Remington Team

Εμένα η 1187 Premier που είχα μου έκανε κάτι εμπλοκές και καθαρή να ήταν άλλοτε πιο συχνά άλλοτε πιο σπάνια οπότε γούσταρε και με απλά και με μαγκνουμ
Την πήγα την κοίταξαν δεν βρήκαν τίποτα λάθος μου είπαν
Τελικά ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ένα βίντεο από ΗΠΑ με το είδος της εμπλοκής που μου έκανε και έδειχνε ότι στραβωνεις λίγο ένα σιδερακι στην σκανδάλη ένα νικελ ήταν αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε χρόνια
Το έκανα και μέχρι να την δώσω δεν είχα ξανά θέμα
Τώρα έστρωσε από αυτό έστρωσε επειδή έτσι την έπιασε δεν ξέρω είναι όντως άβυσσος η ψυχή της Remington
Είναι και αρρώστια όμως τουλάχιστον για εμένα παρόλο τα φάλτσα που κάνει αν και δεν πλήρωσα ποτέ αυτά τα φάλτσα ούτε σε γουρούνια ούτε σε λαγό ευτυχώς
 
Η δικιά μου 1100 magnum μοντέλο 1976 φορούσε από το εργοστάσιο 76 εκ φουλ τσοκ χωρίς ρίγα. Έκανε εμπλοκές κάτω από 34 γραμ αλλά δικαιολογημένα αφού η κάνη ήταν magnum με μια τρυπούλα για τα αέρια. Αγόρασα το 2009 κάνη 70 εκ με τσοκ εργοστασιακή από την εδώ αντιπροσωπεία (είχε φέρει μια φουρνιά κάννες για παλιές 1100) με 70αρα θαλάμη. Έκτοτε ρίχνει από 24 γρ χωρίς καμία εμπλοκή στο ιστορικό της. Από βλητικη απόδοση δεν είχα παράπονο με καμία από τις δυο κάνες. Καθάρισμα είναι πιο μπελαλίδικη αλλά όχι κάτι τραγικό. Ανταλλακτικά δεν έχει ζητήσει τίποτα. Το μόνο μου παράπονο είναι το ζύγισμα της.
 
αφού η κάνη ήταν magnum με μια τρυπούλα για τα αέρια.
Εγώ γενικά δεν πιστεύω στις κάνες θρύλους.

Αν έπρεπε όμως να διαλέξω μία θα διάλεγα του ξαδέρφου μου, από Remington 1100 76 full σταθερό, magnum με την 1 τρυπούλα.
Έχω δει μακρυνές τουφεκιές που μου έχει πέσει το σαγόνι.
Ίσως να είναι και εντύπωσή μου αλλά αυθόρμητα αυτή μου έρχεται στο μυαλό ... o_O

Δεν την εχω κυνηγήσει όμως οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.
 
Last edited:
Έχω την εντύπωση πως οι εμπλοκές σε ελαφρότερα φυσιγγια ξεπεράστηκαν σε αρκετά αυτογεμή αερίων ειτε με λίγο μεγαλύτερο άνοιγμα της τρύπας στην κάνη ειτε με δεύτερη που άνοιγαν καλοί οπλουργοί
Ναι, αλλά με αυτή την μετατροπή όταν έπρεπε να ρίξεις δυναμιτάκια κολλούσε το κλείστρο στο receicer ... ;)
 
Αν η καραμπίνα κάνει εμπλοκές δεν κανει ούτε για...πούλημα. Το οπλο πρέπει να δουλεύει αψογα. Ακομα και σε κυνήγι τσίχλας να σου πετύχει ειναι άσχημο. Εγω θέλω το οπλο να δουλεύει άψογα. Να το παίρνω να παω ενα ταξίδι και μάλιστα μην έχω αμφιβολία ότι θα έπρεπε να χω μαζί και δεύτερο. Έυτυχως δε μου έτυχε ποτέ όπλο να κανει εμπλοκές. Βέβαια εδώ και 5 χρόνια κυνηγάω με το δικαννο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τελείωσαν και οι καραμπίνες για μένα. Καταναλωτικά όντα είμαστε.
 
Εγώ γενικά δεν πιστεύω στις κάνες θρύλους.

Αν έπρεπε όμως να διαλέξω μία θα διάλεγα του ξαδέρφου μου, από Remington 1100 76 full σταθερό, magnum με την 1 τρυπούλα.
Έχω δει μακρυνές τουφεκιές που μου έχει πέσει το σαγόνι.
Ίσως να είναι και εντύπωσή μου αλλά αυθόρμητα αυτή μου έρχεται στο μυαλό ... o_O

Δεν την εχω κυνηγήσει όμως οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.
Κάνη θρύλο δεν θα τη βαφτίσω σε καμία περίπτωση. Έχω δει ανάλογες ντουφεκιές και από άλλα όπλα. Αν έριχνε και ελαφριές γομώσεις η συγκεκριμένη δεν θα την άλλαζα γιατί ήταν και πιο ελαφριά λόγω απουσίας ρίγας. Αλλά η καινούργια κάννη είναι πιο βολική και λόγω τσοκ αλλά κυρίως λόγω του ότι ρίχνει όλες τις γομώσεις πλην magnum που δεν ρίχνω έτσι κι αλλιώς.
 
Καποιος κατοχος ρεμινγτον versa max να πει γνωμη...............
Γνωστός την αγόρασε πρόσφατα.
Πρόλαβε δύο με τρία κυνήγια σε παπια πριν κλείσει η καραντίνα και απ' ότι μου είπε τηλεφωνικά είναι πολύ ευχαριστημένος από τα σκοτωματα που είδε...
 
Ναι φίλε μου ...
Τουλάχιστον η κατασκευή όπλων.

Την αγόρασε μια άλλη εταιρία και για την ώρα κατασκευάζει μόνο φυσίγγια.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα κατασκευάσει όπλα ξανά.

Όποιος έχει άλλες (αξιόπιστες) πληροφορίες μας ενημερώνει.
 
Ναι φίλε μου ...
Τουλάχιστον η κατασκευή όπλων.

Την αγόρασε μια άλλη εταιρία και για την ώρα κατασκευάζει μόνο φυσίγγια.
Δεν είναι σίγουρο ότι θα κατασκευάσει όπλα ξανά.

Όποιος έχει άλλες (αξιόπιστες) πληροφορίες μας ενημερώνει.
Οοοο καλά πάει η δουλειά τωρα με βλέπω να κυνηγάω με το δικάνο για να μην μου χαλάσει η 11 87
 
Οοοο καλά πάει η δουλειά τωρα με βλέπω να κυνηγάω με το δικάνο για να μην μου χαλάσει η 11 87
Εγώ της δικής μου 1187, της αλλάζω τα φώτα πάντως και όσο αντέξει. Μέσα της βάζω από 34 και όσο... αρκεί να χωράει στη θαλάμη.
 
Back
Top