λάδωμα, σκούπισμα, τέλος.
Breakfree clp είναι πολύ καλό ακούω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
 
Φιλε όλα τα παραπάνω είναι γνωστά...
Στο συγκεκριμένο λάδι αναφέρθηκα γιατί είναι αρκετά παχύ και με ελάχιστη λίπανση και χρήση μέσα σε μια δύσκολη ημέρα έχει τάση να κρατά κατάλοιπα και γίνεται ένα είδος λάσπης. Τα τελευταία χρόνια έχω ξεχωρησει το hoppes
 
Καλησπερα στην ομαδα. Για τους φιλους κατοχους V3....
Το θεματακι που παρουσιαζει (αν παρουσιαζει) η βιδα της παπιας που ξεβιδωνει σχετικα ευκολα με τις τουφεκιες μια λυση που δουλεψε σε εμενα ειναι ενα κομματακι λαστιχο απο ψαροντουφεκο 17mm μεσα στο πλαστικο που κραταει το ελατηριο.
Σκληραινει λιγο στο βιδωμα-ξεβιδωμα αλλα δουλευει.
 
Καλησπερα στην ομαδα. Για τους φιλους κατοχους V3....
Το θεματακι που παρουσιαζει (αν παρουσιαζει) η βιδα της παπιας που ξεβιδωνει σχετικα ευκολα με τις τουφεκιες μια λυση που δουλεψε σε εμενα ειναι ενα κομματακι λαστιχο απο ψαροντουφεκο 17mm μεσα στο πλαστικο που κραταει το ελατηριο.
Σκληραινει λιγο στο βιδωμα-ξεβιδωμα αλλα δουλευει.
Τα ακούτε που φαγωθηκατε με ένα τριξιματακι στην πάπια τις μπενελι και το κάνατε μεγα θέμα.
 
Οι κάτοχοι Remington ποιο λάδι χρησιμοποιείται για το καθάρισμα της κάννη?

Πάντως στην δική μου κι από χαζομάρα που την άφησα ακαθάριστη κάποιες φορές μετά από κυνήγια δεν εμφανηση κατι
Για καθαρισμο καννης, αν εχεις ριξει μονο σκαγια, ενα ψεκασμα με οποιοδηποτε λαδι τυπου CLP (G96,REMINGTON, BROWNING,A2, BREAK FREE κλπ) ασε 15 λεπτα να δουλεψει και περασε το 10-15 φορες μεσα εξω με την ορειχαλκινη βουρτσα, πανακια μετα μεχρι να βγουν λευκα και εισαι οκ. Τωρα αν εχεις ριξει φυσιγγια που μολυβδονουν πολυ την καννη(μονοβολα πχ) τοτε, η λυση που εχω βρει εγω ειναι ενα υγρο κοιλου καννης της Hoppes. Ελπιζω να βοηθησα.
 
Last edited:
Στα κινητά μέρη πάντως δεν θα το ξαναεβαζα ποτέ. Στεγνώνει πολύ ευκολα
Στα κινητα μερη μια σταγονα CLP η ενα ποιοτικο λαδι συντηρησης και τιποτα περισσοτερο, οπως λενε και τα παιδια πιο πανω. Αν υπαρχει παχυ στρωμα λαδιου εχω προσεξει οτι κολλανε πανω στα μεταλλα σκονες χνουδια κλπ με αποτελεσμα για γινεται μια παστα σα σμυριδι. Μερικοι βαζουν γρασσο, εγω δεν θα σου το προτεινα.
 
Last edited:
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε. Εάν έχεις να πεις κάτι για το τελευταίο ευχαριστως

Φιλε σε σχέση με αυτό είναι πολύ καλό λάδι δεν λέω σε καμία περίπτωση και ευχαριστώ!!!!!!

Για τηγανακι το α2! Η benelli στον εβρο ακόμα και με ένα ψιτ... Μου έκανε ψιτ...
Φιλε το TFC μου το εκαναν δωρο με την αγορα ενος οπλου. Προσωπικα δεν εμεινα ικανοποιημενος, δεν θα το αγοραζα ακομα κ αν εκανε ενα ευρω
 
Δεν θέλουν πολύ λάδι τα όπλα.
Καλό στέγνωμα αν βραχούν, καθάρισμα, λάδωμα, σκούπισμα, τέλος.
Breakfree clp είναι πολύ καλό ακούω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Το BREAKFREE Βασιλη το ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και μου αρεσε πολυ, χθες χαζευοντας στο internet αγορασα σχεδον μισο λιτρο, το βρηκα σε προσφορα. Αν ανοιξουν τα σκοπευτηρια για αγωνες (γιατι το κυνηγι δεν το βλεπω να ανοιγει αλλα και να ανοιξει τι εμεινε) θα μπω να γραψω εντυπωσεις στη καταλληλη ενοτητα.
 
Back
Top