Remington Team

Το συγκεκριμένο βγάζει εξαιρετικά σφιχτες τουφεκιες,το σύστημα αερίων του δεν βρωμιζει για εμπλοκες, με ένα τσοκ 3*, βάρος σχεδόν τρία κιλά και συνθετικό κοντάκι, κόστος στην USA 700 $.
Εγώ θα το έπαιρνα τουλαχιστον για βαλτο με κλειστά μάτια.

Το περιμένω σαν τρελλος
 
Γιαννη ανετα "σφιχτες" τουφεκιες βγαζουν ολα τα οπλα με σωστη δουλεια,ειναι κριμα μια σωστη τουφεκια,στα στανταρ της συσφιξης,να την ονομαζουμε σφυχτη,ενω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του κατασκευαστει να φτιαχνει τη καννη σωστα.Μας εχουν περασει αυτη τη νοοτροπια οταν δουμε καποια καννη να κανει αυτο που πρεπει ως βλητικο θαυμα!
Έχεις απόλυτα δίκιο, αλλά σε δοκιμες που διάβασα αυτή η καννη τα καταφέρνει χωρίς ιδιαίτερα φυσιγγια η άλλες βελτιωσεις. Αν και οι διαστάσεις του κοντακιου θυμίζουν την παλιά εταιρεία, τότε σε αυτή την τιμή γιατί ο ντόπιος να πάρει τουρκικό προϊόν η ιταλικό στα διπλάσια λεφτά;
 
Last edited:
Μπορει να εμαθαν να φτιαχνουν σωστες φωλιες στα τσοκ οι ανθρωποι επιτελους!
Σαράντο γιατί το λες αυτό, έχεις κακες εμπειριες;
Εμένα η έξτρα καννη της 1100 που αγόρασα προ δεκαπενταετιας έχει άψογα φτιαγμένη τη φωλιά και τα μαμισια τσοκακια είναι σαν τα Briley και όχι παλιοντενεκεδες σαν τα mobil της Beretta και των άλλων Ιταλών.
 
Εννοειται,τα τσοκ στη δικια μου τα σφιχτα τα εχω διαμορφωσει εγω για να παρω φουλ,για τετοιο χαλι μιλαμε,η Ρεμι εχει αλλαξει αφεντικα απο τη Dupont,στη πολυεθνικη CEREBRUS,με ολα τα επακολουθα.
Τι άλλαξες στο τσοκ, το κυλινδρικό τελείωμα ή το κωνικο πιο πριν;
Εγώ φουλ δεν έχω γιατί ένα εσω έξω σεμινολ 3* που πήρα, αποδίδει σαν 2*.
 
σε τηλ επικοινωνια με τον αντιπροσωπο, μου ειπε οτι μεσα Σεπτεμβριου λογικα θα εχουνε ελθει τα V3 , τιμες βεβαια δεν αναφερε.

Tολη το οπλο θα βγει αποτι εμαθα στην Αμερικη τον Οκτωβρη. Ηδη υπαρχουν παρα πολλες παραγγελιες για την αμερικανικη αγορα και δεν ξερω ποτε η Ρεμι θα αρχισει τις εξαγωγες. Ρεαλιστικα εγω δεν περιμενω να το κυνηγησω αυτη τη σαιζον.
 
Ευχαριστω Γιαννη,παντως στη πατριδα μας δεν περπατανε και ιδιαιτερα,ειδικα απο Βερσα και μετα.xm.
Ισως να μην έχετε και αδικο..Εδω κυκλοφορούν οι παλιές 1100..Ελάχιστες 11-87 και χραπα χρουπα 870.Ο κόσμος όταν ψάχνει για αυτογεμη προτιμάει ιταλικές φίρμες..Έφεραν και την G3 που γέμιζε και απορριπτε απο κατω (πριν λίγα χρονια)Απο οτι άκουσα καποια βγήκαν ελλατωματικα..Πιστεύω παρεξηγημένα οπλα.Αλλα έχουν και εδω κάποιους ελάχιστους φανατικούς φίλους.
 
Ισως να μην έχετε και αδικο..Εδω κυκλοφορούν οι παλιές 1100..Ελάχιστες 11-87 και χραπα χρουπα 870.Ο κόσμος όταν ψάχνει για αυτογεμη προτιμάει ιταλικές φίρμες..Έφεραν και την G3 που γέμιζε και απορριπτε απο κατω (πριν λίγα χρονια)Απο οτι άκουσα καποια βγήκαν ελλατωματικα..Πιστεύω παρεξηγημένα οπλα.Αλλα έχουν και εδω κάποιους ελάχιστους φανατικούς φίλους.

Τασο σε αυτο εχεις απολυτο δικιο. Μετα τη 1100 υπηρξαν πολλα μοντελα αναξιοπιστα ως προς τον μηχανισμο τους. Η καννη τους για μενα ηταν και θα ειναι απο αλλο πλανητη. Στην V3 η Ρεμινγτον συνδειαζει την αξεπεραστη αχρωμειωτη καννη της 1100 με μηχανισμο ARGO (πατεντα της Benelli, που εξαγορασαν, οχι αδρανειας, χρησιμοποιειται στα οπλα ειδικων δυναμεων στην Αμερικη. Ελαχιστα κινητα μερη στο οπλο, δεν υπαρχουν ελατηρια στο κοντακι. Οπως καταλαβαινεις στους φιλους της συγκεκριμενης εταιρειας μονο η ανακοινωση του μοντελου δημιουργησε πανικο, οι κριτικες αποτι εχω διαβασει ειναι αριστες και αναμενουν ολοι με αγωνια να το πιασουν στα χερια τους.
 
Μεγαλυτερη διευρυνση στη φουστα,και το κωνικο παραλληλο στα 9/10,εκει ανεβηκε η συγκεντρωση στα στανταρ,σχεδιασμενο σε γεωμετρια πανω στο ντεμι που συνοδευε τη καννη που ειναι εξαιρετικο.
Μεγαλυτερη διευρυνση στη φουστα,και το κωνικο παραλληλο στα 9/10,εκει ανεβηκε η συγκεντρωση στα στανταρ,σχεδιασμενο σε γεωμετρια πανω στο ντεμι που συνοδευε τη καννη που ειναι εξαιρετικο.
Πράγματι το 3* είναι αυτό που έχω ευχαριστηθει.
Και δεν διαλέγει φυσιγγια.
 
Ποσα δεκατα ειναι το τσοκ σου πραγματικη συσφιξη αυλου-στομιο,παιζουν πολλα εδω.
Το σεμινολ είναι 18,00 και ο αυλος 18,55.
Με χοντρα σκαγια αποδίδει πιο σφιχτες κατανομες από τα 3* της Rem.
 
Όμως και η γνώμες(σε καθετί συμβαίνει αυτό)διίστανται..
πχ εγώ γνωστό που αγόρασε την 11-87 και την έδωσε λόγω εμπλοκών..
Έχω επίσης γνωστό που το μοναδικό όπλο είναι μια 11-87 αγορασμένη νομίζω το 2000 η λίγο πριν..και είναι κατηγορηματικός εμπλοκή καμιά!χωρίς να έχει χρειαστεί ανταλλακτικό (σημειώνω κυνηγάει τσιχλα πιο πολυ).Πιστεύω ότι καμιά φορά ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του..απλά για να το λέει..Τις προάλλες άκουσα ότι η ρεμινγκτον είναι τα μονα όπλα που κολλάνε στο βαλτο πχ Έβρος..Μόνο και μόνο για να λένε ότι κάτι ξέρουν..Ρεμινγκτον δεν είχα ποτέ αλλά δεν το πιστεύω.
 
..Τις προάλλες άκουσα ότι η ρεμινγκτον είναι τα μονα όπλα που κολλάνε στο βαλτο πχ Έβρος.
Καλά και οι Αμερικανοί που όταν λένε κυνήγι εννοούν παπια είναι βλακες που τριάντα χρόνια έκαναν για να ξεκολησουν από τη 1100;
Άμα ο άνθρωπος είναι άσχετος και δεν προσέχει τα πράγματα του είναι ικανός να κολλήσει και τη Benelli.
Συνάντησα έναν ανεγκεφαλο σε τσιχλοκυνηγι με μια 302 και του άρχισε εμπλοκες. Μα μου λέει κάθε φορά που γυρίζω καθαριζω την καννη οπωσδήποτε. Μετά μου είπε ότι το επανατατικο ελατήριο στο κοντάκι δεν έχει ανοιχτεί επί δεκαεφτα χρόνια που την έχει. Οπλισα το κλείστρο και απανερχοταν σε αργή κίνηση... Τωρα τι να πεις ότι η 302 δεν είναι αξιόπιστη; Μάλλον κάτι άλλο πρέπει να πεις για τον ιδιοκτήτη.
 
το 2005 αγοράσαμε δύο 1100 μια εγώ και μια ο θείος μου καινούργιες της κούτας

η δικιά μου στα 10 φυσίγγια τα 2-3 τα έκανε εμπλοκές,αναγκάστικα να την δώσω μιας και ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένη παρά να την παντρευτώ με ότι κουσούρια κουβάλαγε

του θείου μου απροβλημάτιστη μέχρι και σήμερα κυνηγάει παπιά κοζάνη

πέρυσι μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω την versa max η οποία καθόταν απίστευτα καλά πάνω μου αλλά δεν έκανα την αγορά γιατί διάβασα για την κυκλοφορία της V3 - αν και οπαδός της αδράνειας είναι το μόνο όπλο αερίων που θα αγόραζα
 
Ένας από διπλανό χωριό είχε κάποτε μια καραμπίνα μπερναντελι και τις έβαλε κάννη ρεμινγκτον(είχε αχρηστεύσει την προηγούμενη πατώντας την καταλαθος με το αμάξι)Μου είχε πει ότι έβγαζε καταπληκτικές τουφεκιες..Για να καταλάβω κ εγώ ρε παιδιά τι ακριβώς έχει η κάννη ρεμ.
που δεν έχουν άλλες Καννες?είναι στον αυλό το μυστικό?Όσοι έχετε ρεμινγκτον και αλλά όπλα έχετε συγκρίνει και είδατε ότι πράγματι υπάρχει αξιόλογη διαφορα με Κάννες άλλον οπλων?Από πάντα το ζητούμενο μου ήταν η τουφεκιά πάνω στο θηραμα..Με λίγα λόγια ψάχνω να βρω από που προέρχεται αυτή η φημη..Σαν τις Καννες φαμπαρμπ....
 
η δικιά μου στα 10 φυσίγγια τα 2-3 τα έκανε εμπλοκές,αναγκάστικα να την δώσω μιας και ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένη παρά να την παντρευτώ με ότι κουσούρια κουβάλαγε
Παύλο όπως λες σωστά δεν ξέρω τι κουσούρια κουβαλαγε, δηλ τι χρήση είχε.
 
.Για να καταλάβω κ εγώ ρε παιδιά τι ακριβώς έχει η κάννη ρεμ.
Δεν ξέρω για άλλες αλλά η δική μου καννη είναι χοντρή, καλογυαλισμενη και ο κωνος της έχει προοδευτικοτητα, δεν ξεχωρίζεις που ακριβώς αρχίζει και που τελειώνει. Την καννη την εστρωσα σύμφωνα με τις οδηγίες του Αιγινητη που είχε γράψει ένα άρθρο για τις αχρωμιωτες καννες.
 
Δεν ξέρω για άλλες αλλά η δική μου καννη είναι χοντρή, καλογυαλισμενη και ο κωνος της έχει προοδευτικοτητα, δεν ξεχωρίζεις που ακριβώς αρχίζει και που τελειώνει. Την καννη την εστρωσα σύμφωνα με τις οδηγίες του Αιγινητη που είχε γράψει ένα άρθρο για τις αχρωμιωτες καννες.
Κ.Γιαννη από όσο ξέρω έχετε και αλλά όπλα,μπορείτε να πείτε ότι η καννη τις ρεμ που έχετε πράγματι βγάζει καλύτερες τουφεκιες από τα άλλα σας
Όπλα?(Προς θεού δεν αντιλέγω σε ότι λέτε)Απλά ρωτώ αν υπάρχει σύγκριση.
 
Ένας από διπλανό χωριό είχε κάποτε μια καραμπίνα μπερναντελι και τις έβαλε κάννη ρεμινγκτον(είχε αχρηστεύσει την προηγούμενη πατώντας την καταλαθος με το αμάξι)Μου είχε πει ότι έβγαζε καταπληκτικές τουφεκιες..Για να καταλάβω κ εγώ ρε παιδιά τι ακριβώς έχει η κάννη ρεμ.
που δεν έχουν άλλες Καννες?είναι στον αυλό το μυστικό?Όσοι έχετε ρεμινγκτον και αλλά όπλα έχετε συγκρίνει και είδατε ότι πράγματι υπάρχει αξιόλογη διαφορα με Κάννες άλλον οπλων?Από πάντα το ζητούμενο μου ήταν η τουφεκιά πάνω στο θηραμα..Με λίγα λόγια ψάχνω να βρω από που προέρχεται αυτή η φημη..Σαν τις Καννες φαμπαρμπ....

Η προσωπικη μου αποψη ειναι συνδυασμος αυλου, γεωμετριας καννης και ποιοτητα υλικου κατασκευης. Στη δικη μου προσωπικη εμπειρια, κυνηγουσα 25 χρονια με μια 1100. Το οπλο το ειχα κανει καινουργιο απο ανταλλακτικα, παροτι το προσεχα πολυ. Οι ζημιες ηταν συνηθως ο εξολκεας που κοβονταν συχνα, μετα ο επικρουστηρας και μια φορα απο δικο μου λαθος ο σιδηροδρομος. Και ομως λογω τουφεκιας δεν ηθελα να το αλλαξω με τιποτα. Μετα αγορασα Benelli λογω απροβληματιστου μηχανισμου. Καλη τουφεκια και προ παντων απροβληματιστος μηχανισμος δεν λεω, αλλα Ρεμινγκτον δεν ηταν. Τελικα καταληξα σε οπλο σωμα Benelli, καννη Ρεμινγκτον και ειμαι υπερευχαριστημενος. Το ιδιο οπλο μπορω να το κυνηγαω ειτε σαν Μπενελλι ειτε σαν Ρεμινγκτον. Σαν Μπενελλι δεν το κυνηγησα ποτε. Ηταν τετοια η διαφορα στη τουφεκια τοσο στα ψιλα οσο στα χοντρα σκαγια και τοσο στα λιγα η τα πολλα γραμμαρια που η καννη Μπενελλι μενει ακομη παροπλισμενη στη ντουλαπα.
 
Απίστευτο και όμως Αληθινό Παύλο..Ομολογώ ότι τέτοια διαφορα
δεν την περιμενα σε καμία περίπτωση.Για να καταλάβω βάλατε στην μπενελι καννη ρεμινγκτον???
 
Tολη το οπλο θα βγει αποτι εμαθα στην Αμερικη τον Οκτωβρη. Ηδη υπαρχουν παρα πολλες παραγγελιες για την αμερικανικη αγορα και δεν ξερω ποτε η Ρεμι θα αρχισει τις εξαγωγες. Ρεαλιστικα εγω δεν περιμενω να το κυνηγησω αυτη τη σαιζον.
Σωπα βρε Παυλο .. τοτε τι μ ειπε Σεπτεμβριο ο φιδιας !!!
 
Back
Top