Remington Team

Δείχνει να την περιμένει πολύς κόσμος, η καμπάνια ωστόσο για αυτό το όπλο δεν μου κάνει το ...κλικ. Οι Αμερικάνοι έχουν επικεντρώσει το βάρος της καμπάνιας τους στο κατέβασμα της Ιταλικής σημαίας και στο ανέβασμα της Αμερικάνικης. Τα βασικά επιχειρήματα που ακούω είναι ότι το όπλο έχει cut off και ότι πρόκειται για ένα Αμερικάνικο προϊόν φτιαγμένο για Αμερικάνους πατριώτες. Επίσης ότι θα είναι το φθηνότερο του ανταγωνισμού. Τι να πω ρε παιδιά, μακάρι η Remigton να είναι αυτή που θα "φρενάρει" τον αχόρταγο καπιταλισμό ... προσφέροντας περισσότερο ποιοτικό προϊόν και τεχνογνωσία, από αυτή των Ιταλών, σε χαμηλότερη τιμή. Ας μην κοροϊδευόμαστε όμως, κάτι τέτοιο δεν νομίζω να ισχύει. Δεν μου αρέσει πάντως η καμπάνια αυτού του όπλου καθόλου, δεν γίνεται λόγος για βλητική, δεν γίνεται λόγος για μέτρα και λαβή, δεν γίνεται λόγος για ποιότητα και αντιοξειδωτικό φινίρισμα. Δεν είμαι απόλυτος βέβαια, θα δούμε τι θα μας πούνε όσοι την πάρουν και ίσως στο μέλλον αν έρθει Ελλάδα η camo, να το σκεφτώ ... :)

Ένα βιντεάκι που δεν θυμάμαι αν έχει μπει από κάποιον

 
Δείχνει να την περιμένει πολύς κόσμος, η καμπάνια ωστόσο για αυτό το όπλο δεν μου κάνει το ...κλικ. Οι Αμερικάνοι έχουν επικεντρώσει το βάρος της καμπάνιας τους στο κατέβασμα της Ιταλικής σημαίας και στο ανέβασμα της Αμερικάνικης. Τα βασικά επιχειρήματα που ακούω είναι ότι το όπλο έχει cut off και ότι πρόκειται για ένα Αμερικάνικο προϊόν φτιαγμένο για Αμερικάνους πατριώτες. Επίσης ότι θα είναι το φθηνότερο του ανταγωνισμού. Τι να πω ρε παιδιά, μακάρι η Remigton να είναι αυτή που θα "φρενάρει" τον αχόρταγο καπιταλισμό ... προσφέροντας περισσότερο ποιοτικό προϊόν και τεχνογνωσία, από αυτή των Ιταλών, σε χαμηλότερη τιμή. Ας μην κοροϊδευόμαστε όμως, κάτι τέτοιο δεν νομίζω να ισχύει. Δεν μου αρέσει πάντως η καμπάνια αυτού του όπλου καθόλου, δεν γίνεται λόγος για βλητική, δεν γίνεται λόγος για μέτρα και λαβή, δεν γίνεται λόγος για ποιότητα και αντιοξειδωτικό φινίρισμα. Δεν είμαι απόλυτος βέβαια, θα δούμε τι θα μας πούνε όσοι την πάρουν και ίσως στο μέλλον αν έρθει Ελλάδα η camo, να το σκεφτώ ... :)

Ένα βιντεάκι που δεν θυμάμαι αν έχει μπει από κάποιον


Γιωργο ουτε μενα μου αρεσε η καμπανια τους να σου πω την αληθεια. Ομως με αυτη τη καμπανια η Remington επιασε ακριβως το πνευμα της εποχης που ειναι μετα απο δεκαετιες απο outsourcing και import, να ακολουθειται πλεον νοοτροπια proudly made in the USA. Και στην Αμερικη αυτο φθανει και περισσευει. Οσο για την βλητικη υπεροχη δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γραψουν τιποτα παραπανω αποτι η καννη του οπλου ειναι η 1100 και μαλιστα αχρωμιωτη. Υπαρχει και τεχνογωσια σε αυτα τα μοντελα οπως το οτι δεν υπαρχουν καθολου ελατηρια και σουστες στο κοντακι, το οποιο ειναι πολυ πρωτοποριακο. Ετσι υπαρχει μικροτερη και αποδεδειγμενη ανακρουση. Εμφανισιακα δεν θα ειναι στο level των ιταλικων αλλα θα ειναι ενα στιβαρο εργαλειο στα χερια του καθε κυνηγου και θα ειναι για γενικο κυνηγι. Θα ακολουθησουν και εμφανισιακα σπουδαια μοντελα απο υψηλου βαθμου αμερικανικης καρυδιας κοντακι, επετειακα σκαλισματα και blued finish.
Παντως προβλεπεται να επικρατησει πανικος μολις βγει στην αγορα. Τον Οκτωβρη η Remington εστειλε λιγα V3 στον Καναδα για να τεσταρει την αγορα και πουληθηκαν μεσα σε δυο ωρες αποταν εφθασαν στα μαγαζια.
 
προσφατα αποκτισα μια remington 11-87 light contour premier μεταχ. μετα απο μερικα κιν.στο βαλτο ειδα οτι το οπλο δεν ειναι τυχ. που ειναι θριλος. Φοβερες καταβολες με μεγαλη γκαμα φισ. Οσπου μια μερα βαραω ενα πρασινο και επεσε μακρια λαβομενο.Παω να το τελιωσω ,σημαδευω και @@@.Ειχε σπασει ο εξολκεας.Γιρησα γρηγορα στηνbenelli..sarcastic.respect.
 
προσφατα αποκτισα μια remington 11-87 light contour premier μεταχ. μετα απο μερικα κιν.στο βαλτο ειδα οτι το οπλο δεν ειναι τυχ. που ειναι θριλος. Φοβερες καταβολες με μεγαλη γκαμα φισ. Οσπου μια μερα βαραω ενα πρασινο και επεσε μακρια λαβομενο.Παω να το τελιωσω ,σημαδευω και @@@.Ειχε σπασει ο εξολκεας.Γιρησα γρηγορα στηνbenelli..sarcastic.respect.

Γιωργο γιαυτο και εγω εκανα την πατεντα με την Benelli. Στη V3 o μηχανισμος ειναι εντελως διαφορετικος, το κλειστο περιστρεφομενο, χρησιμοποιειται ηδη στη Versamax και δεν εχουν αναφερθει καθολου προβληματα. Στη 1100 τη δικη μου το σπασιμο του εξολκεα ηταν η πιο συχνη βλαβη, αλλα ειχα παντα ανταλλακτικο μαζι μου.
 
Ομως με αυτη τη καμπανια η Remington επιασε ακριβως το πνευμα της εποχης που ειναι μετα απο δεκαετιες απο outsourcing και import, να ακολουθειται πλεον νοοτροπια proudly made in the USA.

Παύλο να σου πω την αλήθεια μακάρι αυτό να ακολουθηθεί παγκοσμίως, το outsourcing είναι η πηγή του κακού για πολλά θέματα της εποχής. Πήγε κατά διαόλου η ποιότητα σε οποιαδήποτε υπηρεσία.
 
προσφατα αποκτισα μια remington 11-87 light contour premier μεταχ. μετα απο μερικα κιν.στο βαλτο ειδα οτι το οπλο δεν ειναι τυχ. που ειναι θριλος. Φοβερες καταβολες με μεγαλη γκαμα φισ. Οσπου μια μερα βαραω ενα πρασινο και επεσε μακρια λαβομενο.Παω να το τελιωσω ,σημαδευω και @@@.Ειχε σπασει ο εξολκεας.Γιρησα γρηγορα στηνbenelli..sarcastic.respect.
.very funny.πόσες φορές έχω φτάσει στο παρα 5 και το αναβάλω όταν μου λένε οι φίλοι για τον εξωλκέα τα λαστιχάκια.....benelli λοιπόν κι εγώ .sarcastic.
θέλω όμως ακόμα να αποκτήσω μια έστω για 4-5 δύσκολες μέρες από καιρό
 
Παύλο να σου πω την αλήθεια μακάρι αυτό να ακολουθηθεί παγκοσμίως, το outsourcing είναι η πηγή του κακού για πολλά θέματα της εποχής. Πήγε κατά διαόλου η ποιότητα σε οποιαδήποτε υπηρεσία.

Γιωργο αυτο το ξερω απο πρωτο χερι οχι τοσο απο οπλοβιομηχανιες που απλα παρακολουθω σαν hobby αλλα απο πρωτες υλες για φαρμακοβιομηχανιες που ειναι η δουλεια μου. Γυριζουν ολα πισω, μετα απο 20 και πλεον χρονια που το FDA εκανε τα στραβα ματια σε ελεγχους σε Κινα και Ινδια. Γιαυτο μιλησα για πνευμα της εποχης στην καμπανια της Ρεμι. Παντως οι Αμερικανοι αποδεχονται τους Ιταλους για οπλα made in Italy, αλλα αρχιζουν και στραβωνουν σε ιταλικα οπλα made in Turkey. Αυτο θα φανει σιγουρα στις πωλησεις το πολυ σε ενα χρονο απο τωρα.
 
εγω παντως ρε παιδια την 11-87 τρια χρονια της εχω πιει το αιμα απο αγριοπεριστεα τσιχλες και φασσες και δεν εχω κανενα προβλημα.το λαστιχακι δε το αλλαξα φετος προληπτικα
Θυμαμε που κάποτε έρχονταν στην Ελλάδα και αριστερή. .Την είχα δει παλιά σε ένα κατάστημα και έκανα το μάτι μου γαρίδα..
Τι βάρος έχει Ευριπίδη?Είναι λίγο βαριά σαν γνήσια αμερικανα..
 
Γιωργο αυτο το ξερω απο πρωτο χερι οχι τοσο απο οπλοβιομηχανιες που απλα παρακολουθω σαν hobby αλλα απο πρωτες υλες για φαρμακοβιομηχανιες που ειναι η δουλεια μου.
Όταν το έγραψα δεν είχα τα όπλα στο μυαλό μου. Μάθανε το outsourcing και στην ψωροκώσταινα και τρελάθηκαν όλοι με τους εξωτερικούς συνεργάτες. Χάθηκε το internal talent και το know how από τους οργανισμούς και μετά όπως είναι γνωστό ... φταίει ο εργολάβος :( Δεν πειράζει, έχει ο καιρός γυρίσματα ...
 
τασο ζυγιζει 3.650 αλλα ειναι ολο ατσαλι.και η παραμικρη βιδα που εχει απανω κι αυτη ατσαλι.τωρα φαντασου οτι μου εδωσε ο πατερας μου μια 1100 10ετιας 60 με φουλ καννη η οποι κοπηκε και μπηκαν μπρεντισια εξωτερικα τσοκ με 3αρι αυλο και την αγαπησα με το που την ειδα.απο αρχες δεκεμβρη κυνηγαω μονο μ αυτη κι εχω δει απιστευτες τουφεκιες.αγαπαω πολυ remington
 
εχω ερωτηση για βαλτοκυνηγους και ρεμινκτονακηδες.στα παπια στοον εβρο χρησ.φυσιγγια με ατσαλινα η κανονικα σκαγια? επειδη ξερω οτι η 11-87 δεν ειναι πιστοπ.για ατσαλινα η versa max ειναι? και αν καποιος την εχει θελω εντυπωσεις
 
εχω ερωτηση για βαλτοκυνηγους και ρεμινκτονακηδες.στα παπια στοον εβρο χρησ.φυσιγγια με ατσαλινα η κανονικα σκαγια? επειδη ξερω οτι η 11-87 δεν ειναι πιστοπ.για ατσαλινα η versa max ειναι? και αν καποιος την εχει θελω εντυπωσεις

Ατσαλινα δυστυχως τωρα Ευρυπιδη. Η Versamax ειναι σιγουρα πιστοποιημενη, η 1187 εξαρταται, κοιτα τη γραφει πανω η καννη. Υπαρχουν δυο αποψεις πανω στο θεμα η μια ειναι της Remington και ειναι αυτη.

Can I use steel shot in my shotgun barrel?

Overview

We do not recommend the use of steel shot through any barrel manufactured before 1963 or through any barrel having a fixed Full choke. Anything larger would not perform well out of a fixed full choke and could open up your muzzle over time.


If you have barrels manufactured after 1963, with fixed Modified or Improved Cylinder chokes, you may shoot up to size #2 steel shot. The use of steel shot larger than size #2 is only recommended in modern barrels with the Rem Choke system.


If you have the Rem Choke system, you may shoot any size steel through the Improved Cylinder and Modified choke tubes. The Full choke tube must state "For Steel or Lead" to be capable of handling steel shot.



Η αλλη ειναι απο ειδικους που γραφουν για οπλα και σου λενε οτι 100% σιγουρα μονο τα μοντελα κατασκευασμενα απο Ιουνιο του 1995 και μετα. Τοτε αλλαξε η Remington το χαλυβα που χρησιμοποιουσε μεχρι τοτε με αλλον που αντεχει μεγαλυτερες πιεσεις.
 
παυλο σ ευχαριστω πολυ.μια χαρα τελικα ριχνει ατσαλινα η 11-87.εγω τηην πηρα σε ανταλλαγη τελη του 12 η κανη ειναι magnum και συμφωνα με το αρθρο που παρεθεσες ολα καλα.και παλι σ ευχαριστω για τη βοηθεια
 
Back
Top