Remington Team

3 είναι τα πιο χρήσιμα τσοκ σε ένα όπλο μη γουρουνοκυνηγού.

1. Το τσόκ που με το κατάλληλο φυσίγγι έχει την πιο πυκνή κατανομή στα περισσότερα μέτρα.
2. Το τσόκ που με το κατάλληλο φυσίγγι έχει την πιο αραιή κατανομή στα λιγότερα μέτρα.

και

3. Όλη η υπόλοιπη "σαβούρα" που έχουμε για να τουφεκάμε "σαβουροφύσιγγα" στα ενδιάμεσα :)

topic.
 
Last edited:
Αμάν βρε σύ Γιώργο κοντεύουμε να καταντήσουμε γραφικοί ; Εχεις φάει και σύ κόλλημα επειδή έγραψε κάποιος στο REM arms team πάλαι ποτέ Remington και άρχισε μια βαρετή κόντρα που δεν την μπορω καθόλου μεγάλη ξενερα μιλάμε .
Οπα λέω
1626490441932.gif
 
3 είναι τα πιο χρήσιμα τσοκ σε ένα όπλο μη γουρουνοκυνηγού.

1. Το τσόκ που με το κατάλληλο φυσίγγι έχει την πιο πυκνή κατανομή στα περισσότερα μέτρα.
2. Το τσόκ που με το κατάλληλο φυσίγγι έχει την πιο αραιή κατανομή στα λιγότερα μέτρα.

και

3. Όλη η υπόλοιπη "σαβούρα" που έχουμε για να τουφεκάμε "σαβουροφύσιγγα" στα ενδιάμεσα :)

topic.
8DA44805-B94C-4080-B9B8-0DF734ABB8E5.jpegΜε αυτά γίνονται όλα!!
 
To καπνισα λιγο σημερα το Smoke Light Full να παρει το βαφτισμα...



Περιμενα κατι καλυτερο ειναι η αληθεια αν και επιτηδες επελεjα 4-5 φυσιγγια που δεν φημιζονται για τη συγκεντρωση τους αλλα εχουν αρχικη απο 420 μεχρι 440 για να παρω μια εικονα... Ειδικα αυτο το 30αρι ειναι με μια παρτιδα Csb5 που σκορπαει για πλακα για καποιο λογο, δεν μου εχει ξανατυχει αυτο ποτε να μην μπορω με τιποτα να μαζεψω οσο θελω μια τουφεκια...

Η θερμοκρασια ηταν 31 βαθμοι...

40 μετρα 30γρ ν9



50 μετρα 39 γρ ν4 με μπαφερ



40 μετρα 33 γρ ν6



45 μετρα 33 γρ ν4




Το τσοκ ειναι 7-7,5/10, δυο αστρα δηλαδη και για να ειναι "σωστο" πρεπει να δινει συγκεντρωσεις 55% στα 40 μετρα, 45% στα 45 και 40% στα 50 μετρα...

Αν και οι συνθηκες δεν ηταν οι καταλληλες και τα φυσιγγια ηταν επιτηδες σερτικα, λιγο πανω απο το ¨σωστο¨ κυμανθηκε, περιμενα κατι περισσοτερο...
Η επομενη δοκιμη με ποιο καταλληλες συνθηκες....

Στο Sporting ηταν αρκετα πιο φιλικο σκοπευτικα απο το αντιστοιχο της Μ2, η Μ2 ειναι πολυ πιο αυστηρη με το συγκεκριμενο τσοκ...
 
Στο Sporting ηταν αρκετα πιο φιλικο σκοπευτικα απο το αντιστοιχο της Μ2, η Μ2 ειναι πολυ πιο αυστηρη με το συγκεκριμενο τσοκ...
Αυτό συμβαίνει λόγω ιδιαιτερότητας του αυλού της,στο κυνήγι μπορεί να συμπεριφέρεται διαφορετικά όσο αναφορά τις αποστάσεις καταβολής, όταν είχα την δική μου με ανακοντα έκανε κάποια εξωπραγματικά ακαριαία σκοτώματα αλλά διάλεγε πολύ τα φυσίγγια, στις μεταβολές των καιρικων συνθηκών.
 
K ελεγα οτι καποιο ξεχασα.... 36 γρ ν4 στα 40 μετρα...
Όπως σου είπα δεν θα βεις κανέναν (που ξέρει να κρατάει όπλο) να σου πει οτι ότι τα Rem δεν βγάζουν τουφεκιές.
Αφού το ψάχνεις τόσο πολύ και γεμίζεις νομίζω ότι τον χειμώνα το κοντέρ θα γράψει και 60μ.

Αλλά αυτό νομίζω το ξέρεις ήδη :)
 
Last edited:
Το κοντέρ γράφει όσα βάλω στόχο, δεν είναι εκεί το θέμα...
Απλά παίζω κ μαθαίνω τώρα... αυτός είναι ο ο λόγος της απόκτησης της, να ασχοληθω με κάτι καινούργιο...:)
Μου αρέσει ο ήχος που βγάζει ο πίνακας στις τουφεκιές της...

Παρεμπιπτόντως σήμερα δοκιμάστηκε πρώτη φορά με 24 γρ σε μια πούλα, τα έριχνε κ έκανε κύκλο λειτουργίας κανονικά...
 
To καπνισα λιγο σημερα το Smoke Light Full να παρει το βαφτισμα...



Περιμενα κατι καλυτερο ειναι η αληθεια αν και επιτηδες επελεjα 4-5 φυσιγγια που δεν φημιζονται για τη συγκεντρωση τους αλλα εχουν αρχικη απο 420 μεχρι 440 για να παρω μια εικονα... Ειδικα αυτο το 30αρι ειναι με μια παρτιδα Csb5 που σκορπαει για πλακα για καποιο λογο, δεν μου εχει ξανατυχει αυτο ποτε να μην μπορω με τιποτα να μαζεψω οσο θελω μια τουφεκια...

Η θερμοκρασια ηταν 31 βαθμοι...

40 μετρα 30γρ ν9



50 μετρα 39 γρ ν4 με μπαφερ



40 μετρα 33 γρ ν6



45 μετρα 33 γρ ν4




Το τσοκ ειναι 7-7,5/10, δυο αστρα δηλαδη και για να ειναι "σωστο" πρεπει να δινει συγκεντρωσεις 55% στα 40 μετρα, 45% στα 45 και 40% στα 50 μετρα...

Αν και οι συνθηκες δεν ηταν οι καταλληλες και τα φυσιγγια ηταν επιτηδες σερτικα, λιγο πανω απο το ¨σωστο¨ κυμανθηκε, περιμενα κατι περισσοτερο...
Η επομενη δοκιμη με ποιο καταλληλες συνθηκες....

Στο Sporting ηταν αρκετα πιο φιλικο σκοπευτικα απο το αντιστοιχο της Μ2, η Μ2 ειναι πολυ πιο αυστηρη με το συγκεκριμενο τσοκ...
Η 5 ειναι 6 , εντονες τσαμπιδες στα κεντρα , με Lb ειναι ;
 
Κ όμως δεν είναι 6, σίγουρα... Όταν την πρωτοεπιασα στα χέρια μου το ίδιο σκέφτηκα ...
Απλά κυαθια είναι, το κικς ευθύνεται για τις ομάδες....
Καλα σκεφτηκες , εχω κικς , τα τσαμπιδια ειναι απο το φυσιγγι
 
Εκτός από την τελευταία ....που δεν τη λες απαράδεκτη οι υπόλοιπες είναι πολύ ομοιόμορφες....
Αυτή η τελευταία είναι που σκοτώνει διαβολεμενα όμως...
Ειδικά η πρώτη στα 40 μέτρα ν 9 είναι θάνατος.... και 30 γραμμάρια..... πολύ καλή
Καλή είναι εκεί, τη μάζεψε πολύ το κικς σε σχέση με προηγούμενες δοκιμές... Απλά ήθελα λιιιιιιιγο ακόμα γιατί το θέλω για καρτέρι αποκλειστικά αυτό το φυσιγγακι...
 
Πέρσυ μου έδωσε ένας φίλος ιδιογομωτης δύο κουτιά φυσίγγια .... για το Baikal μου...
Ένα 28 gr διασποράς με ελικοειδή διασπορεα και ένα 32 gr για δεύτερη τουφεκιά....το πρώτο δοκίμασα...... πέντε φυσίγγια.... πέντε πουλιά...... όταν το έριξα σε χαρτί δεν μου έδωσε την εικόνα που έβλεπα στα πουλιά..... όλα ακαριαία καταβολή με πολλαπλά τραύματα.... σπασμένα φτερά, πόδια..... στο χαρτί όμως έδινε την εντύπωση ότι δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό.... οπότε Άρη πιστεύω αυτό που λες ότι σκοτώνει διαβολεμενα
 
Back
Top